Προς το περιεχόμενο

Ποιοί ΔΕΝ μας αρέσουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκαθαρίζουμε τους κανόνες του νήματος.

Λέμε ποιούς κι αν χρειαστεί συζητάμε γιατί. Δεν έχει γιατί δεν σου αρέσει ο "θεός" τάδε, ούτε δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Τι δεν μας αρέσει. Μπορεί να είναι οι καλύτεροι του κόσμου. ΟΚ. Εμάς δεν μας αρέσουν. Προϋπόθεση: να τους αρέσουν σχεδόν ΟΛΟΙ οι άλλοι.

Ελεγα να το κάνω poll, αλλά θα περιόριζα τα ονόματα. Όπως είναι μπορούμε να προσθέσουμε και άλλους που θα θυμηθούμε στην πορεία.

 

FranK Marino

Joe Satriani

Yngwie Malmsteen

Steve Vai

John Petrucci

Randy Rhoads

Angus Young

Scott Henderson

Daryll Stuermer

Joe Bonamasa

Frank Gambale

Steve Morse

Prince

Bill Connors

Stanley Jordan

Slash

Joe Perry

John Frusciante

Tom Morello

 

 

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με τους κιθαρίστες ,είμαι σίγουρος ότι είναι παικταραδες,αλλά αν πρέπει να κάνω μια λίστα με την ΜΟΥΣΙΚΗ των συγκροτημάτων στα οποία παιζουν κατά σειρά ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΠΕΧΘΕΙΑΣ 🙂

έχουμε και λέμε

 

Malmsteen 

Yes

Genesis

Jethro Tull

Queen

Dream theater

Rush

Muse

Tool

 

Όλα τα παραπάνω μου προκαλούν έντονο εγκεφαλικό, σωματικό και ψυχικο ΠΟΝΟ 🙂

 

Αναγνώριζω βέβαια ότι είναι όλοι οι παραπάνω υπερταλαντουχοι μουσικΟΙ αλλά η μουσικΗ που παίζουν όχι απλά δεν με αφορά καθόλου αλλά με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Superfunk said:

Δεν έχω πρόβλημα με τους κιθαρίστες ,είμαι σίγουρος ότι είναι παικταραδες,αλλά αν πρέπει να κάνω μια λίστα με την ΜΟΥΣΙΚΗ των συγκροτημάτων στα οποία παιζουν κατά σειρά ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΠΕΧΘΕΙΑΣ 🙂

 

Όλα τα παραπάνω μου προκαλούν έντονο εγκεφαλικό, σωματικό και ψυχικο ΠΟΝΟ 🙂

 

Αναγνώριζω βέβαια ότι είναι όλοι οι παραπάνω υπερταλαντουχοι μουσικΟΙ αλλά η μουσικΗ που παίζουν όχι απλά δεν με αφορά καθόλου αλλά με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό.

 

Μα ακριβώς αυτό είναι το νόημα του νήματος.

Θενκ γιου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχομε κσανακάνει τέτοιο πόουστ παλιότερα. Βάλτε άλλο, alder vs ash ασούμε ή "γιατί μια κιθάρα να κοστίζει χίλιαπενηντακόσια ευρώ ενώ τα υλικά της κοστιζουν 100 ξερωγώ αφού".

  • Like 1
  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ξοδέψει πολύ φαια ουσία σε καλλιτέχνες που ΔΕΝ τυγχάνει να μου αρέσουν. Συνήθως ακούω αυτά που μου αρέσουν και αυτό είναι όλο. 

 

Πάντως, και αφού συνειδητοποιησω  ότι ζουν ανάμεσά μας αυτοί που ΔΕΝ τους αρέσει ο Angus Young και οι Queen, θα αναφέρω και εγώ τον Steve Morse.

 

Ίσως γιατί είμαι φαν των deep purple αλλά βλέποντας τους live, ο συγκεκριμένος δεν μου έκανε καθόλου, "κουκου". Ξέρω ότι είναι παικταρας και παίζει να είναι ο πιο σκληρά practicing κιθαρίστας του πλανήτη (δεν τον έχω δει ποτέ σε κλιπ χωρίς να κρατάει μια κιθαρα και να παίζει warm ups και scales) αλλά ρε παιδί μου, ο άνθρωπος αυτός εμένα δεν. 

 

Ένας άλλος που τον σέβομαι ως φυσιογνωμία, persona και συνθέτη, αλλά δεν μου αρέσει να τον ακούω Live είναι ο Keith Richards. Ο ρόλος του στην σκηνή είναι κυρίως διακοσμητικός (σε φάση "να δείτε με, ακόμα ζω, και φοράω και το φουλάρι μου και ρίχνω και κάνα bending κάθε πέντε λεπτά").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Έχομε κσανακάνει τέτοιο πόουστ παλιότερα.

 

Σωστός είσαι, αλλά η δεξαμενή των υποψήφιων για θάψιμο, σιγά σιγά στερεύει.

Εδώ συγκεντρώνεται νέο αίμα.

Χρειάζονται αυτά τα νήματα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σωστός είσαι, αλλά η δεξαμενή των υποψήφιων για θάψιμο, σιγά σιγά στερεύει.

Απ ό,τι κατάλαβα ο dimsonic αναφέρει κιθαρίστες που δεν του αρέσουν. Ε με αυτή τη λογική εμένα δεν μου αρέσουν ΟΛΟΙ, δηλ. χιλιάδες δισκογραφημενοι κιθαρίστες, εκτός από αυτούς που ακούω. Από τους οποίους οι δέκα-δεκαπέντε ειναι αγαπημένοι και καμιά κατοστάδα που ΚΑΙ μου αρέσουν ΚΑΙ ακούω ή έχω ακούσει. Επίσης υπάρχουν είδη για τα οποία τρέφω εμπάθεια και ειναι εντελώς άδικο να αναφερω ονόματα γιατί απλά ΔΕΝ ακούω. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου λατρεύω κιθαρίστες απο είδη που δεν ακούω (παράδειγμα Nuno Bettencourt).

 

Γενικώς παράξενες εποχές για να γεννάμε κι άλλα πάθη μεταξυ μας.

 

Αλλά τι να κάνουμε, Deep Purple suck big time.

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Απ ό,τι κατάλαβα ο dimsonic αναφέρει κιθαρίστες που δεν του αρέσουν.

 

 

μπα....

δεν το κατάλαβες καλά.

Είπα ότι προϋπόθεση είναι να έχουν αναγνώριση από πολυ κόσμο.

 

Και προφανώς δεν τους ακούω επειδή δεν μου αρέσουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους έχω ακούσει. Από κάποιους μάλιστα έχω και δίσκους, άσχετα αν πλέον ακούμε σχεδόν συνδρομητικά.

 

Και με παρεξηγείτε.

Το νήμα δεν είναι "να γεννάμε άλλα πάθη"

είναι: πως γίνεται τόσος κόσμος να αρέσει τον Χ, ο Χ να είναι εξαιρετικός και καταξιωμένος, ανάλογος με τον Ψ, να μας αρέσει ο Ψ και όχι ο Χ.

Επίσης δεν είναι ανάγκη να συμμετάσχετε αν δεν θέλετε.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mα πώς να σου αρέσει ο Steve Vai αν δεν τον καταλάβεις; Γλώσσα ειναι η μουσική η οποία εγείρει συναισθήματα, εντελώς συνυφασμενα με την ιδιοσυγκρασία και τις συγκυρίες τιυ καθενός. Τι πάει να πει δεν μ αρέσει ο Βάι; Κάπως έτσι δεν γεννώνται δογματισμοί και οι δεμαρεσουνισμοί;Είναι προβοκατόρικο, εκτός αν γνωριζόμαστε μεταξυ μας. Peace, love και πετάξτε τους δίσκους του Santana

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου