Προς το περιεχόμενο

Λιβαδειά - Ξενάγηση ΕΤ2


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μεταξύ σοβαρού και ....σοβαρότητας πρωτιμώ να γλείφω γραμματόσημα στο ταχυδρομείο παρά να χαλάσω σάλιο για το ποδόσφαιρο εν Λεβαδεία.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Πωω μου θύμησες ένα φανταστικό παιδί που γνώριστα στο στρατό... Από τους πιο τίμιους και ευχάριστους ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

Νάσαι καλά Alex .Απέχω πολύ δυστυχώς από τους  παραπάνω χαρακτηρισμούς ...

Επεξεργασμένο από loucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Κατ'αρχην συγχαρητηρια για την συνεισφορα σου στην εκπομπη και κατα δευτερον ευχαριστω που την προτεινες, καθως δεν εχω σχεση με το μεσον πανω απο 2 δεκαετιες και μαζι με τα ξερα χανω και τα χλωρα, οπως αυτη η εκπομπη.

Τριτον να πω οτι απο το μεσημερι που ειδα τον τιτλο του θεματος στο κινητο και διαβασα τα πρωτα σχολια, εψαχνα να βρω χρονο να δω την εκπομπη προσεκτικα και σε ολο της το μεγαλειο (μεγαλη οθονη, καλο ηχο κλπ) και οταν λεω χρονο εννοοω κανα δίωρο συνολικα, αφου συχνα παταω Pause και κανω αναζητηση στο νετ για θεματα που αναφερονται, ειτε για λεπτομερειες που μου αρεσουν, ειτε ιστορικα που θελω να βαλω σε ταξη ή να φρεσκαρω στην μνημη μου κλπ.
 

Τεταρτον να πω για μια μεγαλη συμπτωση.
Το πρωι διαβαζα οτι μπορει να ανοιξουν τα συνορα των νομων την περιοδο του Πασχα, και σκεφτομουν τι καλα που θα ηταν να πηγαινα μια εκδρομη σε κανενα αγαπημενο μερος.
Συνηθως παω ή Πηλιο ή Καρπενησι ή βορεια Ευβοια, αλλα θυμηθηκα οτι προπερσι που δεν μας ειχε χτυπησει ακομα η συΦορα, ειχα περασει την Κυριακη του Πασχα "αναγκαστικα" στη Λιβαδειά.
Και λεω "αναγκαστικα" γιατι ηταν στα πλαισια της εργασιας. Επαιζα σε συναυλια στη κεντρικη πλατεια της Λειβαδιας.
Συνηθως οταν γυριζω στα διαφορα μερη της Ελλαδας για συναυλιες, δεν τα ευχαριστιεμαι, καθως ο χρονος και ο χωρος που κινουμαι ειναι περιορισμενος, (αφιξη στο χωρο συναυλιας και souncheck, διάλειμμα, συναυλια, φαγητο μετα τη συναυλια, ξενοδοχειο για υπνο και αναχωρηση την επομενη το πρωι).
Στη Λειβαδια ομως συνεβηκαν διαφορετικα τα πραγματα.
Σκεφτηκα να παω πριν την Κυριακη του Πασχα, αναξαρτητα απο το γκρουπ, ενα τριημερο στο αγαπημενο Καρπενησι και στο γυρισμο να κανω σταση στη Λειβαδια για τη συναυλια και μετα να επιστρεψω Αθηνα.
Ειχα λοιπον ολη την ανεση να φτασω νωρις την Κυριακη στην πολη, να κανω τις βολτες μου (Θεε μου τι αξιοθεατα) να φαω Αναστασιμα (Θεε μου τι φαγαμε), να δω τους ανθρώπους της (Θεε μου τι φιλοξενοι άνθρωποι) και μετα χωνεψη, Soundhcheck κλπ.

Τρελλη συμπτωση το θεμα σου, λεμε.
Σαν να μου λεει, μη το σκεφτεσαι.


.

Σπύρο μου ευχαριστώ για όλο το χρόνο που αφιέρωσες στα παραπάνω.

Πραγματικά την πόλη μου δεν την βαρέθηκα ποτέ.

''Μηδέ τόπο αλλά τρόπω''  δηλαδή δεν είναι το μέρος που φτιάχνει απαραίτητα την ζωή μας αλλά κυρίως ο τρόπος που επιλέγουμε να την ζούμε. Θέλει κουβέντα βέβαια...

Πάσχα στήν Λιβαδειά σημαίνει πρωινή ομίχλη αμνοεριφίου ,δυνατή μουσική ,και λιώμα από τα χαράματα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, loucas είπε

Σπύρο μου ευχαριστώ για όλο το χρόνο που αφιέρωσες στα παραπάνω.

Πραγματικά την πόλη μου δεν την βαρέθηκα ποτέ.

''Μηδέ τόπο αλλά τρόπω''  δηλαδή δεν είναι το μέρος που φτιάχνει απαραίτητα την ζωή μας αλλά κυρίως ο τρόπος που επιλέγουμε να την ζούμε. Θέλει κουβέντα βέβαια...

Πάσχα στήν Λιβαδειά σημαίνει πρωινή ομίχλη αμνοεριφίου ,δυνατή μουσική ,και λιώμα από τα χαράματα .

Οπως και να το κανουμε επηρεάζει ο τοπος τον τροπο.
Στην ψυχολογια μας.
Εγω το εχω βιωσει παντως αυτο που λεω.

ΥΓ Ναι. Θυμηθηκα οτι οταν εφτανα στην πολη (μεσω Μπραλου) και ακομα ηταν νωρις, φαινοταν απο πολυ μακρυα ενα συννεφο καπνου πανω απο την πολη.
Αμαν πηρε φωτια η Λιβαδεια σκεφτηκα.
Μετα καταλαβα, οταν εμαθα για το έθιμο του "λάκκου".

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια μου η Λιβαδειά δεν ήταν ποτέ στους προορισμούς που είχα στις επιλογές μου (πέρα απ'το lockdown...). Την είχα ακουστά μόνο για το σουβλάκι της....

 Τώρα έγινε....

 Τι ομορφιές είναι αυτές ρε παιδιά;

 Μπράβο Mr Λουκά για την παρουσίαση! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ , τι το πέρασες εδώ ? Bitcoin ήθελες ! Ο Elliot Mask θα αγοράζει , εγώ θα καίω από δω.

Πάντως θυμήσου: Θα γίνει κράχ με το bitcoin .Σου του λέει ένα ex  golden boy !😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, loucas είπε

 

Πάντως θυμήσου: Θα γίνει κράχ με το bitcoin .Σου του λέει ένα ex  golden boy !😄

 

Είμαι έτοιμος και το περιμένω όταν έρθει.

Κι εγώ πρώην silver boy.

Eurobank (αν δεν κάνω λάθος) εσύ, Εμπορικάριος εγώ.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου