Προς το περιεχόμενο

Αρνήθηκε να τραγουδήσει ... τζάμπα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, gutter είπε

Και οι μεν αρνητές είναι οι εκφραστές του παρακμιακού τραγουδιού που χέ***καν στο τάλιρο στα 90ς και ο δε Παπαδόπουλος είναι μια γλίτσα και μισή, λέρα και φτηνιάρης. Τους συγκεκριμένους ουτε εγω θα τους πληρωνα να βγουν απτον ταφο να τραγουδησουν τρασίλες, αρκετα τσεπωσαν τη χρυση εποχη τους,  ο τόπος είναι γεμάτος ανεργους νέους και άφραγκους που μαραζώνουν. Και καλά εκαναν και δεν πηγαν και καλα θα κανουν να μην ξαναπανε και πουθενα, τόσο απλα.

 

 

συγνώμη φίλε αλλά είναι λάθος αντίληψη: σαν να λες ότι επειδή πληρώθηκε κάποιος στα 80ς ή στα 90ς τώρα πρέπει να τραγουδάει τσάμπα. Συγνώμη αλλά είναι λάθος. Το να εμφανιστούνε νέοι καλλιτέχνες, οκ το δέχομαι αλλά κανείς δεν μπορεί να μένει απλήρωτος, είτε είναι παλιός, είτε νέος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθώς η τραγουδίστρια αρνήθηκε να συμμετάσχει άνευ αποδοχών.

 

Ναι μεν μιλάμε για μια εκπομπή με τηλεθέαση, αλλά το target group απευθύνεται άτομα 60 plus

σαν την μάνα μου πχ που δεν έχουν ιδέα από ίντερνετ και λοιπά μπιμπλίκια και τζιτζιφιόνια.

 

Με άλλα λόγια ο μέσος ακροατής της εκπομπής δεν έχει να προσφέρει κάτι στον καλλιτέχνη που να εξαργυρώνει την άνευ αποδοχών συμμετοχή του. Η μάνα μου πχ ούτε subscribe θα έκανε στην Μαντώ στο YouTube, ούτε θα τις ανέβαζε τα views στο Spotify, ούτε θα παραγγείλει τον δίσκο της από το Amazon. Θα έβλεπε απλά την εκπομπή, μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα έβλεπε την επόμενη, με άλλους τραγουδιστές-θεματικό κτλ.

 

Επίσης κάτι που ήθελα να γράψω στο άλλο θέμα με το παιδί που ζητούσε συμβουλές για το πως να κάνει πρόβα, αλλά τελικά δεν έγραψα τίποτα, και εδώ αναπόφευκτα προκύπτει εμμέσως από το θέμα: Φαντάζομαι οι μουσικοί της εκπομπής του κ. ''γράφουμε τον Κορονοϊό στα παλιά μας τα παπούτΣα πολύ σχολαστικά'' κάνουν πρόβες (και ίσως εξαντλητικές). Όπως και οι ηθοποιοί που πάνε σε γυρίσματα για τηλεοπτικά σήριαλ κτλ.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική ο συμφορουμίτης να μην μπορεί να κάνει πρόβα.

 

''Επειδή είναι για την ευχαρίστησή του και όχι επειδή πληρώνεται γι'αυτό'' θα μου πείτε.

 

Αυτό όμως είναι κάτι το οποίο δεν το γνωρίζουμε, πρόβα κάνεις για να ''παρουσιάσεις'' ένα προϊόν - υπηρεσία.

Αν δεν κάνεις πρόβα, δεν μπορείς να παρουσιάσεις-διεκδικήσεις πως να πουλήσεις αυτή την υπηρεσία.

Δεν δουλεύουν όλοι οι μουσικοί σε παραγωγές του Mega και της ΕΡΤ για να λέμε ότι όλες οι άλλες πρόβες είναι αχρείαστες και πρέπει να απαγορεύονται. Τέσπα.

 

Την απόφαση της τραγουδίστριας όχι απλά την βρίσκω σωστή, αλλά με εκπλήσσει το γεγονός αυτό, καθώς θεωρούσα δεδομένο ότι οι τραγουδιστές τις εκπομπής πληρώνονται γι'αυτό που κάνουν εκεί.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
47 λεπτά πριν, LK είπε

Το ερώτημα είναι αν πρέπει να πληρωθουν ή όχι, και όχι ποιός πρέπει να τους πληρώσει.

Σωστά. Εδω συζητάμε το πως αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας.

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας που ρυθμιζεις εσοδα  - έξοδα της ατομικής σου επιχείρησης κατα το δοκούν ή αν είσαι μισθωτός υπάλληλος που πρέπει να πληρωθείς εφόσον προσληφθείς.

Στο πρώτο κατα τη γνώμη μου κανεις λάθος να γκρινιάξεις. 

Στο δεύτερο μαζί σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, yameth είπε

Σωστά. Εδω συζητάμε το πως αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας.

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας που ρυθμιζεις εσοδα  - έξοδα της ατομικής σου επιχείρησης κατα το δοκούν ή αν είσαι μισθωτός υπάλληλος που πρέπει να πληρωθείς εφόσον προσληφθείς.

Στο πρώτο κατα τη γνώμη μου κανεις λάθος να γκρινιάξεις. 

Στο δεύτερο μαζί σου.

Δεν γνωρίζω τη (νομική) σχέση Καναλιου- παρουσιαστή- καλλιτέχνη.

Είναι συμβαση έργου, είναι συμβαση εξαρτημένης εργασίας, είναι σύμβαση υπέρ τρίτου.........;

Η κάθε μια έχει τις ιδιαιτερότητές της.

 

Εγω καταλαβάινω πώς και τί εννοείς.

Λες  π.χ οτι ο freelancer είναι θεμιτό να χάσει μια αμοιβή με αντιστάθμισμα π.χ προβολή.

Λογικό μου ακούγεται....και το βασικότερο ρεαλιστικό.

 

Η δική μου η σκοπιά άλλωστε δεν μπορεί να εφαρμoστεί ΠΟΤΕ στην πράξη, μιας και προαπαιτεί συνολικό εμπάργκο από όλους.

 

Προσωπικά , τέλος, ΔΕΝ θα πήγαινα ποτέ τζάμπα την TV (αν και  έχω κάνει πολλές δουλειές τζάπμα).

Δεν την πιστεύω σαν μέσο, θεωρώ το κοινό της χαμηλού επιπέδου, και η όποια προβολή μου θα μου έφερνε κόσμο -πελατεία που δεν θα μπορούσα στην τελική να συνεργαστώ.

 

Με λεφτά θα πήγαινα.....it's just a job. 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
57 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Επίσης κάτι που ήθελα να γράψω στο άλλο θέμα με το παιδί που ζητούσε συμβουλές για το πως να κάνει πρόβα, αλλά τελικά δεν έγραψα τίποτα, και εδώ αναπόφευκτα προκύπτει εμμέσως από το θέμα: Φαντάζομαι οι μουσικοί της εκπομπής του κ. ''γράφουμε τον Κορονοϊό στα παλιά μας τα παπούτΣα πολύ σχολαστικά'' κάνουν πρόβες (και ίσως εξαντλητικές). Όπως και οι ηθοποιοί που πάνε σε γυρίσματα για τηλεοπτικά σήριαλ κτλ.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική ο συμφορουμίτης να μην μπορεί να κάνει πρόβα.

 

''Επειδή είναι για την ευχαρίστησή του και όχι επειδή πληρώνεται γι'αυτό'' θα μου πείτε.

 

Αυτό όμως είναι κάτι το οποίο δεν το γνωρίζουμε, πρόβα κάνεις για να ''παρουσιάσεις'' ένα προϊόν - υπηρεσία.

Αν δεν κάνεις πρόβα, δεν μπορείς να παρουσιάσεις-διεκδικήσεις πως να πουλήσεις αυτή την υπηρεσία.

Δεν δουλεύουν όλοι οι μουσικοί σε παραγωγές του Mega και της ΕΡΤ για να λέμε ότι όλες οι άλλες πρόβες είναι αχρείαστες και πρέπει να απαγορεύονται. Τέσπα.

Πολύ σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σε αυτού του είδους τις συζητήσεις υπάρχει το πως θα έπρεπε να είναι και το πως είναι τα πράγματα.

Νομίζω ότι συμφωνούμε πως στην εποχή μας, καλώς ή κακώς, δεν αρκεί να γράψεις ένα καλό κομμάτι, χρειάζονται και άλλες ενέργειες για να φτάσει στα αυτιά του κόσμου. Το πρώτο πράγμα που θα σου κάνει μια PR εταιρεία (με το αζημίωτο) είναι να σου κανονίσει μερικές τέτοιες εμφανίσεις.

Ναι θα ήταν καλύτερος ο κόσμος εάν δεν χρειαζόταν να κάνεις βίντεο κλιπ, να βάλεις μαλλιά, να κάνεις ανόρθωση και λεύκανση. Δυστυχώς για το είδος της μουσικής που μιλάμε ακόμα και οι φτασμένοι καλλιτέχνες δεν αρκεί απλά να ανακοινώσουν το νέο τους τραγούδι. 

Και σίγουρα οι καλλιτέχνες δεν περιμένουν να ζήσουν από πωλήσεις δίσκων (ουατέβερ), απλά θα τους δει ο κόσμος και θα πάει το βράδυ εκεί που τραγουδάνε, σήμερα έτσι όπως είναι η κατάσταση ούτε αυτό μπορεί να συμβεί οπότε το να εμφανιστούν σε τέτοια σόου είναι λίγο άχρηστο, σήμερα.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 λεπτά πριν, panorios είπε

Και σίγουρα οι καλλιτέχνες δεν περιμένουν να ζήσουν από πωλήσεις δίσκων (ουατέβερ), απλά θα τους δει ο κόσμος και θα πάει το βράδυ εκεί που τραγουδάνε, σήμερα έτσι όπως είναι η κατάσταση ούτε αυτό μπορεί να συμβεί οπότε το να εμφανιστούν σε τέτοια σόου είναι λίγο άχρηστο, σήμερα.  

Αλλά θα τους φέρει στην επικαιρότητα θα έλεγε ένας public relations manager.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
27 λεπτά πριν, yameth είπε

Αλλά θα τους φέρει στην επικαιρότητα θα έλεγε ένας public relations manager.

Στην επικαιρότητα ήρθε και τώρα, το παρατήρησες και εσυ ανωτέρω,  χωρίς καν να βγάλει νότα,  να ρισκάρει μια κακή εμφάνιση και να πληρώσει αυτον τον μαναντζερ .....πως τον είπες. :p 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ως επαγγελματίας (όχι μουσικός 😑) που δουλεύω τόσο ως μισθωτός όσο και ως freelancer, πολύ συχνά κάνω δουλειές για τις οποίες δεν πληρώνομαι άμεσα αλλά με εξυπηρετούν σε διασυνδέσεις για άλλες καλά πληρωμένες δουλειές. Για παράδειγμα, μπορεί να κάνω δουλειές για να βοηθήσω ανθρώπους με τους οποίους έχω συνεργαστεί πολλές φορές (και θέλω κάποτε να συνεργαστώ ξανά) αλλά μπορεί τώρα να μην έχουν να πληρώσουν. Κάνω επίσης δουλειές που θα με βοηθήσουν να δείξω τη δουλειά μου σε έναν δυνάμει καλό πελάτη ή δουλειές που θεωρώ ότι βοηθούν μια κατάσταση αλλά μπορεί να μην υπάρχουν χρήματα ή τα χρήματα να είναι πολύ λίγα (π.χ. μαθήματα σε μεταπτυχιακό).

Ο καθένας σταθμίζει ποιο είναι το όφελος για τον εαυτό του, τη φήμη του αλλά και τους γύρω του σε κάθε περίπτωση.

Αποκρούω βέβαια καθημερινά διάφορες παρενοχλήσεις (😀) για ανούσιες δουλειές με αμοιβές "θα τα βρούμε" .

Ποτέ όμως δεν έχω αρνηθεί από κόμπλεξ μη με εκμεταλλευτούν.

Και βέβαια ποτέ δεν έχω βγει να διαφημίσω ότι αρνήθηκα να κάνω κάτι συγκεκριμένο επειδή δεν υπήρχαν λεφτά.

Λογικό είναι να υπάρχουν τζαμπατζήδες και λογικό να τους αποφεύγεις με τρόπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου