Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, npap είπε

 

μάστα  Σπύρο... ο ΝΑν τι σου είπε ακριβώς δηλαδή, γιατί θα τρελαθώ και είμαι και βαρύς από την μαγειρίτσα και το κρασάκι... ότι στην εξέλιξή τους σαν μουσικοί από  Persons στα τέλη των 60ς με τον Ασβεστόπουλο και σαν Socrates ακολούθως τα πρώτα χρόνια των 70ς, στα γοητευτικά μεν αλλά αντικειμενικά κακόηχα πρώτα LP τους μέχρι το phos, που ηχογραφήθηκαν επί το πλείστον σε απαράδεκτες συνθήκες (ακόμα και για την εποχή), είχαν "ζηλευτό" εξοπλισμό στην μελέτη και τα live (ακόμα και για την εποχή δις)?...  

 

ή από την άλλη μήπως ήθελε στα τέλη των 70ς που τον πήραν στο σχήμα μετά από τόσους σπουδαίους που πέρασαν πριν από αυτόν (και μάλλον για τότε μιλάει) και έχοντας κάνει σαν μπάντα προ πολλού ήδη τόσα (σοβαρά) πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο, να παίζουν ακόμα με ιταλικά κοτέτσια για ενισχυτές, ώστε να μην καταλήξεις εσύ (και όποιος άλλος δεν στο λέω προσωπικά) στο παραπάνω συμπέρασμα...

 

πραγματικά απορώ τι δεν καταλαβαίνετε από ότι γράφω και μου απαντάτε κάποιοι όντως άσχετα με τις παραμέτρους που βάζω (τελικά όντως ή έχω ξεχάσει να μιλάω-γράφω και σόρυ γι αυτό, ή βαριέστε να με διαβάσετε)... δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν για τίποτα και δεν επιμένω συνειδητά... ακολουθώ και καταθέτω επιχειρήματα κατά το δυνατόν αντικειμενικά για χάρη μιας κουβέντας... thats it... χώνεψα και την μαγειρίτσα απότομα... 🍽️😎

 

δοθείσης ευκαιρίας (και ευχαριστώ Σπύρε που μου την έδωσες) να και μερικά δείγματα από τον "καλό ήχο" μέσω του οποίου "σφυρηλατήθηκαν" ως μουσικοί οι Socrates στα πρώτα τους βήματα...😉

 

 

και μια από τις σπάνιες φορές που το λάλησαν το ελληνικόν... πάρτε εδώ γεύση από τα "φαζαρισμένα κρυωμένα τζιτζίκια" που ανέφερα πιο πάνω...😎🎸

 

 

 

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως ελπίζω να αξιωθούμε κάποια στιγμή όλοι να ψήσουμε κάποιους τυχόν γνωστούς μας εμβληματικούς μουσικούς της πρώιμης "ελληνικής ροκ" (που λέει ο λόγος) εποχής, ώστε να μας μιλήσουν εδώ από πρώτο χέρι για τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ κάποιες φορές (σε σχέση με το σήμερα του πάρτα όλα), κάτω από τις οποίες "μελετούσαν" και πως αποκτούσαν gear (πάλι που λέει ο λόγος)... και φυσικά όχι μόνο... και για το πως έφτανε στα αυτιά τους οποιαδήποτε (ακόμα και η πιο ασήμαντη) πληροφορία σε σχέση με την "μονδέρνα μουσική" και τον εξοπλισμό που χρειαζόταν για να ασχοληθούν με αυτήν... κι επειδή έχουμε αρκετούς εδώ εξ αυτών ως μέλη, θα παρακαλούσα όποιον θέλει και έχει χρόνο και όρεξη να ανοίξει ένα θέμα ειδικά γι αυτό... θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ "διδακτικό" για όλους μας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι κουβέντα κι αυτή... Είναι ο τάδε ελέφαντας ή μου φαίνεται; Ο ορισμός του flame.

Και φυσικά φτάνουμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα με ψιλο-αφορισμούς. Xalarwste.

Η κουβέντα έχει λήξει στις 2 πρώτες σελίδες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, npap είπε

 

μάστα  Σπύρο... ο ΝΑν τι σου είπε ακριβώς δηλαδή, γιατί θα τρελαθώ και είμαι και βαρύς από την μαγειρίτσα και το κρασάκι... 

Μου έλεγε για την εποχή που ήταν ακόμα κιθαρίστας και έπαιξε σε ένα Λάιβ που έπαιζε και ο Σπάθας και τοτε αποφάσισε να το γυρίσει σε ντράμερ. 🙂

Πρέπει λοιπόν ήταν πολυ πριν τα τέλη 70' s που πήγε τελικα στους Σωκρατες.

Ναι τα έχω όλα τα ηχητικα απο Σωκρατες και ξέρω πως ακούγονται, αλλα με έχουν διαβεβαιωσει οτι δεν ήταν αυτός ο πραγματικός τους ήχος και ετσι έβγαινε λογω των στουντιακων "καταστάσεων"

Ένα παράδειγμα, αν και πολυ πιο μετά, ειναι οτι το άλμπουμ born again φτιάχτηκε σε μια μέρα.

 

Ναι, μου έχει πει και ο  Μπουκουβάλας (Persons-Socrates) για τις τεράστιες δυσκολίες της εποχης και Ολλανδιες και πεινα για να βρεθούν εξω και να παιξουν κλπ


Σίγουρα δεν λέω πως είχε τις ανέσεις που έχει ακόμα κι ένας 15χρονος που ξεκινάει σημερα να παίζει.
Λέω πως για την εποχή του, ζήλευες τον εξοπλισμό του.

Για να μη δημιουργείται η εντύπωση οτι ήταν σε μειονεκτικοτερη θεση απο τους υπολοιπους της εποχής του.

 

Αυτά και χρονια πολλα.

Φαγητό ελαφρύ χτες βράδι καθώς έχουμε και πρωινό ξύπνημα, ταξίδι χαρα και εργασία. Του κατσικιου θα του ξηγηθω αυριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η σημερινη εποχη εχει τις δικες της δυσκολιες, τοσο για εναν επιδοξο μουσικο οσο και για οτιδηποτε αλλο (επιδοξο επιτηδευματια, επιστημονα κλπ). Η προχωρημενη αφετηρια που ξεκινουν οι νεοι, σε συνδυασμο με τον τεραστιο ανταγωνισμο οπου εχουν, το κανει εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισουν. Και οι δυσκολιες αυτες ειναι "αντιστοιχες" με του τοτε.

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2019 στις 11:45 ΠΜ, LK είπε

Εμένα δεν με πείραξε το παίξιμο.

Ετσι παίζαν τότε ,πάνω κάτω, και αυτο μάλλον ήθελαν να κοπιάρουν.

 

Το όλο περφόρμανς είναι καρικατούρα, είτε παρίσταναν τους LZ είτε όποιους άλλους.

Φανταστείτε να έκαναν τους Poison .......γελοίο θα ήταν.

 

Ακόμα και οι Poison δεν κάνουν τους Poison πλεόν.

 

 

Η μουσική εξελίσσεται μαζι και το όλο περφόρμανς.

Ενα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ reformation tour (ύστερα από δεκαετίες)....σε όλα τα επίπεδα (παιξιματος-σκηνικης παρουσίας) που φανταζει συγχρονο....30 χρόνια μετά.

 

 

Υπάρχει πάντως  μπάντα που μιμείται τους Poison (Steel Panther) και αν και μέρος της επιτυχίας τους είναι η καρικατουρε απεικόνιση groups των 80's και γενικα ο αυτοσαρκασμος και το χιούμορ, έχουν σχετικά μεγάλη επιτυχία. 

 

Πάντως δεν καταλαβαίνω εδώ και τόσες σελίδες γιατί είναι "κακό"  που κοπιαρουν Zeppelin, λες και είναι κάτι το εμπορικό ή σιγουρακι επιτυχίας.

Είναι εντελώς αντι-εμπορικο το είδος που κοπιαρουν (τουλάχιστον την σημερινή εποχή-μην κρίνετε από εσάς) οπότε είναι πολύ "τίμιο" κοπιαρισμα και μπράβο τους γι αυτό.. Είναι απόδειξη ότι το γουστάρουν και το κάνουν εντελώς τίμια. 

 

Υπάρχουν χίλια δύο είδη να κοπιαρεις εκεί έξω που ειναι πολύ πιο "safe" για να κάνεις επιτυχία εδώ που τα λέμε. 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Υπάρχει πάντως  μπάντα που μιμείται τους Poison (Steel Panther) και αν και μέρος της επιτυχίας τους είναι η καρικατουρε απεικόνιση groups των 80's και γενικα ο αυτοσαρκασμος και το χιούμορ, έχουν σχετικά μεγάλη επιτυχία. 

 

Πάντως δεν καταλαβαίνω εδώ και τόσες σελίδες γιατί είναι "κακό"  που κοπιαρουν Zeppelin, λες και είναι κάτι το εμπορικό ή σιγουρακι επιτυχίας.

Είναι εντελώς αντι-εμπορικο το είδος που κοπιαρουν (τουλάχιστον την σημερινή εποχή-μην κρίνετε από εσάς) οπότε είναι πολύ "τίμιο" κοπιαρισμα και μπράβο τους γι αυτό.. Είναι απόδειξη ότι το γουστάρουν και το κάνουν εντελώς τίμια. 

 

Υπάρχουν χίλια δύο είδη να κοπιαρεις εκεί έξω που ειναι πολύ πιο "safe" για να κάνεις επιτυχία εδώ που τα λέμε. 

 

 

 

 

κακο δεν ειναι..Δεν κανουν κακο σε κανεναν τα παιδια - μουσικουλα παιζουν.

Εμεις σαν κοινοτητα μουσικων ομως {και οχι σαν μια απλη κοινοτητα φιλομουσων ακροατων} εξεταζουμε το πως κ το γιατι,  με μια οχι κ τοσο αθωα ματια.

Ο απλος κοσμος ακομα και αν βλεπει οτι αυτο που ακουει δεν ειναι κ πολυ original..αρκετες φορες του αρεσει που εχει σημεια αναφορας .

Ο μουσικος ομως ειναι εξειδικευμενος - ειναι  γευσιγνωστης.

Σε καποιους απο εμας το ακουσμα αυτης της  μπαντας "κλωτσησε"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κοινότητα μουσικών όμως μπορούμε επισης να αναγνωρισουμε το πόσο δύσκολο είναι να "πιάσεις" το ύφος των Zeppelin... Όπως και με τον Hendrix πχ, που είναι σχεδόν αδύνατον να τον κοπιαρεις. 

Όσον αφορά το στυλ, εγώ εξακολουθώ να το βλέπω με μια αθώα ματιά, γιατί σε συνδυασμό με το ότι είναι δύσκολο να πιάσεις αυτό το ύφος, είναι επίσης αντί-εμπορικό. Δείτε απλά το 90% νέων μπαντων σε ηλικία που κοπιαρουν το ίδιο εμπορικό στυλ, των Stereophonics - Oasis (Αγγλία) και Nickelback -  shinedown (USA). 

Τέλος, το "αντιγράφω τους Led Zeppelin για να κάνω καριέρα" δεν είναι δα ότι ανακάλυψε κάνεις τον τροχό. Σίγουρα θα το έχουν δοκιμάσει δεκάδες άλλοι μέχρι τους πιτσιρικάδες. Απλά οι πιτσιρικάδες το έκαναν πιθανόν καλύτερα από όσους προηγήθηκαν, γι αυτό και τους "τσιμπησε" η μουσική βιομηχανία. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Σαν κοινότητα μουσικών όμως μπορούμε επισης να αναγνωρισουμε το πόσο δύσκολο είναι να "πιάσεις" το ύφος των Zeppelin... Όπως και με τον Hendrix πχ, που είναι σχεδόν αδύνατον να τον κοπιαρεις. 

Όσον αφορά το στυλ, εγώ εξακολουθώ να το βλέπω με μια αθώα ματιά, γιατί σε συνδυασμό με το ότι είναι δύσκολο να πιάσεις αυτό το ύφος, είναι επίσης αντί-εμπορικό. Δείτε απλά το 90% νέων μπαντων σε ηλικία που κοπιαρουν το ίδιο εμπορικό στυλ, των Stereophonics - Oasis (Αγγλία) και Nickelback -  shinedown (USA). 

Τέλος, το "αντιγράφω τους Led Zeppelin για να κάνω καριέρα" δεν είναι δα ότι ανακάλυψε κάνεις τον τροχό. Σίγουρα θα το έχουν δοκιμάσει δεκάδες άλλοι μέχρι τους πιτσιρικάδες. Απλά οι πιτσιρικάδες το έκαναν πιθανόν καλύτερα από όσους προηγήθηκαν, γι αυτό και τους "τσιμπησε" η μουσική βιομηχανία. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 

ή...ισως οι μαγκες της μουσικης βιομηχανιας σκεφτηκαν  οτι τα παιδια λογω ηλικιας θα μπορουσαν να τσιμπησουν αυτο το 14-20 target group και το σερβιραν 

Για αυτο ο Wilson  ειπε

Παράθεση

“But they're an example of a band, because they're pretty young boys, they look like a boy band, they play this really piss-poor, third-rate impersonation of Led Zeppelin.They're like a boy band version of Led Zeppelin.”

Oπως ακριβως ομως λες...στην Αμερικη...τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

Αφου τα στυψουν τα παιδια θα τα πεταξουν σαν λεμονοκουπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν νομίζω προσωπικά ότι το target group για αυτή την μουσική είναι 14χρονα και 20χρονα. Έγραψα παραπάνω ποια group απευθύνονται σε εφηβικο κοινό...  Εδώ εγώ άκουγα Green Day και Offspring σε εφηβική περίοδο και μετά πήγα στο μεταλ, τα τέρατα των 70's τα εκτιμησα πολύ μετά τα 20 μου... Νομίζω ότι απευθύνονται σε μεγαλύτερο κοινό και όχι σαν boy band, επειδή απλά τυχαίνει να είναι νέα και όμορφα παιδιά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Ε δεν νομίζω προσωπικά ότι το target group για αυτή την μουσική είναι 14χρονα και 20χρονα. Έγραψα παραπάνω ποια group απευθύνονται σε εφηβικο κοινό...  Εδώ εγώ άκουγα Green Day και Offspring σε εφηβική περίοδο και μετά πήγα στο μεταλ, τα τέρατα των 70's τα εκτιμησα πολύ μετά τα 20 μου... Νομίζω ότι απευθύνονται σε μεγαλύτερο κοινό και όχι σαν boy band, επειδή απλά τυχαίνει να είναι νέα και όμορφα παιδιά 

 

για τον Dim μιλας?🙂👍

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου