Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως, θεωρω τον plant ως τον καλυτερο ροκ τραγουδιστη ολων των εποχων (με βαση οσους εχω ακουσει), ανωτερος και απο τον mercury. Απιστευτη τοσο η χρεια, οσο και οι δυναμικες του. Η ερμηνεια του, δε, απλα δεν υπαρχει.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Παντως, θεωρω τον plant ως τον καλυτερο ροκ τραγουδιστη ολων των εποχων (με βαση οσους εχω ακουσει), ανωτερος και απο τον mercury. Απιστευτη τοσο η χρεια, οσο και οι δυναμικες του. Η ερμηνεια του, δε, απλα δεν υπαρχει.

 

Ήταν λίγο υπερβολικός για τα γούστα μου, αλλά ναι.

Φανταστικός τραγουδιστής.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ήταν λίγο υπερβολικός για τα γούστα μου, αλλά ναι.

Φανταστικός τραγουδιστής.

φανταστικος frontman...εν τω μεταξυ επειδη ειπατε γιατον μπασιστα...ειδα σε ενα βιντεο οτι παιζει 6 χρονια😮

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ήταν λίγο υπερβολικός για τα γούστα μου, αλλά ναι.

Φανταστικός τραγουδιστής.

frontman που δεν αφηνει το ματι σε ησυχια επισης..

Ποτε δεν ημουν τεραστιος Led Zeppelin φαν..αλλα αυτο που ειδα..και αυτο που ακουσα δεν θα το ξεχασω ποτε στη ζωη μου.

και ο γαμιολης ο Sting τον ειχε με το 1/3 των ηχειων...

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τους παρακολουθώ από τον πρώτο δίσκο, στο στούντιο ήταν ασσοι

Δλδ από πέρυσι. Έναν δίσκο έχουν του 2018. Προφανώς βάζεις και τα ep μέσα 

 

Εμένα άλλο με απασχολεί. Γιατί παιδιά 20 χρόνων περίπου να θέλουν να παίξουν όπως μια μπάντα που οι γονείς τους ήταν ακόμα οι ίδιοι παιδιά όταν μεσουρανούσε..... Δεν το βρίσκω λογικό 

 

Περισσότερο επειδή δεν είναι και ενεργό συγκρότημα για να έχουν τραβήξει αυτή τη γενιά ως ακροατές τους 

 

Εγώ  πχ δεν ακούω  Ζεπελιν. Ξέρω τα κομμάτια τους, μ αρέσουν πολύ, σέβομαι και κατανοώ την σπουδαιότητα της μπάντας αλλά δε νομίζω να ήθελα ποτέ  να παίξω σαν αυτούς. Ο καθένας με τα είδωλα της εποχής του 

 

Οι Greta Van Fleet δεν μου λένε κάτι. Αυτό στ αυτιά μου δεν είναι επιρροή. Δεν είμαι μουσικός να πω αν είναι καλοί παίκτες δεν με νοιάζει. Σαν ακροατής μουσικής εγώ τους θεωρώ κόπια 

 

Δεν είναι καταδικασμενοι βέβαια από αυτό. Έχουν μέλλον να παίξουν ο τι θέλουν και βλέπουμε 

 

Αυτό που συζητάτε, τέλος, περί "να τους δούμε σε 5 χρόνια"  το έχω ακούσει για πολλούς. Ακόμα ψάχνουμε  τους Tool και τους SOAD εμείς τα παιδιά των 00's. Και οι Ghost σπάνε τα κοντέρ αυτή τη στιγμή. Δεν το θεωρώ δεδομένο ότι θα τους βλέπουμε σε 5 χρόνια έτσι όπως είναι η βιομηχανία και κυρίως το ακροατήριο που πηδαει από μόδα σε μόδα σαν μέλισσες στη γύρη. Μακάρι βέβαια αν και ούτε αυτοί μου αρέσουν. Έχουν όμως ενδιαφέρον . Οι GVF δεν έχουν imho 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν τα παιδιά και παίζουν και κοπιάρουν και γουστάρουν.

Καλά κάνουν και οι φάνς και αγοράζουν (υπάρχουν και χειρότερα να ψωνίσεις).

Με στεναχωρεί όταν νέα παιδιά ακούνε μόνο αυτά που άκουγα εγώ στην ηλικία τους, είναι σαν να σταμάτησε η μουσική στα 80ς.

 

Ο Steven Wilson με κάλυψε σε ότι αφορά τους Greta Van Fleet αλλά δεν συμμερίζομαι την πίκρα του. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Warhol με τον da Vinci. Το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα ίσο της προσπάθειας.

Υπάρχει το timing η αισθητική και η έμπνευση και πολλές φορές ένα από αυτά τα τρία είναι αρκετό.

Μακάρι τα παιδιά να έχουν συνέχεια και τα δικά μας παιδιά να έχουν τους δικούς τους ροκάδες να αντιγράφουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τους έβλεπα πριν 30 χρόνια σε μια pub στο Περιστέρι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ούτε με τον τραγουδιστή ούτε με τον κιθαρίστα... καλύτερα παράφωνος παρά βουβός και άφωνος, όπως και καλύτερα κουλός παρά φλώρος και ακούνητος (εξ αυτής της ματιάς θα καταλάβαινα και την "υπεράσπιση" των εν λόγω από πολλούς φίλους εδώ)... :classic_rolleyes:

 

το ότι όμως το 2019, ένας πατροναρισμένος πιτσιρίκος ψωνίστηκε να "παίξει" τόσα λεπτά σόλο κακοποιώντας τεχνικά εν την εξέλιξη μια έρμη πεντατονική ανα τρία τάστα χωρίς φαντασία και χει εδώ τους δυο πολύ καλούς φίλους Σπύρους (και κιθαρίστες με @@ στην πράξη) να του δικαιολογούν τον ήλιο τον "πράσινο" τον ήλιο π' ανατέλλει, πραγματικά με εξέπληξε (διάβασα βιαστικά το θέμα αν αδικώ κάποιον ας με συγχωρέσει)... τι θα πει είναι 20 χρονών... να αρχίσουμε τώρα να βάζουμε 10χρονους από το youtube για να τον εκθέσουμε ως προς την ηλικία?... ή μπάντες με 20χρονους που πραγματικά τα "λένε"...🙄

 

από την στιγμή που βγαίνει ως "επαγγελματίας" και ζητάει εισιτήριο, να σεβαστεί το κοινό και να στρώσει τον κώλο του να μελετήσει-προβάρει 2-3 λεπτά σόλο για να στηρίξει το βασικό perfomance του και μετά ας κάνει και τα "τσιρκουλέ"... τα ατέρμονα σόλα όταν πλέον θα το κατέχει το άθλημα... η εποχή άλλαξε... η καλή πρόθεση από μόνη της (αν υπάρχει κι αυτή) μαζί με ένα τελικά εν δυνάμει καλό αποτέλεσμα αξίζει σίγουρα ένα χάδι στον ώμο και κατανόηση... η οργανωμένη έκθεση επί παντός υπολοίπου πλην της ίδιας της μουσικής όμως, για μένα όχι... το απαίδευτο promotion είναι εις βάρος χιλιάδων άλλων μουσικών και του κοινού...

 

όσο για τις συγκρίσεις τι να πω... είναι δυνατόν να συγκρίνει κάποιος τον μικρό Jimmy στο Περιστέρι τσι Αγγλίας να ούμε 50+ χρόνια πριν, χωρίς βάσεις που μόνος του έψαχνε νυχθημερόν σχεδόν απάτητα ροκ μονοπάτια ("διαμορφώνοντας" τα ταυτόχρονα έστω και αδέξια κάποιες φορές), με τον σημερινό πιτσιρικά που έχει απλωμένη την "απόλυτη γνώση" στο αντικείμενο που ασχολείται, "πολύτροπα" απλωμένη στα πόδια του?...

 

εντάξει σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά εδώ στέκομαι απέναντι και πραγματικά μου ήρθε κάπως... δεν το περίμενα... σόρυ...

 

 

ΥΓ. αν βρισκόμουν μικρότερος στο κοινό του και είχα χαλάσει το χαρτζιλίκι μου για να πάω να τους δω, δεν θα λυπόμουν την μπύρα και μετά το 2ο λεπτό θα του την πέταγα γεμάτη...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επιμένω, τίποτα μουσικές διάνοιες δεν είναι αλλα καλύτερα να προμοταρεται η ροκ παρα η μαστουροποπ/γκανκσταραπποπ.

 

στη τελική ισως ενας σημερινός πιτσιρίκος ακούγοντας αυτούς να ανατρέξει στις ρίζες και να ανακαλύψει τις ορίτζιναλ μπάντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, npap είπε

όσο για τις συγκρίσεις τι να πω... είναι δυνατόν να συγκρίνει κάποιος τον μικρό Jimmy στο Περιστέρι τσι Αγγλίας να ούμε 50+ χρόνια πριν, χωρίς βάσεις που μόνος του έψαχνε νυχθημερόν σχεδόν απάτητα ροκ μονοπάτια ("διαμορφώνοντας" τα ταυτόχρονα έστω και αδέξια κάποιες φορές), με τον σημερινό πιτσιρικά που έχει απλωμένη την "απόλυτη γνώση" στο αντικείμενο που ασχολείται, "πολύτροπα" απλωμένη στα πόδια του?...

εντάξει σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά εδώ στέκομαι απέναντι και πραγματικά μου ήρθε κάπως... δεν το περίμενα... σόρυ...

 

 

Αυτο + 1000...

Οσο για το γκρουπ, νομιζω απλως ειναι αντανακλαση της εποχης μας και της γενικοτερης αισθητικης που την διεπει.

Αν βλεπετε κοκκινο, ειναι κοκκινοι, αν πρασινο,πρασινοι...

Προσωπικα δεν με χαλανε ιδιαιτερα, δεν μπορω ομως να τους ακουσω (και να τους δω) με τιποτα...εχω δε την αισθηση πως παιζουν καπως λαθος 🙃...τωρα, αν μιλησουμε για αυτισμο και RnR, here it is:

 

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αστειο βιντεο. Ειναι στριμωγμενοι σε ενα κομματι σκηνης 2x2 και χορευουν τον ινδιανικο χορο του πολεμου γυρω απο τη φωτια. Απορω πως δεν κουτουλησαν μεταξυ τους αφου απο σκυψιμο δεν εβλεπαν που πηγαιναν....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου