Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

Κάθε χορδή έχει δύο οκτάβες.

 

Κάθε κιθάρα έχει 6 χορδές.

 

6 ×2 = 12.

 

 

Σε κάθε χορδή ο χρήστης έχει πρόσβαση σε έως και σε 2 οκτάβες (6χορδη κιθάρα).

 

Υπάρχει overlap στις οκταβες στις διπλανές χορδές (δοκίμασε να παίξεις την ίδια νότα στις διπλανές χορδές και θα το καταλάβεις κατευθείαν).

 

Ηχητικά (που αυτό είναι και το θέμα αυτής της συζήτησης απο ότι κατάλαβαίνω), συνήθως στην καλύτερη μια 6χορδη κιθάρα έχει εύρος 4 οκτάβων (24 τάστα, χωρις τις αρμονικες κοκ, ετσι?)

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το χουμε χάσει τελείως το θέμα. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετάσχω πλέον. Εξάλλου δεν είμαι εγκεκριμένος καθηγητής μουσικής για να διδάξω τον οποιονδήποτε. Ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα, δε το έκανα επιτηδευμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Υπάρχει overlap στις οκταβες στις διπλανές χορδές

Σύμφωνοι.

 

Ακούγονται παρόμοια, αλλά πάλι όχι ακριβώς ίδια.

 

Αλλά και ακριβώς ίδια να ακούγονται πάλι υπάρχει ζήτημα.

 

Άν λοιπόν εγώ έχω μία παρτιτούρα με το π.χ. "Sanitarium", πώς θα τό παίξω ΑΚΡΙΒΩΣ όπως οι Metallica άν δεν τό έχω ακούσει ποτέ;

 

Μία Μι στο κλειδί του Σολ...

 

...πιά από τις 12 Μι της ταστιέρας της κιθάρας είναι;...

 

Η παρτιτούρα νομίζω πως δεν μάς αποσαφηνίζει.

 

Αντίθετα η ταμπλατούρα είναι σαφέστατη και ακριβέστατη.

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Ακούγονται παρόμοια, αλλά πάλι όχι ακριβώς ίδια.

 

 

 

Το "ακούγονται παρόμοια" λοιπόν είναι η ίδια οκτάβα που ακους, το "όχι ακριβώς ίδια" το attack και άλλα χαρακτηριστικά που την κανουν "same same, but different" λογω διαφορετικού πάχους χορδων κοκ.

 

Κοιτα, καποια πράγματα είναι πολύ ευκολο να τα επιλυσεις.

 

Βαλε ενα κουδιστήρι που σου δειχνει και σε τι οκταβα είναι η νοτα που παιζεις, παιξε αυτη την νοτα σε 2 διπλανες χοδες (δοκιμασε το σε πολλα σημεια) και δες τι θα σου πει το κουρδιστηρι.

 

Το κουρδιστηρι δεν το ενδιαφερει το attack ή αλλα στοιχεια, αλλα μόνο οι συχνότητες.

 

Πολύ απλό και πρακτικό πειραμα με πολύ απλές μετρήσεις που θα σου λύσει αυτή την απορία.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Το κουρδιστηρι δεν το ενδιαφερει το attack ή αλλα στοιχεια, αλλα μόνο οι συχνότητες.

 

Πολύ απλό και πρακτικό πειραμα με πολύ απλές μετρήσεις που θα σου λύσει αυτή την απορία.

Όλα καλά.

 

Θα βρώ λοιπόν 2-3 Μι στην ίδια συχνότητα.

 

ΠΩΣ θα βρώ ποιά να επιλέξω;

 

Όμως μάς ενδιαφέρει και το attack, το πάχος της χορδής, κλπ, άν θέλω να τό παίξω ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο.

 

Άν λοιπόν θέλω να παίξω ένα τραγούδι ακριβώς όπως ακούγεται, ενώ δεν τό έχω ακούσει ποτέ, πρέπει να κάνω ολόκληρη μελέτη με κουρδιστήρι, να τεντώσω τα αυτιά μου, αλλά και να βρώ και πού είναι και όλες οι επόμενες και προηγούμενες νότες του τραγουδιού για να βρώ σε ποιό σημείο της ταστιέρας θα παίξω τελικά.

 

Ενώ με τη ταμπλατούρα... τό παίζω πανεύκολα ακριβώς ίδιο κι άς μήν τό άκουσα ποτέ.

 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Όλα καλά.

 

Θα βρώ λοιπόν 2-3 Μι στην ίδια συχνότητα.

 

ΠΩΣ θα βρώ ποιά να επιλέξω;

 

Άν λοιπόν θέλω να παίξω ένα τραγούδι ακριβώς όπως ακούγεται, ενώ δεν τό έχω ακούσει ποτέ, πρέπει να κάνω ολόκληρη μελέτη με κουρδιστήρι, να τεντώσω τα αυτιά μου, αλλά και να βρώ και πού είναι και όλες οι επόμενες και προηγούμενες νότες του τραγουδιού για να βρώ σε ποιό σημείο της ταστιέρας θα παίξω τελικά.

 

Ενώ με τη ταμπλατούρα... τό παίζω πανεύκολα ακριβώς ίδιο κι άς μήν τό άκουσα ποτέ.

 

 

Λυπάμαι αλλά η συμμετοχή μου τελειωνει με την εξήγηση που σου έδωσα για το κάτωθι λάθος statement που έκανες:

 

  

35 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Κάθε χορδή έχει δύο οκτάβες.

 

Κάθε κιθάρα έχει 6 χορδές.

 

6 ×2 = 12.

 

 

Πάντα λειτουργώ καθαρά με το αυτί (κοινως, δεν με ενδιεφεραν ποτέ οι ταμπλατουρες, παρτιτουρες κοκ) οπότε για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Άν λοιπόν θέλω να παίξω ένα τραγούδι ακριβώς όπως ακούγεται, ενώ δεν τό έχω ακούσει ποτέ, πρέπει να κάνω ολόκληρη μελέτη με κουρδιστήρι, να τεντώσω τα αυτιά μου, αλλά και να βρώ και πού είναι και όλες οι επόμενες και προηγούμενες νότες του τραγουδιού για να βρώ σε ποιό σημείο της ταστιέρας θα παίξω τελικά.

 

Ενώ με τη ταμπλατούρα... τό παίζω πανεύκολα ακριβώς ίδιο κι άς μήν τό άκουσα ποτέ.

 

Και γιατι να εμπιστευθεις την ταμπλατουρα?
Ποιος σου λεει οτι αυτος που την εγραψε τεντωσε τα αυτια του?
Ποιος σου λεει οτι εχει αυτια?
Ξερεις ποιοι γραφουν τις ταμπλατουρες κατα 99%?

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BassicallyGuitarist είπε

ΠΩΣ θα βρώ ποιά να επιλέξω;

 

Κάνεις δε θα σου πει πώς. Δεν υπάρχει "πρέπει". Είναι μέσα στο ρόλο του οργανοπαικτη μα ανακαλύψει το πώς και τι ακριβώς. Ο παίκτης βρίσκει ανάλογα το όργανο του, τα χέρια του, τα δάχτυλα του και την όλη εμπειρία του το πώς είναι το ιδανικότερο να το παίξει. Βέβαια, όσο πιο πολύπλοκο γίνεται ένα κομμάτι, τόσο λιγότεροι διαφορετικοί τρόποι εκτέλεσης "συμφέρουν".

 

Ούτε το τι δάχτυλο να βάλεις θα σου πει, ούτε το πότε να αλλάξεις χορδή, ούτε το πότε θα πάρεις ανάσα, πχ όταν τραγουδάς. Η και γενικά, μπορεί και αυτό να θες να στο πει η παρτιτούρα εσένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Πάντα λειτουργώ καθαρά με το αυτί (κοινως, δεν με ενδιεφεραν ποτέ οι ταμπλατουρες, παρτιτουρες κοκ) οπότε για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Άρα, για να βρούμε ποιά από τις 12 Μι της ταστιέρας της κιθάρας είναι μία Μι στο κλειδί του Σολ, πρέπει να ακονίσουμε τα αυτιά μας, να χρησιμοποιήσουμε κουρδιστήρι κλπ.

 

Θέματα που λύνει αυτόματα η ταμπλατούρα (κι έτσι μάς βοηθά να αποθηκεύσουμε για πάντα με απόλυτη σαφήνεια και ακρίβεια μία σύνθεση).

 

Αυτό λέω.

 

Για 'μένα, είναι σαφέστερη από τη παρτιτούρα.

 

 

11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και γιατι να εμπιστευθεις την ταμπλατουρα?
Ποιος σου λεει οτι αυτος που την εγραψε τεντωσε τα αυτια του?
Ποιος σου λεει οτι εχει αυτια?
Ξερεις ποιοι γραφουν τις ταμπλατουρες κατα 99%?

Καλά αυτό είναι μεγάλο θέμα πράγματι.

 

Έχουμει δεί "εγκλήματα" σε ταμπλατούρες...

 

Χρειάζεται εκπαίδευση.

11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Κάνεις δε θα σου πει πώς. Δεν υπάρχει "πρέπει". Είναι μέσα στο ρόλο του οργανοπαικτη μα ανακαλύψει το πώς και τι ακριβώς. Ο παίκτης βρίσκει ανάλογα το όργανο του, τα χέρια του, τα δάχτυλα του και την όλη εμπειρία του το πώς είναι το ιδανικότερο να το παίξει. Βέβαια, όσο πιο πολύπλοκο γίνεται ένα κομμάτι, τόσο λιγότεροι διαφορετικοί τρόποι εκτέλεσης "συμφέρουν".

 

Αυτό είπα:

 

Θέλει κουρδιστήρι για τη σωστή συχνότητα, τέντωμα αυτιού για το σωστό attack και πάχος χορδής, ψάξιμο στη ταστιέρα όλων των γειτονικών νοτών για να βρούμε πού συμφέρει να παίξουμε...

 

...και πάλι δεν είμαστε σίγουροι άν έτσι ακριβώς τό παίζει ο συνθέτης.

 

Ενώ με τη ταμπλατούρα όλα έτοιμα, ίδια και σαφή με έναν απλό αριθμό.

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου