Προς το περιεχόμενο

Xtrm_basses* 343


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα ερωτημα ειναι και αν το heel κάθεται σε πόκετ, μήτσε.... θυμάμαι με την 7-χορδη ειχα φάει τα λυσιακά μου να την σταθεροποιήσω.... τελικά ο Μιμης στο Χολαργό έκανε το θαύμα του, και η κιθάρα ειναι τζαμι εδω και πολλά χρόνια.

Εσενα αν μπορώ να διακρίνω ΔΕΝ κάθεται σε ποκετ, βρίσκει μαγνήτη στο δόξα πατρί. Αν ΔΕΝ είχες τα t-nuts , δεν νομίζω οτι θα κρατούσε με κλασικές βίδες ...

Τα fender κρατάν (με πολυ μικρότερες βίδες), γιατι κάθονται σε ασφαλισμένο απο δεξιά συμπαγες πόκετ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το poket είναι 16cm στην πάνω μεριά και 6.5cm στην κάτω.

Δεν ξέρω τι διαστάσεις έχουν τα poket στα fender,αλλα και το "κούμπωμα" του μπράτσου στο σώμα είναι πολύ σφηκτό.

Πιστεύω και απλές ξυλόβιδες να έβαζα,δεν θα είχα πρόβλημα (εξάλλου,αυτό έκανε ο Leo και τον προσκυνάνε όλοι,οπότε θα μπορούσα να κάνω το ίδιο) αλλα για 3.2€ Tnuts,γιατί να μην κάνω κάτι καλύτερο; (τώρα θα με λιθοβολίσουν οι "ο λεο τα έκανε όλα σωστά)

Το θέμα είναι,οτι αυτό που κάνω εγώ έχει α)μεγαλύτερη σταθερότιτα β)καλύτερη πρόσβαση στα χαμηλά τάστα γ)ευκολότερη κατασκευή neck poket και κατα την γνώμη μου δ)είναι και πιο μπάνικο απο τα fender,και δεν αναφαίρω οτι βγάζεις/βάζεις το μπράτσο όσες φορές θες χωρίς να προκαλέσεις ζημιά,και δεν παιδεύεσαι με φακιρικά τύπου " με κουρδισμενες τις χορδες χαλάρωσε λίγο τις βίδες και σφήξε τες πάλι να κάτσει καλά το μπράτσο" και λοιπά κομπογιαννήτικα γιατροσόφια.

Προσπαθώ να προσφέρω απο την αρχή μια κατασκευή χωρίς ελατώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ την 3η πλευρα μπρατε αυτη που κρατάει κόντρα, υπάρχει?

το ποκετ μπορεις να το δειξεις φωτο σκέτο χωρις μπράτσο?

 

το fender ειναι αυτο :

neck_pocket_bneck.jpg

 

εκ σχεδιασμού δεν έχει προβλημα. Εσενα όμως (οπως και στην 7-χορδη μου) ειναι *ελεύθερο* βαράει neck μαγνητη, οπότε θέλει κτηνώδεις βίδες, αυτο προσπαθώ να πω.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pocket ειναι λίγο πιο βαθύ σκαμένο απο τον μαγνήτη οπότε δεν μπορεί το μπράτσο να πάει προς τα πίσο.Αλλά και ίδιο βάθος να είχαν,έτσι όπος το σφίγγω με αυτές τις βίδες,δεν πάει πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος, μακαρι και εμενα η ibanez να ειχε σκαλοπατάκι, αν και απο basswood δεν ειναι να περιμένεις και πολυ αντοχή... αλλά εχει ενα ήχο το άτιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ένα άταστο 4άρι είναι στο μαγαζί του φάνη @Πνοή και Νύξηγια σετάρισμα γιατί είναι σούπερ μάστορας και τον εμπιστευόμαστε.

Όποιος θέλει να το δει απο κοντά ας περάσει απο εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ένα βίντεο με το 5χορδο στο red house music studio στην Θεσσαλονίκη.

Ο ήχος δεν είναι από κονσόλα κτλ είναι απο το μικρόφωνο της κάμερας

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα.

 

Μην τσιγουνευεσαι όμως το να φτιάξεις site και shop. Θα πάρεις πολλαπλάσια, τα όσα δώσεις. Τα social πρέπει -και είναι- είναι υποστηρικτικά της δουλειάς σου, όχι το κύριο μέσο παρουσίασης.

 

Και προς Θεού, άλλαξε αυτό το όνομα, δεν μπορεί να ταυτιστεί κανείς μαζί του (πράγμα βασικό στα μουσικά όργανα), είναι όντως για Γιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες.

 

Καλή επιτυχία.

Επεξεργασμένο από stamkosk
  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει,δεν τα είπα και yamaha..🤣😂🤣

anyway ανέβασα και μερικά ακόμα και αύριο άμα προλάβω θα ανεβάσω και έναν πιτσιρικά 14 ετών 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο! Νομίζω πως πρέπει να βάλεις και κάποιον που θα αναδείξει τα προτερήματα του μπάσου λόγω του long scale. Δηλαδή παιξίματα στα χαμηλά αλλά και ότι πιστεύεις εσύ πως μπορεί να θεωρηθεί ως πλεονέκτημα.

Και φυσικά με καλά ηχογραφημένο ήχο.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου