Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι, αλλά πόσα πιτσιρίκια θα τους ακολουθούν επειδή τους αρέσει αυτό το είδος μουσικής . Μου φαίνεται παράξενο ότι τους αρέσουν το 70'ς ροκ 

 

ένα καλό ποσοστό θα τους ακολουθεί όσο είναι μικροί και ομορφόπαιδα 

 

πιο λογικό, προσωπικά, μου φαίνεται οι μικροί να ακούνε bring me the horizon παρά GVF

 

Και η ηλικία δεν μου λέει κάτι που συζητάτε. Άλλοι έπαιζαν πιο ενδιαφέρονται πράγματα από τα 16 ακόμα ( λέγε με Matt Heafy των Trivium ) και δεν έγιναν τόσο διάσημοι . Αλλά έβαλαν σημαντικό λιθαράκι στο  είδος της μεταλ που υπηρετούν 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

ρε φιλε ολο το ρεπερτοριο του Σινατρα λες.

κ μου λεει...ποιος ειναι αυτος?

Εγω απο Micheal Buble τα λεω....😂👍😂👍{μου εκανε νοημα ο πιανιστας να κανω το μα...

 


Τι ζειτε κι εσείς... 😜

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενοχλεί που μια μπαντούλα αντιγράφει τους Zep και παίζει μουσική που της αρέσει.

Με ενοχλεί που μια μέτρια μπαντούλα με έναν μέτριο δίσκο στο ενεργητικό της απολαμβάνει υποστήριξης από τα συστημικά ΜΜΕ ωσάν να είναι κάποια υπερμπάντα με κλασικές κομματάρες. 

Τόση υποστήριξη και προώθηση ώστε να τους χαρίσουν και Grammy (σε καμία περίπτωση δεν το κέρδισαν) ώστε να δείξουν το "μεγαλείο" τους στον κόσμο και να καταφέρουν να περάσει στο υποσυνείδητό τους σαν μπαντάρα.

 

Υποθέτω ότι σε καναδυό χρόνια θα τους βάλουν και στο RnR hall of fame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, npap είπε

και αφού ξεκαθαρίσω και στον έτερο Σπύρο, ότι διαπιστώνοντας απλά το "υποσύνολο" που στραβά αρμενίζει στον συγκεκριμένο γιαλό δεν "αφορίζω" σε καμιά περίπτωση το σύνολο, για να κλείσω να αναφέρω και κάτι που μου έκανε ίσως και μεγαλύτερη εντύπωση (πάντα μιλώντας για τον κιθαρίστα και το τι κάνει στο video που παρατέθηκε χωρίς προσωπικά να με ενδιαφέρει τι θα κάνει σε 10 χρόνια που αν ζω λογικά θα ανοίξουμε άλλη κουβέντα)...

 

το θέμα μας (νομίζω δηλαδής) ήταν το υπέρ το δέον "κακό" παίξιμο και κατά το πόσο ο καθένας μας μπορεί να το "παραβλέψει" σε ένα επαγγελματικό perfomance... δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί από σας φίλοι (και έμπειροι) για να υποβιβάσετε την "αξία" που του δόθηκε de facto, αναφερθήκατε αντιδιαμετρικά στον "καλό ήχο"... τι ρόλο παίζει αυτός ο ήχος (όντως καλός και για μένα που φτάνει όμως έτσι κι αλλιώς "επεξεργασμένος" από κάποιον άλλον επαγγελματία στ αυτιά σας), ως υπερασπιστική γραμμή του κακού του σόλο... είναι κάποιος από εσάς σίγουρος ότι ο φιλαράκος μας ακόμα και στον ήχο της κιθάρας του έχει βάλει έστω το χεράκι του?... δεν θα μπορούσε να ναι εξ ολοκλήρου του παραγωγού, του ηχολήπτη, ακόμα και κάποιου φίλου του?...

 

να με συγχωρνάτε (βρίστε με αγαπώντας με pls😘) αλλά το υποκειμενικό " εμένα ρε φίλε δεν με νοιάζει το κακό σόλο γιατί έτσι, το γιουβέτσι χωρίς τσι τσι εγώ το γουστάρω, εσένα τι σε νοιάζει" το δέχομαι ως άποψη (δεν θα μπορούσα κι αλλιώς εννοείται)... αλλά το "κοίτα  μπορεί να παίζει άσχημα αλλά ο ήχος του μ αρέσει οπότε και το παραβλέπω" δεν στέκει ως παραδοχή (νομίζω πάλι?) όταν μιλάμε ειδικά γι αυτό... για το "παίξιμο" δηλαδή, που είναι δικό του "επίτευγμα", ενώ ο ήχος του όχι απαραίτητα ώστε να χωράνε αξιωματικά στην ίδια κουβέντα (όπως τουλάχιστον εξ αρχής ξεκίνησε)...

 

ΥΓ ναι ρε είμαι παράξενος... γερνάω... να μην με παίζετε αν δεν θέτε...😛

 

 

Φίλε Npap,

 

Οκ το σόλο είναι μέτριο, δεν το λες και "κακό" μιας και ωραίο tone έχει, και πεντατονικές έχει (τι άλλο θα μπορούσε να παίξει ο χριστιανός πάνω σε αυτό το progression καμιά σουπερλόκριαν??😁 ) και attitude έχει και εντάξει έχει και μερικά καλά σημεία.

 

Και αυτά ακριβώς είναι που μετράνε στο "σόλο της κιθάρας" για το ευρύ κοινό. Περισσότερο ενδιαφέρει το tone και η άποψη-αισθητική του παίχτη, παρά το note choice το οποίο αφορά λίγους (εδώ κιθαρίστες και κιθαρίστες δεν ξεχωρίζουν τον Michael Angelo Batio από τον Malmsteen, επειδή και οι δύο παίζουν...γρήγορα, ή βάζουν στο ίδιο τσουβάλι τον Andy James με τον Marty Friedman ως...shredders ενώ ο ένας παίζει κυρίως ασκήσεις και ο άλλος είναι μουσική ιδιοφυία.)

 

Γι΄αυτό και λέω πως είναι ΟΚ το αποτέλεσμα, επειδή προσπαθώ να το κρίνω με τα αυτιά του casual ακροατή. Δεν θα έβαζα να το ακούσω δεύτερη φορά επειδή δεν έχει να μου προσφέρει κάτι, αλλά μπορώ να καταλάβω το hype μιας και 99% των καταναλωτών δεν ενδιαφέρεται για αυτά που ενδιαφέρουν τους κιθαρίστες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tamtam είπε

Απολαυστικό και αποκαλύπτικό!
 

 

Ο κοντομανικος πιτσιρικας στην  αρχή του βίντεο με το γαλαζιο, είμαι εγω σε λίγο πιο νεαρή ηλικία.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, JimmyPap said:

99% των καταναλωτών δεν ενδιαφέρεται για αυτά που ενδιαφέρουν τους κιθαρίστες.

 

 

 

Εισαι εκτος θεματος. Εμεις εδω ερευνουμε/συζητουμε για το 1% των καταναλωτων. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Απλα ηθελα να βγαλω απο μεσα μου δυο σκεψεις. Η πρωτη οτι δεν γινεσαι καλος παιχτης εαν δεν εχεις δουλεψει και τον ηχο σου. Αυτα πανε μαζι μαζι.

 

οι Σπάθες αυτού του κόσμου (και εκατομύρια "άλλοι" απλά αναφέρω έναν δικό μας) που έγιναν "καλοί" κιθαρίστες μελετώντας σε κινέζικα σκουπόξυλα, πάνω σε μπρίκια τύπου ekolena με φαζάκια απομιμήσεις συναχωμένων τζιτζικιών πρέπει να νοιώθουν και λίγο μ@λ@κες... ή από την άλλη αν σου φτιάξω εγώ τον γαματο ήχο που ονειρευόσουν εν μια νυκτί θα σταματήσεις να εξελίσεσαι σαν κιθαρίστας επειδή δεν τον "δούλεψες" ο ίδιος...μάλιστα...🙄

 

καλή "ανάσταση" (φιλικά πάντα)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Spyros Delta said:

Ο κοντομανικος πιτσιρικας στην  αρχή του βίντεο με το γαλαζιο, είμαι εγω σε λίγο πιο νεαρή ηλικία.

 

Εξ 'ου και το "ο δολοφόνος με το κοντομάνικο".

Από τότε έχεις να φορέσεις μακρύ μανίκι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Γι΄αυτό και λέω πως είναι ΟΚ το αποτέλεσμα, επειδή προσπαθώ να το κρίνω με τα αυτιά του casual ακροατή.

 

τότε Δημήτρη μου έχω κάνει λάθος στην εκτίμηση μου στο γιατί ανέβασε το video ο οp και έγραψα τόσα post στον αέρα... πάντως προσωπικά δεν με θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμο σε ένα μουσικό φόρουμ αν είναι να "κρίνω με τα αυτιά του casual ακροατή"...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

λοιπόν για να πάω να φάω την μαγειρίτσα μου ήσυχος, όταν καλούμαι να εκφέρω γνώμη για κάτι εδώ επικεντρώνω σε αυτό που θεωρώ ότι μου ζητήθηκε, ακούω "κάθετα" και δεν "επικαλύπτω" συμπεράσματα, οπότε ας συνοψίσω για όσους βαριούνται να διαβάσουν προσεκτικά (και ενδιαφέρονται φυσικά) ότι έγραψα μέχρι τώρα...

 

θεωρώ απαράδεκτο και ασέβεια προς το κοινό να βγαίνει κάποιος (προβεβλημένος ως σούπερ ντούπερ από το σύστημα) αμελέτητος (κάνοντας παράλληλα και τσιρκουλιές από πάνω)... δεν τον ακυρώνω αλλά κάποιος πρε΄πει να του τραβάει και το αυτί κυρίως για να γίνει αυτός καλύτερος...

 

ο όντως καλός ήχος (όπως από την αρχή είπα κι εγώ) δεν αναιρεί στο ελάχιστο την παραπάνω θέση μου... είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και το δεύτερο δεν συγχωρεί το πρώτο...

 

όσο για συγκρίσεις με zep μην τα επαναλάβω πιστευω ήμουν σαφής περί της γνώμης μου για την ακυρότητα της παραλληλίας...

 

η δική μου "αλήθεια" και το ενδιαφέρον βρίσκεται στα πιτσιρίκια από κάτω που θα τους συγχωρήω και πράσινους και κόκκινους και κίτρινους κόκκους και θα με αγγίξουν (σε αυτή την φάση τους γιατί δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν) αν τους δω κάπου...

 

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου