Προς το περιεχόμενο

Πόσες τελεκάστερ έχετε?


Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?  

81 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?

    • 3 +
      9
    • 2
      10
    • 1
      26
    • Καμία
      36
  2. 2. Εκτός από τελεκάστερ που είναι η καλύτερη κιθάρα στον κόσμο, τι άλλα είδη κιθαρας έχετε στην κατοχή σας?

    • Stratocaster
      60
    • Ταυράκι (Gibson ή άλλο)
      13
    • Les Paul (Gibsonή άλλο)
      34
    • Yamaha (any)
      9
    • Ibanez (any)
      11
    • Jazzmaster (any)
      7
    • Squier (any)
      12
    • Epiphone (any)
      13
    • Άλλη - οποιασδήποτε μάρκας
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spiros73 είπε

 ειναι αρκετα ενδιαφερον  https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/oi-46-kalyteroi-kitharistes-olon-ton-epoxon

 

 

φρικη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Σταματήστε να ποστάρετε, θα με κάνετε να πάρω τέλε στο τέλος

 

Θυμαμαι την πρωτη tele που αγορασα (προ 4 ετων), μια squier standard. Δεν ηξερα τι σημαινει tele. Εβλεπα πολλους κιθαριστες και επαιζαν με δαυτη και επρεπε να παρω και εγω μια για να την εξερευνησω. Την εβγαλα απο την κουτα, οντας η πρωτη φορα που επιανα τελε στα χερια μου.  Μου πηρε λιγη ωρα για να χωνεψω το χοντροκομμενο "κομματι" ξυλο που ειχε για σωμα. Σα παιξιμο εμοιαζε με στρατ, με λιγο πιο φαρδυ λαιμο. Οπτικα δε μου αρεσε καθολου (ηταν η, μακραν, πιο ασχημη κιθαρα που ειχα), αλλα ηταν η κιθαρα με τον καλυτερο ηχο που εβγαζα σε προβες, χωρις να ξερω, τοτε, το γιατι. Επισης, ηταν η κιθαρα που επαιζα περισσοτερο απο τις υπολοιπες, καθως με κερδιζε με την απλοτητα και την εργονομια της. Βεβαια, δε χωνευα με τιποτα το look. 

Και, φυσικα, το ασχημοπαπο εγινε κυκνος και, πλεον, οι τελε ειναι οι πιο ομορφες κιθαρες στη μικρη συλλογη μου. Μεσολαβησε, βεβαια, και αγορα της δευτερης ολολευκης tele, οπου ειδα τον ερωτα με την πρωτη ματια (στη γνωστη ιστορια με τον φιλο και δυο κοπελιες, ενα καλοκαιρι...

 

Παρε μια και θα με θυμηθεις. Μεταχειρισμενο, και απο φιλο, κατά προτιμηση....😁

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spiros73 είπε

δεν εχω καμια σχεση με κιθαρες αλλα διαβαζοντας και ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο δεν ξερω αν ειναι οφ τοπικ  αλλα ειναι αρκετα ενδιαφερον  https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/oi-46-kalyteroi-kitharistes-olon-ton-epoxon

 

οι 46? γιατί όχι 50? τόσους ήξερε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θυμαμαι την πρωτη tele που αγορασα (προ 4 ετων), ...
(...)
Σα παιξιμο εμοιαζε με στρατ, με λιγο πιο φαρδυ λαιμο.

(...)

Παρε μια και θα με θυμηθεις. Μεταχειρισμενο, και απο φιλο, κατά προτιμηση....😁



Πριν (πολλά) χρόνια έκατσε να παίξω σε αυθεντική Strat και σε LesPaul (και οι δύο του τριχίλιαρου). Θυμάμαι πόσο ΔΕ μου άρεσε καθόλου η αίσθηση της Strat, και πόσο δέος ένιωσα απλά κρατώντας τη LesPaul. Βέβαια τότε έπαιζα μπουζούκι, και τώρα σκέφτομαι ότι η ταστιέρα του μπουζουκιού μοιάζει πολύ περισσότερο στη LesPaul. Επίσης η Strat είχε 11άρες για κάποιο λόγο και τα αδύναμα χεράκια μου την έκαναν μάλλον να φαίνεται χάλια.

 

Από τότε δεν έχω πιάσει πολλές κιθάρες. Μια PRS SE που μου φάνηκε μέτρια, μια παλιά Gibson Nighthawk της αδερφής μου που μου φαίνεται ΟΚ αλλά δε τρελαίνομαι, και άλλη μια Gibson LP υψηλών προδιαγραφών, που πλέον μπροστά στη δική μου μου φαίνεται απλά ΟΚ.

 

Μάλλον τελικά είναι ένας συνδιασμός ψυχολογίας και συνήθειας,και μάλλον ο ήχος είναι αυτός που μετράει. Μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αναφέρθηκε κάτι σε Chapman πριν να πω ότι έπιασα μια πρόσφατα σχετικά (πήρε ο κουνιάδος μου) και ήταν οπτικά ελκυστική αλλά όταν την έπιανες έβλεπες μια ποιότητα εντελώς ανατολίτικη παντού. Το βασικότερο τα τάστα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr. No είπε

 

mk507bkb-glam-1000-717-1.jpg


Διάλεξες επίτηδες 7χορδη έτσι?
Δείξε μου μία χωρίς pickguard και χωρίς inlays και κάτι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

ότι η ταστιέρα του μπουζουκιού μοιάζει πολύ περισσότερο στη LesPaul

 

Σα σχημα και αισθηση μοιαζει σε στρατ πιο πολυ. Εχει πιο λεπτο και μακρυ μπρατσο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr. No είπε

esp-ltd-te-407-7-string-electric-guitar-l.jpg.1ab9a56c37b085ba23244df2fc0ac0c5.jpg


Έλα άκυρο, EMG δεν είναι αυτοί? ! Τέλε της κακιάς ώρας, δε μετράει!

 

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επειδή αναφέρθηκε κάτι σε Chapman πριν να πω ότι έπιασα μια πρόσφατα σχετικά (πήρε ο κουνιάδος μου) και ήταν οπτικά ελκυστική αλλά όταν την έπιανες έβλεπες μια ποιότητα εντελώς ανατολίτικη παντού. Το βασικότερο τα τάστα.


Όταν λες ανατολίτικη εννοείς κακή, τύπου δεν είναι σαν τις Made in USA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου