Προς το περιεχόμενο

Πώληση μεταχειρισμένου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, BBpink είπε

1. Ότι και από τα δυο να κάνει ο πωλητής στο τέλος το αποτέλεσμα είναι το ίδιο! Θα έχει πουλήσει κάτι πολύ πάνω από την αξία του! Στα 300€ το έχω πάρει εγω και μάλιστα 2 φορές!

 

2. Δεν θα αναφέρω μαγαζί για ευνόητους λόγους,

 

3. αλλά μην κολλάμε σε μια αγγελία,είναι πολλές.Μπες και ψάξε φίλε μου!Ειναι εξωπραγματικές οι τιμές που ζητάν!

 

1. Σύμφωνοι, αλλά εκτός από το αποτέλεσμα, έχει σημασία και η πρόθεση.

Άλλο δηλαδή είναι η άγνοια, και άλλο η αισχροκέρδεια.

 

2. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην αναφέρεις το μαγαζί.

Το noiz είναι γεμάτο links από καταστήματα και όργανα που αυτά πουλάνε.

Ο λόγος που επιμένω να το ζητάω, είναι ο εξής.

Για ένα όργανο που κυκλοφορούσε μέχρι πρόσφατα με κάποια τιμή αλλά πια δεν είναι διαθέσιμο, και η εταιρία το αναβάθμισε αυξάνοντας και την τιμή, οι επιλογές που έχει κάποιος που θέλει να το πάρει είναι οι εξής ...

 

- Το παίρνει καινούριο με αυξημένη τιμή

- Το παίρνει μετάχειρο (αν θεωρεί ότι τον συμφέρει).

 

Ψάχνοντας εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο, η τιμή που βρήκα ήταν 700 ευρώ.

Μπορεί η εταιρία να το αναβάθμισε.

Όμως ... αν δεν κυκλοφορεί πια επίσημα στα 300 (που υποστηρίζεις, και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω), ή θα το πάρει κάποιος σ' αυτή την τιμή ή (αν τον συμφέρει) θα το πάρει μετάχειρο.

Αν δεν τον συμφέρει να το πάρει μετάχειρο, θα το πάρει καινούριο.

 

Γι' αυτό ζήτησα κατάστημα και τιμή.

 

Φυσικά με την αγγελία (και τον πωλητή) δεν έχω καμία σχέση.

 

3. Σε αρκετές αγγελίες οι τιμές είναι όντως από άλλη πραγματικότητα.

Υπάρχουν όμως και άλλες αγγελίες με ικανοποιητικές τιμές.

Μην μένεις μόνο στις πρώτες.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αναφέρουμε και το ότι, και 300 να το πήρε στο παρελθόν, αυτό δε σημαίνει ότι αξίζει το ίδιο στο παρόν.

Εκτπώσεις/προσφορές, πληθορισμός, προσφορά-ζήτηση, stock, κόστοι εισαγωγής, διαφορές στην ισοτημία - είναι από τους λίγους παράγοντες που παίζουν ρόλο στην τιμή ενός προϊόντος.

 

Τον περασμένο Σεπτέμβρη έπαιρνες κάρτα γραφικών με 150 ευρώ, και ένα μηνά μετά η ίδια έκανε (και ακόμα κάνει) 400. Εδώ παίζουν ρόλο ακόμα περισσότερα - αλλά είναι ένα απλό παράδειγμα για το πόσο πολύ μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα μέσα σε λίγο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Τον περασμένο Σεπτέμβρη έπαιρνες κάρτα γραφικών με 150 ευρώ, και ένα μηνά μετά η ίδια έκανε (και ακόμα κάνει) 400. Εδώ παίζουν ρόλο ακόμα περισσότερα - αλλά είναι ένα απλό παράδειγμα για το πόσο πολύ μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα μέσα σε λίγο καιρό

Τα είπες όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου