Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
18 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Εγώ θα επιμείνω και θα διαφωνήσω με τον αγαπητό npap (σπάνιο). Την εποχή που βασιλεύει ο κιθαρίστας του youtube που το έχει τερματίσει τεχνικά αλλά αν δεν ακούει backing track σε Lydian b7 χαλιέται, ένας πιτσιρικάς με χαϊμαλιά που του δίνει και καταλαβαίνει με την μπάντα του, δεν πρόκειται να με χαλάσει επειδή στο λάιβ έπαιξε ένα τεράστιο σόλο, σχεδόν αποκλειστικά πεντατονική, με πράσινες εδώ κι εκεί. Ναι, να του γίνει μάθημα ότι τα χέρια κουράζονται (εκτός κι αν είσαι ανωμαλία της φύσης όπως ο εσαρβί) κι ότι άμα θες να βγεις έτσι αρχηγός θέλει κι άλλη προσπάθεια. Αλλά όχι και ότι θα τον απορρίψω. 

 

Σπύρο μου ούτε εδώ διαφωνούμε "ουσιαστικά"... η μόνη μας "διαφορά" είναι ότι εγώ πιστεύω ότι "αν δεν φάει καμιά μπύρα" πολύ αμφιβάλω ότι όσο τον "χαϊδεύουν" καλοπροαίρετες ανοχές σε αυτονόητα θα "στρώσει"...

 

 

ΥΓ μην παρεξηγηθώ, η "μπύρα" πια με την έννοια ότι δεν πρέπει να του χαρίζεσαι και χρειάζεται που και που να τον "μαλώνεις" (τον όποιο κιθαρίστα που "ομοίως αεί πελάζει"😛) δείχνοντάς του και τον "δύσκολο" δρόμο που οι ορμόνες του (ίσως) παραβλέπουν και πολλές φορές και το απαίδευτο κοινό και μανατζαρέοι...

 

χωρίς αυτό όμως από την άλλη να σημαίνει ότι όντως πιτσιρίκος, αν αισθανόμουν ειδικά την εποχή που για να "παίξουμε" (και με τρόμο μη μας φύγει καμιά πράσινη)  κουβαλάγαμε "χαμαλέ" και τον εξοπλισμό των PAτζήδων για να μας προσέξουν και μη μας φέρουν καμιά σαβούρα του Μπονφιλάκη, αν έπεφτα σε ανάλογη περίπτωση δεν θα έριχνα το κράξιμό μου με τον όποιο τρόπο...

 

και δυστυχώς από το feedback που παίρνω στα καθ ημάς, δεν έχουν βελτιωθεί τρομερά τα πράγματα για τις μπάντες... ε όταν ξέρω ήδη γύρω μου τόσους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλούς μουσικούς που δεν τους δίνονται οι ευκαιρίες, σε αυτούς που τις έχουν θα είμαι πιο "αυστηρός" αν τις χαραμίζουν υπερφίαλα... και πάντα στην άποψη, γιατί (δικαίως) χέστηκαν αυτοί για την "κρίση" μας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και αφού ξεκαθαρίσω και στον έτερο Σπύρο, ότι διαπιστώνοντας απλά το "υποσύνολο" που στραβά αρμενίζει στον συγκεκριμένο γιαλό δεν "αφορίζω" σε καμιά περίπτωση το σύνολο, για να κλείσω να αναφέρω και κάτι που μου έκανε ίσως και μεγαλύτερη εντύπωση (πάντα μιλώντας για τον κιθαρίστα και το τι κάνει στο video που παρατέθηκε χωρίς προσωπικά να με ενδιαφέρει τι θα κάνει σε 10 χρόνια που αν ζω λογικά θα ανοίξουμε άλλη κουβέντα)...

 

το θέμα μας (νομίζω δηλαδής) ήταν το υπέρ το δέον "κακό" παίξιμο και κατά το πόσο ο καθένας μας μπορεί να το "παραβλέψει" σε ένα επαγγελματικό perfomance... δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί από σας φίλοι (και έμπειροι) για να υποβιβάσετε την "αξία" που του δόθηκε de facto, αναφερθήκατε αντιδιαμετρικά στον "καλό ήχο"... τι ρόλο παίζει αυτός ο ήχος (όντως καλός και για μένα που φτάνει όμως έτσι κι αλλιώς "επεξεργασμένος" από κάποιον άλλον επαγγελματία στ αυτιά σας), ως υπερασπιστική γραμμή του κακού του σόλο... είναι κάποιος από εσάς σίγουρος ότι ο φιλαράκος μας ακόμα και στον ήχο της κιθάρας του έχει βάλει έστω το χεράκι του?... δεν θα μπορούσε να ναι εξ ολοκλήρου του παραγωγού, του ηχολήπτη, ακόμα και κάποιου φίλου του?...

 

να με συγχωρνάτε (βρίστε με αγαπώντας με pls😘) αλλά το υποκειμενικό " εμένα ρε φίλε δεν με νοιάζει το κακό σόλο γιατί έτσι, το γιουβέτσι χωρίς τσι τσι εγώ το γουστάρω, εσένα τι σε νοιάζει" το δέχομαι ως άποψη (δεν θα μπορούσα κι αλλιώς εννοείται)... αλλά το "κοίτα  μπορεί να παίζει άσχημα αλλά ο ήχος του μ αρέσει οπότε και το παραβλέπω" δεν στέκει ως παραδοχή (νομίζω πάλι?) όταν μιλάμε ειδικά γι αυτό... για το "παίξιμο" δηλαδή, που είναι δικό του "επίτευγμα", ενώ ο ήχος του όχι απαραίτητα ώστε να χωράνε αξιωματικά στην ίδια κουβέντα (όπως τουλάχιστον εξ αρχής ξεκίνησε)...

 

ΥΓ ναι ρε είμαι παράξενος... γερνάω... να μην με παίζετε αν δεν θέτε...😛

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τετοια μπαντα, οπως φαινεται με μεγαλο ρευμα και εμβελεια, σιγουρα θα εχει τους τεχνικους της. Ο ηχος, σαν βαση, πιστωνεται (/χρεωνεται) στον πιτσιρικα που παιζει. Φανταζομαι (αλλα δεν ειμαι και σιγουρος) οτι δεν του δωθηκε ετοιμος, οπως επισης και οτι οι τεχνικοι εβαλαν το χερακι τους, ειδικα στο πως βγαινει ο ηχος προς το κοινο. 

 

Δεν μπορω να φανταστω κιθαριστα, οσο απειρος και αν ειναι, να μην εχει τον πληρη ελεγχο στον ηχο του. Και αυτος δεν ειναι ουτε απειρος, ουτε κακος κιθαριστας. Εχει (εσκεμενα) αισθητικα θεματα και σιγουρα θα μπορουσε να επαιζε πολυ καλυτερα και με φαντασια (για το συγκεκριμενο σολο μιλω). 

 

Προσωπικα, οταν ακουω ενα ξενο τραγουδι με μια καλη φωνη να τραγουδα, δεν διδω ποτε σημασια στο περιεχομενο των στιχων. Δεν με ενδιαφερει διοτι η προσοσοχη μου ειναι στραμμενη στην ομορφη χροια και στο πως η τελευταια φτανει στα αυτια μου. Αρα, δεν θα μου φαινοταν παραξενο να συμβαινει το ιδιο και με ενα σολο οργανο, οπως ειναι η κιθαρα. 

Στην περιπτωση μου, για να ειμαι και δικαιος, πρωτα με ενδιαφερει να ακουσω τις σωστες νοτες, μετα ενα καλο παιξιμο και τελος εναν καλο ηχο. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια τετοια μπαντα, οπως φαινεται με μεγαλο ρευμα και εμβελεια, σιγουρα θα εχει τους τεχνικους της. Ο ηχος, σαν βαση, πιστωνεται (/χρεωνεται) στον πιτσιρικα που παιζει. Φανταζομαι (αλλα δεν ειμαι και σιγουρος) οτι δεν του δωθηκε ετοιμος, οπως επισης και οτι οι τεχνικοι εβαλαν το χερακι τους, ειδικα στο πως βγαινει ο ηχος προς το κοινο. 

 

Δεν μπορω να φανταστω κιθαριστα, οσο απειρος και αν ειναι, να μην εχει τον πληρη ελεγχο στον ηχο του. Και αυτος δεν ειναι ουτε απειρος, ουτε κακος κιθαριστας. Εχει (εσκεμενα) αισθητικα θεματα και σιγουρα θα μπορουσε να επαιζε πολυ καλυτερα και με φαντασια (για το συγκεκριμενο σολο μιλω). 

 

Προσωπικα, οταν ακουω ενα ξενο τραγουδι με μια καλη φωνη να τραγουδα, δεν διδω ποτε σημασια στο περιεχομενο των στιχων. Δεν με ενδιαφερει διοτι η προσοσοχη μου ειναι στραμμενη στην ομορφη χροια και στο πως η τελευταια φτανει στα αυτια μου. Αρα, δεν θα μου φαινοταν παραξενο να συμβαινει το ιδιο και με ενα σολο οργανο, οπως ειναι η κιθαρα. 

Στην περιπτωση μου, για να ειμαι και δικαιος, πρωτα με ενδιαφερει να ακουσω τις σωστες νοτες, μετα ενα καλο παιξιμο και τελος εναν καλο ηχο. 

 

Δεν εγινα ισως κατανοητος. Δεν τον "δικαιολογησα" για τον ηχο του, αλλα για τον συνολικο πραγμα που ακουσα.

Προσωπικα δεν με χαλασε το σολο του (με τις οποιες πρασινες) και σε καποια σημεια γουσταρα (οχι απλα για τον ηχο του, αλλα γενικα).

Αυτο ειπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο ηχος, σαν βαση, πιστωνεται (/χρεωνεται) στον πιτσιρικα που παιζει.

vs

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Φανταζομαι (αλλα δεν ειμαι και σιγουρος) οτι δεν του δωθηκε ετοιμος, οπως επισης και οτι οι τεχνικοι εβαλαν το χερακι τους, ειδικα στο πως βγαινει ο ηχος προς το κοινο. 

 

ήδη στη δεύτερή σου πρόταση "φαντάζεσαι" και δεν είσαι και "σίγουρος" και παραδέχεσαι (πάλι χωρίς να ξέρεις) ότι οι "τεχνικοί" έβαλαν το χεράκι τους ειδικά στο πως βγαίνει ο foh "ήχος", συμπερασματικά και ο ήχος που τελικά άκουσες και (φαντάζομαι κι εγώ ότι) σου άρεσε στο video...

 

αλλά κατά τα άλλα στην πρώτη πρόταση τον πίστωσες (/χρέωσες) στον πιτσιρικά που παίζει... να συνεχίσω?...😉

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι οι διαφωνίες;
Στη διεθνή σκηνή, κανένας δεν κάνει επιτυχία αν δεν είναι καλός τουλάχιστον σε κάτι.
Ο κιθαρίστας είναι μεγάλη αλήτρα (με την ροκ έννοια του ότι he does not give a sh*t), αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου άσχετος. Στα plus ότι είναι ταπεινός και όχι ψώνιο και ότι τα μαλλιά του είναι αληθινά και όχι περούκα σαν κάτι άλλων χιπστεραδων. 😎
 


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
23 ώρες πριν, ez είπε

Αν βλεπετε κοκκινο, ειναι κοκκινοι, αν πρασινο,πρασινοι...

 

και με την ρήση του Ηλία που τα λέει όλα και με καλύπτει απόλυτα (φτάνοντας όμορφα κι απλά και μπλουζιάρικα στην αναγωγική ουσία της κουβέντας που όσο και να συνεχίζεται εκεί θα καταλήξει) λέω να πάω για ύπνο... Καλό Πάσχατο σε όλους...🐰🎸

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, τα σπάνε
Για τριο, η percussive ριφάτη κιθάρα που παίζει ο άνθρωπας είναι ταμάμ και ο ορισμός της ροκιάς.
Tip για 17χρονους και κάτω: Παιδιά αν σας αρέσει αυτή η μπάντα, υπάρχει μια άλλη που θα τη λατρέψετε 😍

 

 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Tip για 17χρονους και κάτω: Παιδιά αν σας αρέσει αυτή η μπάντα, υπάρχει μια άλλη που θα τη λατρέψετε 😍

 

 

 

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Δεν εγινα ισως κατανοητος. Δεν τον "δικαιολογησα" για τον ηχο του, αλλα για τον συνολικο πραγμα που ακουσα.

Προσωπικα δεν με χαλασε το σολο του (με τις οποιες πρασινες) και σε καποια σημεια γουσταρα (οχι απλα για τον ηχο του, αλλα γενικα).

Αυτο ειπα.

 

Σπυρο, δεν ειχα στο μυαλο μου εσενα προσωπικα. Απλα ηθελα να βγαλω απο μεσα μου δυο σκεψεις. Η πρωτη οτι δεν γινεσαι καλος παιχτης εαν δεν εχεις δουλεψει και τον ηχο σου. Αυτα πανε μαζι μαζι. Και οτι δεν ειναι ασυνηθιστο ή υπερβολη για καποιον (σε καποια δεδομενη στιγμη) να διδει σημασια στον ηχο και οχι στο αρτιο παιξιμο.

 

1 hour ago, npap said:

vs

αλλά κατά τα άλλα στην πρώτη πρόταση τον πίστωσες (/χρέωσες) στον πιτσιρικά που παίζει... να συνεχίσω?...😉

 

 

 

Δεν χρειαζεται να συνεχισεις. Ευχαριστω για την υποδειξη.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου