Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτος ο ενισχυτης ειναι ο μονος που δεν μπορω να παιζω στο σπιτι. "Φτυνει" ενταση με το καλημερα. Εαν χαμηλωσω πολυ την ενταση θα ακουγεται πολυ thin και ξερος.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dj_pns είπε

δηλαδή το volume knob η το master volume που εχουν μερικοι λειτουργεί σαν attenuator

 

Περίπου αλλά in the ballpark. 

Το gain στους περισσότερους ενισχυτές με master volume δίνει βρώμα προενισχυσης 

και το master ανοίγει τις τελικές καθορίζοντας την συνολική ένταση (ιδανικά ο τέλειος καθαρός ήχος σε αυτά τα κυκλώματα είναι με τέρμα το master και χαμηλά το gain)

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτος ο ενισχυτης ειναι ο μονος που δεν μπορω να παιζω στο σπιτι. "Φτυνει" ενταση με το καλημερα. Εαν χαμηλωσω πολυ την ενταση θα ακουγεται πολυ thin και ξερος.

Ωραία, άρα attenuator είναι must για το σπίτι οπότε ο pro junior IV, VOX AC 10 φεύγουν απο την λίστα?  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες παλι τον laney. Εχει και εξαιρετικο reverb και κανει πολλα περισσοτερα πραγματα απο τον vox. Ποιοτικα ισως ειναι λιγο καλυτερος, αν και οι δυο ειναι κινεζικοι.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δες παλι τον laney. Εχει και εξαιρετικο reverb και κανει πολλα περισσοτερα πραγματα απο τον vox. Ποιοτικα ισως ειναι λιγο καλυτερος, αν και οι δυο ειναι κινεζικοι.

Αυτον βλέπω τώρα μια χαρά φαίνεται και η τιμή του πολύ καλή οπότε για εκεί με βλέπω. Ρίχνω μια τελευταία ματιά στο thomann γιατι δεν θέλω και να βιαστώ στο να κάνω την αγορά είναι η αλήθεια.

 

Ερώτηση, αυτός εδώ π.χ. βλέπω έχει 2 κανάλια με ξεχωριστό volume, θα λειτουργεί όπως αυτό του VOX η θα μπορώ να παίξω χαμηλά με το clean και το drive κανάλι?

 

https://www.thomann.de/gr/fender_bassbreaker_30r.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το attenuation δεν έχει ουσιαστικό νόημα μόνο αν παίζεις overdrive;

Δεν ξέρω, εγώ παντός μιλάω να παίζω με τα πεταλάκια μου distortion και overdrive στο clean channel π.χ., δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ το overdrive του ενισχυτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Χθες ειχα προβα και επαιζα με εναν laney cub 5 watt με 8 ιντσες ηχειο. Ειχα την ενταση στο 4 και η ενταση ηταν αρκετα ψηλα για να ακολουθησω τον ντραμερ (σε μετρια ενταση επαιζε). Επαιζα με καθαρο ηχο και πεταλια.

επειδη εισαι ο μονος κιθαριστας στο συγκροτημα. σε περιπτωση δευτερου ολα αλλαζουν.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πάω για τον Laney, νομίζω οτι θα μου είναι ότι πρέπει.

 

Θα μπορώ να παίξω όταν έρθει η ώρα π.χ. σε κάποιο live σε μπαράκι με τα 15 βατ λάμπα χωρίς πρόβλημα? Η όταν με το καλό ερθει η ώρα θα πρέπει να κοιτάξω για κάποιο μεγαλύτερο ενισχυτή ή άλλη λύση π.χ. πεταλιέρα και direct με in ears κτλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Το attenuation δεν έχει ουσιαστικό νόημα μόνο αν παίζεις overdrive;

 

Όχι.

Ένας λαμπάτος ενισχυτής (σε αντίθεση με έναν solid state) δεν έχει τον ίδιο ήχο με το volume πχ στο 1, και με το volume πχ στο 5, κι ας είναι καθαρός ο ήχος.

Αν δεν μπορείς να βάλεις το volume εκεί που πρέπει για να πάρεις το χαρακτηριστικό κομπρεσάρισμα της λάμπας επειδή είναι πολύ δυνατά, χρησιμοποιείς κάποιο είδος attenuation, είτε εξωτερικό, είτε (αν έχει ο ενισχυτής) εσωτερικό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου