Προς το περιεχόμενο

SEPTICFLESH - Prototype (Full Cover)


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην ομάδα! Εύχομαι σε όλους καλή Ανάσταση με υγεία!
Επανέρχομαι με νέο coverάκι, αυτή τη φορά σε κάτι εγχώριο. Πρόκειται για μια μπάντα που την ήξερα χρόνια αλλά άρχισα να ακούω, ουσιαστικά, πρόσφατα και, αμέσως, κόλλησα. Μιλάω για του SEPTICFLESH και για τον δίσκο TITAN ο οποίος δεν λέει να βγει απ' το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου εδώ και βδομάδες. Αποφάσισα λοιπόν χωρίς πολλή σκέψη να κάνω cover ένα κομμάτι απ'τον εν λόγω δίσκο και αυτό που φαινόταν πιο κατάλληλο ήταν το Prototype. Παρακάτω υπάρχει και το σχετικό link για όποιον θέλει να το δει/ακούσει.


Για τα τεχνικά θέματα και για όποιον ενδιαφέρεται:
--- Ηχογραφημένο, μιξαρισμένο στο Reaper.
--- Masterαρισμένο με T-racks.
--- Τα ντραμς είναι ένας συνδιασμός από EZ Drummer 2, Addictive Drums 2 και Perfect Drums
--- Μπάσο έχω γράψει με ένα μπάσο της Harley Benton, SHB-1 Ignite Amp και καμπίνα από Amplitube 4.
--- Ρυθμικές κιθάρες είναι 2 και είναι ηχογραφημένες με ένα μονταρισμένο Randall που καταλήγει σε μία 2 X 12 καμπίνα Randall. Ηχογραφώ με Shure SM57 την αριστερή κιθάρα και με Shure SM58 τη δεξιά.
--- Κάρτα ήχου η Focusrite Scarlett 18i20.


Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σας αρέσει... Περιμένω γνώμες!!! 
Keep it heavy!!!

https://www.youtube.com/watch?v=AAFohc8IjzI

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου άρεσε πολύ!

 

Βλέπω μεγάλη βελτίωση στη φωνή και στο κομμάτι του performance αλλά και στο πώς τη χειρίστηκες στο στάδιο της μίξης.

 

Τα ορχηστρικά μέρη με τη χορωδία πώς τα έγραψες;

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Για τα ορχηστρικά έχω χρησιμοποιήσει μία σουίτα που είχα βρει κάποτε που λέγεται sforzando το οποίο έχει και δικό του player. Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω μία αναβαθμισούλα στον τομέα αυτό. Απλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ και πολύ, δεν έχω τόσο ισχυρό κίνητρο προς το παρόν.

Για τα χορωδιακά, έχει τραγουδήσει η κοπέλα μου, που απλώς ήθελε να συμμετάσχει incognito. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μουσική δεν θα πω τίποτα διότι δεν ακούω τέτοια μουσική.Παντως φοβερή παραγωγή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου