Προς το περιεχόμενο

Solaris


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είναι απλώς το youtube κανει τα κολπάκια του

 

δοκιμασε εδώ

 

http://www.youtube.com/results?search_query=jean%20michel%20jarre%20detune&search=Search&sa=X&oi=spell&resnum=0&spell=1

 

αν και σίγουρα κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί....

 

Eίναι απίστευτο πόσο εύκολα η γνώση καταρίπτει μύθους. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι απίστευτο πόσο εύκολα η γνώση καταρίπτει μύθους. 

 

Aν θες να πεις κατι kilon, πες το ευθεως και οχι με σοφιστικε μισολογα. Αν υπονοεις οτι πιστευω σε μυθους, θελω να σε πληροφορησω οτι 23 χρονια μετα την πρωτη μερα που πατησα το ποδι μου στο ωδειο (εκτος κι αν θες να μετρησεις και τα χρονια που τραγουδουσα στο... μπανιο), εχω προχωρησει πολυ στο να καταλαβαινω τι ειναι μυθος και τι οχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι απίστευτο πόσο εύκολα η γνώση καταρίπτει μύθους. 

 

Aν θες να πεις κατι kilon, πες το ευθεως και οχι με σοφιστικε μισολογα. Αν υπονοεις οτι πιστευω σε μυθους, θελω να σε πληροφορησω οτι 23 χρονια μετα την πρωτη μερα που πατησα το ποδι μου στο ωδειο (εκτος κι αν θες να μετρησεις και τα χρονια που τραγουδουσα στο... μπανιο), εχω προχωρησει πολυ στο να καταλαβαινω τι ειναι μυθος και τι οχι.

 

κατσε να φορεσω τα γαντια μου και θα σου δειξω εγώ...

 

Γιατι υπάρχει άνθρωπος που να τα γνωρίζει όλα, γιατί να μην πιστεύεις σε μύθους δεν σε πιάνω. Εκτός αν τα ξέρεις όλα...

 

Εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν καλλιτέχνες που παίζουν τον εξοπλισμό στα δάχτυλα, εγώ δαιφωνώ εν μέρη. Σίγουρα όταν ασχολήσε με κάτι πάρα πολύ θα το χειρίζεσαι με πολυ ευκολία , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είσαι φοβερός και τρομερός μιας και εξοπλισμός είναι πολύ βαθής.

 

Στο συγκεκριμένο βίντεο ο γιαννάκης έρχεται αντιμέτωπος με τον δικό του μύθο ότι επειδή έχει ένα μεγάλο όνομα και πολύ βαρύ ότι μπορεί να ελέγχει κάτι που και ίδιος δεν συνειδητοποιεί ότι δεν δαμάζεται τόσο εύκολα ακόμα και απο άνθρωπο του δικού του μοναδικό και κορυφαίου ταλέντου. Αλήθεια τι προσπαθεί να πετύχει?

 

Οι αρχαίοι το λένε ύβρις , εγώ το λέω ανοησία . Είναι εντελώς χαζό να βλέπω ένα άνθρώπο  με το δικό του ταλέντο να προσπαθέι να βελτιώσει κάτι που απο τις φύσης του είναι τρομερά δύσκολο να βελτιωθεί και να κατστρέφει έτσι με την δική του ανοησία και υπεροψία μια συναυλία.

 

Είναι η ίδια υπεροψία που τον οδήγησε να δημιουργήσει ένα πολύ πιο DANCE δίσκο δηλαδή το TEA & TEO κα να απετύχει οικτρά. Όπως κάπως έτσι την πάτησε και ο βαγγελάκης προσπαθόντας να μπεί στα χωράφια του Hans Zimmer με τα soundtrack του Αλέξανδρου και του Ελ Γκρέκου. Και τα δύο είναι πολυ πιο απαράδεκτα απο το TEA & TEO.

 

Δυστηχώς η υπεροψία υπάρχει απλώχερα στην μουσική βιομηχανία και ειδικά τώρα που εξοπλισμός και η τεχνολογία έχουν φτάσει σε άλλη διάσταση. Νομίζουν οτί θα χτυπήσουν τα δαχτυλά τους και έτσι απλά θα δημιουργήσουν μουσικάρες γιατι έχουν ένα όνομα. Νομίζουν οι ανόητοι οτι τεχνολογία είναι ένα μικρό βουνό που απλά δαμάζεται όταν είναι ένα μικρό σύμπαν.

 

Εμένα με έχει κουράσει πια η επαγγελματική μουσική γιατί βλέπω μόνο image και όχι μουσική πια . Η όμορφη μουσική θέλει σκληρή δουλεία και ταπεινοφροσύνη και oχι τυμπανοκρουσίες και τηλεπανυγήρια.

 

Πρότιμω τον τιποτένιο πορομένο ερασιτέχνη , με ενθουσιάζει πιο εύκολα. 

 

Και δεν σε χαρακτήρησα ηλίθιο αν αυτό εννοείς , αυτός εκεί ψήλα που έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα χαρακτηρίζω ηλίθιους.

 

Ερώτηση:

 

γιατι οι μουσικοί είναι τόσο ψωνάρες? 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ωραίο το ανέκδοτο με τους Prodigy. bloody_sunday sorry αλλά οι prodigy είχαν πάρα πολύ πράμα από synth από τα Πρώτα βήματα της καριέρας τους (What Evil Lurks (1991),Experience (1992)).Ο λόγος που πατώσανε ήταν επειδή βαμήσαν τον ήχο που αγαπούσε ο κόσμος να τους ακούει όπως τα άλμπουμ Experience και Music For The Jilted Generation που ήταν από τα καλύτερα άλμπουμ σε σύγκριση με τα νεότερα.Το να έχεις πολύ πράγμα από εξοπλισμό δεν σημαίνει ότι είναι απλώς επειδή έχεις τα φράγκα αλλά για να έχεις μεγάλη ποικιλία ήχων γιατί άλλο ήχο έχει η roland άλλο η Κorg άλλο η nordlead άλλο η access κ.τ.λ. από εταιρίες.Εξάλλου κάθε εταιρία φημίζεται για κάτι συγκεκριμένο π.χ. το ένα συνθ έχει πολύ ζεστά bass το άλλο βαμάτα pads το άλλο πολύ καλά leads και ουτ το καθ΄εξής.Πάντα φιλικά  :).

 

*Δες video charly και fire για το λόγο του αληθές με τους Prodigy.

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν αναιρεί αυτό το γεγονός, ότι μπούχτισε με αυτά ο prodigy child, τα διαολόστειλε και έκατσε να ασχοληθεί με το ριζονάκι του και με τα pt για το τελικό μαστερ.

Και βασικά ο κόσμος δεν τους έκλασε λόγω ήχου, αλλά λόγω κομματιών. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

 

Πάντως αν και ψιλοσυμφωνώ με bloody στα περί τέλματος που προκύπτει από τα άπειρα όργανα, απλά βλέποντας αυτό από τον kilon

Εμένα με έχει κουράσει πια η επαγγελματική μουσική γιατί βλέπω μόνο image και όχι μουσική πια . Η όμορφη μουσική θέλει σκληρή δουλεία και ταπεινοφροσύνη και oχι τυμπανοκρουσίες και τηλεπανυγήρια.

με έστειλε ψιλοαδιάβαστο, καθώς πολλές φορές έχω οδηγηθεί κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα. Τελικά όμως καταλήγω ότι μάλλον εμείς οι ακροατές φταίμε, καθώς εμείς τα ανεχόμαστε (μάλιστα πολλοί θεοποιούν τέτοιες ντίβες, μόνο και μόνο επειδή συμπεριφέρονται έτσι). Τες πα άκυρο!

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες ruffneck για τους ήχους που μπορεί να προτιμάει κάποιος από Ρολαντ, άλλους από Αccess κλπ. Εγώ δεν είπα να έχει κάποιος μόνο ένα συνθ και να αυτομαστιγώνεται προσπαθώντας να βγάλει τα πάντα από αυτό, απλά να αποφεύγει τις υπερβολές.

 

Τώρα για τους Prodigy, πιστεύω ότι μέχρι σήμερα πρέπει να έχει γίνει αντιληπτό στο φόρουμ ότι προσέχω, επαληθεύω και ελέγχω τα γραπτά μου... Στα βιντεο που είπες δεν είδα απολύτως τίποτα από το πλήθος του εξοπλισμού. Πράγματι πάτωσαν, περισσότερο λόγω των κομματιών όπως λέει ο Μπουκάου, πάντως ένα ακόμη ψαξιματάκι δείχνει και πάλι την ορθότητα αυτών των λίγων που έγραψα (δεν μιλάω προφανώς για αυτό... http://www.geocities.com/jaksa_prodigy/equipment.htm γιατί αυτό πιάνει ανεξαιρέτως όλες τις εποχές των Prodigy). Και ούτε καν αυτά εχρησιμοποιούντο σαν συνθς, πχ. το W30 λειτουργούσε σαν μύδι κίμπορντ με το Cubase.

 

Kilon το ποστ σου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την μια πρόταση και μόνο που είχες γράψει (δεν κάνω πλάκα)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες ruffneck για τους ήχους που μπορεί να προτιμάει κάποιος από Ρολαντ, άλλους από Αccess κλπ. Εγώ δεν είπα να έχει κάποιος μόνο ένα συνθ και να αυτομαστιγώνεται προσπαθώντας να βγάλει τα πάντα από αυτό, απλά να αποφεύγει τις υπερβολές.

 

Τώρα για τους Prodigy, πιστεύω ότι μέχρι σήμερα πρέπει να έχει γίνει αντιληπτό στο φόρουμ ότι προσέχω, επαληθεύω και ελέγχω τα γραπτά μου... Στα βιντεο που είπες δεν είδα απολύτως τίποτα από το πλήθος του εξοπλισμού. Πράγματι πάτωσαν, περισσότερο λόγω των κομματιών όπως λέει ο Μπουκάου, πάντως ένα ακόμη ψαξιματάκι δείχνει και πάλι την ορθότητα αυτών των λίγων που έγραψα (δεν μιλάω προφανώς για αυτό... http://www.geocities.com/jaksa_prodigy/equipment.htm γιατί αυτό πιάνει ανεξαιρέτως όλες τις εποχές των Prodigy). Και ούτε καν αυτά εχρησιμοποιούντο σαν συνθς, πχ. το W30 λειτουργούσε σαν μύδι κίμπορντ με το Cubase.

 

Kilon το ποστ σου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την μια πρόταση και μόνο που είχες γράψει (δεν κάνω πλάκα)...

 

Συνεχίζεις να κάνεις λάθος  αν δεις στο charly καλά, έχει ένα jd-800 2 w30 που έχεις αναφέρει και εσύ καθώς και το tr-808 και tr-909 υπάρχουν και άλλα 4 synth που δεν μπορώ να τα διακρίνω δυστυχώς.Τλσπ δεν θα χαλάσουμε και τη καρδιά μας για μια συζήτηση ;).Τώρα για τον ήχο αναφερόμουν και εγώ στα tracks απλώς εγώ δεν το διευκρίνισα σωστά.Πάντως ρε παιδιά δεν νομίζω ότι μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων να είναι τόσο ανόητη μόνο και μόνο για να κάνουν συλλογή από synth κάτι θα σκαλίζουν και ας μην είναι σε επαγγελματικό στάδιο ακόμα ίσως να το γουστάρουν και σαν χόμπι στην τελική.Τέλος πάψτε επιτέλους να ασχολήστε με τον κάθε producer,δεν λέω είναι ωραίο πράγμα να σου αρέσουν κάποιοι producers σαν πρότυπα αλλά είναι πιο ωραίο ακόμη, αν εσύ μπορέσεις να τους ξεπεράσεις ή να δείξεις το δικό σου νέο μουσικό κόσμο που θα ανταποκριθεί στο κοινό που εσύ απευθύνεσαι.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Γ.....Α ΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pliz.

 

Συνοπτικά: άλλο δεν ξέρω και άλλο δεν προσπάθησα αρκετά. Άλλο δε γίνεται και άλλο δεν μπορώ εγώ ο ίδιος να το κάνω. Κι όπως είπε και ο Durrant η μάθηση δεν είναι τίποτε άλλο παρά προοδευτική ανακάλυψη της άγνοιάς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon το ποστ σου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την μια πρόταση και μόνο που είχες γράψει (δεν κάνω πλάκα)...

 

Eίμαι καλό παιδί κατα βάθος , εκεί που χάνεται το φώς, τρίτη πόρτα δεξία.

 

Πάντως οι prodigy φοβεροί κάποτε... βεβαια εντάξει δεν λέω να είσαι στην κορυφή συνέχεια είναι κουραστικό.

 

Υπάρχουν όμως και οι πολύ καλοί ακόμα , δες πχ Royksopp φρέσκος ήχος πρωτότυπος και δημιουργικός. Φοβεροί πλάστες του ηλεκτρονικου ήχου. 

 

 

θέλει απλώς λίγο ψάξιμο , εχουμε γίνει πολλοί και υπάρχει ένα μικρό χάος. Μην ανησυχήτε όμως όλοι θα εξυπηρετηθείτε.... το μαγαζί τους χωρά όλους.... με λίγο στρίγμωγμα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου