Προς το περιεχόμενο

αυτοι που βγαζουν βρωμες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορεί να είμαι απο τους χειρότερους σε αυτό το φόρουμ από άποψη ορθογραφίας, αλλά με αυτό δεν άντεξα:P ;D ;D :D

 

;D ;D Βγάζει μάτια όντως!

 

σε ξένα φόρουμ σαφώς και έχει λειτουργήσει αυτό το σύστημα και πραγματικά ίσως ισχύει αυτό που λέει ο φίλος "τελικά πόσο έλληνες είμαστε". Νομίζω οτι θα ήταν ισως καλό να υπάρχει η δυνατότητα αυτός που εβαλε την αγγελία να επιλέγει πότε θα την κάνει locked. Πχ όταν πουληθεί το προιόν.. μέχρι τότε να ειναι κανονικά ανοιχτή η αγγελία για σχόλια γιατι πολλές φορές καποιος δεν ξέρει και αγοράζει κάτι που οντως μπορει να ειναι και φτηνότερο καινουριο.. κριμα δεν ειναι; μεγάλο θέμα αλλά εγώ αυτό θα πρότεινα.

 

Αυτό θα ήταν το ποιο σωστό tugito. Αλλά εγώ προσωπικά μια κλειδωμένη αγγελία δεν θα της έδινα καθόλου σημασία. Πες με καχύποπτο αλλά είναι σαν να θέλεις να αποφύγεις ή να κρύψεις κάτι.

 

Τέλος συμφωνώ ότι 1 στις 5 περιπτώσεις στα σχόλια έχουμε flame, το οποίο θα μπορούσε να αποφευχθεί αν ο τρόπος επισήμανσης αλλά και απάντησης από τον πωλητή ήταν κόσμιος. πχ εκφράσεις του τύπου "απατεώνα εκεί έχει τόσο" και "άντε ρε κοράκι αλήτη που θα μου πεις εσύ πόσο να πουλήσω" είναι για τα παζάρια και όχι για εδώ μέσα. Ειδικά από την πλευρά του πωλητή όταν περνάει κατευθείαν στην επίθεση με βρισιές και άλλα στολίδια, εγώ τουλάχιστον, το λαμβάνω σαν να έχει λερωμένη την φωλιά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάντως -προσωπικά- δεν έχω δει flames σε σοβαρή αγγελία.

Ακόμη και αν κάποιος κάνει κάποιο εριστικό σχόλιο, είναι ευθύνη αυτού που προσφέρει κάτι προς πώληση να επισημάνει (π.χ. με 1-2 παραδείγματα) ότι η αγγελία του είναι σε λογικά πλαίσια.

 

Σαν παράδειγμα αυτού που λέω, δείτε αυτήν την αγγελία.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154159

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε στις αγγελίες sticky με τίτλο ότι τα σχόλια των μελών είναι θεμιτά και καλοδεχούμενα (κόσμια πάντα) να τελειώνουμε με τις συνεχείς αντιδράσεις αγανάκτησης γιατί έχει παραγίνει.

 

Είπαμε, δεν ξέρουν όλοι πως δουλέυει η αγορά αλλά μην κάνουν και τις παρθένες όταν τους αποδεικνύεται ότι πουλάνε ακριβά.

 

Εκτός άμα περιμένουν την 1/10^6 πιθανότητα να τους τύχει ένα κορόιδο να κάνουν τη γερή μπάζα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ΚΛΕΙΣΩ αυτο το θεμα η αποψη μου ειναι πως επειδη 1-2 ατομα στην αλλη ακρη του πλανητη αποφασισαν να πουλησουν σ'ενα σαιτ δημοπρασιων, το εν λογω μηχανημα, αγνωστου καταστασεως και χρησης, σε τιμη χαρισμα, ΔΕΝ πιστευω οτι ετσι οριστικε και η τιμη του "στην αγορα" ...Τωρα ας πειτε αν διαφωνειτε η συμφωνειτε πανω σ'αυτο, κι αν οι περισσοτεροι διαφωνουν, ας ΣΒΥΣΤΟΥΝ οι αγγελιες μου και το προφιλ μου.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ πιστευω οτι ετσι οριστικε και η τιμη του "στην αγορα" ...

 

Τη τιμή του στην αγορά δεν την καθορίζεις εσύ. Την καθορίζει η ζήτηση.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη τιμή του στην αγορά δεν την καθορίζεις εσύ. Την καθορίζει η ζήτηση.

 

Την τιμή του στην αγορά δεν την ξέρει κανείς μας. Ξέρετε εσείς αν τώρα στ Γαλλία πχ ένας έχει βάλει αγγελία στην τοπική εφημερίδα και τον πουλάει 200 ευρώ?

Όπως προανέφερα η τιμή είναι κάτι το υποκειμενικό.

Και το ότι μπορεί κάποιος να ΣΚΟΤΩΝΕΙ κάτι για δικούς του λόγους (να χρωστάει σε τοκογλύφους, σε τράπεζες κλπ κλπ) δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η αξία του προιόντος

Η τιμή ενός ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ προιόντος βγαίνει απο την ελάχιστη τιμή που μπορεί να το βρει κανείς καινούριο και όχι πόσο το πουλάει ο καθένας. Επειδή δεν είμαστε καταστήματα οι ιδιώτες και μπορούμε να πουλήσουμε ό,τι θέλουμε όσο θέλουμε, μπορεί να παρεξηγηθούν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ΚΛΕΙΣΩ αυτο το θεμα η αποψη μου ειναι πως επειδη 1-2 ατομα στην αλλη ακρη του πλανητη αποφασισαν να πουλησουν σ'ενα σαιτ δημοπρασιων, το εν λογω μηχανημα, αγνωστου καταστασεως και χρησης, σε τιμη χαρισμα, ΔΕΝ πιστευω οτι ετσι οριστικε και η τιμη του "στην αγορα" ...Τωρα ας πειτε αν διαφωνειτε η συμφωνειτε πανω σ'αυτο, κι αν οι περισσοτεροι διαφωνουν, ας ΣΒΥΣΤΟΥΝ οι αγγελιες μου και το προφιλ μου.ευχαριστω.

 

Ναι, μόνο που με το ebay μπορείς να αγοράσεις και από την άλλη άκρη του πλανήτη  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό το θέμα παίδες και το γενικεύουμε χωρίς λόγο.

Ο καθένας πουλάει σε όποια τιμή νομίζει, δικαίωμά του. Αντίστοιχα, είναι δικαίωμα του κάθε μέλους να σχολιάσει πάνω στην εκάστοτε αγγελία για να επισημάνει μια υπερβολικά υψηλή τιμή ή να επιδιώξει κάποια πιθανή έκπτωση.

 

Αν ο πωλητής αρχίσει τα "μου καταστρέφεις την αγγελία άθλιε" τότε μπορούμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα για το περιεχόμενο της αγγελίας, επίσης πολλά μπορούμε να καταλάβουμε όταν ο πωλητής παρουσιάζει τους λόγους για τους οποίους έχει θέσει μια συγκεκριμένη τιμή.

Στην τελική, είναι απόλυτα θεμιτό να πει κανείς "σόρυ παιδιά αλλά εγώ τόσο κοστολογώ αυτό που πουλάω, δεν θέλω να ρίξω την τιμή" και όλα θα ήταν μια χαρά γιατί θα είχε δωθεί μια όμορφη, καθαρή εξήγηση.

 

Καταλαβαίνετε όλοι τι συμβαίνει; Σίγουρα υπάρχουν αισχροκερδείς που πουλάνε πανάκριβα, κοράκια που κοιτάνε να ξεφτιλίσουν κάτι που πουλιέται, ενδεχομένως και απατεώνες.

Πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια βήματα που θα μπορούσαμε όλοι να κάνουμε ώστε να κουλάρει το πράγμα:

 

-Έρευνα αγοράς όταν θέλουμε να πουλήσουμε κάτι ώστε να μην φανούμε παράλογοι

-Έρευνα αγοράς όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι ώστε να μην μας πιάσουν κορόϊδο

-Ηρεμία και αυτοσυγκράτηση όταν γίνεται συζήτηση επί των αγγελιών

-Καθαρές εξηγήσεις εκατέρωθεν

 

Απλό είναι ρε παιδιά, γιατί χαλάμε τις καρδιές μας πάλι;

 

Υ.Γ. Πιστεύω πάντως ότι τις περισσότερες φορές έχουν δίκιο όσοι κάνουν σχόλια προτείνοντας πτώση τιμών...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ύποπτο όμως αυτό???

Δεν μπορώ να καταλάβω τί όφελος έχουν ορισμένοι.

 

Αυτοί που ενδιαφέρονται για το προιόν, αλλα τους φαίνεται ακριβό και λένε: "στο ebay ή στο θωμά το βρίσκεις φτηνότερο", ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ?

Να σας πώ εγω: Γιατι το ebay και ο Θωμάς είναι φασαρία. Αποστολές, ταχυδρομία, τηλέφωνα, άγχος κλπ κλπ. Ενώ με των πωλητή στο νοιζ ξέρεις ότι θα συναντηθείς ένα ωραίο απόγευμα, θα δείς το πράμα και θα το αγοράσεις σαν να πηγαίνεις σε μαγαζί. Αυτή η ευκολία δεν έχει ένα τιμημα? Όποιος πιστεύει ότι ΔΕΝ έχει, να αγοράζει απο ebay και να μην πρήζει.

 

Αυτοί που ΔΕΝ ενδιαφέρονται για το προιόν και απλώς κάνουν σχόλια, είναι ασχολίαστοι οι ίδιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βλέπω αγγελία π.χ. "Πωλείται Korg TR φορτωμένο κάργα για σκυλάδικο ναουμ' και με προίκα, τιμή ευκαιρίας 1200 ευρώ", δεν γίνεται να μην το σχολιάσω από τη στιγμή που καινούριο κάνει κάτω από 1000 κι ας μη με νοιάζει γιατί έχω ήδη Korg TR.

 

Όσο για το ebay και την ταλαιπωρία, καλύτερα να κόβεις ένα δελτίο παροχής υπηρεσιών για την εξυπηρέτηση που κάνεις στον αγοραστή φίλε μου. Αν έτσι το βλέπεις, απλά διαφωνούμε. Δε λέω, ταλαιπωρία το ebay αλλά αν πρέπει να πληρώσω το χέρι με χέρι χρυσάφι... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου