Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε καποια καλη Gaming Chair για κιθαρα..!


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Κοιταζω τελευταια για μια ανατομικη καρεκλα για στουντιο και κιθαρα (εξου και το gaming στον τιτλο, ειναι συνηθως πολυ βολικες καρεκλες). Δεν βρισκω τιποτε που να συνδυαζει μπρατσα που να ανεβαινουν και ρυθμιζομενη κλιση πλατης. Οτι βλεπω με μπρατσα που ανεβαινουν δεν εχει ρυθμιση στην πλατη, οποτε η καρεκλα πεφτει υπερβολικα πισω για χρηση κιθαρας.. Και τα μπρατσα ενοχλουν μεν στο παιξιμο αλλα χρειαζονται σε mixing, δουλειες γενικες γραφειου κτλ..

 

(εδω στην εξοχη εχω κατι τετοιο περιπου, αλλα δεν βολευει λογω κλισης πλατης.. ) Εχει βρει κανεις κατι που να βολευει για κιθαρα αναλογο?

 

20170713095954_karekla_gaming_hm1079_01.jpeg.3180cc6730f372472567084e52f13542.jpeg

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Alter changed the title to Προτεινετε καποια καλη Gaming Chair για κιθαρα..!
  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Βασική ερώτηση: ποιο είναι το budget?

Ο σχεδιασμός αυτού του τύπου καρέκλας λέγεται bucket και βγαίνει από τα καθίσματα στα αγωνιστικά αυτοκίνητα. Λόγω αυτού λοιπόν, είναι φτιαγμένα με συγκεκριμένου τύπου "ανατομία", έτσι ώστε να κρατάνε σταθερό και να αγκαλιάζουν τον "οδηγό". Αυτό νομίζω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέλουμε για το παίξιμο μουσικής.

 

Επίσης, τείνουν να είναι πολύ ακριβές μόνο και μόνο γιατί έχουν το "gaming" στον τίτλο. Δεν είναι απαραίτητα βολικές και σίγουρα δεν κρατάνε πολύ. Στην πραγματικότητα, ειδικά οι κάτω των 300 ευρώ είναι απαράδεκτης ποιότητας, τύπου κρατάνε δε κρατάνε δυο χρόνια, και πολλά λέω.

 

Τα μπράτσα είναι απαγορευτικά για κιθάρα. Εγώ που έχω μπράτσα στην καρέκλα μου δε μπορώ να παίξω, εκτός αν κάτσω έξω έξω. Προτιμώ ένα σκαμπό που είχα πάρει από τα jumbo 10 ευρώ.

 

Τώρα αν όντως θες να πάρεις καλή καρέκλα gaming, η καλύτερη επιλογή είναι η Secretlab. Βγαίνουν σε διαφορετικά μεγέθη (βασισμένες στα κιλά), έχουν πτυσόμενα μπράτσα, και διάφορα, πολύ προσεγμένα σχέδια. Βγαίνει και σε PU Leather, και σε ύφασμα, και σε Napa Leather (πολύ ακριβό). Δυστυχώς είναι αρκετά ακριβές και σίγουρα δε θα τις βρεις Ελλάδα για δοκιμή. Βέβαια έρχονται χωρίς επιπλέον κόστος κατευθείαν από αυτούς.

Άλλη επιλογή ίσως είναι η Anda Seat, αλλά δε τις έχω ψάξει και πολύ. Έχουν καλές κριτικές, είναι πιο φθηνές και σίγουρα θα τις βρεις κάπου Ελλάδα.

 

Μακριά από Unbranded, και μακριά από καρέκλες του Πλαίσιο. Γενικά μακριά από το Πλαίσιο βασικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Άλλη επιλογή ίσως είναι η Anda Seat, αλλά δε τις έχω ψάξει και πολύ. Έχουν καλές κριτικές, είναι πιο φθηνές και σίγουρα θα τις βρεις κάπου Ελλάδα

 

Εδώ την anda και είναι φανταστική.

Συγκεκριμένα πήρα πριν ένα χρόνο τη AD12XL V2 - Black στα 250€ και είναι πάρα πολύ στιβαρή και άνετη (με τα μαξιλάρια της για μέση και αυχένα φυσικά).

 

Έχει μπράτσα αλλά είναι έτσι από κάτω: 

 

IMG20210519221334.jpg

 

Οπότε μπορούν να αφαιρεθούν (δε το έχω κάνει ποτέ αλλά αν ενδιαφέρει κάποιον θα μπορούσα να το δοκιμάσω)

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Εδώ την anda και είναι φανταστική.

Συγκεκριμένα πήρα πριν ένα χρόνο τη AD12XL V2 - Black στα 250€ και είναι πάρα πολύ στιβαρή και άνετη (με τα μαξιλάρια της για μέση και αυχένα φυσικά).

 

Έχει μπράτσα αλλά είναι έτσι από κάτω: 

 

IMG20210519221334.jpg

 

Οπότε μπορούν να αφαιρεθούν (δε το έχω κάνει ποτέ αλλά αν ενδιαφέρει κάποιον θα μπορούσα να το δοκιμάσω)

δεν καταλαβαίνω που είναι ακριβώς το μπράτσο.

Σε μένα αυτή που έχω εκτός του ότι ήδη είναι 12 ετών και τα σφουγγάρια της πατηκώθηκαν τα μπράτσα στηρίζουν την πλάτη, οπότε αν βγούν γίνεται σκαμνί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν καταλαβαίνω που είναι ακριβώς το μπράτσο.

Σε μένα αυτή που έχω εκτός του ότι ήδη είναι 12 ετών και τα σφουγγάρια της πατηκώθηκαν τα μπράτσα στηρίζουν την πλάτη, οπότε αν βγούν γίνεται σκαμνί

 

Το κυκλωμένο είναι οι βίδες του (δεξιού) μπράτσου που βιδωνουν στο σκελετό της καρέκλας.

Το βέλος δείχνει προς τα πού εκτείνεται το μπράτσο.

(Το πλαστικό που είναι κάτω από το βέλος δεν έχει σχέση με το μπράτσο)

IMG_20210519_224819.jpg

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι secretlab φαίνονται πολύ ωραίες και εργονομικές . 

 

Από το λίγο που τις τσεκαρα πιστεύω ότι η πλειοψηφία δεν θα είχε πρόβλημα να παίξει κιθάρα 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Το κυκλωμένο είναι οι βίδες του (δεξιού) μπράτσου που βιδωνουν στο σκελετό της καρέκλας.

Το βέλος δείχνει προς τα πού εκτείνεται το μπράτσο.

(Το πλαστικό που είναι κάτω από το βέλος δεν έχει σχέση με το μπράτσο)

IMG_20210519_224819.jpg

δεν με βοηθάει το ζουμ της εικόνας...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν με βοηθάει το ζουμ της εικόνας...

 

Τώρα;

 

 

IMG_20210519_235308.jpg

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου