Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σημαντικό, με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, δοκίμασε εάν υπάρχει διαρροή στο σασί του υπολογιστή.

Θα κάνεις δύο δοκιμές. Μία με σβηστό υπολογιστή και μία με αναμμένο υπολογιστή.

Και στις δύο περιπτώσεις να μην είναι συνδεδεμένα άλλα μηχανήματα με τον υπολογιστή.

 

Τον ίδιο έλεγχο καλό είναι να κάνεις και στα μηχανήματά σου, δίχως να είναι συνδεδεμένα στον υπολογιστή.

 

Ξεκίνα το σύστημα δίχως να είναι συνδεδεμένα μηχανήματα στην κάρτα. Μόνο υπολογιστής και κάρτα.

Συνδέοντας ένα-ένα τα audio καλώδια και τα υπόλοιπα μηχανήματα στις εισόδους της κάρτας δες ποιό είναι αυτό(ά) που σου δημιουργεί(ούν) τον θόρυβο.

 

Αφαίρεση γείωσης όχι. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις την κάρτα με το τροφοδοτικό της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σημαντικό, με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, δοκίμασε εάν υπάρχει διαρροή στο σασί του υπολογιστή.

Θα κάνεις δύο δοκιμές. Μία με σβηστό υπολογιστή και μία με αναμμένο υπολογιστή.

Και στις δύο περιπτώσεις να μην είναι συνδεδεμένα άλλα μηχανήματα με τον υπολογιστή.

 

Τον ίδιο έλεγχο καλό είναι να κάνεις και στα μηχανήματά σου, δίχως να είναι συνδεδεμένα στον υπολογιστή.

 

Ξεκίνα το σύστημα δίχως να είναι συνδεδεμένα μηχανήματα στην κάρτα. Μόνο υπολογιστής και κάρτα.

Συνδέοντας ένα-ένα τα audio καλώδια και τα υπόλοιπα μηχανήματα στις εισόδους της κάρτας δες ποιό είναι αυτό(ά) που σου δημιουργεί(ούν) τον θόρυβο.

 

Αφαίρεση γείωσης όχι. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις την κάρτα με το τροφοδοτικό της.

 

 

Με γειωμένο τροφοδοτικό προφανώς και δεν υπάρχει τίποτα στο σασί. Δοκιμασμένο. Αυτά πιθανόν να γίνονται με ελαττωματικές συνδέσεις ή δίπολες πρίζες. Εδώ μιλάμε και καινούργια κατασκευή

 

Προφανώς και ΔΕΝ θα κάτσω να ελέγξω ένα ένα τα μηχανήματα του ρακ όταν σας έχω ξεκαθαρίσει ότι όπως είναι παίζει άψογα με άλλον υπολογιστή. Όταν ένα πρόβλημα έρχεται από έναν νεοφερμένο εκεί είναι και η αιτία. Αλλωστε αυτά τα είχα ξετινάξει όταν τα έστηνα για το λάπτοπ.

 

Το τροφοδοτικό της κάρτας δεν το πήρα εξ αρχής (το σκέφτομαι βέβαια για χρήση εκτός υπολογιστή) διότι ο κατασκευαστής δηλώνει οτι καλύπετται από usb 2.0 των 500ΜΑ και προτείνει τη χρήση του μόνο σε standalone mode. Εγώ το έχω σε usb 3.2 gen2 που ξεπερνάει κατά πολύ τα νούμερα αυτά. Το έχω δοκιμάσει και σε 2.0

Και μου φαίνεται εντελώς χαζό να μην μπορεί το 600άρι τροφοδοτικό να δώσει την ισχύ αυτή όταν την έδινε άψογα το τροφοδοτικό του λαπτοπ.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Προφανώς και ΔΕΝ θα κάτσω να ελέγξω ένα ένα τα μηχανήματα του ρακ όταν σας έχω ξεκαθαρίσει ότι όπως είναι παίζει άψογα με άλλον υπολογιστή. Όταν ένα πρόβλημα έρχεται από έναν νεοφερμένο εκεί είναι και η αιτία. Αλλωστε αυτά τα είχα ξετινάξει όταν τα έστηνα για το λάπτοπ.

Όπως θες.

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Και μου φαίνεται εντελώς χαζό να μην μπορεί το 600άρι τροφοδοτικό να δώσει την ισχύ αυτή όταν την έδινε άψογα το τροφοδοτικό του λαπτοπ.

Δεν έχει να κάνει με την ισχύ του ρεύματος, τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Το τροφοδοτικό της κάρτας δεν το πήρα εξ αρχής


Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή η λύση σου. Αν μπορούσες να συνδέσεις την κάρτα με άλλο τρόπο στον υπολογιστή αλλά με ξεχωριστή τροφοδοσία, κατά πάσα πιθανότητα θα δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Δεν έχει να κάνει με την ισχύ του ρεύματος, τέλος πάντων.

 

 

προφανώς και δεν έχει. Δεν ξέρω γιατί πρότεινες το δικό της τροφοδοτικό άλλωστε.

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή η λύση σου. Αν μπορούσες να συνδέσεις την κάρτα με άλλο τρόπο στον υπολογιστή αλλά με ξεχωριστή τροφοδοσία, κατά πάσα πιθανότητα θα δούλευε.

 

 

για ποιό λόγο?

αν είναι ground loop αυτό δεν θα πάψει να ισχύει καθώς το usb θα είναι στη θέση του και θα μεταφέρει γείωση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν είναι ground loop αυτό δεν θα πάψει να ισχύει καθώς το usb θα είναι στη θέση του και θα μεταφέρει γείωση.


Σελίδα 3, είχα γράψει ότι έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και το έψαξα πολύ. Η λύση που βρήκα μετά από καιρό ήταν να μη παίρνει ρεύμα η κάρτα ήχου από την motherboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε


Σελίδα 3, είχα γράψει ότι έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και το έψαξα πολύ. Η λύση που βρήκα μετά από καιρό ήταν να μη παίρνει ρεύμα η κάρτα ήχου από την motherboard.

 

ρεύμα μπορεί να μην παίρνει, αλλά γείωση θα παίρνει

 

και εξήγησέ μου, από το λαπτοπ δεν έπαιρνε ρεύμα πριν?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

ρεύμα μπορεί να μην παίρνει, αλλά γείωση θα παίρνει

 

και εξήγησέ μου, από το λαπτοπ δεν έπαιρνε ρεύμα πριν?


Είχα γράψει ότι φταίει η motherboard και το πώς μεταδίδει το ρεύμα μέσα από τα usb.
Τα laptop έχουν διαφορετικό τρόπο μετάδωσης ρεύματος γιατί υπάρχει και μια μπαταρία στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε


Είχα γράψει ότι φταίει η motherboard και το πώς μεταδίδει το ρεύμα μέσα από τα usb.
Τα laptop έχουν διαφορετικό τρόπο μετάδωσης ρεύματος γιατί υπάρχει και μια μπαταρία στη μέση.

 

ναι αλλά όταν είναι μόνιμα πάνω στο τροφοδοτικό είναι επίσης κι η γείωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

προφανώς και δεν έχει. Δεν ξέρω γιατί πρότεινες το δικό της τροφοδοτικό άλλωστε.

Διότι αν κάνεις χρήση του τροφοδοτικού της, κατά κάποιον τρόπο απομονώνεις τις τροφοδοσίες (βλέπε isolation). Εξαρτάται βέβαια και από τον εσωτερικό σχεδιασμό τροφοδοσίας της κάρτας.

Άλλο πράγμα η τάση και άλλο η γείωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου