Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κάρτα αναφέρει audio shielding, δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Αλλά θα το βρω. Απλά θα μου στη σπάσει για ένα διάστημα.

 

Το θέμα με την αφαίρεση της γείωσης το έχω ξανακούσει ιδίως για laptop, αλλά δεν θα το ρισκάρω.

Αυτό που ακούω είναι τυπικό RF ή ΕΜΙ και όχι θέμα grounding.

 

ούτως ή άλλως ακούγεται σε σεταπ με υπερβολικό gain που δεν είναι το καθημερινό μου.

απλά δεν υπήρχε παλιά ή ό,τι υπήρχε το είχα φέρει στα μέτρα μου.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραδεκτο εστω και με τερμα την ενταση !!! Σαν να μην έχει τοποθετηθει καλά η καρτα ηχου ή καποιο βυσμα....

Αυτό που σου είπαν για τροφοδοσία κάποιων συστημάτων του όλου set up από διαφορετικές πρίζες είναι γενικός κανόνας.  Υπάρχουν και κάποιες ειδικές μπαλαντέζες-πολύμπριζα , αλλά δεν βλέπω να συμφερει η σχεση κοστους-ωφελειας.

Απομάκρυνε (όσο γίνεται) από τον υπολογιστή κάθε τι που είναι δυνητικά σε θέση να τον επηρεάζει , όπως ας πούμε ένα ηχείο ή κάποια ηλεκτρική συσκευή .  Ισως χρεαστει να αλλάξεις θέση στον υπολογιστή!!

Τα ανεμιστηράκια ή το τροφοδοτικό του είναι σχεδόν απίθανο να προκαλούν τέτοια παρεμβολή τόσο εντονη.

Επεξεργασμένο από fanisatt

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη είμαι σε φάση για αναβάθμιση της cpu fan επειδή δεν μπορώ να τον ακούω γενικά, αλλά πλέον θα το δω γενικότερα, μήπως πρέπει να τον απομακρύνω και γλυτώσω και τα έξοδα.

 

Ακούγεται δυνατά λόγω μεγάλου gain. Όπως είπα, δεν χρησιμοποιώ συνήθως τόσο πολύ, και αν γίνει θα χαθεί στο μιξ, αλλά με ενοχλεί όταν παρουσιάζεται κάτι που δεν υπήρχε.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωρα να πάρεις ένα σοβαρό μηχάνημα για audio.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Ωρα να πάρεις ένα σοβαρό μηχάνημα για audio.

 

 

 

μη με προκαλείς εσύ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δοκίμασες να "κουνήσεις" καλώδια την ώρα που σου βγάζει τον θόρυβο?... ειδικά το να "τρέχουν" παράλληλα 2 ή περισσότερα καλώδια τροφοδοσίας είναι μια ικανή συνθήκη για να σου δημιουργήσει πρόβλημα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, cos_dr είπε

μήπως έχεις ανοιχτό κανα inverter aircondition και είναι στην ίδια γραμμή με τα μουσικά?

 

όχι, υπάρχει στην ίδια γραμμή, αλλά λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι χωρίς κανένα πρόβλημα.

49 λεπτά πριν, npap είπε

δοκίμασες να "κουνήσεις" καλώδια την ώρα που σου βγάζει τον θόρυβο?... ειδικά το να "τρέχουν" παράλληλα 2 ή περισσότερα καλώδια τροφοδοσίας είναι μια ικανή συνθήκη για να σου δημιουργήσει πρόβλημα...

 

όχι, ακόμα.

Σοκαρίστηκα τόσο πολύ, γιατί ήδη παιδεύομαι με το στήσιμο του νέου υπολογιστή για πάνω από 20 μέρες τώρα και πάνω που θεωρησα ότι τα έχω φέρει όλα, πήγα να δω πως παίζει το αναλογικό ριγκ μου. 

Γενικά ο χώρος δεν είναι ό,τι καλύτερο. Είναι αυτό που λεμε cranked up. 

Είχα γράψει ότι επειδή είμαι αλλεργικός γενικά στον θόρυβο το νέο πισί θα έβγαινε από το δωμάτιο. Αυτές τις μέρες ήμουν σχεδόν αποφασισμένος για hiend cpu fan, αλλα μετα από αυτό θα αναθεωρήσω.

Περιμένω μακρύ hdmi και udb και θα δούμε.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές είναι δύσκολο να βρεις τί ακριβώς φταίει, ειδικά αν είναι από κουτί υπολογιστή.

Θυμάμαι έψαχνα 2-3 μέρες να βρω από πού ερχόταν ο θόρυβος στην έξοδο της κάρτας ήχου του σχετικά παλιού υπολογιστή και τελικά ο θόρυβος εμφανιζόταν μόνο όταν έβαζα συγκεκριμένες συσκευές USB σε κάποιες θύρες... Άντε να το σκεφτείς αυτό τώρα.. Φυσικά είχα ψάξει A/C, ηλεκτρικές συσκευές, άλλες πρίζες, συγκεκριμένα εξαρτήματα του Η/Υ και πολλά άλλα.. Τελικά - επειδή δεν μπορούσα φυσικά να κάνω τίποτα για να βελτιώσω την κατάσταση μια που είχε σχέση με το πάλιωμα της μητρικής - απλά έστειλα τον ήχο στο καλώδιο HDMI και ησύχασα (έτσι κι αλλιώς μπλιμπλίκια του συστήματος έπαιζε, όχι hifi).

Ελπίζω η δικιά σου περίπτωση να είναι πιο απλή! 😉

 

UPDATE: dimsonic wrote "...με το στήσιμο του νέου υπολογιστή για πάνω από 20 μέρες τώρα..."

Ωχ, κάτι μου θυμίζει... κάτι μου θυμίζει...

Όταν τα κακάρωσε ο πολύ παλιός Η/Υ που είχα, μιλάμε για μεγάλο χασοώρι μέχρι να τα στρώσω!

 

Εννοείται ότι ζηλεύω τους παλιούς που γράφανε την παρτιτούρα και την έδιναν και την έπαιζε το μουσικό σύνολο και άντε γειά! Ευτυχώς ο Μότσαρτ δεν είχε Windows! 😀 Θα είχε γράψει το 1/10!

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο λίγο έκανα μια τυχαία παρατήρηση.

Αυτή τη στιγμή δουλεύω συνήθως και με τους δυο υπολογιστές ανοιχτούς. Όπως θα γίνει παρακάτω.

Είχα κλείσει λοιπόν τον καινούργιο όπου είναι η κάρτα ήχου, και δούλευα για άλλες δουλειές στον παλιό.

Όμως ο καινούργιος έχει ρύθμιση να αφήνει ρεύμα στα usb, οπότε έκλεισε μεν, αλλά η κάρτα έμεινε ανοιχτή όσον αφορά φυσικά μόνο τις φυσικές πηγές Ι/Ο και όχι το asio.

Δουλεύοντας στο παλιό λοιπόν δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι η κάρτα είναι αναμένη χωρίς ουσιαστικά σύνδεση με υπολογιστή.

Ανοίγω το ριγκ να δοκιμάσω κάτι και παίζει μεν κανονικά αλλά με λιγότερο παράσιτο. (ενώ ήδη ο καινούργιος είναι κλειστός). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΔΕΝ είναι 100% θέμα του καινούργιου και μόνο. Και ίσως είναι όντως ground loop. Φυσικά όταν τον άνοιξα έτσι για έλεγχο ήρθε κι άλλος θόρυβος.

Μιλάμε ότι ενοχλεί μόνο σε εξαιρετικό higain. Αλλά έχω μερικά τέτοια σεταπ και θα τα ήθελα να υπάρχουν.

Σε καθαρά είναι ΟΚ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου