Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε yameth το συγκεκριμένο βιβλίο (hindemith) θεωρείται ΤΟΡ στην Αμερική και το διδάσκει και εδώ ο Μιχάλης Τραυλός.

 

Ε, και;

Κορυφή ο Τραυλός, κορυφή και ο hindemith, αλλά που κολάνε σε αυτή την περίπτωση; Θα κάτσει να γράψει ατονικές φούγκες ο φίλος;

 

Δές τι διαπραγματεύεται το βιβλίο (ή τουλάχιστον διάβασε σε προηγούμενα πόστ τί λέω για το συγκεκριμένο βιβλίο) και μετά απάντα. Συστημα ΒΑΣΙΚΗΣ μουσικής εκπαίδευσης λέγεται και όχι "πώς να γράψετε την δική σας ατονική φούγγα"

Τί "Ε και?" Ανέφερα την αξία του βιβλίου σαν απάντηση στον yameth που κατέκρινε ένα βιβλίο μόνο και μόνο επειδή το πρότεινε ένας 19χρονος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Τί "Ε και?" Ανέφερα την αξία του βιβλίου σαν απάντηση στον yameth που κατέκρινε ένα βιβλίο μόνο και μόνο επειδή το πρότεινε ένας 19χρονος...

Δεν κατέκρινα το βιβλίο, αλλά το ότι "έσυ το παίζεις μια... ζωή"!

Δεν έχει να κάνει με την ηλικία σου αλλά με τον τρόπο πλασαρίσματος της πρότασης σου σε σχέση με την εμπειρία σου..

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγηση τότε φίλε Yameth. Το έγραψα έτσι για να δώσω έμφαση στην πυκνότητα του βιβλίου. Ότι το διδάσκομαι 4 χρόνια και ακόμα να καλύψω το 30% της ύλης του. Και έτσι όπως πάει θα το διδάσκομαι και για το υπόλοιπο της ζωής μου!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πρεπει καποιος να μαθει μουσικη για πολλους λογους και αναφερω τους 2 σημαντικοτερους.

1) Πως θα συνθεσει κομματια αν δε ξερει μουσικη? Με το αυτι? Και πως θα ταιριαξει αντιστικτικα τα οργανα ?

2) Πως θα συννενοηθεις στην προβα? Θα λεει ο ενας μουσικος παιξε μια Σολ μινορε και θα λεει ο αλλος τι πραγμα? Α παιξε ενα 3-5-5-3? Ε δε νομιζω να ειναι οτι πιο πρακτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές τι διαπραγματεύεται το βιβλίο (ή τουλάχιστον διάβασε σε προηγούμενα πόστ τί λέω για το συγκεκριμένο βιβλίο) και μετά απάντα. Συστημα ΒΑΣΙΚΗΣ μουσικής εκπαίδευσης λέγεται και όχι "πώς να γράψετε την δική σας ατονική φούγγα"

Τί "Ε και?" Ανέφερα την αξία του βιβλίου σαν απάντηση στον yameth που κατέκρινε ένα βιβλίο μόνο και μόνο επειδή το πρότεινε ένας 19χρονος...

 

Η αξία κάθε έργου ορίζεται από τις ανάγκες που καλύπτει. Το παιδί θέλει να μάθει να διαβάζει νότες και το καλυτερο για εκείνον είναι να κάτσει παρέα με κάποιον που ξέρει βασικά πράγματα. Έχω κάνει μάθημα με τον Τραυλό, η αξία του ανεκτίμητη για αυτό που ήθελά... Αλλά για αυτό που ήθελα μόνο. Δεν κατακρίνω το βιβλίο, ούτε το πόσο σημαντικό είναι. Απλά νομίζω θέλει μια καλύτερη αξιολόγηση ως πρόταση στην περίπτωση του φίλου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου στάση απέναντι στο θέμα αυτό, είναι ότι κι αν διαλέξεις να διαβάσεις πάντα να λειτουργείς σαν φίλτρο. Κράτα ότι σε ενδιαφέρει και πέτα τα υπόλοιπα. Και μην βασίζεσαι και πολύ στα βιβλία, γιατί έχω δει και τον ορισμό "ανάμικτη" κλίμακα π.χ. ;D ;D Μόνο το τοστ μπορεί να είναι ανάμικτο.

 

Επίσης, κάπου διάβασα σε ένα βιβλίο ψυχοακουστικής, ότι αρκετές φορές όταν μπορείς να εξηγήσεις και ξέρεις τι είναι αυτό που ακούς, χάνει την μαγεία του. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα, π.χ. αλλά έχει τύχει σε μένα (πριν πάω ωδείο) να μου αρέσει κάποιο κομμάτι χωρίς να ξέρω γιατί (ως προς τις συγχορδίες εννοώ) και μετά όταν κατάλαβα ότι είναι π.χ. I-IV-V-I, να χάσει κάποια από την ομορφιά του. Ίσως να το έχουν παρατηρήσει και άλλοι εδώ, αν ναι, ας πουν την γνώμη τους.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κάπου διάβασα σε ένα βιβλίο ψυχοακουστικής, ότι αρκετές φορές όταν μπορείς να εξηγήσεις και ξέρεις τι είναι αυτό που ακούς, χάνει την μαγεία του. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα, π.χ. αλλά έχει τύχει σε μένα (πριν πάω ωδείο) να μου αρέσει κάποιο κομμάτι χωρίς να ξέρω γιατί (ως προς τις συγχορδίες εννοώ) και μετά όταν κατάλαβα ότι είναι π.χ. I-IV-V-I, να χάσει κάποια από την ομορφιά του. Ίσως να το έχουν παρατηρήσει και άλλοι εδώ, αν ναι, ας πουν την γνώμη τους.

 

Καταλαβαίνω τι λες...

 

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει όταν πχ οι κιθαρίστες ακούμε ένα σόλο και αντί να αφεθούμε στη μελωδία, προσπαθούμε να βρούμε με τι overdrive παίζει, αν έχει phaser ή όχι κλπ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πρεπει καποιος να μαθει μουσικη για πολλους λογους και αναφερω τους 2 σημαντικοτερους.

1) Πως θα συνθεσει κομματια αν δε ξερει μουσικη? Με το αυτι? Και πως θα ταιριαξει αντιστικτικα τα οργανα ?

2) Πως θα συννενοηθεις στην προβα? Θα λεει ο ενας μουσικος παιξε μια Σολ μινορε και θα λεει ο αλλος τι πραγμα? Α παιξε ενα 3-5-5-3? Ε δε νομιζω να ειναι οτι πιο πρακτικο.

 

1)Ξερω και εγω?Πως συνεθεσαν μουσικη οι..Beatles,Rolling Stones,BB King,Βαμβακαρης,Ακης Πανου,Ζαμπετας,ο Louis Armstrong και γενικα το 99% οσων παιζουν "λαϊκη" (με την ευρεια εννοια) μουσικη....ακομα και ο Παπαθανασιου που γραφει "σοβαρη" μουσικη ΔΕΝ ξερει να διαβαζει και να γραφει.

 

Εκτος και αν εσυ "συνθεση" εννοεις τη κλασσικη μουσικη η οποια δεν εχει και πολυ...ζητηση στις μερες μας (ουτε και ιδιαιτερη  παραγωγη....) :)

 

Μη κουραζεσαι παντως αν δεν εχεις ΤΑΛΕΝΤΟ δεν προκειται να συνθεσεις ΤΙΠΟΤΑ της προκοπης οσο καλα και να διαβαζεις ....

 

2)δεν νομιζω να υπαρχει εστω και ΕΝΑΣ εμπειρικος μουσικος που να ΜΗΝ ξερει τα ονοματα των συγχορδιων...ειπαμε καποια ΒΑΣΙΚΑ πραγματα πρεπει ολοι να τα γνωριζουν,δεν χρειαζεται ομως και να εχεις τρια πτυχια αρμονιας για να παιξεις ενα 12μετρο μπλουζ (ουτε βεβαια για να το "καταλαβεις",για να το καταλαβεις το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μαθεις την ΙΣΤΟΡΙΑ του...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd η δική μου πρόταση δεν είναι βιβλίο ούτε σελίδα. Βρες κάποιον εκεί κοντά σου που να ξέρει μουσίκή, να μην έχει το κέρατά του από πτυχία αλλά γνωρίζει μουσική ανάγνωση ωστε να σε βοηθήσει. Ξεκίνα σιγά σιγά με βοήθεια και σημειώσεις και μετά από λίγο καιρό θα μπαίνεις στο internet και θα ψάχνεις μόνος σου έυκολα ακριβώς αυτό που θέλεις, θα καλύπτεις δηλαδή κάθε φορά το εκάστοτε κενό που θα νιώθεις πως έχεις, και ξέχνα τις διαδικασίες από το μηδέν. Είσαι ήδη μουσικός, δεν ξεκινάς από το μηδέν. Έχεις αντίληψη και άποψη, μάθε μόνο αυτά που νιώθεις πως σου λείπουν. Μάθε μια απλή ανάγνωση για αρχή...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου