Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερική κάρτα ήχου για μουσική παραγωγή;


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Άκουσα κι εγώ μερικά κομμάτια σου, φοβερό αποτέλεσμα. Έχω ξεκινήσει να μελετάω film scoring και όλο συνειδητοποιώ πόσο δύσκολο, ειδικά βλέποντας περιπτώσεις όπως η δική σου, όπου βγάζεις τέτοιο αποτέλεσμα με αυτά τα μέσα. Μόλις αρχίσεις να δουλεύεις VSTs θα ξεφύγει η φάση.

 

Ανέβαζέ μας πράγματα, πέρα από την καλλιτεχνική τους αξία, για μένα έχουν και διδακτική.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

More
https://www.youtube.com/user/ZacharopoulosK/videos

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panorios είπε

Σήμερα κατάφερα να ακούσω την δουλειά σου και εντυπωσιάστηκα.

Συγχαρητήρια, πολύ όμορφες συνθέσεις. Είναι απίστευτο οτι όλη η δουλειά σου βγήκε μόνο με αυτά τα μέσα παραγωγής και απόδειξη ότι τελικά το ταλέντο και η δουλειά είναι αυτά που μετράνε.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Άκουσα κι εγώ μερικά κομμάτια σου, φοβερό αποτέλεσμα.

 

53 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Απειρο ρισπεκτ.

Να'στε καλά! Ευχαριστώ που διαθέσατε χρόνο να ακούσετε κομμάτια μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά απόρησα πως φτιάχτηκε τέτοια μουσική χωρίς "σοβαρό" τεχνικό υπόβαθρο.

Πάρε μια κάρτα της προκοπής να ακούσουμε κι άλλα !

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ειλικρινά απόρησα πως φτιάχτηκε τέτοια μουσική χωρίς "σοβαρό" τεχνικό υπόβαθρο.

Μουσική θέλει και όχι τόσο σοβαρό τεχνικό υπόβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2021 στις 8:00 ΜΜ, filmmusic είπε

....Δεν παίζω παιχνίδια. 😉

 

Τοτε τι παιδευεσαι;

Πας και παιρνεις refurbished Macbook Pro με i5/i7 επεξεργαστες μετα ΜΙΣΑ λεφτα, και εχεις ενα απιστευτο φορητο υπολογιστη που θα σου κρατησει. Συνδεεις και αλλες οθονες και κομπλε (σε iMac σταθερο, ειναι πιο φθηνα απο macbook και εχουν και φοβερες μεγαλες 4Κ οθονες retina)

 

(Σημ.: Ξερω, ανοιγω τους ασκους του αιόλου, αλλα παραθετω περιληπτικα γιατι πλεον (εδω και 12χρόνια δηλ.) δεν ανοιγω το PC να γραψω)

 

 

 

Λογοι (προσωπικηε εμπειριας δικου μου μηχανηματος)

1. Εχω ενα Macbook Pro late 2009, Core2Duo 2,53, με 8GB μνημη που εβαλα το 2010 με 50ευρω απο Crucial (σε pc laptop δεν ξερω πόσα μηχανακια τοτε ειχαν τοση μνημη). Πρόσθεσα πριν 3 χρόνια εναν SSD 500gb TOSHIBA. (12 ετων σημερα, και ακομα τον δουλευω σε ολες τι απαιτησεις μου)

 

2. Αθορυβος (δεν ακους ανεμιστηρακια) κατι που ειναι πολύ σημαντικο οταν ηχογραφεις στον ιδιο χωρο.

 

3. Η Onboard καρτα ηχου του macbook αυτου, μου κατεβαζει latency 4.7msec, και μεχρι αναλυσεις 96kHz, 48bit

Aσχετα αν εγω εχω και την εξωτερικη πολυκαναλη καρτα ηχου και μπορω να στηνω για πιο σοβαρες ηχογραφησεις.

 

4. Σταθεροτητα; Αντοχη; Δεν εχω να πω τιποτα περισσοτερο, απο το οτι μου εχει σκασει απο 1.5 μετρο κατω, και μονο λιγο η γωνια μερικα χιλιοστα επηρεαστηκε, - χυθηκε γαλα του μικρου και μπηκε απο πισω απο τις γριλιες και περασε στην logicboard, και οταν πηγα σπιτι το βραδυ, δεν επαιρνε μπρος, τον ανοιξα, ειχε οξυδωθει σε σημεια η πλακετα, την καθαρισα, power button και πηρε μπρος, - ειχα ενα μαγνητικο επιτραπεζιο και μου ηρθε να το βαλω κατω απο το macbook να στηριχθει, και επηρεασε τον σκληρο...Εσβησε, δεν ανοιγε με τιποτα, μετα απο λιγο, πηρε. (μετα απο πολλα χρονια πηρα τοτε και τον SSD)

 

5. Ξεχασα τι σημαινει σβησιμο και απο την αρχη εγκατασταση τα παντα.... Οταν εκανα update το λογισμικο στο PC, στο mac ηταν απλα ενα κουμπι update και τελος

 

6. Οταν βαζουμε καινουργιο σκληρο, τι κανουμε ολοι στα pc; Εγκατασταση απο την αρχη ...ολα...τα παντα!

Οχι εδω! Απλα Copy-Paste τον μαμα σκληρο με δωρεαν προγραμματακι SuperDuper!, στον ssd που συνδεσα με usb dock, βγαζεις παλιο, βαζεις καινουργιο, πατας power button, συνεχιζεις την δουλεια σου εκει που την ειχες αφησει!

 

7. Time Machine.... Τι αλλο να πεις... Οτι σε πηγαινει πισω στον υπολογιστη που ειχες πχ πριν 10 χρονια να δεις στον ταδε φακελο τι ειχες; Ανοιγοντας απλα παραθυρο κτλ; Και αν θες κανεις restore απο εκει και συνεχιζεις; ή ξαναγυρνας στο "σημερα;"

 

8. DAW; Διαλεξτε και παρτε αυτο που θελετε. Αν και το LOGIC X στην τιμη που εχει, σου δινει απλα τα παντα! Επαγγελματικου επιπεδου plugins, τεραστια εργαλειοθηκη με GB ηχων, preset, οργανων κτλ

Flextime... Ποτέ το να διορθωσεις παιξιμο σε audio δεν ηταν πιο ευκολο, οπως πχ κανεις σε ενα midi...

Εχεις εναν υπολογιστη απο ΜΙΑ εταιρια Apple που εχει φτιαξει, ΚΑΙ τον υπολογιστη,
ΚΑΙ το λειτουργικο συστημα, ΚΑΙ το DAW Logic...  (από φετος ΚΑΙ τον επεξεργαστη Μ1)

Πόσο πιο σταθερο και χωρις θεματα συμβατοτητας πια να ειναι;!!!!

 

9. Θες σωνει και καλά Windows να δουλεψεις, εκεινο το προγραμμα .exe που θελει pc να δουλεψει; Κανε ενα Bootcamp απο το λειτουργικο macos που στο παρειχει και αυτο δωρεαν, εγκατεστησε windows, και κανε boot κατευθειαν σε περιβαλλον win, (αυτο μονο για ελαχιστο χρονο, απαραιτητο λογο, και επουδενι να παρεις mac για να βαλεις win... :D )

΄Η βαζεις το προγραμμα Parallels και εγκαθιστας τα windows και τρεχεις .exe προγραμματα με το macos σε ενα παραθυρο "παραλληλα"

 

 

Mετα την λογοδιαρροια, (σιγουρα ξεχναω παρα πολλα), αν θες μηχανακι για μουσικη, που θα σου κρατησει πολλα χρονια, ή δινεις αυτα τα λεφτα και παιρνεις καινουργιο mac, ή δινεις τα μισα και παιρνεις refurbished.

Αλλα τοσα λεφτα για windows... μπα....

(να με συγχωρουν οι pcαδες...)

 

 

-Ααα, Αν θες να συνδεσεις τα πληκτρα που εχουν midi in/out, απλα παρε ενα μετατροπεα midi-usb και συνδεεις στο mac (δες μονο τα μοντελα, γιατι τα καινουργια θελουν μικρο ανταποτρα για usb)

Για την ιστορια, απο cubase προηλθα, αλλα δεν δυσκολευτηκα καθολου στην μεταβαση στο Logic. To εναντιον...

 

 

ΥΓ.: Τελικα προταση για καρτα ηχου δεν ειπα! 😆

 

 

Επεξεργασμένο από Holystone
  • Like 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου