Προς το περιεχόμενο

GEAR Eρωτησεις..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good morning!

Exω 3 ερωτησεις να κανω..

1 για ενισχυτη,

1 για πεταλι wah-wah,και ..

1 για το πεταλι Big Muff.

Ξεκιναω:

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ:

Ελεγα να παρω τον Lanney VC15-110 ,10'' ηχειο,15Watt.O oποιος ειναι μια χαρα για το σπιτι και για live πιστευω,καθως βαζοντας 1 μικροφωνο μπροστα ο ηχος περναει απ'τo monitor και ειμαι καλυμενος απο θεμα εντασης.

Τι γινεται ομως οταν ερχεται η ωρα της προβας,οπου καλουμαι να παιξω απεναντι απ'τον drummer ??Μηπως θα'ταν καλυτερο να διαθεσω καποια χρηματα παραπανω,που δεν εχω,και να παω στον Peavey Classic30 για πρακτικους και ψυχολογικους λογους ωστε να μην εχω εννοιες στο κεφαλι μου?Αξιζει να δωσω 300 ευρω παραπανω μονο και μονο για το θεμα της προβας ή μπορω να τ'αποφυγω??

 

ΠΕΤΑΛΙ Wah-Wah:

Χρειαζομαι ενα καλο,και με λογικη τιμη,πεταλι Wah ,χωρις πολλα-πολλα(κουμπακια,σκατακια,ρυθμισεις και αλλες βλακειες),οσο πιο λιτο και απλο γινεται το οποιο,το μονο που θελω ειναι,να κανει σωστα την δουλεια του:Να μου δωσει δηλαδη τον Wah-Wah ηχο που ακουω στο Voodoo Chile του Ηendrix και μονο.Tιποτ'αλλο.Παρακαλω ν'απαντησουν μονο οσοι εχουν δοκιμασει-ακουσει και παιξει γιατι μ'ενδιαφερει η πραξη ,οχι η θεωρια..(του στυλ:παρε το GCB-95 της dunlop επειδη ειναι απ'τα γνωστα ή το JH-1 γιατι γραφει πανω Ηendrix..)

 

ΠΕΤΑΛΙ Big Muff:

Λεω ν'αγορασω αυτο το πεταλι αλλα το θεμα ειναι οτι βγαινει σε 2 εκδοσεις.. Αμερικανικο και Ρωσσικο.Ποιες οι διαφορες και πιο τελικα να προτιμησω?

 

Τελος που θα βρω-παραγγηλω το 1 spot για τροφοδοσια 8 πεταλιων (+2 για αργοτερα) ??Χρειαζομαι κατι αλλο γι'αυτο το σκοπο??Οπως επισης και τη μοκετα χριτς-χρατς που βαζω πανω τα πεταλια και δεν φευγουν με τιποτα?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

και σορρυ αν σας κουρασα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου απαντήσω μόνο για το Wah.

Έχω το 535Q και είναι πάρα πολύ ευέλικτο σαν πετάλι. Έχει κάποια ρυθμιστικά αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό. Και τον ήχο που ζητάς τον βγάζει χαλαρά

Αυταααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον ενισχυτή αν μπορείς να μαζέψεις λεφτά να πάρεις Classic 30 δε θα το μετανιώσεις.Δυνατός καθαρός και με μοντέρνα specs ενισχυτής.Και το σημαντικότερο είναι ότι "δεχεται" μια χαρά τα πετάλια παραμόρφωσης :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για wha παρε το κλασσικο gcb95 και με ενα true bypass και μερικες μετατροπες στο κυκλωμα που θα βρεις εδω:

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm

 

θα εχεις ενα πολυ καλο wha.

 

Βιg muff .....κανενα εκ των δυο δεν ειναι πιστο αντιγραφο των παλιων muff....πιο κοντα πλησιαζει το ρωσικο, ειναι πιο μπασο ενω το αμερικανικο ειναι πιο πολυ distortion παρα muff..........ριξε μια ματια και στο little bif muff

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.

Απο ενισχυτη τα εβαλα κατω και τελικα η λυση ακουει στον Peavey Classic 30 HEAD:

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm

και λεω να συνδιαστει μ'αυτην την καμπινα:

http://www.thomann.de/gr/laney_gs112ve.htm

 

Τι λετε και σεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για wha παρε το κλασσικο gcb95 και με ενα true bypass και μερικες μετατροπες στο κυκλωμα που θα βρεις εδω:

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm

θα εχεις ενα πολυ καλο wha.

 

Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο σαν λυση' date='γιατι εγω δεν υπαρχει πιθανοτητα ουτε μια στο εκατομυριο να κατσω ν'ασχοληθω.Υπαρχει καποιος που αναλαμβανει τετοιες μοντες?Ποσο θα στοιχισει?Και παλι,το αποτελεσμα ειναι σιγουρο ή αμφιλεγομενο?Too risky...

Aπ'την αλλη το 535Q που εγραψε ο φιλος πιο πανω λεει οτι κανει την δουλεια που θελω αλλα στοιχιζει και 160 ευρο.Και μαλλον στοιχιζει τοσο γιατι πληρωνεις τα ρυθμιστικα που εχει πανω και τις ευκολιες που αυτα σου δινουν...

Δεν ξερω,για πειτε..

 

Βιg muff .....κανενα εκ των δυο δεν ειναι πιστο αντιγραφο των παλιων muff....πιο κοντα πλησιαζει το ρωσικο, ειναι πιο μπασο ενω το αμερικανικο ειναι πιο πολυ distortion παρα muff..........ριξε μια ματια και στο little bif muff

 

Αν ησουν στη θεση μου ποιο θα'παιρνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.

Απο ενισχυτη τα εβαλα κατω και τελικα η λυση ακουει στον Peavey Classic 30 HEAD:

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm

και λεω να συνδιαστει μ'αυτην την καμπινα:

http://www.thomann.de/gr/laney_gs112ve.htm

 

Τι λετε και σεις??

 

μια ερωτηση λιγο ασχετη αλλα θα σκασω αν δεν ρωτησω, γιατι να παρεις το κεφαλι απο την στιγμη που και ο combo εχει τα ιδια λεφτα? και ερωτηση 2, πως γινεται το κεφαλι και ο combo να εχουν τα ιδια λεφτα? :roll: ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερωτηση 2' date=' πως γινεται το κεφαλι και ο combo να εχουν τα ιδια λεφτα?[/quote']

 

ΕΛΑ ΝΤΕ !!!

 

γιατι να παρεις το κεφαλι απο την στιγμη που και ο combo εχει τα ιδια λεφτα?

 

Γιατι,

εαν παρω Combo θα πρεπει,καθε τρεις και λιγο,να το κουβαλαω στις προβες,στο στουντιο,στα live και αυτο ειναι,λιγο εως πολυ,προβλημα..

Ενω με μια κεφαλη ειμαι καλυμμενος απ'ολα αυτα. :wink:

Νομιζεις οτι μ'αρεσει και μενα?αλλα τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , όσο για το Big Muff , έχω παίξει με τρία , δύο αμερικάνικα και το Ρώσικο. Το ένα αμερικάνικο ήταν '70s και το άλλο (το οποίο παίζω ακόμα) παραγωγής 2004.Σε αντίθεση με τα Ρώσικα τα Big Muff Pi έχουν πιο Vintange ήχο , πλούσια μεσαία, αρκετά ψιλά και λίγο Θολά μπάσα. Το Ρώσικο έχει πιο σύγχρονο ήχο αλλά όχι χαρακτήρα (κατα την άποψη μου). Τέλος , επειδή έχω ακούσει και παλιό Big Muff πιστέυω ότι η αμερικάνικες επανεκδόσεις είναι αρκετά πιστά αντίγραφα όσο αναφορά τον ήχο. Εγώ θα σου πρότεινα πριν αγοράσεις οτιδήποτε , πρώτα να πας να το ακούσεις με την κιθάρα σου...

Universally Unknown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου