Προς το περιεχόμενο

Αγορά παιδικής κιθάρας ->5 ετών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες!! 
Παίζω κιθάρα και πιάνο, αλλά πλέον σπάνια ασχολούμαι.Σκεφτείτε ότι την δική μου την χάρισα σε ένα φίλο που ξεκίνησε μαθήματα πριν πολλά χρόνια και το πιάνο είναι παρκαρισμένο στο πατρικό μου.

Ο μικρός ‘παίζει’ φυσαρμόνικα και ντραμς και γενικά του αρέσει η μουσική…

Βάζουμε you tube, όχι συγκεκριμένα είδη πχ black sabbath, μαλικιαν και μαγεύεται.

Ο στόχος είναι, εφόσον θέλει στο μέλλον να αρχίσει μαθήματα, αλλά δεν θέλω να τα ξεκινήσει επειδή εγώ πχ έχω κάνει μαθήματα ή το θεωρώ ωραία ενασχόληση.

Αντίστοιχα και με την μουσική προσπαθώ να ακούει διαφορετικά πράγματα (ναι μεν ακούσματα δικά μας, αλλά ένα ποτ πουρί) για να διαμορφώσει δίκη του άποψη).Αν ασχοληθεί στο μέλλον χαλάλι θα πάρουμε κάτι καλύτερο.Ζήτησα βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι ήχο θα έχουν οι κιθάρες αυτές ξέρω ότι είναι οικονομικές αλλά να μπορώ να παίξω ένα τραγούδι πχ και να ακούγεται νορμαλ όπως θα του δείχνω.

καλή σας ημέρα και ευχαριστώ για τα σχόλια και την διάθεση σας να βοηθήσετε 😊 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, almalibre είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια σας πολλά!!

χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς θα ήθελα να αγοράσω μια κιθάρα για τον 5 ετών γιο μου.

1)Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάρω 1/2.

2)Ιδανικά θα ήθελα να πάρω κάτι οικονομικό, γιατί ο στόχος είναι να πειραματιστεί, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα ασχοληθεί, από την άλλη δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που θα είναι για πέταμα.

έχω δει τα παρακάτω:

1)https://www.skroutz.gr/s/9805644/Valencia-Κλασική-Κιθάρα-1-2-Παιδική-CG150K-CLASSICAL-GUITAR-PACK-1-2-012317-Natural.html 

2)https://www.rihardos.gr/el/cortez-cg811-12-wine-red-Κλασσική-Κιθάρα-cg81134.html

3)https://www.zaranikas.gr/kithara-mpaso/kithares/klasikes/gewa-basic-klasiki-kithara-1-2-walnut-detail

Ποια η γνώμη σας; 
Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

 

 Καλή επιτυχία στο μικρούλη .

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από sonicapg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν την έχω ποτέ πιέσει και περιμένω να δω. 

 

Και πολύ καλά κάνεις.

Κυρίως να της προσφέρεις εξωτερικά ερεθίσματα όπως είπα παραπάνω.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα πιτσιρίκια ψαρωνουν φουλ και ζηλεύουν με το να βλέπουν φίλους τους ή συνομηλίκους τους να παίζουν. (ωδειακες συναυλίες πολύ καλή περίπτωση)

Κοινώς, ψάχνουν να κοινωνικοποιηθούν οπότε ότι βλέπουν θέλουν (με μια εξαίρεση τους γονείς που είναι άλλη μεγάλη συζήτηση).

 

Άφησε το να πάει μόνο του (αλλά διακριτικά βάλε και το χεράκι σου :classic_wink: )

 

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Η γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες, τα πρώτα ερεθίσματα έρχονται από το σπίτι.

Αν η μαμά ή ο μπαμπάς, ή ένας θείος, παίζει, και φαίνεται διασκεδαστικό και εύκολο, και όλοι φαίνονται ευχαριστημένοι όταν τον ακούνε, τότε υπάρχει ένα κάποιο πρώτο ερέθισμα.

 

Στράτο, όχι μόνο από το σπίτι.

Είναι πολυδιάστατο το θέμα αυτό.

Δεν είναι τυχαίο που γυρνάνε τα παιδιά από το σχολείο και ζητάνε στους γονείς τα πάντα όλα που οι δεύτεροι δε θα φαντάζονταν καν....

Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ζώο(ν).

 

Στο θέμα μητέρα/πατέρας μπαίνουν μέσα και πολλά θέματα που αφορούν ψυχολογία.

Ανταγωνισμός μεταξύ γιου/πατέρα ή κόρης/μάνας κλπ.

Τα βλέπω φουλ μέσα στα σχολεία και τα ωδεία και για αυτό επιμένω στην ελεγχόμενη διακριτική επιτήρηση.

  • Συμφωνώ 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gmoukou είπε

 

 

Στράτο, όχι μόνο από το σπίτι.

Είναι πολυδιάστατο το θέμα αυτό.

Δεν είναι τυχαίο που γυρνάνε τα παιδιά από το σχολείο και ζητάνε στους γονείς τα πάντα όλα που οι δεύτεροι δε θα φαντάζονταν καν....

 

 

Συμφωνώ Γιώργο μου.

Γι' αυτό έγραψα "σ' αυτές τις ηλικίες", μέχρι περίπου 5 χρονών δηλαδή, που συνήθως οι επιρροές  από τις παρέες έχουν να κάνουν με παιδικές τηλεοπτικές σειρές.

 

Αργότερα σαφώς και μπαίνουν πιο δυνατά οι επιρροές και στην μουσική, αλλά αν υπάρχει μια "προπαίδεια" από το σπίτι .... ίσως ....

 

 

4 ώρες πριν, almalibre είπε

Ζήτησα βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι ήχο θα έχουν οι κιθάρες αυτές ξέρω ότι είναι οικονομικές αλλά να μπορώ να παίξω ένα τραγούδι πχ και να ακούγεται νορμαλ όπως θα του δείχνω.

 

 

Ο ήχος έρχεται σε δεύτερη μοίρα εδώ, σίγουρα δεν θα είναι καλός βέβαια.

Το πρώτο είναι το playability, να μπορεί δηλαδή να παίξει χωρίς να τον δυσκολεύει πολύ η κιθάρα.

Και επειδή μιλάμε για κλασσική, δεν είναι τόσο εύκολο το σετάπ όπως σε μια ηλεκτρική, και σε φθηνές κιθάρες ίσως να χρειάζονται δραματικές παρεμβάσεις για να μπορεί να παιχτεί άνετα και σωστά.

 

Γι' αυτό σου είπα, όχι από το ίντερνετ.

Πήγαινε και δες τες από κοντά, άκουσε τον ήχο τους, παίξτες λίγο να δεις αν είναι άνετες, γιατί αν έχουν το action (απόσταση χορδής από τάστα) στον θεό, δεν θα μπορεί ούτε να πατήσει την χορδή ο μικρός.

 

Έψαχνα κάποτε για κλασσική κιθάρα για κόρη φίλου, με ένα budget στα 200 κάτι, και δεν μπορείς να φανταστείς τι είχαν δει τα μάτια μου.

 

Σκέψου ότι το ίδιο μοντέλο της ίδιας μάρκας, από μαγαζί σε μαγαζί είχε τεράστιες διαφορές, η μια ήταν απίθανη, και η άλλη δεν παιζόταν στην κυριολεξία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είναι καλό το μαγαζί από όπου θα την πάρεις να μπορεί να την ρυθμίσει (κατεβάσει, ανεβάσει action με τρίψιμο καβαλάρη) αν χρειάζεται.

Θα πρότεινα να πας στον Παπαγρηγορίου Νάκα και είμαι σίγουρος ότι θα σε καθοδηγήσει σωστά. https://www.panasmusic.gr/catalog/index.php?cPath=39_412_413_731

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anaks είπε

Οπότε είναι καλό το μαγαζί από όπου θα την πάρεις να μπορεί να την ρυθμίσει (κατεβάσει, ανεβάσει action με τρίψιμο καβαλάρη) αν χρειάζεται.

 

 

Πολύ φοβάμαι ότι σε κλασσικές δεν κάνουν τέτοια πράγματα τα καταστήματα.

Πόσο μάλλον σε κιθάρες τέτοιας τιμής.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Πολύ φοβάμαι ότι σε κλασσικές δεν κάνουν τέτοια πράγματα τα καταστήματα.

Πόσο μάλλον σε κιθάρες τέτοιας τιμής.

Πολύ σωστά, δεν κάνουν. Γι' αυτό σύστησα συγκεκριμένο κατάστημα που πιστεύω πως κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου