Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για μπασοπαγιδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω έναν χώρο γύρω στα 30 τμ που τον χρησιμοποιώ για jamming αλλά και ηχογραφήσεις, εκτός από ντραμς. Στον χώρο υπάρχουν ξύλινα πάνελ με πετροβαμβακα που τον καλύπτουν, αλλά κυρίως γύρω και πίσω από το γραφείο. Η πλήρως ακάλυπτη μεριά είναι ο τοίχος απέναντι από το γραφείο που υπάρχει απλώς ένας πολύ μικρός διάχυτη και επίσης όλες οι γωνιες. Από μέτρηση παλιότερη ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα με τα μπάσα. 

Με το δεδομένο ότι δεν μπορώ να προβώ σε πιο συγκεκριμένη μελέτη ψάχνω να βρω σε αυτή τη φάση μπασοπαγιδες που θα βάλω στις 4 γωνίες. Μάλλον έτοιμες από το εμπόριο και με ταβάνι το πολύ στα 800 ευρώ. 

Παρακάτω επισυναπτω ένα πρόχειρο σχέδιο από τον χώρο μου. Όπου είναι κόκκινο είναι τα ηχοαπορροφητικα υλικά. 

Τι μου προτείνετε οποίος ξέρει ώστε να μην πάρω κάτι που ίσως μου κάνει ζημιά ακουστική στον χώρο? 

 

 

IMG_20210712_134517.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που δεν απάντησε κάποιος κατέληξα μόνος μου σε μια λύση αρκετά φτηνότερη μιας που δε θα προβώ σε μετρήσεις κ θα δοκιμάζω. 

Το μόνο που ρωτώ αν ξέρει κάποιος  είναι αν έχει νόημα να επιλέξω μπάσοπαγίδες βάση εταιρείας. Δεν τις ξέρω καθόλου κι  αν έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους. 

Οι επιλογές ειναι ανάμεσα σε

auralex από thomann

T acoustic από thomann

Acousonics από ελλαδα

Η πρώτη είναι λίγο πιο ακριβή κάπως, αλλά και στις άλλες σου δίνει την επιλογή να έχεις ξύλινη πρόσοψη με 10 έως 20 ευρώ παραπανω για αισθητικούς λόγους. 

Από άποψη ποιότητας έχουν διαφορά? 

 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, geka είπε

να επιλέξω μπάσοπαγίδες βάση εταιρείας

Δεν επιλέγουμε μπασοπαγίδες βάσει εταιρίας

Μελετάμε τους συντελεστές ηχοαπορρόφησης του κάθε προιόντος στο συχνοτικό φάσμα και επιλέγουμε τον τύπο και το πλήθος σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ακουστικής μας μέτρησης

εδώ πχ μπορείς να δεις την απόδοση των προιόντων της Auralex

https://auralex.com/performance-data/

Εάν δεν γνωρίζεις σε βάθος το θέμα καλύτερα να το κάνει κάποιος ειδικός για σένα

Η σωστή σειρά πάντως θα ήταν ο ίδιος ειδικός να είχε επιλέξει εξ αρχής το είδος, το πλήθος και τις θέσεις των επίτοιχων ηχοαπορροφητικών και διαχυτικών στοιχείων, ώστε μαζί με τις μπασοπαγίδες να λειτουργούν ως σύστημα. 

 

Εάν βρεις περισσότερα από ένα προιόντα που οι συντελεστές σου ταιριάζουν με τις απαιτήσεις του χώρου σου, ναι τότε διαλέγεις με βάση την αισθητική, το κόστος, την εταιρεία κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοούσα μεταξύ ιδίων προϊόντων πάνω κάτω ποια εταιρεία είναι καλύτερη.

Δεν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης. Το είχα γράψει και αρχικά. Βασικά είχε μετρήσει κάποιος πριν κάνα χρόνο αλλά για κάποιους λόγους δεν προχωρήσαμε(μεγάλη ιστορία......... ) και γω μόνος μου δεν.... Θα πάω λίγο στα τύφλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ γτ δεν υπάρχει δυνατότητα. Θ προσθαφαιρω. 

Τες πα για την ιστορία πήρα κάποιες μπάσοπαγίδες από acousonics κ βλέπουμε.... Για μεγαλύτερες δουλειές και πιο στοχευμενες πήγαινα αλλά....  αλλαξε το σχεδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Auralex είναι η πρώτη εταιρία που προσέφερε λύσεις με έτοιμα πακέτα.

Διαθέτει και ένα μπούσουλα για τα δωμάτια, που μπορείς να βρεις εδώ. 

https://rlx.auralex.com/?_ga=2.4019696.1718844705.1626783018-2104186671.1626783018

 

Άλλες εταιρίες ακολούθησαν μιας και τα panels αυτά κατασκευάζονται απο πολλούς και παλιά.

Το στοίχημα είναι στη σωστή εφαρμογή τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yameth είπε

Η Auralex είναι η πρώτη εταιρία που προσέφερε λύσεις με έτοιμα πακέτα.

Διαθέτει και ένα μπούσουλα για τα δωμάτια, που μπορείς να βρεις εδώ. 

https://rlx.auralex.com/?_ga=2.4019696.1718844705.1626783018-2104186671.1626783018

 

Άλλες εταιρίες ακολούθησαν μιας και τα panels αυτά κατασκευάζονται απο πολλούς και παλιά.

Το στοίχημα είναι στη σωστή εφαρμογή τους.

ευχαριστω. θ το συμβουλευτω για την τοποθετηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να εντοπίσεις και τα room modes, δηλαδή τις χαμηλές συχνότητες εκείνες που συντονίζει το δωμάτιο σου, ώστε να επιλέξεις ή και να κατασκευάσεις απορροφητές με τις βέλτιστες διαστάσεις.

 

Οκ, οι broadband του εμπορίου, προφανώς, δουλεύουν μια χαρά αλλά αν θες κάτι custom...

 

Μπορείς να τσεκάρεις στο κάτω Link ένα modal Fs calculator (το έχω βάλει για χώρο 30μ2, θα πρέπει να παίξεις λίγο με τις τιμές) και να δεις (και να ακούσεις) σε ποια σημεία του χώρου θα θα έχεις τον  μέγιστο συντονισμό, καθώς και σε ποια F, ώστε να αποφασίσεις που θα βάλεις (ή δε θα βάλεις) πήγες LF.

 

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=400&w=250&h=300&r60=0.6

 

Επίσης, θεωρητικά (και αρκετά χονδρικά), ο παρακάτω τύπος θα σου δώσει τις διαστάσεις της μπασοπαγίδας, για δεδομένο F:

F= 60 / [ sqrt(mass in kg/m^2) * depth in m ]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Νίκος Κριτσινέλης είπε

Καλό θα ήταν να εντοπίσεις και τα room modes, δηλαδή τις χαμηλές συχνότητες εκείνες που συντονίζει το δωμάτιο σου, ώστε να επιλέξεις ή και να κατασκευάσεις απορροφητές με τις βέλτιστες διαστάσεις.

 

Οκ, οι broadband του εμπορίου, προφανώς, δουλεύουν μια χαρά αλλά αν θες κάτι custom...

 

Μπορείς να τσεκάρεις στο κάτω Link ένα modal Fs calculator (το έχω βάλει για χώρο 30μ2, θα πρέπει να παίξεις λίγο με τις τιμές) και να δεις (και να ακούσεις) σε ποια σημεία του χώρου θα θα έχεις τον  μέγιστο συντονισμό, καθώς και σε ποια F, ώστε να αποφασίσεις που θα βάλεις (ή δε θα βάλεις) πήγες LF.

 

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=400&w=250&h=300&r60=0.6

 

Επίσης, θεωρητικά (και αρκετά χονδρικά), ο παρακάτω τύπος θα σου δώσει τις διαστάσεις της μπασοπαγίδας, για δεδομένο F:

F= 60 / [ sqrt(mass in kg/m^2) * depth in 

 

 

Σ ευχαριστώ Νίκο. Δεν έχω ιδέα απ α αυτά. 

Προς το παρόν έχω ακουστικά πάνελ κρεμασμένα που έκαναν δουλειά, κάποια foams που είναι για δοκιμή κ συμπληρωματικά και τις μπάσοπαγίδες που περιμένω. Θα βάλω τις μπάσοπαγίδες ελπίζοντας να φύγει η μουντιλα κ μετά διορθώσεις. Custom και πιο ακριβά θ κάνω μόνο με άνθρωπο που θα τ αναλάβει, θα μετρήσει κ θα πάρει και ευθύνη. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου