Προς το περιεχόμενο

As It Was cover-Πρόβλημα με levels-mastering HELP!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλησπέρες μου. Έφτιαξα την παρακάτω διασκευή. Ενώ όλα μου φαινόταν εντάξει (μίξη, mastering κλπ στα πλαίσια της δικής μου ικανότητας πάντα) και πήγα και το ανέβασα και στο distrokid κιόλας να βγάλει άδειες και να το στείλει στα streaming site, πάω και το βάζω να παίξει σε ενα tablet με στερεοφωνικά ηχεία.

Εκεί μου ακούγεται πολύ compressed-limited. Σε υπερβολικό βαθμό. Η πλάκα είναι οτι όπου αλλού το βάζω δεν το καταλαβαίνω αυτό. Το εχω ακούσει σε ακουστικά krk kns 8400, σε ηχεία υπολογιστή με subwoofer (όχι monitors), σε τηλεόραση, σε ακουστικά μάπα ψείρες, στο μονοφωνικό μου κινητο. Σε όλα αυτά ακούγεται να εχει δυναμικό εύρος. Στο tablet ακούγεται τηγανίτα τελείως.

 

Εσάς πως σας φαίνεται; Μπορείτε να μου πείτε καμία ιδέα τι να κάνω; Ευχαριστώ.

(λεπτομέρειες: το παρακάτω είναι στα -9 dB LUFS. To πήγα και στα -11 αλλά και πάλι δεν είναι καλό. Οι φωνές πνίγονται, ειδικά οι δεύτερες -στο tablet παντα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο γνωρίζω για να μην γίνει επέμβαση (δραστική) από τον πάροχο που θα κάνει το streaming θα πρέπει να υποβάλεις αρχείο με -14 dbLUFS και -1 peak.

Αυτό που ακούω στο soundcloud καλούτσικο ακούγεται.

Εχεις λινκ γι αυτό που λες ότι ακούγεται συμπιεσμένο?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

από όσο γνωρίζω για να μην γίνει επέμβαση (δραστική) από τον πάροχο που θα κάνει το streaming θα πρέπει να υποβάλεις αρχείο με -14 dbLUFS και -1 peak.

Αυτό που ακούω στο soundcloud καλούτσικο ακούγεται.

Εχεις λινκ γι αυτό που λες ότι ακούγεται συμπιεσμένο?

Το παραπάνω λινκ είναι. Συμπιεσμένο μου φαίνεται όταν το ακούω από το tablet. Σε άλλα ηχεία μου ακούγεται οκ. Λέω μην μου έχει ξεφύγει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έβαλες είναι soundcloud.

Λες ότι δοκίμασες -11 και -9.

Αυτά είναι πολύ δυνατά ήδη σε σχέση με το -14 που θεωρητικά οι πλατφόρμες χρησιμοποιούν.

Αν το βρήκαν δυνατό σίγουρα το συμπίεσαν με κάποιο δικό τους τρόπο που πιθανον να μη σου αρέσει.

Γι αυτό λέμε, μόνοι μας το κάνουμε στα -14

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Andrew Wires είπε

Οι φωνές πνίγονται, ειδικά οι δεύτερες

Andrew σε ακούω στο PC με ηχεία Creative- όλες οι φωνές ακούγονται κανονικότατα.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης όταν λες ταμπλετ τι εννοείς?

ακούς το κομμάτι στο τάμπλετ πως ?

από τα ηχεία του τάμπλετ ή με ακουστικά στο τάμπλετ?

και όπως να είναι περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα από το τάμπλετ?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Andrew,

 

Καταρχάς έπρεπε να στείλεις και το απλό master αρχείο wav γιατί το Soundcloud ήδη κάνει normalize, όπως όλα τα services. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω την κυματομορφή του mix, και όχι του master, μιας και τα περισσότερα προβλήματα προέχρονται από τη μείξη, και κακή διαχείρηση των transients.

 

Το mastering δεν είναι απλά να πιάσεις ένα στόχο στα LUFS. Γιατί το στόχο τον πιάνεις, αλλά θυσιάζεις άλλα πράγματα. Αν το mixing είναι καλό, τότε στο mastering δε χρειάζεσαι πολλά πολλά.

 

Το κομμάτι το άκουσα στα monitor ηχεία μου. Δεν μου ακούγεται κάτι τρομακτικά συμπιεσμένο, αλλά σίγουρα γίνεται χειρότερο όσο μπαίνουν περισσότερα όργανα, και ιδιαίτερα όταν μπαίνουν τα κρουστά. Φαίνεται να πνίγεται η φωνή, ειδικά αν το συγκρίνεις με την αρχή. Συνεπώς δεν είναι θέμα του tablet πιστεύω.

 

Αυτό μπορεί να συμβγαίνει για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγω κακής μείξης.

Μάλλον ξεφεύγουν κάποια peaks και ενεργοποιούν τον limiter με τέτοιο τρόπο ώστε να ρίχνει και στοιχεία που δεν θες, όπως πχ η φωνή. Αυτό διορθώνεται με το να προσέχεις τα transients σε κάθε όργανο να μην ξεπερνούν ένα σημείο, με σωστό compression και limiting όπου χρειάζεται. Επίσης σίγουρα συχνότητες που συγκρούονται μεταξύ τους θα δημιουργίσουν σαν άθροισμα βαβούρα και peaks, και αυτά ίσως ενεργοποιήσουν και τους compressορες και limiters που έχεις βάλει στο mastering.

 

Μπορεί απλά να μην έχει ομοιομορφία η ένταση ανάλογα με την ποσότητα των οργάνων. Πολλές φορές πρέπει να προσέχεις τις εντάσεις ανάλογα το section, και να βάζεις automation ανάλογα την πολυπλοκότητα του σημείου στο κομμάτι. Γι αυτό το λόγο, συνήθως κάνουμε mastering σύμφωνα με το πιο "δυνατό" μέρος ενός κομματιού.

 

Τώρα για το tablet, να ξέρεις ότι, ειδικά οι μικρές συσκευές, αλλά και κάποια ακουστικά όπως handsfree, έχουν κάτι σαν limiters από μόνα τους προκειμένου να προστατεύσουν τη συσκευή, οπότε μην περιμένεις την καλύτερη ποιότητα. Για να είσαι σίγουρος όμως, πάντα πρέπει να τσεκάρεις διάφορες εκδοχές master σε όσες περισσότερες συσκευές μπορείς. Από ξεφτύλα 3ευρώ ακουστικά μέχρι και αυτοκίνητο αν έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό που έβαλες είναι soundcloud.

Λες ότι δοκίμασες -11 και -9.

Αυτά είναι πολύ δυνατά ήδη σε σχέση με το -14 που θεωρητικά οι πλατφόρμες χρησιμοποιούν.

Αν το βρήκαν δυνατό σίγουρα το συμπίεσαν με κάποιο δικό τους τρόπο που πιθανον να μη σου αρέσει.

Γι αυτό λέμε, μόνοι μας το κάνουμε στα -14

 

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

επίσης όταν λες ταμπλετ τι εννοείς?

ακούς το κομμάτι στο τάμπλετ πως ?

από τα ηχεία του τάμπλετ ή με ακουστικά στο τάμπλετ?

και όπως να είναι περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα από το τάμπλετ?

Στα ηχεία του tablet ακουγεται παρασυμπιεσμένο είτε το βαλω να παιξει απο το soundcloud είτε απο το αρχείο. Δεν εχει διαφορά.

 

Αναφέρω το tablet συνεχεια γιατι σε ό,τι άλλο ηχείο το άκουσα ήταν ενταξει. Λέω μήπως απο το tablet βρήκα κάποιο γενικότερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τα πάρουμε από την αρχή.

Με ποιό daw είναι φτιαγμένο?

όταν το ολοκλήρωσες στο daw στα ποσα db lufs το έκλεισες?

εκεί σε ικανοποιούσε το αποτέλεσμα ? και πως το άκουγες? μέσω μονιτορ? ακουστικών? (εννοώ μέσω του daw).

 

Μετά έκανες την προσπάθεια να δεις να το ακούσεις με τα ίδια μονιτορ/ακουστικά μέσω της πλατφόρμας που το έστειλες?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καλησπέρα Andrew,

 

Καταρχάς έπρεπε να στείλεις και το απλό master αρχείο wav γιατί το Soundcloud ήδη κάνει normalize, όπως όλα τα services. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω την κυματομορφή του mix, και όχι του master, μιας και τα περισσότερα προβλήματα προέχρονται από τη μείξη, και κακή διαχείρηση των transients.

 

Το mastering δεν είναι απλά να πιάσεις ένα στόχο στα LUFS. Γιατί το στόχο τον πιάνεις, αλλά θυσιάζεις άλλα πράγματα. Αν το mixing είναι καλό, τότε στο mastering δε χρειάζεσαι πολλά πολλά.

 

Το κομμάτι το άκουσα στα monitor ηχεία μου. Δεν μου ακούγεται κάτι τρομακτικά συμπιεσμένο, αλλά σίγουρα γίνεται χειρότερο όσο μπαίνουν περισσότερα όργανα, και ιδιαίτερα όταν μπαίνουν τα κρουστά. Φαίνεται να πνίγεται η φωνή, ειδικά αν το συγκρίνεις με την αρχή. Συνεπώς δεν είναι θέμα του tablet πιστεύω.

 

Αυτό μπορεί να συμβγαίνει για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγω κακής μείξης.

Μάλλον ξεφεύγουν κάποια peaks και ενεργοποιούν τον limiter με τέτοιο τρόπο ώστε να ρίχνει και στοιχεία που δεν θες, όπως πχ η φωνή. Αυτό διορθώνεται με το να προσέχεις τα transients σε κάθε όργανο να μην ξεπερνούν ένα σημείο, με σωστό compression και limiting όπου χρειάζεται. Επίσης σίγουρα συχνότητες που συγκρούονται μεταξύ τους θα δημιουργίσουν σαν άθροισμα βαβούρα και peaks, και αυτά ίσως ενεργοποιήσουν και τους compressορες και limiters που έχεις βάλει στο mastering.

 

Μπορεί απλά να μην έχει ομοιομορφία η ένταση ανάλογα με την ποσότητα των οργάνων. Πολλές φορές πρέπει να προσέχεις τις εντάσεις ανάλογα το section, και να βάζεις automation ανάλογα την πολυπλοκότητα του σημείου στο κομμάτι. Γι αυτό το λόγο, συνήθως κάνουμε mastering σύμφωνα με το πιο "δυνατό" μέρος ενός κομματιού.

 

Τώρα για το tablet, να ξέρεις ότι, ειδικά οι μικρές συσκευές, αλλά και κάποια ακουστικά όπως handsfree, έχουν κάτι σαν limiters από μόνα τους προκειμένου να προστατεύσουν τη συσκευή, οπότε μην περιμένεις την καλύτερη ποιότητα. Για να είσαι σίγουρος όμως, πάντα πρέπει να τσεκάρεις διάφορες εκδοχές master σε όσες περισσότερες συσκευές μπορείς. Από ξεφτύλα 3ευρώ ακουστικά μέχρι και αυτοκίνητο αν έχεις.

Αυτο ειναι το αρχείο πριν το μαστερ (σε mp3 λογω χωρου). Ό,τι μπορείς να μου πεις καλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου