Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτιθεται οτι μια παρτιτουρα πρεπει οταν την "εκτελεις" να οδηγει ΑΚΡΙΒΩΣ στο ΗΧΗΤΙΚΟ αποτελεσμα που καταγραφει.. ;)

 

νταξ τοτε κ ο paganini θα επρεπε να γραψει για τι μαρκα βιολι εγραψε το εκαστοτε κομματι κ αν το δοξαρι ειχε τριχες απο καθαροαιμο αλογο ημιαιμο ή ηταν τριχες απο @@  ;D ;D ;D

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κλασσική Ελληνική ιδεολογία του "Ωχαδερφισμού" η οποία λέει (κατα λέξη):

"Ωχ αδερφέ, δεν βαριέσαι τώρα που θα καθόμαστε να διαβάζουμε τώρα κλίμακες και παπαριές. Λές και ο Τσιτσάνης ήξερε μουσική και έγραψε αυτά που έγραψε"

 

Ήξερε θεωρία ο Χέντριξ; Διάβαζαν παρτιτούρα ο J.L. Hooker, ο Albert King, ο Τσιτσάνης και τόσοι άλλοι; Αφού δεν ήξεραν αυτοί, σημαίνει ότι ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑ. Εξάλλου και ο Ζαμπέτας κατά δήλωσή του έμαθε μουσική "από τα αηδόνια και τα βατράχια". Έχετε τέτοια στα Γιάννενα;

 

Η ανανεωμένη έκδοση της θεωρίας του ωχαδερφισμού. Συμπληρώθηκαν και άλλα επειχηρήματα όπως ο Χεντριξ ο Χούκερ και ο Κινκ.

 

Λάβετε μέρος στον νέο μας διαγωνισμό! Βρείτε εσείς τον επόμενο μεγάλο μουσικό ο οποίος δεν ήξερε να γράφει και κερδίστε!

 

Και το πιο ενοχλητικό στην δήλωση του Spy είναι ότι ειναι κακό να μάθεις παρτιτουρα. Πραγματικά κανένα σχόλιο.

Πέρα απο την άποψη του Spy νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το να μάθεις να διαβάζεις παρτιτούρα είναι κάτι θετικό. Ο μόνος λόγος να μην το κάνεις είναι η βαρεμάρα => Ωχαδερφισμός.

Μου άρεσε η παρομοίωση λογος - μουσική,  παρτιτούρα - γραφή. Σκεφτείτε ένα κόσμο χωρίς γραφή....

Η παρτιτούρα και γενικά ο τρόπος γραφής (πεντάγραμμο, νοτούλες, σημεία στίξης) κλπ κλπ είναι ένας κώδικας παγκοσμίως, έχει συμφωνηθεί απ όλους χρησιμοποιείται ευραίως και είναι κοινώς αποδεκτό. Το να βγαίνει κάποιος και να λέει ότι δεν τον αποδέχεται αυτον τον τρόπο και δεν μας κάνει την τιμή να μάθει είναι σαν να λέει "Εγώ δεν θα μετράω στο S.I." αλλα με άλλες μονάδες. Σύμφωνοι, αλλα αν θες να μπορείς να μπορείς να ΠΑΡΕΙΣ και να ΔΩΣΕΙΣ τον μέγιστο αριθμό γνώσεων που γίνεται, πρέπει να το γνωρίζεις αυτό, θές δεν θές.

 

 

Από πού μπορώ να το αγοράσω αυτό το βιβλίο και πόσο κοστίζει περίπου;

 

Το βρήκα εδώ online

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=44105&page=1

 

Αλλα το έχει σίγουρα και μόνιμα ο Νάκας σε παρόμοια τιμή (και εγώ γύρω στα 20 ευρώ το πλήρωσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πρέπει να γράψει (ας είμαι εγώ λοιπόν) ότι η μελέτη οποιουδήποτε καταγεγραμμένου συστήματος, είναι πάντα μελέτη του παρελθόντος και όχι του μέλλοντος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσική Ελληνική ιδεολογία του "Ωχαδερφισμού" η οποία λέει (κατα λέξη):

"Ωχ αδερφέ, δεν βαριέσαι τώρα που θα καθόμαστε να διαβάζουμε τώρα κλίμακες και παπαριές. Λές και ο Τσιτσάνης ήξερε μουσική και έγραψε αυτά που έγραψε"

 

Ήξερε θεωρία ο Χέντριξ; Διάβαζαν παρτιτούρα ο J.L. Hooker, ο Albert King, ο Τσιτσάνης και τόσοι άλλοι; Αφού δεν ήξεραν αυτοί, σημαίνει ότι ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑ. Εξάλλου και ο Ζαμπέτας κατά δήλωσή του έμαθε μουσική "από τα αηδόνια και τα βατράχια". Έχετε τέτοια στα Γιάννενα;

 

Η ανανεωμένη έκδοση της θεωρίας του ωχαδερφισμού. Συμπληρώθηκαν και άλλα επειχηρήματα όπως ο Χεντριξ ο Χούκερ και ο Κινκ.

 

Λάβετε μέρος στον νέο μας διαγωνισμό! Βρείτε εσείς τον επόμενο μεγάλο μουσικό ο οποίος δεν ήξερε να γράφει και κερδίστε!

 

Και το πιο ενοχλητικό στην δήλωση του Spy είναι ότι ειναι κακό να μάθεις παρτιτουρα. Πραγματικά κανένα σχόλιο.

Πέρα απο την άποψη του Spy νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το να μάθεις να διαβάζεις παρτιτούρα είναι κάτι θετικό. Ο μόνος λόγος να μην το κάνεις είναι η βαρεμάρα => Ωχαδερφισμός.

Μου άρεσε η παρομοίωση λογος - μουσική,  παρτιτούρα - γραφή. Σκεφτείτε ένα κόσμο χωρίς γραφή....

Η παρτιτούρα και γενικά ο τρόπος γραφής (πεντάγραμμο, νοτούλες, σημεία στίξης) κλπ κλπ είναι ένας κώδικας παγκοσμίως, έχει συμφωνηθεί απ όλους χρησιμοποιείται ευραίως και είναι κοινώς αποδεκτό. Το να βγαίνει κάποιος και να λέει ότι δεν τον αποδέχεται αυτον τον τρόπο και δεν μας κάνει την τιμή να μάθει είναι σαν να λέει "Εγώ δεν θα μετράω στο S.I." αλλα με άλλες μονάδες. Σύμφωνοι, αλλα αν θες να μπορείς να μπορείς να ΠΑΡΕΙΣ και να ΔΩΣΕΙΣ τον μέγιστο αριθμό γνώσεων που γίνεται, πρέπει να το γνωρίζεις αυτό, θές δεν θές.

 

Λάμπρο, γνωρίζεις τι εστί χιούμορ;  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

νταξ τοτε κ ο paganini θα επρεπε να γραψει για τι μαρκα βιολι εγραψε το εκαστοτε κομματι κ αν το δοξαρι ειχε τριχες απο καθαροαιμο αλογο ημιαιμο ή ηταν τριχες απο @@  ;D ;D ;D

 

 

LOOOOOL!!!

 

παρόλα αυτά, ο superfunk έχει απόλυτο δίκο. Και μην σκέφτεστε μόνο την κιθάρα. Στα synthesizer είναι που γίνεται της... Ποπης. Σκεφτείτε τα φίλτρα, τα envelopes τα LFOs κτλπ. Όλα αυτά είναι δυνατόν να δώσουν εναν συνεχώς εξελισσόμενο ήχο χωρίς να αλλάξει η νότα. ενα ολοκληρωμένο σύστημα καταγραφής της μουσικής θα έπρεπε να τα περιλαμβάνει όλα.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γράφεις φίλε Spy και δεν μιλάς έτσι ώστε να  μπορεί να καταλάβει κανείς απο τις κινήσεις σου και το γέλιο σου ότι κάνεις χιούμορ, αυτά που αναφέρεις περνιούνται στα σοβαρά.

Γι αυτό υπάρχουν τα εξής αξιαγάπητα και βοηθητικά φατσάκια:

:)

:D

;D

 

για να μας δείχνουν πότε κάποιος αστειεύεται και πότε μιλάει σοβαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω το εξής, σε σχέση μέ τον παραλληλισμό γλώσσας-γραφής-μουσικής στίξης. Τα πράγματα στην γλώσσα οδεύουν προς ριζικές εξαπλουστέυσεις. Η ορθογραφία αλλάζει, τα σημεία στίξης και τονισμού σιγά σιγά καταργούνται. Μήπως αυτό προμηνύει κάτι και για την μουσική γραφή ?

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γράφεις φίλε Spy και δεν μιλάς έτσι ώστε να  μπορεί να καταλάβει κανείς απο τις κινήσεις σου και το γέλιο σου ότι κάνεις χιούμορ, αυτά που αναφέρεις περνιούνται στα σοβαρά.

Γι αυτό υπάρχουν τα εξής αξιαγάπητα και βοηθητικά φατσάκια:

:)

:D

;D

 

για να μας δείχνουν πότε κάποιος αστειεύεται και πότε μιλάει σοβαρα.

 

Δες λοιπόν και την αρχή του μηνύματός μου:

 

elavd, ΜΗ ΜΑΘΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ!!! Θα σου χαλάσει όλο το feeling και τη μαγεία που έχει να βαράς το λα μινόρε με δύναμη και να παίζεις την πεντατονική (με βιμπράτο) μέχρι να λιώσουν τα τάστα και να αναγκαστείς να παίξεις σε μι μινόρε.  ;D ;D ;D

 

Έχει 3  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να βάλεις και μετά την Ωχαδερφιστική δήλωση άλλα 3 για να πείθει.  :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που με εκνευριζει ειναι οτι οταν ειμαστε μικροι μας λενε να μαθαινουμε γραμματα, να παιρνουμε πτυχια, να μορφωνομαστε και οταν μεγαλωνουμε μας λενε τι τα θες τα γραμματα, η ζωη μετραει, η εμπειρια κλπ κλπ...

Αραγε αυτοι που τα λενε αυτα τα παιδια τους τα στελνουν να σπουδασουν η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου