Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση Μουσικου στο ΤΕΒΕ


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπα και πιο πάνω δεν αποφασίζουμε μόνοι μας σε ποιο Ταμείο θα ασφαλιστούμε, αλλά υπάρχουν σχετικοί νόμοι που προβλέπουν σε ποιόν οργανισμό Ασφάλισης υπάγεται το κάθε επάγγελμα, και η κάθε εργασιακή σχέση.

Φίλε Alter, σύμφωνα με όσα έχεις αναφέρει κακώς έχεις ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ.

Ο Ν. 1286/82 (Αρθρα 4-12) και η Εγκ. ΙΚΑ 97/89, είναι ξεκάθαρες.

Στην καλύτερη περίπτωση κανείς δε θα πάρει χαμπάρι τίποτα. Στη χειρότερη το ΙΚΑ κάποτε θα ζητήσει τη διαφορά όλων των εισφορών που εξέπεσες εξαιτίας της ασφάλισης στο ΤΕΒΕ. Επίσης το ΤΕΒΕ όσο παίρνει τα λεφτάκια δεν έχει κανένα πρόβλημα, όπως είναι φυσικό. Δυστυχώς όμως όταν έρθει η ώρα της σύνταξης είναι πολύ πιθανό να ανακαλύψει ότι κακώς ήσουν ασφαλισμένος εκεί και ίσως έχεις πρόβλημα.

Βέβαια τίποτα από αυτά δεν ισχύει αν για κάποιο άλλο λόγο, ο οποίος δε φαίνεται αυτή τη στιγμή, αποδειχθεί ότι καλώς ήσουν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Πάντως όχι ως μουσικός, μουσικοσυνθέτης, κλπ...

 

Συμφωνώ.

 

Μία ερώτηση στον ntadis: Γιατί παιδί μου θέλεις να ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ; Έχεις τίποτα παλιές αμαρτίες και θέλεις να εξιλεωθείς με αυτομαστίγωμα; Για ξανασκέψου το σε παρακαλώ... ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλιά που είχα ψαχτεί με το djιλίκι μου είχαν πει οτι πρέπει να βάλω τεβε και όποτε παίζω μουσική να κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ... Κάτι ανάλογο δεν είναι και αυτό?

 

Ή είναι άκυρα αυτό που μου είπαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παιδί μου θέλεις να ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ; Έχεις τίποτα παλιές αμαρτίες και θέλεις να εξιλεωθείς με αυτομαστίγωμα; Για ξανασκέψου το σε παρακαλώ... ;)

:D :D Επειδη πολλοι απορησαν με την εμμονη μου...απλα ρωτησα καποιον [που η γυναικα του δουλευει σε γραφεια του ΙΚΑ] και που συζητησε και με καποιον αλλον που κατεχει αυτα τα θεματα και μου ειπε να προτιμησω ΤΕΒΕ[παντα σε σχεση με ΙΚΑ κ δεδομενου οτι δεν ξερω ποια θα ειναι η κυρια μου ενασχοληση ακομα]...Τι να πω κι εγω ??? Μακαρι να υπηρχαν γραμμενα ολα αυτα τα ασφαλιστικα θεματα σε ενα site να κατσω να τα μαθω και να αποφασισω μονος μου.

 

Όπως είπα και πιο πάνω δεν αποφασίζουμε μόνοι μας σε ποιο Ταμείο θα ασφαλιστούμε, αλλά υπάρχουν σχετικοί νόμοι που προβλέπουν σε ποιόν οργανισμό Ασφάλισης υπάγεται το κάθε επάγγελμα, και η κάθε εργασιακή σχέση.

Φίλε Alter, σύμφωνα με όσα έχεις αναφέρει κακώς έχεις ασφαλιστεί στο ΤΕΒΕ.

Ο Ν. 1286/82 (Αρθρα 4-12) και η Εγκ. ΙΚΑ 97/89, είναι ξεκάθαρες.

Στην καλύτερη περίπτωση κανείς δε θα πάρει χαμπάρι τίποτα. Στη χειρότερη το ΙΚΑ κάποτε θα ζητήσει τη διαφορά όλων των εισφορών που εξέπεσες εξαιτίας της ασφάλισης στο ΤΕΒΕ. Επίσης το ΤΕΒΕ όσο παίρνει τα λεφτάκια δεν έχει κανένα πρόβλημα, όπως είναι φυσικό. Δυστυχώς όμως όταν έρθει η ώρα της σύνταξης είναι πολύ πιθανό να ανακαλύψει ότι κακώς ήσουν ασφαλισμένος εκεί και ίσως έχεις πρόβλημα.

Βέβαια τίποτα από αυτά δεν ισχύει αν για κάποιο άλλο λόγο, ο οποίος δε φαίνεται αυτή τη στιγμή, αποδειχθεί ότι καλώς ήσουν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Πάντως όχι ως μουσικός, μουσικοσυνθέτης, κλπ...

 

Συμφωνώ.

 

 

Αυτο  το οτι "δυστυχώς όμως όταν έρθει η ώρα της σύνταξης είναι πολύ πιθανό να ανακαλύψει ότι κακώς ήσουν ασφαλισμένος εκεί και ίσως έχεις πρόβλημα" μου το ειχαν πει και στο ΤΕΒΕ.

 

Οπως επισης μου ειχε και το αλλο [αυτονοητο βεβαια] οτι σ'αυτο που θα δηλωσω οτι θα κανω θα πρεπει να παρουσιαζω και μια δραστηριοτητα... Αυτο που μου χει μεινει απορια ειναι, διαλεγοντας κατι "στην τυχη" [απο ψαρας που λεει κι ο wasted μεχρι μουσικομασερ :D] κατα ποσο ειναι ευκολο να δικαιολογησεις αυτην την καποια δραστηριοτητα?? Υπαρχουν μηπως καποια επαγγελματα που δικαιολογειται πιο ευκολα αυτην η υποτιθεμενη δραστηριοτητα? Και μετα αν βρεις και ασχοληθεις με κατι πραγματικα κατα ποσο μπορει να ειναι προβλημα-μπερδεμα αυτο...δηλαδη θα πρεπει να δηλωσεις αλλη ιδιοτητα?

 

 

Δεν ξερω αν ακουγεται λιγο κουφος ο τροπος που επιλεγω που θα ασφαλιστω αλλα τα δεδομενα ειναι αυτα: Οι δουλειες που κανω προς το παρον ειναι λιγο "χυμα",  κανα live, κανα ιδιαιτερο , και διαφορα αλλα προσκαιρα[και προφανως u know αμα πω στον μαγαζατορα που δουλευω τιποτα για ενσημα και τετοια, μονο σαν ανεκδοτο μπορει να το εκλαβει].. Και αυτο μπορει να κρατησει και δεκα χρονια μεχρι να κατασταλαξω..

Και γι αυτο προσπαθω να βρω κατι "εικονικο" ωστε απλως να πληρωνω τις εισφορες και να ειμαι ασφαλισμενος καπου.

 

[παραφραζοντας και τη γνωστη φαρσα "ΤΕΛΟΣ" εδω κολλαει το:  <<..σου ηρθε τωρα εσενα....ετσι στην κ@υλ@ να ασφαλιστεις...θες ντε και καλα τωρα να ασφαλιστεις!!!!πες στο στα ισια :D :D>> ]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά που είχα ψαχτεί με το djιλίκι μου είχαν πει οτι πρέπει να βάλω τεβε και όποτε παίζω μουσική να κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ... Κάτι ανάλογο δεν είναι και αυτό?

 

Ή είναι άκυρα αυτό που μου είπαν? 

 

Σύμφωνα με πολλές απόψεις, μία από αυτές και της πολιτείας, ο dj δεν είναι καλλιτέχνης.  ;D

Τουλάχιστον, δεν κατονομάζεται στα συγκεκριμένα επαγγέλματα που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ...

 

 

:D :D Επειδη πολλοι απορησαν με την εμμονη μου...απλα ρωτησα καποιον [που η γυναικα του δουλευει σε γραφεια του ΙΚΑ] και που συζητησε και με καποιον αλλον που κατεχει αυτα τα θεματα και μου ειπε να προτιμησω ΤΕΒΕ[παντα σε σχεση με ΙΚΑ κ δεδομενου οτι δεν ξερω ποια θα ειναι η κυρια μου ενασχοληση ακομα]...Τι να πω κι εγω ??? Μακαρι να υπηρχαν γραμμενα ολα αυτα τα ασφαλιστικα θεματα σε ενα site να κατσω να τα μαθω και να αποφασισω μονος μου.

 

 

 

Οπως επισης μου ειχε και το αλλο [αυτονοητο βεβαια] οτι σ'αυτο που θα δηλωσω οτι θα κανω θα πρεπει να παρουσιαζω και μια δραστηριοτητα... Αυτο που μου χει μεινει απορια ειναι, διαλεγοντας κατι "στην τυχη" [απο ψαρας που λεει κι ο wasted μεχρι μουσικομασερ :D] κατα ποσο ειναι ευκολο να δικαιολογησεις αυτην την καποια δραστηριοτητα?? Υπαρχουν μηπως καποια επαγγελματα που δικαιολογειται πιο ευκολα αυτην η υποτιθεμενη δραστηριοτητα? Και μετα αν βρεις και ασχοληθεις με κατι πραγματικα κατα ποσο μπορει να ειναι προβλημα-μπερδεμα αυτο...δηλαδη θα πρεπει να δηλωσεις αλλη ιδιοτητα?

 

 

Δεν ξερω αν ακουγεται λιγο κουφος ο τροπος που επιλεγω που θα ασφαλιστω αλλα τα δεδομενα ειναι αυτα: Οι δουλειες που κανω προς το παρον ειναι λιγο "χυμα",  κανα live, κανα ιδιαιτερο , και διαφορα αλλα προσκαιρα[και προφανως u know αμα πω στον μαγαζατορα που δουλευω τιποτα για ενσημα και τετοια, μονο σαν ανεκδοτο μπορει να το εκλαβει].. Και αυτο μπορει να κρατησει και δεκα χρονια μεχρι να κατασταλαξω..

Και γι αυτο προσπαθω να βρω κατι "εικονικο" ωστε απλως να πληρωνω τις εισφορες και να ειμαι ασφαλισμενος καπου.

 

[παραφραζοντας και τη γνωστη φαρσα "ΤΕΛΟΣ" εδω κολλαει το:  <<..σου ηρθε τωρα εσενα....ετσι στην κ@υλ@ να ασφαλιστεις...θες ντε και καλα τωρα να ασφαλιστεις!!!!πες στο στα ισια :D :D>> ]

 

 

΄Εχεις και εσύ τα δίκια σου, αλλά δεν είναι αυτός ο ορθόδοξος τρόπος να διαλέξεις ασφαλιστικό φορέα. Και όλα αυτά περί ψαράδων και μασέρ, είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου, δε μπορούν να σταθούν σα μια σοβαρή συμβουλή. Ανάλογα με το επάγγελμα που κάνεις ασφαλίζεσαι.

 

Από κει και πέρα καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τα ρίσκα του.

 

Αν και όλα ξεκινάν από εδώ:

 

 

[και προφανως u know αμα πω στον μαγαζατορα που δουλευω τιποτα για ενσημα και τετοια, μονο σαν ανεκδοτο μπορει να το εκλαβει].

 

αλλά και από εδώ:

 

Και αυτο μπορει να κρατησει και δεκα χρονια μεχρι να κατασταλαξω..

 

Γιατί δεν αξιοποιείς αυτό που λες με τα ιδιαίτερα;

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και όλα ξεκινάν από εδώ:

 

 

[και προφανως u know αμα πω στον μαγαζατορα που δουλευω τιποτα για ενσημα και τετοια, μονο σαν ανεκδοτο μπορει να το εκλαβει].

 

ΟΝΤΩΣ!!! >:(

 

Γιατί δεν αξιοποιείς αυτό που λες με τα ιδιαίτερα;

 

Γιατι μαλλον δεν σκοπευω να κανω ιδιαιτερα για πολυ ακομα..

 

 

Τεσπα..Απο αυτα που μου ειπατε πηρα μια πολυ καλη ιδεα πως εχουν τα πραγματα..

ΥΓ:Wasted δεν μ' αφηνες καλυτερα στην αγνοια μου? :)  τωρα μου'βαλες πολλα να σκεφτω και δεν  εχω το κουραγιο :D :D

 

Θα ενημερωσω για την εκβαση της υποθεσης[αν δεν ενημερωσω θα σημαινει οτι κατι επαθα.... ισως οτι με εφαγε μπαμπεσικα η γραφειοκρατεια :)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις-  ??? ???  ιδιαίτερα-? να δουλεύεις σαν μουσικός ? να δουλεύεις σαν δάσκαλος σε ωδέια ή σε μουσικές σχολές?  προσπάθησε να κάνεις την σωστή ερώτηση για να σου δωσουμε καποια απαντηση πανω σε συγκεκριμένο θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρηγορη βραδυνη απαντηση! :P

 

λοιπον εγω επειδη δεν εβγαζα ακρη με ωδεια κ τετοια αποφασισα να γραφτω στο τεβε σαν καθηγητης μουσικης.

πληρωνω ενα στανταρ ποσο το δυμηνο κ πλεον ειμαι μια χαρα!

κ το καλυτερο απο ολα ειμαι αφεντικο του εαυτο μου!

οποιος εχει ερωτησεις επι του θεματος πολυ ευχαριστως να βοηθησω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω επειδη δεν εβγαζα ακρη με ωδεια κ τετοια αποφασισα να γραφτω στο τεβε σαν καθηγητης μουσικης.

 

hola bluezlick.. ;)

Καθηγητης μουσικης που-πως? Επειδη αυτο παει στο ΙΚΑ [γενικα]..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω επειδη δεν εβγαζα ακρη με ωδεια κ τετοια αποφασισα να γραφτω στο τεβε σαν καθηγητης μουσικης.

 

hola bluezlick.. ;)

Καθηγητης μουσικης που-πως? Επειδη αυτο παει στο ΙΚΑ [γενικα]..

 

Hola!

επειση κανω ιδιατερα μαθηματα λειτουργο σαν ελευθερος επαγγελματιας!

ετσι γραφτηκα στο τεβε.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hola!

επειδη κανω ιδιατερα μαθηματα λειτουργο σαν ελευθερος επαγγελματιας!

ετσι γραφτηκα στο τεβε.

Εμενα λογικο και απλο μου ακουγεται. Αλλα τοτε γιατι και εμενα και ενος γνωστου μου(σε αλλο ΤΕΒΕ)μας ειπαν οτι τα ιδιαιτερα μαθηματα ανηκουν στο ΙΚΑ. ??? Και μαλιστα ειχα επιμεινει "μα αφου αυτος που κανει ιδιαιτερα μαθηματα λειτουργει σαν ελευθερος επαγγελματιας" γιατι να μην μπορει να ασφαλιστει στι ΤΕΒΕ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου