Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο Κώστας... Η πολυφωνία είναι κάτι με το οποίο θα πρέπει να συμβιβαστείς εξ' αρχής άρα πρέπει εσύ να δεις ποιές είναι οι απαιτήσεις σου.

 

Το Prophet είναι από τα καλύτερα synths που κυκλοφορούν και η πολυφωνία είναι ένα μεγάλο αβαντάζ (δεδομένου ότι μιλάμε για αναλογικό μηχάνημα).

Το Moog από την άλλη είναι η ζωντανή ιστορία των synths, με χαρακτηριστικότατο ήχο που πιθανότατα δεν θα ξεπεραστεί ποτέ και από κανένα μηχάνημα του μέλλοντος.

 

Σίγουρα το Prophet είναι πιο ευέλικτο σε διάφορα είδη μουσικής μιας και αποτελεί προϊόν σύγχρονου σχεδιασμού, σε αντίθεση με το Moog που κατά βάση είναι όργανο σχεδιασμένο κάποιες δεκαετίες πίσω. Πρέπει να τα ακούσεις, δεν γίνεται να δώσεις τόσα λεφτά χωρίς να ξέρεις τι παίρνεις τελικά και ποιό σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Υ.Γ. Όπως είδες, δεν ασχολήθηκα καν με το Nord Lead. Καλό είναι αλλά όταν συζητάμε για Moog και Prophet, δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με το Moog που κατά βάση είναι όργανο σχεδιασμένο κάποιες δεκαετίες πίσω.

 

Δε νομίζω, στην πραγματικότητα το Voyager είναι πολύ πιο ευέλικτο από το Prophet 08, ειδικά με τα VX-351 και CP-251.

 

Πρέπει να τα ακούσεις, δεν γίνεται να δώσεις τόσα λεφτά χωρίς να ξέρεις τι παίρνεις τελικά και ποιό σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Λίγο δύσκολο αυτό αν ο φίλος δεν είναι από Θεσσαλονίκη ή δεν έχει κάποιον γνωστό που να έχει και τα δύο. Στον Λιόλιο, λογικά πρέπει να υπάρχουν, και αν προτείθεται να δώσει τόσα χρήματα τότε σίγουρα μία βόλτα απο κει θα ξεκαθάριζε λίγο το τοπίο. Προσωπικά είχα την τύχη να δοκιμάσω το Voyager στην Διεθνή Έκθεση σε ένα line array σύστημα και δεν είχα καμμία απολύτως αμφιβολία. Υπήρχε και ένα DSI Polyevolver ακριβώς κάτω από το Moog αλλά εγώ ήμουν αλλού.. :D Πάντως ο Dave Smith δεν είναι τυχαίος, π.χ. το Don't Go των Yazoo έχει γίνει μόνο με SCI Pro One  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ότι μάλλον το Nord είναι εκτός. Καλώς. Θα πάω να ακούσω moog και prophet08 και θα σας πω τι πήρα τελικά. (ελπίζω να δέχονται πιστωτικές...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με το Moog που κατά βάση είναι όργανο σχεδιασμένο κάποιες δεκαετίες πίσω.

 

Δε νομίζω, στην πραγματικότητα το Voyager είναι πολύ πιο ευέλικτο από το Prophet 08, ειδικά με τα VX-351 και CP-251.

 

Πρέπει να τα ακούσεις, δεν γίνεται να δώσεις τόσα λεφτά χωρίς να ξέρεις τι παίρνεις τελικά και ποιό σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Λίγο δύσκολο αυτό αν ο φίλος δεν είναι από Θεσσαλονίκη ή δεν έχει κάποιον γνωστό που να έχει και τα δύο. Στον Λιόλιο, λογικά πρέπει να υπάρχουν, και αν προτείθεται να δώσει τόσα χρήματα τότε σίγουρα μία βόλτα απο κει θα ξεκαθάριζε λίγο το τοπίο. Προσωπικά είχα την τύχη να δοκιμάσω το Voyager στην Διεθνή Έκθεση σε ένα line array σύστημα και δεν είχα καμμία απολύτως αμφιβολία. Υπήρχε και ένα DSI Polyevolver ακριβώς κάτω από το Moog αλλά εγώ ήμουν αλλού.. :D Πάντως ο Dave Smith δεν είναι τυχαίος, π.χ. το Don't Go των Yazoo έχει γίνει μόνο με SCI Pro One  ;)

 

Βασικά για να ξέρεις τι παίζει θα σου πω οτι εγώ ήμουν ο τύπος που έκανε demo στα synth του Λιολιου μιας και ασχολούμαι με electronic music. Διαλέγαμε τα όργανα από εκθέσεις στο εξωτερικο Namm Show, Musikmesse κλπ...  και τα φέρναμε στην Ελλάδα έστηνα και τα Aray και όλα τα σχετικά. Τώρα πια δεν δουλεύω στον Λιολιο αλλα μάλον μπορώ να σου δώσω καποιες πληροφορίες ;D

 

Πρεπει να μου πεις τι μουσική θέλεις να κάνεις.

 

Τα λεμε ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι κυρίως με rock, έντεχνο και λίγο με ηλεκτρακουστική μουσική(θέλω να φτιάξω μερικές ιδέες με ήχους ειδικά δημιουργημένους για αυτές και με την ευελιξία του άμεσα διαμορφώσιμου ήχου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moog & prophet, και τα 2 ενδυκνεινται για αμεσο control του ηχου. δες και ποιο interface σε βολευει περισσοτερο. δεν θα σου προτεινα να πας σε little phatty, καθως χρειαζεται να πατας καποια κουμπακια ωστε να αλλαζεις παραμετρους. αφου καταλαβα πως εχεις να ξοδεψεις, θα σου προτεινα να δοκιμασεις voyager & prophet 08. ναι μεν το voyager ειναι μονοφωνικο, αλλα καταφερνεις να φτιαξεις τετοιους ηχους, που δεν χρειαζεται πανω απο μια νοτα για να 'γεμισει' το θεμα σου! με το prophet 08 ομως μπορεις να παιζεις συγχορδιες, αλλα και να σολαρεις ταυτοχρονα, διοτι εχει split function ;)

ακουσα καποια κομματια του stockhausen, χρησιμοποιει πολλους ηχους που μου θυμιζουνε moog. σιγουρα μπορεις να φτιαξεις παρομοιους ηχους και με το prophet ομως, και με 1000 ευρω λιγοτερο!!

 

και τα 2 ειναι μηχανηματα που δεν θα μετανιωσεις να αγορασεις..

επομενη αγορα μου, btw, prophet 08!!! ας περισσεψουνε πρωτα καποια φραγκα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κλίνω προς το prophet. Το άκουσα και στο utube και μου άρεσε πολύ. Μοιάζει πιο phatty από το moog αι η πολυφωνία είναι σημαντικό στοιχείο. Λές ότι κάνει και split. Multitibrality 2 ή παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moog & prophet, και τα 2 ενδυκνεινται για αμεσο control του ηχου. δες και ποιο interface σε βολευει περισσοτερο. δεν θα σου προτεινα να πας σε little phatty, καθως χρειαζεται να πατας καποια κουμπακια ωστε να αλλαζεις παραμετρους. αφου καταλαβα πως εχεις να ξοδεψεις, θα σου προτεινα να δοκιμασεις voyager & prophet 08. ναι μεν το voyager ειναι μονοφωνικο, αλλα καταφερνεις να φτιαξεις τετοιους ηχους, που δεν χρειαζεται πανω απο μια νοτα για να 'γεμισει' το θεμα σου! με το prophet 08 ομως μπορεις να παιζεις συγχορδιες, αλλα και να σολαρεις ταυτοχρονα, διοτι εχει split function ;)

ακουσα καποια κομματια του stockhausen, χρησιμοποιει πολλους ηχους που μου θυμιζουνε moog. σιγουρα μπορεις να φτιαξεις παρομοιους ηχους και με το prophet ομως, και με 1000 ευρω λιγοτερο!!

 

και τα 2 ειναι μηχανηματα που δεν θα μετανιωσεις να αγορασεις..

επομενη αγορα μου, btw, prophet 08!!! ας περισσεψουνε πρωτα καποια φραγκα :(

 

Πολύ σωστο σε βρίσκω κοσμά ;)

 

Βασικά για να ξέρεις τι παίζει θα σου πω οτι εγώ ήμουν ο τύπος που έκανε demo στα synth του Λιολιου

 

Ο Ντίνος είσαι;;

 

Ναι φίλε ο Ντίνος είμαι.

 

Κουφαλίτσα OurDarkness πηρες το Lunar ;) Πολύ καλό Εύγε!! ;D

 

Μάλλον κλίνω προς το prophet. Το άκουσα και στο utube και μου άρεσε πολύ. Μοιάζει πιο phatty από το moog αι η πολυφωνία είναι σημαντικό στοιχείο. Λές ότι κάνει και split. Multitibrality 2 ή παραπάνω?

 

Βασικά φίλε μου θα έλεγα οτι το utube δεν είναι και ότι καλύτερο για να κρίνεις πιο όργανο είναι  πιο Fat μιας και τα δύο μπορούν να γίνουν τόσο Fat που αν τα monitor σου μιλούσαν σίγουρα θα παραπονιόντουσαν ;D Βέβαια μπορείς να πάρεις μια μικρή ιδέα.

 

Τα όργανα μπορείς να τα ακούσεις Αθήνα και Θεσ/νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου