Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Μια που έχει και survivor τελικούς σήμερα:

ο  billaraskats27  δίκασε..

 

 

Μου αρεσει πως ξαναπηρα την απαντηση μου απο την αρχη για να αλλαξω τον τονο στον οποιο εγραφα..

 

Με την απαντηση σου φαινεται ολη η αρχικη μου απαντηση.

Κ ετσι με δικασες εσυ χα χα.. καλα να παθω

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Μου αρεσει πως ξαναπηρα την απαντηση μου απο την αρχη για να αλλαξω τον τονο στον οποιο εγραφα..

 

Με την απαντηση σου φαινεται ολη η αρχικη μου απαντηση.

Κ ετσι με δικασες εσυ χα χα.. καλα να παθω

 

Καλά έκανες, κάτσε, θα το φτιάξω! ;-)

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Καλά έκανες, κάτσε, θα το φτιάξω! ;-)

 

Ευχαριστω πολυ!! ΚΥΡΙΟΣ!!!

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Το κλειδί δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ σε ποια οκτάβα παίζουμε

Εσύ, που πιστεύεις ότι η παρτιτούρα εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ πού παίζουμε...

 

11 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

έπρεπε να ανοίξεις ένα θέμα "τι είναι νότες ή φθόγγοι"

Εσύ, που θεωρείς τόσο γελοία την θέση μου...

 

10 ώρες πριν, Freedom είπε

 

Οπως ξεκάθαρα είπα και στο προηγόυμενο post μου, do not know, do not care.

 

Κι εσύ, που δεν σε νοιάζουν οι παρτιτούρες και ταμπλατούρες αλλά στηρίζεσαι μόνο στο αυτί...

 

Αλλά κι οι υπόλοιποι...

 

...πείτε μου σε ποιό τάστο ποιάς χορδής θα παιχτεί αυτή

 

20210704_214627.jpg.99ff6e2965d155c31e2d6cdcd4301c21.jpg

 

η νότα;

 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Εσύ, που θεωρείς τόσο γελοία την θέση μου...

 

Πείτε μου σε ποιό τάστο ποιάς χορδής θα παιχτεί αυτή

 

20210704_214627.jpg.99ff6e2965d155c31e2d6cdcd4301c21.jpg

 

η νότα;

 

Δεν ειπα γελοια τη θεση σου.
Ειπα να το παρεις απο την αρχη, γιατι εχεις βασικες ελλείψεις.
Και το αποδεικνύεις με την ερωτηση σου. Ολοι σου λενε οτι η παρτιτουρα σου λεει ακιρβως ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΚΤΑΒΑ θα παιξεις μια νοτα, εσυ λες για τη θεση που θα παιξεις τη νοτα.
ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ θα την παιξεις ειναι αλλο θεμα.


Και οχι τοσο σημαντικο, γιατι ας πουμε αν μιλαμε για κιθαρα  και η νοτα ειναι στο κλειδι του σολ και στο οριτζιναλ κομματι ο κιθαριστας επαιξε τη μι που εγραψες, στη 2η χορδη στο 5ο ταστο με LP και neck και πας εσυ για να ακολουθησεις πιστα το TAB να την παιξεις με strat και bridge θα βγει μια πορδη (και οχι απο αυτες τις αντρικες τις βαρυγδουπες, αλλα απο τις φλωρικες που ειναι σαν να τριζει η οπισθεν)
Θα πρεπει να την παιξεις στην 3η χορδη και στο 9 για να παρεις "παχος". Ιδια οκταβα θα την παιξεις.
Βεβαια μετα αν εχουμε να κανουμε με ολοκληρες φρασεις, θα πρεπει να επιλεξουμε δαχτυλοθεσια βολικη για τις φρασεις, αλλα οχι απαραιτητα ιδια με του οριτζιναλ κιθαριστα.

 

Μη μπερδευεις λοιπον τις οκταβες με τις θεσεις που παιζονται οι νοτες στην κιθαρα.
Αλλα σου λεμε, αλλα καταλαβαινεις.

Πολλα εγραψα

Παμε απο την αρχη
"τι είναι νότες ή φθόγγοι"

κεφαλαιο 1 σελιδα 1

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

 

Πείτε μου σε ποιό τάστο ποιάς χορδής θα παιχτεί αυτή

 

20210704_214627.jpg.99ff6e2965d155c31e2d6cdcd4301c21.jpg

 

η νότα;

 

 

Σε καμια, γιατι αυτο που μου δειχνεις δε σημαινει τιποτα. Οι νοτες στο πενταγραμμο "διαβαζονται" με σημειο αναφορας το κλειδι. Χωρις το κλειδι, βλεπωντας μονο αυτο που μας δειχνεις δηλαδη, οι γραμμες αυτες και η μαυρη κουκιδα που μου δειχνεις ειναι κατι γραμμες και μια μαυρη κουκιδα. 

 

Ξαναδοκιμασε με το κλειδι και να σου απαντησω. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Εσύ, που πιστεύεις ότι η παρτιτούρα εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ πού παίζουμε...


Δε μου λες, εσύ, ΠΩΣ ξέρεις ότι ονομάζεται κλειδί του ΦΑ ή κλειδί του ΣΟΛ, ή πώς ξέρεις ότι η τάδε νότα ονομάζεται Ντο, κτλ? Πώς έμαθες να μιλάς ελληνικά?

Για τελευταία φορά. Είναι γνώση, όχι πίστη. Δεν πιστεύω, γνωρίζω. Κάποιος πολύ παλιά το όρισε, και κάποιος μου το δίδαξε όπως ορίστηκε. Το έμαθα, το ξέρω, το μεταφέρω προς εσένα για να το μάθεις και εσύ. Όπως δε γνωρίζει κάποιος να διαβάζει και σιγά σιγά μαθαίνει.

Κόλλησες με τα tabs, αλλά ούτε και εκεί τα έχεις καλοσκευτεί. Πρώτον, τα tabs δε σου δείχνουν ποτέ νότες, αλλά θέσεις. Ξέρεις τη νότα μόνο αν δίνεται το κούρδισμα. Δεύτερον, τα tabs περιγράφουν θέσεις μόνο και μόνο για έγχορδα με ταστιέρα. Για εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς θα γράψεις tabs σε πνευστά, κρουστά, πιάνο ή ακόμα και σε άταστη κιθάρα?

Εδώ έρχεται η γραφή της μουσικής όπως τη συζητάμε (γιατί υπάρχουν και άλλα είδη που δεν έχεις ιδέα). Είναι γραμμένη έτσι ώστε να μη περιορίζεται από το όργανο. Μια παρτιτούρα μπορεί να παιχτεί από τα όλα τα ευρωπαϊκά όργανα, αλλά ακόμα και από αρκετά ανατολίτικα, αν φυσικά το κούρδισμα και το range του οργάνου το επιτρέπουν.

Αυτή η νότα είναι ένα τίποτα χωρίς κλειδί και οπλισμό. Μπορεί να είναι κυριολεκτικά οποιαδήποτε. Ακόμα και βλέποντας την αξία της (όγδοο), πάλι δεν μπορούμε να πούμε πόσο διαρκεί, διότι δε γνωρίζουμε το tempo, άσε που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μέρος από τρίηχα, πεντάηχα, κτλ. Αλλά φαντάζομαι δε το σκέφτηκες καν.
20210704_214627.jpg

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

θα βγει μια πορδη (και οχι απο αυτες τις αντρικες τις βαρυγδουπες, αλλα απο τις φλωρικες που ειναι σαν να τριζει η οπισθεν)

 

Πώς το γράφουμε αυτό στην ταμπλατούρα για να το ξαναπαίξουμε ολόιδιο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε


ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ θα την παιξεις ειναι αλλο θεμα.

 

ΚΑΙΡΙΟ θέμα όμως για την ακριβή και πιστή αντιγραφή του ήχου.

19 λεπτά πριν, odis13 είπε

Οι νοτες στο πενταγραμμο "διαβαζονται" με σημειο αναφορας το κλειδι.

Στο Σολ βρε, κιθάρα είναι.

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Ξέρεις τη νότα μόνο αν δίνεται το κούρδισμα.

Το κούρδισμα πάντα αναφέρεται στις ταμπλατούρες, και όπως ίσως γνωρίζεις συνήθως είναι το EADGBe.

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Δεύτερον, τα tabs περιγράφουν θέσεις μόνο και μόνο για έγχορδα με ταστιέρα. Για εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς θα γράψεις tabs σε πνευστά, κρουστά, πιάνο ή ακόμα και σε άταστη κιθάρα?
 

ΑΥΤΟ έλεγα στο πρώτο σχόλιό μου στο νήμα:

 

"Εδώ δυσκολεύεται να εξυπηρετηθεί η κιθάρα στην παρτιτούρα (που έχει και ταμπλατούρες), τί θα κάνει το πιάνο που αφορά τη συζήτηση και τόσο προβλημάτισε;"

 

Δεν υπάρχει "άταστη κιθάρα": Σέ βεβαιώ εγώ, που παίζω άταστο (πραγματικά άταστο, ούτε γραμμές δεν έχει!) μπάσσο. ΕΧΕΙ τάστα. Απλώς πρέπει να τά ακούσεις.

 

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

δεν μπορούμε να πούμε πόσο διαρκεί, διότι δε γνωρίζουμε το tempo

Δεν μάς απασχολεί η διάρκεια εδώ.

 

Μόνο η θέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Κι εσύ, που δεν σε νοιάζουν οι παρτιτούρες και ταμπλατούρες αλλά στηρίζεσαι μόνο στο αυτί...

 

Πείτε μου σε ποιό τάστο ποιάς χορδής θα παιχτεί αυτή

 

20210704_214627.jpg.99ff6e2965d155c31e2d6cdcd4301c21.jpg

 

η νότα;

 

 

Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω.

 

Κόλλησα το αυτί μου στο μονιτορ και δεν ακουγα τιποτα. Μάλλον πρέπει να αλλάξω μονιτορ, φακ...

 

ΥΓ: Τα θερμά μου συγχαρητήρια! +20 χρονια συμμετέχω σε φορουμς και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το "ignore user" feature. Εξαιρετική δουλειά, το κέρδισες με την αξία σου. Για τους υπόλοιπους, τι να πω, καλή υπομονή...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου