Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση Μουσικου στο ΤΕΒΕ


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

  οι μουσικοι μπορουν να διαλεξουν ταμειο ασφαλισης. μπορεις να εισαι στο ικα η στο τεβε (εγω ειμαι στο τεβε αρκετα χρονια σαν μουσικοσυνθετης -- οχι μουσικος, για το λογο του φπα). αν εισαι ομως ασφαλισμενος στο τεβε, υποχρεουσαι να καταβαλλεις μια μειωμενη εισφορα και στο ικα, 17% (για επικουρικη συνταξη: 10%εργοδοτης, 7%εσυ). στην πραξη αυτο συμβαινει μονον οταν δουλευεις καπου αρκετο καιρο (π.χ. τριημερα σε μαγαζια, θεατρα, σε ορισμενα ωδεια, κ.τ.λ.). οι κρατησεις φορου 20% σου επιστρεφονται στο τελος του χρονου (αν εχεις επιστροφη εφοριας) η τις χανεις (αν δηλωνεις πολλα). 

  μπλοκ αποδειξεων (χρησιμο σε ολους) μπορεις να εχεις φυσικα στο τεβε, αλλα (κι αυτο δεν το ξερουν πολλοι) και στο ικα.

  μια βασικη διαφορα ικα τεβε ειναι οτι στο ικα πληρωνεις μονο οταν δουλευεις (αλλα αν δουλευεις πολυ μαυρα δε μαζευεις καθολου ενσημα), ενω στο τεβε πληρωνεις καθε μηνα (και αρκετα λεφτα μετα απο καποια χρονια), οποτε αν δεν εχεις ιδιαιτερα εσοδα απο τη μουσικη δε σε συμφερει

 

  γενικως αν σκεφτεσαι σοβαρα να κανεις τετοια βηματα πρεπει να ρωτησεις ενα λογιστη για να σου πει λεπτομερειες υπευθυνα. (η αν ρωτησεις σε ικα τεβε κεπ κ.τ.λ., σιγουρεψου οτι μιλας με καποιον υπευθυνο για το συγκεκριμενο θεμα γιατι αλλιως θα σου λενε οτι ναναι)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα.αλτερ κακος πληρωνεις εισφορες στο ικα . απο την στιγμη που εχεις μπολκ, εισαι ελε/ρος επαγ/τιας.  εισαι στο τεβε . τελος κανενας δεν σε υποχρεωνει να πληρωνεις εισφορες- ασφαλως υπαρχει περιοδικοτητα αν δουλευεις 3ημερο - απο την στιγμη ομως που κοβεις την αποδειξη σου εισαι καλλημενος - δεν εχεις εξαρτημενη σχεση εργασιας με τον εργοδοτη ωστε να πληρωνεις εισφορες ικα- δουλευεις καποιες μερες την εβδομαδα καποιες ωρες κ παρεχεις υπηρεσιες- δεν εισαι πενθημερο κ 8αωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

;D πιστεψε με, το χω ψαξει πολυ το θεμα...  :'( :'(  ... γενικα ενα μεγαλο μερος της ελληνικης νομοθεσιας ειναι ειδικα δημιουργημενο για να προκαλει χαος..  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην πιστευω οτι το θεμα που ανοιξα μεσα σε ενα τετοιο Site μπορει καλλιστα να παρει "Βραβειο πιο ξενερωτου Thread Ever"  :D.. Οπως ειπε κι ο αλτερ οντως πρεπει να απευθυνθω σε κανεναν λογιστη.

Το δευτερο ειναι οτι θα εκτυπωσω την συζητηση που εγινε παραπανω και θα την χρησιμοποιησω σαν σημειωσεις οταν παω σταΤΕΒΕ-ΙΚΑ και αρχισουν να μου λεν αρλουμπες παλι.:D

Επισης μπορει να μοιρασω τις σημειωσεις σε καποιους υπαλληλους που δεν τους εχουν ενημερωσει ακομα γι αυτα τα θεματα... [και ελπιζω να μη μου ζητησετε Πνευματικα δικαιωματα για τις σημειωσεις ;D]

 

κάνε σύσταση μονοπρώσοπου ε.π.ε. δήλωσε μουσικές παραγωγές και είσαι στο πολυπόθητο ταμείο...

Αυτο ακουγεται ενδιαφερον αλλα πρεπει πρωτα να μαθω τι ειναι Εταιρια Περιορισμενης Ευθυνης ;D..Και ακουγεται σαν κατι δυσκολο για ασχετο σαν εμενα..θα το ψαξω παντως κι αυτο

 

αν θες να εξασφαλίσεις το μέλλον σου κάνε μια ιδιωτική τώρα που είσαι νέος.

Κι αυτο ακουγεται καλο αλλα εγω σαν ασχετος θα ρωτησω γιατι δεν το κανουν οι περισσοτεροι τοτε και μπλεκουν με ΙΚΑ-ΤΕΒΕ κκαι ολο τον συφερτο???..Να υποθεσω οτι πληρωνεις περισσοτερα :-\

 

Αλλοιώς διάλεξε ένα επάγγελμα στην τύχη με ΤΕΒΕ, ψαράς,  ;)

 

Αυτο ειναι το κορυφαιο :D :D... Επιασες την φιλοσοφια μου..

"I WISH I WERE A FISHERMAN" που λεν και οι WATERBOYS στο FISHERMAN'S BLUES

 

ΣΑς ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και την βοηθεια ..

Απο αυριο αρχιζω το ψαξιμο και καλα ξεμπερδεματα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τύχη σου εύχομαι... Απλά όταν βγάλεις άκρη συνέχισε το thread για να μας πεις τι έγινε τελικά κι αν δήλωσες ψαράς ή όχι  :D..... ϊσως φανεί χρήσιμο και σε κάποιους από εδώ μέσα. 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank u Wasted

 

Δεν υπάρχει καλλιτεχνικό μουσικό επάγγελμα που να υπάγεται στο ΤΕΒΕ.

 

Ειχα παει πριν λιγο καιρο στο ΤΕΒΕ και ειχα ρωτησει...Καταρχην το πρωτο παραδοξο ηταν οτι αλλα μου ελεγε ο ενας υπαλληλος και αλλα ο αλλος..

 

Χα,χα. Αυτό αγαπητέ φίλε δεν είναι παράδοξο πάντως, αλλά ο κανόνας σε ΤΕΒε και εφορίες

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους .. εαν δουλευεις σαν μουσικος σε καποιο ξενοδοχειο η σε καποιο κεντρο τοτε υποχρεωτικα ο εργοδοτης σου πρεπει να σε ασφαλισει στο ΙΚΑ αφου ¨" θεωρητικα¨" υπαρχει προσληψη.

 

Πολύ σωστό. Σε αυτή την περίπτωση παρέχεις "εξαρτημένη εργασία" και ο εργοδότης σου είναι υποχρεωμένος να σε ασφαλίζει πλήρως όπως κάθε  άλλο υπάλληλο σε σε οποιαδήποτε εταιρεία. Η άλλη περίπτωση που αναφέρω εγώ είναι κάτι σν τη λεγόμενη ¨αυτασφάλιση" στην οποία πληρώνεις από μόνο σου λιγότερες εισφορές, μόνο για τους κλάδους Σύνταξης και Ασθένειας, σε κάθε αμοιβή που εισπράττεις.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε σύσταση μονοπρώσοπου ε.π.ε. δήλωσε μουσικές παραγωγές και είσαι στο πολυπόθητο ταμείο...

 

Κι αυτό σωστό, αν έχεις 18.000 €, που είναι το απαιτούμενο κεφάλαιο για τη σύσταση ΕΠΕ...  ;D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  οι μουσικοι μπορουν να διαλεξουν ταμειο ασφαλισης. μπορεις να εισαι στο ικα η στο τεβε (εγω ειμαι στο τεβε αρκετα χρονια σαν μουσικοσυνθετης

 

Εδώ υπάρχει ένα προβληματάκι λοιπόν….

 

Όπως είπα και πιο πάνω δεν αποφασίζουμε μόνοι μας σε ποιο Ταμείο θα ασφαλιστούμε, αλλά υπάρχουν σχετικοί νόμοι που προβλέπουν σε ποιόν οργανισμό Ασφάλισης υπάγεται το κάθε επάγγελμα, και η κάθε εργασιακή σχέση.

 

Φίλε Alter, σύμφωνα με όσα έχεις αναφέρει κακώς έχεις ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ.

 

Ο Ν. 1286/82 (Αρθρα 4-12) και η Εγκ. ΙΚΑ 97/89, είναι ξεκάθαρες.

 

Στην καλύτερη περίπτωση κανείς δε θα πάρει χαμπάρι τίποτα. Στη χειρότερη το ΙΚΑ κάποτε θα ζητήσει τη διαφορά όλων των εισφορών που εξέπεσες εξαιτίας της ασφάλισης στο ΤΕΒΕ. Επίσης το ΤΕΒΕ όσο παίρνει τα λεφτάκια δεν έχει κανένα πρόβλημα, όπως είναι φυσικό. Δυστυχώς όμως όταν έρθει η ώρα της σύνταξης είναι πολύ πιθανό να ανακαλύψει ότι κακώς ήσουν ασφαλισμένος εκεί και ίσως έχεις πρόβλημα.

 

Βέβαια τίποτα από αυτά δεν ισχύει αν για κάποιο άλλο λόγο, ο οποίος δε φαίνεται αυτή τη στιγμή, αποδειχθεί ότι καλώς ήσουν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Πάντως όχι ως μουσικός, μουσικοσυνθέτης, κλπ...

 

-- οχι μουσικος, για το λογο του φπα).

 

Πως λειτουργεί Ο ΦΠΑ στους καλλιτέχνες εξήγησα πιο πάνω.

 

  οι κρατησεις φορου 20% σου επιστρεφονται στο τελος του χρονου (αν εχεις επιστροφη εφοριας) η τις χανεις (αν δηλωνεις πολλα). 

 

 

Δεν τις χάνεις βέβαια. Σου μειώνουν το πληρωτέο.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν θες να εξασφαλίσεις το μέλλον σου κάνε μια ιδιωτική τώρα που είσαι νέος.

Κι αυτο ακουγεται καλο αλλα εγω σαν ασχετος θα ρωτησω γιατι δεν το κανουν οι περισσοτεροι τοτε και μπλεκουν με ΙΚΑ-ΤΕΒΕ κκαι ολο τον συφερτο???..Να υποθεσω οτι πληρωνεις περισσοτερα :-\

 

Στο εξωτερικό είναι διαδεδομένο. Είναι απλά θέμα κουλτούρας. Άντε και οικονομικής ρευστότητας...  :D ;)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου