Προς το περιεχόμενο

world wide metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπάντες υπάρχουν, δεν πάνε σε events.

Πλέον μόνο στα social δείχνουν δουλειές τους.

Και δεν μιλώ για όσους παίζουν και στο εξωτερικό.

Απορίας άξιο πως έχουμε καλύτερη αναλογία από άλλες πιο παραδοσιακές δυνάμεις.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς πού πέφτει το χρώμα, αλλά ας πούμε ότι είναι 15 μπάντες/100.000.

 

 

Κάπου στο 4,7 με 5 είναι το χρώμα.

 

Αμανήτανε blues όμως, θα ημαστάσαντε (που λέει κι ο ΣΦ), κατακόκκινοι.

1.000 μπάντες ανά 100 άτομα έχουμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το metal ρέει στις φλέβες του Έλληνα.

Και μόνο τον αριθμό απο τις μυτερές κιθάρες που κυκλοφορούν στις αγγελίες να πάρεις για παράδειγμα, θα το διαπιστώσεις. Και στο διεθνες στερέωμα δεν είμαστε τυχαίοι. Είμαστε καλοί και γρήγοροι. Και πιστευω πως το αντικατοπτρίζει πιστά ο χάρτης.

 

Οι μπλουζίστες είναι λίγοι συγκριτικά. Μη μετράς τους παλιοροκάδες που παίζουν με "μπλουζ/ροκ" μπάντα.

1,4,5 στα 12 μέτρα για κανα σόλο είναι η εξαίρεση στο ρεπερτόριο αλλα δίνουν στίγμα έτσι για το ύφος. Νομίζω.

 

Α... δες και τα ονόματα που έρχονται στις συναυλίες του καλοκαιριού για να καταλάβεις.

Metal, ...Scorpions και Alt rock είναι οι προτιμήσεις του κοινού. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Μη μετράς τους παλιοροκάδες που παίζουν με "μπλουζ/ροκ" μπάντα.
 

 

Δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο στους αμιγώς μπλουζίστες.

Το μπλουζ είναι πολύ ευρύ πια.

Μην κοιτάς μόνο τα καλοκαιρινά "μεγάλα" events.

Όλο τον χρόνο (προ πανδημίας) στις "μικρότερες" σκηνές όλο μπλουζίστες παίζουν (και κανένας τζαζίστας).

Και φυσικά παίζει και πολύ μέταλ.

Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχω χάσει την επαφή μου με τα live, και μπορεί να μην είναι πια έτσι όπως τα θυμάμαι τα πράγματα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές που πήγα στο Ducati ψήνεται, 3 μπάντες στο πρόγραμμα, και οι 3 blues. Η μία ήταν η μπάντα της αδερφής μου, που οκ, όπου και να πάω, blues παίζουν κατά κύριο λόγο. Μπορεί να μην είναι 100% καθαρό αμερικάνικο blues, πάει και λίγο στο πιο alternative, αλλά δε ξεφεύγει και πολύ. Άσε που παίζουν ένα λίγο πιο γρήγορο με λίγο παραπάνω drive και ξαφνικά λένε ότι παίζουν και Μέταλ (το παν χτες και γελούσα μόνος μου).

 

Αν υπάρχουν Μέταλ μπάντες και δε κάνουν εμφανίσεις ή σοβαρές δουλειές, τότε πώς διάολο κάνανε την έρευνα?

 

Να πούμε και το άλλο. Το Noiz είναι σίγουρα το μεγαλύτερο μουσικό forum στην Ελλάδα, αλλά το Μέταλ δε μου πολυφαίνεται active κύκλος. Που και που θα ανεβάσει κάποιος ένα κομμάτι της μπάντας του στο Music, αλλά δε θα το λεγα "active metal community" σε καμμία περίπτωση. Αν υπάρχει πείτε μου να μπω και γω 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το μπλουζ δεν είναι καθόλου ευρύ.

2-3 καλές παρέες το διακινούσαν και το διακινούν αφήνοντας μια ψευδαίσθηση. Ήταν σοβαροί σε αυτό που έκαναν και αρκετά ενεργητικοί και παρέσυραν και μερικούς άλλους.

 

Τα δε μεγάλα events είναι αυτά που φέρνουν ονόματα που πουλάνε και ως εκ τούτου αντιπροσωπεύουν και τις μουσικές προτιμήσεις μας. Παλιά (επι Λυκαβηττού) τα πράγματα ήταν αλλιώς και συναντιόμασταν οι συνήθεις ύποπτοι τακτικά.

Ήρθαν νέες γενιές και αρκετοί δεινόσαυροι όπως εγω, δεν είμαστε ο στόχος, μουσικά. Το μέταλ και το alt rock είναι κραταιά.

Το κοινό που ασχολείται ενεργά είναι 18-45 και αυτά είναι τα ακούσματα του.

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι Death Metal μπάντες της χώρας είναι πιο διεθνείς κι απ την Άννα τη Βίσση. Τί να λέμε τώρα. Όσο για τους μπλουζ κιθαρίστες, πάντα μου έκανε εντύπωση πώς βρίσκουν μπάντες να θέλουν να παίξουν αυτό το είδος. Δηλαδή είσαι μπασίστας ή drummer και σ' αρέσει να παίζεις guitar blues; Τί σε σταματάει απ την αυτοκτονία;  

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Δηλαδή είσαι μπασίστας ή drummer και σ' αρέσει να παίζεις guitar blues; Τί σε σταματάει απ την αυτοκτονία;  


Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πάντα για αυτούς που παίζουν σκυλάδικα. Ποιος λέει "θα μάθω drums" για να παίζει σκυλάδικα??? Ή για τους μπασίστες που παίζουν Κρητικά...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε


Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πάντα για αυτούς που παίζουν σκυλάδικα. Ποιος λέει "θα μάθω drums" για να παίζει σκυλάδικα??? Ή για τους μπασίστες που παίζουν Κρητικά...


Άλλο το μεροκάματο κι άλλο να σου αρέσει να πηγαίνεις στην πρόβα με καφέ κι εφημερίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου