Προς το περιεχόμενο

νέα τεχνολογία vs παλιά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα προσπαθήσω να μην είμαι απόλυτος, δογματικός ή ό,τιδήποτε άλλο διότι πιθανότατα θα πάμε για flame, αλλά τα πρώτα μου συμπεράσματα από τη χρήση διάσημου λογισμικού προσομοίωσης με ανάλογης σχεδίασης μηχάνημα ήδη 15ετίας είναι καθαρά υπέρ του παλιού.

 

Μπορεί ίσως οι δυνατότητες και οι συνδυασμοί που προσφέρονται να είναι περισσότεροι, αλλά για την ώρα ένα είναι σίγουρο (για μένα τουλάχιστον):

το παλιό Behringer V amp pro ήταν και παραμένει σχεδόν κορυφαίο μηχάνημα προσομοίωσης.

Σε πολλούς τομείς.

1. ηχητικά

2. ευκολία χρήσης και ρύθμισης (με ή χωρίς λογισμικό)

3. κλασική προσέγγιση με διάταξη χειριστηρίων όπως σχεδόν σε ένα ενισχυτή

4. Πολλές δυνατότητες συνδεσιμότητας.

 

τί του λείπει?

ίσως κάποια εφέ που έγιναν διαδεδομένα μετά το 2002-3, κάποιοι εξτρήμ συνδυασμοί τους και σίγουρα  οι δυνατότητες integration με daw έναντι στην απλή χρήση του ως direct in.

 

Δεν ξέρω ποιές είναι οι απόψεις σας, σας ξαναστέλνω και πάλι στην αρχική μου φράση και αν θέλετε το συζητάμε...

αν πάλι δεν θέλετε, μένω με την γνώμη μου, είμαι κατασταλαγμένος. Ίσως κάποια στιγμή να δώσω κάποιους παραπάνω πόντους στο σύγχρονο καθώς το έχω δουλέψει λίγο, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει σημαντικά το αποτέλεσμα της σύγκρισης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χρήση διάσημου λογισμικού προσομοίωσης με ανάλογης σχεδίασης μηχάνημα ήδη 15ετίας

Δηλαδή συγκρίνεις παλιό hardware με σύγχρονο software? ???

 

 

το παλιό Behringer V amp pro ήταν και παραμένει σχεδόν κορυφαίο μηχάνημα προσομοίωσης.

Σε πολλούς τομείς.

1. ηχητικά

2. ευκολία χρήσης και ρύθμισης (με ή χωρίς λογισμικό)

3. κλασική προσέγγιση με διάταξη χειριστηρίων όπως σχεδόν σε ένα ενισχυτή

4. Πολλές δυνατότητες συνδεσιμότητας.

Εδώ γίνεται έμμεση σύγκριση με άλλο hardware.

 

Αν γίνεται και σύγκριση με software, τα 2,3,4 πού κολλάνε? ???

 

Δεν έχω καταλάβει εγώ μάλλον.

Αν είναι δυνατόν γίνε πιο συγκεκριμένος.

Από ποιο σύγχρονο  μηχάνημα υπερτερεί το V-amp?

Θέσε επίσης τα κριτήρια αξιολόγησης της σύγκρισης.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνομα έχει το "διάσημο λογισμικό προσομοίωσης"......;  :-X Μήπως είναι δυό λέξεις και ένας αριθμός που αρχίζουν από G και τελειώνουν σε 5 ? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα hardware με software? ::)

Με κριτήριο πχ την συνδεσιμότητα? ???

  Μάλλον λάθος έκφραση του Dim.... ::)  Γραπτός λόγος....! ;)  Ίσως εννοεί κάτι άλλο (ευκολία ίσως; ), αλλά θα μπει να διευκρινίσει που θα πάει....! :police:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συγκρίνεις παλιό hardware με σύγχρονο software? ???

 

Εδώ γίνεται έμμεση σύγκριση με άλλο hardware.

 

Αν γίνεται και σύγκριση με software, τα 2,3,4 πού κολλάνε? ???

 

Δεν έχω καταλάβει εγώ μάλλον.

Αν είναι δυνατόν γίνε πιο συγκεκριμένος.

Από ποιο σύγχρονο  μηχάνημα υπερτερεί το V-amp?

Θέσε επίσης τα κριτήρια αξιολόγησης της σύγκρισης.

 

ίσως δεν έγινε σαφές.

το σύγχρονο είναι soft only και κάνει integration με daw.

Το παλιό είναι soft και αυτό, αλλά "αυτόνομο" με την λογική του ότι είναι σε φέτα, έχει όλες τις επιλογές, από τα κλασικά volume, gain, bass, mid, presence, treble κλπ, και όλα τα εφέ, cabinets, και amps με dials (εννοείται γίνεται και με pc αλλά γίνεται κύρια σαν να έχεις μια κεφαλή).

H συνδεσιμότητα είναι επίσης άμεση και φυσική καθώς έχει όλες τις εισόδους εξόδους, send return κλπ κλπ.

 

το σύγχρονο είναι αυτό που λεει ο Φώτης...

το παλιό είναι αυτό

maxresdefault.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνδεσιμότητα είναι επίσης άμεση και φυσική καθώς έχει όλες τις εισόδους εξόδους, send return κλπ κλπ.

  Η "ένσταση" του Στράτου είναι σε αυτήν την παράγραφο.... Πια συνδεσιμότητα, όταν με το software χρειάζεσαι μόνο μια κάρτα ήχου......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι ψιλοακυρη η συγκριση που κανεις αφου αντιπαραθετεις hardware ( του οποιου παρεπιπτοντως εισαι χρηστης για χρονια ) με software ( το οποιο ισως και να μην χρησιμοποιεις σωστα λογω απειριας ) .

 

Αν το συνεκρινες με νεοτερα modellers  οπως το axe-fx , amplifire , helix , kemper (αν και δεν ειναι ακριβως modeller)  etc.  θα ηταν πιο ταιριαστη η συγκριση αν και το αποτελεσμα θα ειχε ηδη κριθει απο τα αποδυτηρια ( τουλαχιστον στο ηχητικο του θεματος ) . Σε αυτη την περιπτωση βεβαια θα ηταν ακυρη η συγκριση λογω τεραστιας διαφορας μπατζετ αλλα δεν διευκρινησες αν αυτο ειναι παραμετρος της συγκρισης που επιχειρεις εξαρχης .

 

Βεβαια στην τελικη αμα εχεις βρει τον ηχο σου με το vamp, σε καλυπτει και γουσταρεις τοτε αδικα νομιζω το σκαλιζεις . Εξαρταται δηλαδη και απο την χρηση που το προοριζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η "ένσταση" του Στράτου είναι σε αυτήν την παράγραφο.... Πια συνδεσιμότητα, όταν με το software χρειάζεσαι μόνο μια κάρτα ήχου......

Όχι μόνο εκεί.

Θα ήθελα να κριτήρια της σύγκρισης.

Πχ ποιότητα ήχου (προϋποθέτει να ακούς και τα δύο ΄μέσω του ίδιου συστήματος αναπαραγωγής), επιλογές, ευκολία χρήσης (γιατί είναι πιο εύκολο στην χρήση το V-amp?), κλπ

 

Επίσης λες ότι τα ρυθμιστικά είναι σαν σε κεφαλή.

Στο guitar rig αλλιώς είναι?

 

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ότι το παίρνεις μαζί σου στο Live, το κοτσάρεις στην μικροφωνική ή στη λούπα στον ενισχυτή σου.

Στο daw απλά δίνεις την έξοδο του σε μια είσοδο.

 

Όμως στο live κάνεις ό,τι θες.

Παίρνεις καθαρή έξοδο οργάνου παράλληλα με dsp έξοδο, στέλνεις κάπου ψηφιακή, έχεις xlr, έχεις unbalanced. Εχεις δυνατότητες

Αυτό εννοώ.

 

Βασικά το 1. μετράει.

Ήχος.

 

Εγώ ειλικρινά μετά από τόσα χρόνια έχοντας ακούσει για rig κλπ περίμενα ότι θα μου πέσει το σαγόνι.

Και έγινε το αντίθετο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου