Προς το περιεχόμενο

Maple Vs Rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα ένα search θα βοηθούσε πολύ δεδομένου ότι εδώ μέσα έχουν γίνει πόλεμοι για το θέμα αυτό.

 

Δεύτερον το κάνατε το θέμα πάλι σαλάτα με τα σχολιάκα και τα προσωπάκια σας. Είπαμε καλός κι ο χαβαλές αλλά όλα με μέτρο.

Τρεις σελίδες θέμα για 5 σοβαρές απαντήσεις. Άντε βρες τις.

 

Φιλικά πάντα,

Όμηρος

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δεύτερον το κάνατε το θέμα πάλι σαλάτα με τα σχολιάκα και τα προσωπάκια σας. Είπαμε καλός κι ο χαβαλές αλλά όλα με μέτρο.

Τρεις σελίδες θέμα για 5 σοβαρές απαντήσεις. Άντε βρες τις.

 

Όμηρος

 

Τις πηρα τις απαντησεις μου!!!!(.....νομιζω :P  ??? ???)!Οντως τα θεματα αυτα ειναι αναπαντητα και υποκειμενικα,σαν το παλιο γνωστο ρητο "το αυγο εκανε την κοτα η η κοτα το αυγο"?αληθεια τι πιστευεται οτι εγινε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν ακούω μουσική καταλαβαίνω αμέσως πότε κάποιος παίζει με maple, και συχνα βρίσκω τις συχνότητες που είναι κουρδισμένο και τη μάρκα του λούστρου. Βέβαια, ακόμα δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω το swamp ash από το ash αλλά πού θα πάει...  :P :P :P

 

Συγνώμη Όμηρε για την παντελή έλλειψη σοβαρότητας, αλλά... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καταλαβαινω ποτε ειναι ash  και ποτε shamp ash αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποτε μια gibson exei pearl  trapezoid inlays και ποτε εχει απλες dots

 

οχι παιζουμε  :P

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν ακούω μουσική καταλαβαίνω αμέσως πότε κάποιος παίζει με maple, και συχνα βρίσκω τις συχνότητες που είναι κουρδισμένο και τη μάρκα του λούστρου. Βέβαια, ακόμα δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω το swamp ash από το ash αλλά πού θα πάει...  :P :P :P

 

Συγνώμη Όμηρε για την παντελή έλλειψη σοβαρότητας, αλλά... ;D ;D ;D

 

Ξέρω, ξέρω δεν κρατήθηκες... ;D

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καταλαβαινω ποτε ειναι ash  και ποτε shamp ash αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποτε μια gibson exei pearl  trapezoid inlays και ποτε εχει απλες dots

 

Είναι απλό. Τα trapezoid inlays (και τα blocks) έχουν χαμηλότερες ιδιοσυχνότητες από τα dots οπότε ενισχύουν πιο πολύ τα μπάσα και τα μεσαία.

 

Εγώ την άλλη φορά άκουγα μία PRS και κατάλαβα τι είδος πουλιού είχε στα inlays... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καταλαβαινω ποτε ειναι ash  και ποτε shamp ash αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποτε μια gibson exei pearl  trapezoid inlays και ποτε εχει απλες dots

 

Τι να πω κι εγώ ρε παιδιά που καταλαβαίνω από το άκουσμα μια strat ή tele πόσο αραιά είναι τα dots στο 12ο τάστο?

 

Δεν μπορώ με χαλάνε όταν ... ακούω αραιά dots... ::)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3042.0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι μια παραπομπή στας... ιεράς γραφάς επιβάλλεται:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151784.30

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

λεπον!

θυμόμουν οτι υπηρχε τετοιο θεμα κ μια που αλλαξα στην στρατ μου το μανικι(απο rosewood se maple) χωρις να αλλαξω τπτ αλλο (ακομα κ nut απο ιδιο υλικο εβαλα) πιστευω οτι πλεον μπορω να δω καθαρα τις διαφορες!

η κιθαρα μου με το Maple απεκτισε περισσοτερα πριμα σκασιμο κ ενιωσα την νοτα να βγαινει πιο μπροστα αλλα κ πιο αγρια σε σχεση με τοτε που ειχα rosewood.

μου φανηκε λιγο πιο δυσκολη στα Bends ενιωθα σαν να κολαει το χερι μου σε μερικες φασεις!

επειδη ειχα συνηθίσει να ακουγετε διαφορετικα με πηρε δυο προβες μεχρι να βρω τον ηχο(κ παλι θελει κ αλλο ψαξιμο με το eq ενοειτε)

να σημειωσω οτι επαιξα κ με τον εξοπλισμο που παιζω παντα!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου