Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Το θέμα είναι πως "μιλάμε" σαν μουσικοί που δεν συμμετέχουν στην διαδικασία της μουσικής βιομηχανίας.

Οπότε είτε γιατί δεν θες, είτε γιατί δεν τα κατάφερες, είτε γιατί δεν είσαι δημιουργός και είσαι απλά οργανοπαίχτης, είτε γιατί έχεις ηθικά διλήμματα και έχεις διαλέξει άλλον δρόμο, είσαι έξω απο το παιχνίδι.

Αυτοί είναι μέσα. Και για να είναι μέσα κάνοντας καριέρα πρέπει να έχουν κι ένα στόχο, να δουλεύουν σκληρά (να γράφουν μουσική και να παίζουν ασταμάτητα) και να αφήνουν το marketing στους marketeers. Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα τέλεια ούτε και να πυροβολάς το πόδι σου αφορίζοντας την... βιομηχανία που χάρη της εχεις ακούσει τους Led Zeppelin ηχογραφημένους και θέλεις κι εσύ κάτι απο την ίδια αναγνώριση και τα φράγκα, αν είσαι συνειδητοποιημένος.

 

Όσον αφορά την επιλογή του ύφους, θα εκπλαγείτε όταν μάθετε πόσα παιδιά ηλικίας 18-24 ακούν hard rock classics. Ξεκίνησαν απο την δισκοθήκη των γονιών βέβαια. Κάτι ξέρει λοιπόν οι εταιρία τους. Την  δουλειά της κάνει κι αυτοί την μουσική που γουστάρουν παίζουν.

 

Ας μιλήσει και κάποιος νεότερος ρε παίδες.

 

Υ.Γ. Κατάλαβες τώρα ποσο χρήσιμο στην συζήτηση είναι να βλέπεις και την ηλικία του γράφοντα;

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yameth είπε

 

 Ας μιλήσει και κάποιος νεότερος ρε παίδες.

 

Παρόν! 🤣

 

Είμαι 54 αλλά δεν έχω ακούσει και πολύ classic rock στη ζωή μου (άντε να έχω ακούσει συνολικά καμμιά εικοσαρια άλμπουμ από Purple, Zeppelin, Sabbath κτλ)

Δεν κΣερω τι ζόρι τραβάτε αλλά σε κάποιον που ακούει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ 😁καλύτερη μουσική από το classic rock (δηλ. Soul,funk, reggae,punk,new wave, country ,British invasion, Britpop,alternative & Americana, jazz,λαϊκά και τούρκικα και πολύ κλασσική) ΜΙΑ ΧΑΡΑ ακούγονται τα πιτσιρίκια, μακάρι να έπαιζαν και ακόμα περισσότεροι τόσο καλά αυτό το ,έτσι κι αλλιώς απίστευτα ΒΑΡΕΤΟ  είδος μουσικής 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικά facts:

1. τους παρακολουθώ σχεδόν δυό χρόνια δηλαδή από τότε που βγήκε το highway tune.

2. τους άκουσα τυχαία στο ράδιο όταν τυχαία άκουσα ότι "μοιάζουν" με ζεπ

3. Εγώ νόμισα ότι ΗΤΑΝ ζεπ. Τουλάχιστον αν κάποιος μου έλεγε ότι ήταν ζεπ θα αγόραζα το δίσκο

4. θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο βγήκε τα τελευταία 10 χρόνια στο ορθόδοξο ροκ

5. Τα παιδιά είναι οικογένεια και φίλος

6. Στήριξη από εταιρεία...δεν θα το έλεγα, ψιλοανεξάρτητη είναι. Σίγουρα στο πρώτο τους συμβόλαιο που ακόμα τους πιάνουν το...μάγουλο. btw οι εταιρείες σήμερα ΔΕΝ στηρίζουν νέα ροκ μουσική. Στηρίζουν άλλα αδιάφορα προς εμένα είδη. αυτά που ονομάζω υποπροϊόντα.

7. Καβαλημένοι δεν είναι. Ακόμα παίζουν με τα όργανα του γκαράζ. Μια διαλυμένη sg και μια ακόμα backup. Αν είχαν πιάσει την καλη ή ήταν πίσω τους εταιρείες θα είχαν τις κιθάρες του γιατρού

8. 3 σερί κομμάτια τους στέκονται όλα πολύ καλά και πούλησαν κανονικά νούμερα, όχι κατεβάσματα. Ξέρετε πολύ κόσμο σήμερα να αγοράζει δίσκους?

9. Βάζω στην άκρη βραβεία γκραμυ

10. Δεν αρνήθηκαν ότι έχουν επιρροές από ζεπ. Απλά δεν παραδέχονται ότι αντιγράφουν μόνο αυτούς

11. Ο Plant μάλλον ενθουσιασμένος είναι μαζί τους.

12. πριν φτιαχτούν οι ζεπ, ο Page ήταν το #2 σέσσιον στο Λονδίνο ήδη από το 1965 (#1 ο Big Jim Sullivan) ο δε Jones #1 στο μπάσο. Όταν έφτιαξε τους ζεπ ήδη είχε δείξει στις εταιρείες τι θα έφτιαχνε παρουσιάζοντάς το ήδη στους yardbirds και όντας ήδη από τους πιό γνωστούς κιθαρίστες το συμβόλαιο με την atlantic ήρθε αμέσως. 

13. Οι gvf δεν είχαν-έχουν τίποτα απ όλα αυτά. Τρία αδέρφια παίζουν στο γκαράζ και στα κλαμπάκια. Το ότι έχουν καταφέρει ό,τι κατάφεραν μέχρι τώρα είναι θαύμα. Δύσκολα θα διαλυθουν όντας κατά τα 3/4 οικογένεια.

14. Το ότι μεγάλα κανάλια ασχολούνται μαζί τους απ την αρχή (premier guitar) με χιλιάδες views κάτι λεει...

15. ξαναλέω... είμαι ....Φ Α Ν Α Τ Ι Κ Ο Σ  ζεπ από τα 14...

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fusiongtr said:

Με ποιά ιδιότητα (εκτός της για όλους κοινής, αυτής του ακροατή), μπορούν να αξιολογήσουν κάτι ως μουσικά ενδιαφέρον (εκτός από το τεχνικό μέρος της μπάντας το οποίο γνωρίζουν καλά όλοι οι παραπάνω "τύποι μουσικών"), ως μουσικά αξιόλογο ή μη, όλοι αυτοί οι παραπάνω "τύποι"?

 

πάνω που πηγαίναμε να βγάλουμε μια άκρη...:classic_wacko:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μερικά facts:

1. τους παρακολουθώ σχεδόν δυό χρόνια δηλαδή από τότε που βγήκε το highway tune.

2. τους άκουσα τυχαία στο ράδιο όταν τυχαία άκουσα ότι "μοιάζουν" με ζεπ

3. Εγώ νόμισα ότι ΗΤΑΝ ζεπ. Τουλάχιστον αν κάποιος μου έλεγε ότι ήταν ζεπ θα αγόραζα το δίσκο👍

4. θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο βγήκε τα τελευταία 10 χρόνια στο ορθόδοξο ροκ👍

5. Τα παιδιά είναι οικογένεια και φίλος

6. Στήριξη από εταιρεία...δεν θα το έλεγα, ψιλοανεξάρτητη είναι. Σίγουρα στο πρώτο τους συμβόλαιο που ακόμα τους πιάνουν το...μάγουλο. btw οι εταιρείες σήμερα ΔΕΝ στηρίζουν νέα ροκ μουσική. Στηρίζουν άλλα αδιάφορα προς εμένα είδη. αυτά που ονομάζω υποπροϊόντα.👍

7. Καβαλημένοι δεν είναι. Ακόμα παίζουν με τα όργανα του γκαράζ. Μια διαλυμένη sg και μια ακόμα backup. Αν είχαν πιάσει την καλη ή ήταν πίσω τους εταιρείες θα είχαν τις κιθάρες του γιατρού

8. 3 σερί κομμάτια τους στέκονται όλα πολύ καλά και πούλησαν κανονικά νούμερα, όχι κατεβάσματα. Ξέρετε πολύ κόσμο σήμερα να αγοράζει δίσκους?

9. Βάζω στην άκρη βραβεία γκραμυ

10. Δεν αρνήθηκαν ότι έχουν επιρροές από ζεπ. Απλά δεν παραδέχονται ότι αντιγράφουν μόνο αυτούς

11. Ο Plant μάλλον ενθουσιασμένος είναι μαζί τους.🙄

12. πριν φτιαχτούν οι ζεπ, ο Page ήταν το #2 σέσσιον στο Λονδίνο ήδη από το 1965 (#1 ο Big Jim Sullivan) ο δε Jones #1 στο μπάσο. Όταν έφτιαξε τους ζεπ ήδη είχε δείξει στις εταιρείες τι θα έφτιαχνε παρουσιάζοντάς το ήδη στους yardbirds και όντας ήδη από τους πιό γνωστούς κιθαρίστες το συμβόλαιο με την atlantic ήρθε αμέσως. 

13. Οι gvf δεν είχαν-έχουν τίποτα απ όλα αυτά. Τρία αδέρφια παίζουν στο γκαράζ και στα κλαμπάκια. Το ότι έχουν καταφέρει ό,τι κατάφεραν μέχρι τώρα είναι θαύμα. Δύσκολα θα διαλυθουν όντας κατά τα 3/4 οικογένεια.

14. Το ότι μεγάλα κανάλια ασχολούνται μαζί τους απ την αρχή (premier guitar) με χιλιάδες views κάτι λεει...

15. ξαναλέω... είμαι ....Φ Α Ν Α Τ Ι Κ Ο Σ  ζεπ από τα 14...

 correction

Μερικα your facts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, vagelism said:

 correction

Μερικα your facts

 

δικά μου ξεδικά μου δεν παύουν να είναι facts.

Αντε τώρα να σε διορθώσω εγώ....

 

6. Η εταιρεία τους lava  είναι ανεξάρτηση εταιρεία που ελέγχεται από την universal και διανέμεται από την republic

11. από wiki

In a March 2018 interview, Plant cited Greta Van Fleet as one of his favorite up-and-coming bands, saying "they are Led Zeppelin I" and describing Josh as "a beautiful little singer.

 

επίσης αν σε ενοχλούν τα δικά μου  facts, ας σου θυμήσω ότι είπα ότι μου άρεσαν είτε ως κλώνοι είτε ως ίδιοι ζεπ, όντας φαναντικός ακροατής των ζεπ την εποχή που φτιάχτηκαν και εβγαζαν δίσκους και έχοντας όλη τη δισκογραφία τους. 

Αν δεν κάνω λάθος γεννήθηκες το 1975 οταν βγήκε το graffiti... Μάλλον δεν θα έλεγα ότι είναι στο πετσί σου ώστε να θεωρήσω την άποψή σου για τους ζεπ βαρύνουσα...

Εγώ σταμάτησα να τους αγοράζω το 1976.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

δικά μου ξεδικά μου δεν παύουν να είναι facts.

Αντε τώρα να σε διορθώσω εγώ....

 

6. Η εταιρεία τους lava  είναι ανεξάρτηση εταιρεία που ελέγχεται από την universal και διανέμεται από την republic

11. από wiki

In a March 2018 interview, Plant cited Greta Van Fleet as one of his favorite up-and-coming bands, saying "they are Led Zeppelin I" and describing Josh as "a beautiful little singer.

fact σημαινει κατι κοινα αποδεκτο.

your fact..ειναι κατι αποδεκτο απο σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vagelism said:

fact σημαινει κατι κοινα αποδεκτο.

your fact..ειναι κατι αποδεκτο απο σενα.

διάβασες τι γράφω πάνω?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου