Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dr. No είπε

Να πούμε στον ΟΡ ότι υπάρχει και κλειδί του γνώμονας ντο? η πάει πολύ?

 

Το έχουν πει ήδη κάποιοι ....

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να γραφτεί στον γνώμονα του σολ και να αναφέρεται ότι θα παιχτεί στην τάδε θέση. Πιο εύκολο είναι αυτό από το να μου αλλάξεις τις νότες και να μου πεις ξέρεις η νότα στο 2ο διάστημα δεν είναι το λα που ήξερες μέχρι τώρα, αλλά είναι το ντο. 

Γράψε μου ντο όπως το έμαθα από το δημοτικό και πες μου παιξτο 1 οκτάβα κάτω με μια σήμανση 

 

Αδυνατεί ο εγκέφαλος μου να δεχθεί ότι η νότα στο 2ο διάστημα είναι το ντο.

 

Φα λα Ντο μι μου έμαθαν ότι είναι οι νότες στα διαστήματα και ΜΙ σολ σι ρε φα στις γραμμές. Μη μου το αλλάζεις τώρα! Με μπερδεύεις

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr. No είπε

Να πούμε στον ΟΡ ότι υπάρχει και κλειδί του γνώμονας ντο? η πάει πολύ?

Εγω στο σχολιό με τον γνωμονα τραβουσα γραμμες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, killbill είπε

Θα μπορούσε να γραφτεί στον γνώμονα του σολ και να αναφέρεται ότι θα παιχτεί στην τάδε θέση.

Θα μπορούσε, αλλά δεν είναι πιο εύκολο. Όσο ασχολείσαι θα το καταλαβαίνεις και περισσότερο. Μπες στο youtube και δες παρτιτούρες που εκτελούνται επι τόπου. Διαφόρων δυσκολιών και πολυπλοκοτήτων.

 

Θα καταλάβεις γιατί το σολ/φα είναι το ντε φάκτο στάνταρντ για τα πληκτροφόρα.

 

Είναι θέμα εξοικείωσης killbill. Όχι απομνημόνευσης. Όσο περισσότερο διαβάζεις, τόσο πιο εύκολα κόβει το μάτι. Παίξε κλίμακες σου λέω που είναι οι νότες δίπλα δίπλα και δε χρειάζεται να τις ψάχνεις ποια είναι ποια. Αλλά παίξε ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ παρτιτούρα, να ψηθεί ο ήχος με την εικόνα των νοτών στον εγκέφαλο.

 

Edit:

image.png.dbd82d668c3a08cabf494aaa225724d3.pngimage.png.4933ae848782d7e0ec68162bb8614be7.pngΚοίτα και αυτά τα δύο παραδείγματα. Παρατήρησε αμέσως αμέσως πώς η χρήση του κλειδιού του σολ με ανάγκασε να χρησιμοποιήσω 8va πάνω για το πέρασμα του μέτρου 3. Η οποία πρέπει να συνυπολογιστεί με τις 2 οκτάβες οφφσετ που έχουμε στη θέση του αριστερού χεριού. Πώς αναγκαστικά τα δύο πεντάγραμμα απομακρύνθηκαν για να χωρέσει το σύμβολο και πώς η σχέση μεταξύ των δύο χεριών διαταράσσεται.

 

Το ότι εσύ μπορείς να γράφεις όπως θες είναι βέβαιο, εδώ έχουνε μπει στα προγράμματα παρτιτούρας μέτρα 2/6 και κάτι τέτοιες μπούρδες. Πρόσεχε όμως, γιατί η τεχνική έχει το εξής κακό. Μπορεί εσύ να βρεις μια πατέντα που σε βολεύει να περπατάς με έναν τρόπο 5 μέτρα. Και λες εμένα μου φτάνει. 5 μέτρα θέλω να περπατάω. Οι άλλοι σου λένε, μην περπατάς έτσι, δε βολεύει, και στο λένε γιατί αυτοί σκέφτονται πώς θα βγάλουν χιλιόμετρα. Οπότε αν είναι να κάνεις τέτοια πατέντα, να γνωρίζεις τι κερδίζεις αλλά να γνωρίζεις και τι χάνεις.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ali Barout είπε

να το πούμε και με άλλα λόγια, μήπως κάνει κλικ και αλλιώς.

 

Τα έπιασες τα λεφτά σου :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr. No είπε

Να πούμε στον ΟΡ ότι υπάρχει και κλειδί του γνώμονας ντο? η πάει πολύ?

Ποιο απο τα 5 κλειδια ντο?
Και κλειδι σολ της 1ης γραμμης? φα της 3ης και 5ης?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου