Προς το περιεχόμενο

PC ή MAC


Tuff_P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και μερικους μηνες ανακοινωθηκε επισημα η συνεργασια της apple με την intel. με αλλα λογια απο το 2007,νομιζω τερμα οι επεξεργαστες G5 της ΙΒΜ και οι G4 της motorolla. απο εδω και περα θα εχουμε τα περιβοητα MACTEL.σαν να λεμε οτι τα επομενα mac θα εχουν κοινη αρχιτεκτονικη με τα μελλοντικα δικα μας pc, αφου θα εχουν intel 64 bit.

 

απο αυτο συνμπεραινω οτι δεν πρεπει κανενας μας να δωσει ουτε μια δεκαρα, ανεξαρτητα απο την ποιοτητα, σε μια αρχιτεκτονικη υπολογιστων που, σιγα σιγα δυστυχως θα εκλειψει, εκτος και αν η IBM αποφασισει να κανει ποτε σοβαρη προωθηση του cpu της, το οποιο σημειωτεον ειναι εξαιρετικο απο πλευρας επιδοσεων.στη σχολη μου εχουμε ενα cluster με 4 διεπεξεργαστικα G5 για programming, και ειναι υπεργρηγορα.

απο πλευρας λειτουργικου, δεν ξερω και πολλα, παντως το mac os X, ειναι βασισμενο σε UNIX-BSD, με πυρηνα darwin. με αλλα λογια ειναι ενα πανεμορφο ευχρηστο UNIX, χωρις την δυσχρηστια ενος UNIX-LINUX(του οποιου ειμαι φαν) συστηματος.

 

αν θες να παρεις mac, κανε τα εξης:

1.παρε ενα ibook

2.συχναζε με αυτο σε καφετεριες, παρκα κλπ

 

σιγουρα θα βρεις γκομενα, αφου θα παρατηρησεις ενα ματσο γυναικες να σου λενε "αχ τι γλυκουλικο που ειναι!!", "πωπω τι ομορφια, θελω και γω ενα..." κλπ. :lol:

 

βεβαια, σοβαρα τωρα, υπαρχει και μια ομαδα χρηστων που λενε:"θα παρω τωρα ενα διεπεξεργαστικο G5 και σε 5 χροναι ξαναβλεπουμε". εν μερει αυτο ειναι σωστο, αλλα θα μου επιτρεψουν να αμφιβαλλω για την υποτιθεμενη υποστηριξη που θα παρεχει η apple στους κατοχους της προηγουμενης αρχιτεκτονικης, σε θεματα λειτουργικου, προγραμματων κλπ.

τελος και αυτο ειναι τελειως θεμα της ιδεολογιας μου, δεν μου αρεσει καθολου, οταν μια εταιρια οπως η apple, να σε ψηνει με μια τεραστια καμπανια για την υπεροχη του g4 και g5, να σε παροτρυνει να κανεις "Switch", να δειχνει σε benchmarks την "τρελλη υπεροχη" του g5 εναντι των αλλων, και τελικα να πουλαει τον κοσμο που επενδυσε(γιατι πολλοι επενδυσαν πολλα λεφτα) , συνεργαζομενη με μια εταιρια που υποτιθεται οτι την θεωρουσε υποδεεστερη. τι θα μας πουλαει πλεον?Mac os X??ευχαριστω αλλα αν θελω UNIX, θα βαλω LINUX,που ειναι και open source, και αν ολα αυτα δεν με΄πολινοιαζουν θα βαλω τα windows με τα bugs τους.σκεφτειτε απλα ποσα bugs θα εχει το mac os X μετα το portage του για mactel συστηματα.....

αυτα εν ολιγοις. απ οτι βλεπεις δεν ξερω να σου πω αν κανει για μουσικη η οχι, αλλα ελπιζω να σε επεισα να μην επενδυσεις σε ενα μηχανημα που(παροτι την αριστη παρουσα μεταπωλητικη αξια τους), που θα το πουλησεις προς 5 ευρω το κιλο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πες πες... τελικα με πεισατε και αγορασα εναν dual 2.7 G5 :D

Ειμαι πολυ ικανοποιημένος που για τρια ακομα χρονια θα απολαμβανω την ηρεμια και την ησυχια που εχω εδω και δυο μηνες απ την αγορα του.

Επισης ειμαι βαυεια συγκινημενος που απαλαχτηκα απο την microsoft kai thn steinberg :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα posts και επειδή εκτός από μουσικός σε 3 μήνες θα είμαι και πτυχιούχος Πληροφορικής από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας, θα καταθέσω την άποψή μου και αν θέλετε την λαμβάνετε υπ'όψιν σας.

Στην διαμάχη PC - Mac ταιριάζει το αρχαίο ρητό "καθείς εφ'ω ετάχθει"...Και εξηγούμαι: Τα PC και συνεπως τα Windows και η Microsoft έχουν ως target group τον μέσο, σχεδόν αδαή σε τεχνικά θέματα χρήστη που επιθυμεί να διεκπεραιώνει απλές, καθημερινές εργασίες μέσα από τον Η/Υ. Τα Windows προσφέρουν ένα μοναδικά εύχρηστο περιβάλλον και πολλούς λειτουργικούς αυτοματισμούς με κόστος βέβαια την σταθερότητα στην λειτουργία και την διάρκεια ζωής του συστήματος ανάμεσα σε 2 full formats. Από την άλλη η Apple στοχεύει περισσότερο στον εξειδικευμένο επαγγελματία έχει πολύ καλές εκδόσεις γραφιστικών και μουσικών προγραμμάτων για τα διάφορα Macintosh, αλλά για τους περισσότερους ο τρόπος λειτουργίας των συστημάτων της είναι παρθένο έδαφος και οι επισκέψεις των τεχνικών της στους χρήστες των Mac είναι πολλαπλάσιες από αυτές των τεχνικών της Microsoft και αυτό γιατί κανείς σχεδόν δεν τολμά να βάλει χέρι στα άδυτα του Mac OS.

Οι μουσικές εφαρμογές απαιτούν από έναν Η/Υ full performance, αν θέλουμε να κάνουμε σωστή και άνετη δουλειά, δυνατότητα χρήσης πολλών plug-ins ταυτόχρονα, σταθερότητα στο σύστημα και αξιοπιστία στην επεξεργασία του σήματος από το όποιο hardware και software χρησιμοποιεί ο καθένας.

Η διαμάχη λοιπόν δεν έχει ουσιώδες νόημα...Ένας έμπειρος χρήστης που γνωρίζει πως και γιατί θα κάνει αποτελεσματικό tweaking στο σύστημά του, και επιπλέον έχει το χρόνο και τη διάθεση να το συντηρεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα είναι χαζό να θυσιάσει την ευχρηστία των Windows και τα παράπλευρα οφέλη τους (π.χ. πειρατικό software, σχεδόν απόλυτο compatibility με κάθε είδους πρόγραμμα), αλλά και ξοδέψει περισσότερα χρήματα για ένα Mac. Σε κάθε άλλη περίπτωση για την δημιουργία-παραγωγή μουσικής ξοδευτείτε και αγοράστε ένα Mac αν δεν μπορείτε ή δεν θέλετε να μπλέξετε με τέτοιες διαδικασίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε john,εχεις απόλυτο δίκιο,και εγώ που είχα G4 τι κατάλαβα?

είναι πιο πολύ ψυχολογικό και ζήτημα marketing το όλο θέμα.

 

θεωρώ το macos πιο φιλικό προς τον χρήστη απο τα windows,αλλά τα xp με λίγο tweaking,προσοχη στο τι εγκαθιστας και συχνη συντηρηση (defragment,format,double boot) είναι πολύ σταθερό λειτουργικό.

 

μερικές φορές απλώς κολάς με ένα προιόν και το βλέπεις κάπως οπαδικά το όλο ζήτημα (βλέπε intel-amd,windows-linux κλπ) κάτι το οποίο είναι εντελώς κουτό.

 

{{μάλιστα αυτό συμβαίνει πιο πολύ από την πλευρά των macάδων,όταν είχα πάρει το δικό μου,λέγανε για τα intelbased μηχανήματα intel inside-idiot outside (τώρα τι θα λένε άραγε).}

σε αυτή τη λογική είχα μπει και εγώ κάποια στιγμή}

 

ποτέ δε μπορείς να βλέπεις μακροπρόθεσμα οσον αφορά την αγορά των υπολογιστών,σίγουρα σε δύο χρόνια απο τώρα θα υπάρχουν πολύ καλύτερα μηχανήματα από τον 2.7ppcG5,στο 1/3 της τιμής του.

το ότι εχούν διάρκεια,δε σημαίνει οτι είναι τόσο καλά πια,απλά η apple δεν ανανεώνει κάθε τρεις και λίγο τους υπολογιστές της όπως κάνουν οι intel-amd.

 

από την άλλη,

 

αν τα χρήματα δεν είναι καθοριστικός παράγοντας

 

ή-και χρησιμοποιούσες απο τότε που θυμάσε τον εαυτό σου mac

 

ή-και χρησιμοποιείς συγκεκριμενα προγράμματα που υπάρχουν μόνο σε mac

 

ή-και στη δουλειά σου χρησιμοποιούν mac

 

ή-και δε γουστάρεις το ψάξιμο για κατάλληλα pc parts

 

ή-και σου τη δίνει τόσο πολύ πια η microsoft

 

ή-και θεωρείς τόσο superior πια το macos

 

ή-και γουστάρεις στυλάτο και "διαφορετικό" υπολογιστή

 

ή-και θες να πάρεις υπολογιστή με υψηλή μεταπώληση

 

παίρνεις mac.-

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, οι απόψεις είναι απόψεις, αλλά τα γεγονότα είναι γεγονότα.

Αν πάρεις ένα Mac και ένα PC του ίδιου κόστους, τότε το PC θα είναι ισχυρότερο, ταχύτερο, περισσότερο αναβαθμίσιμο. Αυτή η ισορροπία αλλάζει μόνο όταν πάρεις ένα ακριβότερο Mac, οπότε (πολύ λογικά) το Mac προκύπτει ως καλύτερο στα σημεία.

Τα φθηνά Mac είναι κολοκύθια με τη ρίγανη, τα φθηνά PC είναι κολοκύθια με την ρίγανη - από εκεί και πέρα ας είναι σαφές στον καθένα ότι ο καλός υπολογιστής κοστίζει, όποια μάρκα και αν γράφει πάνω του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H BIλAPIMπA AKOMA TPIBEI!

No offence mechmg93-->just humour

 

Θέμα δημοσίευσης: PC ή MAC

Δημοσιεύθηκε: 12/10/2004 21:35

 

δεν το πιασα φιλε μου :oops: αλλα αφου ειναι καλοπροαιρετο.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{{μάλιστα αυτό συμβαίνει πιο πολύ από την πλευρά των macάδων' date='όταν είχα πάρει το δικό μου,λέγανε για τα intelbased μηχανήματα intel inside-idiot outside (τώρα τι θα λένε άραγε).}

σε αυτή τη λογική είχα μπει και εγώ κάποια στιγμή}

[/quote']

 

για ολη την παραφιλολογια περι intelbased μηχανηματων, δεν ευθυνονται οι mac users, αλλα η ιδια η apple. και αυτο επειδη μεγαλη πλειοψηφια εκαναν switch για να μην εχουν intel η amd αλλα τα θηρια της ibm.

εχοντας περασει πολλες ωρες στην infosystem, καταλαβα οτι οι ανθρωποι εχουν μενος με οτι Αντι-mac. βεβαια εδω και καιρο εχω παψει να κρινω οτιδηποτε με βαση τους εκπροσωπους του, απλα το αναφερω. και εγω ειμαι (και) linux user, αλλα τα xp τα βρισκω μια χαρα, ιδιαιτερα μετα service pack 2.

 

ημουν ετοιμος να κανω το switch, με βασικο κινητρο την περιεργεια, αλλα και την αγαπη για τα unix-based συστηματα, με σκοπο μαλιστα να μπω στον κοσμο της ενασχολησης με την μουσικη σε υπολογιστη, γιατι εχω ταυτισει τα mac με αυτο, αλλα μαλλον απο οτι αντιλαμβανομαι, απο αυτα που διαβαζv στο noiz, εκανα λαθος σε αυτην την αποψη μου.

οι λογοι που με απετρεψαν ειναι, εκτος των παραπανω, οτι ενα mac μηχανημα πρεπει να το αντιμετωπιζεις με αυλαβεια, και οχι με το κατσαβιδι στο χερι. αν κανεις καμια πατατα μαλλον θα χρειαστεις τεχνικο...

για την ιστορια, στο applestore στην στουρναρη, μου ειπαν οτι αν πειραξεις το bios και κανεις καμια βλακεια, το μηχανημα θα χρειαστει να παει στην ΟΛΛΑΝΔΙΑ(!!!!) για επισκευη..βεβαια αυτο μου φαινεται παρατραβηγμενο, αλλα ετσι μου ειπαν.

 

και κατι τελευταιο. σχετικα με την ποιοτητα των pc μας, να μην ξεχναμε οτι στην πλειοψηφια μας δεν αγοραζουμε ολοκληρωμενες λυσεις, με χιλιοδοκιμασμενους συνδυασμους απο motherboards ram κλπ, αλλα κανουμε κολλαζ συσκευων, πολλες φορες κακης ποιοτητας, και παντα υπαρχει η πιθανοτητα να υπαρξει ασυμβατοτητα που θα οδηγησει σε πολλους πονοκεφαλους, και σε αυτο δεν ευθυνονται παντα τα windows.αληθεια ποσοι απο μας ξερουν να συντηρησουν σωστα ενα windows συστημα?? ποσοι κανουν ολα τα updates?ποσοι εχουν firewall και antivirus και μαλιστα ανανεωμενα??ποσοι κανουν τακτικα defrags??ελπιζω παντος ολοι τα μελη της κοινοτητας μας που ασχολουνται με pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τίποτα για τα νέα windows?? κάπου διάβασα ότι βγήκαν σε beta και μες στο 06 θα κυκλοφορήσουν... η μόνη μου αγωνία είναι αν θα παίζει το cubase μου (SL3) σε εξ'ολοκλήρου 64μπιτο σύστημα... πως λύνεται αυτό το πρόβλημα? με upgrade ή με καινούργιο cubase.. :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου