Προς το περιεχόμενο

αυτοι που βγαζουν βρωμες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κρίμα να το σβήσω, από την εποχή του cyberjohnny έχω να δω τόσο cult post 8)

 

He is back. :-X ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου πω οχι στις 25 του μαρτη σαν να εισαι ιταλος ;D

 

(καλα που το ξερεις εσυ αυτο?)

 

Αφού είμαι αστοιχείωτος, βενζινάκατος και καλοφόρετος ρε συ. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο τον ...."χιουμοριστικό" τόνο του αρχικού ποστ ο φίλος AVALON έχει απόλυτο δίκιο.

Βγήκανε και κανόνες συμπεριφοράς και για flaming, αλλα η καταστροφή αγγελιών συνεχίζεται χωρίς να τιμωρείται κανείς. Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί οι αγγελίες να είναι σε στυλ φόρουμ και όχι κλειδωμένα θέματα.

Ποιος ο λόγος να μπορεί να γράφει ο καθένας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο κάτω? Ακόμη και για κακό να μην είναι. Αυτό δεν το έχω ξαναδεί σε κανένα φορουμ.

 

Κι όμως φίλε Λάμπρο το έχω δει σε αρκετά φόρουμ να λειτουργεί άψογα, δυστυχώς όμως όχι στην Ελλάδα.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω πως έχει να κάνει με flame, σίγουρα θα έπρεπε να του στείλει πμ πρώτα, αλλά ο φίλος έχει δίκιο όταν λέει ότι η κονσόλα πιάνει 500-600 ευρώ. Είπαμε ελεύθερη αγορά, αλλά υπάρχουν όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε fleamail. Όπως έχω ξαναπεί για το συγκεκριμένο θέμα, ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλάει ότι θέλει όσο θέλει.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν κάποιος αγοράσει κάτι ακριβά μεταχειρισμένο, που σημαίνει ότι δεν έψαξε πουθενά και δεν έκανε ούτε μια μικρή έρευνα αγοράς, ποιός φταίει? Ο πωλητής, ή ο αγοραστής?

Το να κρίνουμε αρνητικά την τιμή, η ακόμη χειρότερα το ίδιο το προιόν, είναι ελεινό και εγώ δεν είδα να διαγράφονται τέτοια ποστς.

Ο καθένας πρέπει να μπορεί πουλάει όπως νομίζει και αντίστοιχα ο καθένας αγοράζει ό,τι νομίζει.

Το να φτάνει μια αγγελία 3 σελίδες ποστς με διαμάχες, είναι ξεφτίλα πιστεύω και πρέπει να γίνει κάτι.

Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένων και δικών μου αγγελιών) που οι τιμές πέφτουν συνεχώς όσο περνάει ο καιρός.

 

Για μένα το σωστό είναι:

 

Βάζει κάποιος αγγελία, όπως θέλει και σε ότι τιμή γουστάρει. Το πόστ να είναι κλειδωμένο.

Όσοι πιστεύουν ότι η τιμή είναι ψηλά, μπορούν να ειδοποιούν το χρήστη με ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ και να του προτείνουν να την κατεβάσει.

Τοιουτοτρόπως, όποιος ενδιαφέρεται για το προιόν και του φαίνεται ακριβά, μπορεί να το παζαρέψει μέσω π.μ.

 

Πολύ ωραία ι ιδέα να ΣΥΖΗΤΙΟΥΝΤΑΙ οι αγγελίες, αλλα υπάρχουν και ορισμένοι ...Ρομπέν των Δασών του εμπορίου που έχουν σαν χόμπυ να καταστρέφουν αγγελίες.

 

Αγαπητοί administrators, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Ή βάλτε ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ κανόνες και ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ τους ή κλειδώνετε τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ Λάμπρο εδώ είναι μουσική κοινότητα και όχι Χρυσή Ευκαιρία. Το να κλειδώνονται οι αγγελίες δεν έχει κανένα νόημα. Όταν κάποιος παραπονιέται ότι ο Χ ή ο Ψ του κατέστρεψε την αγγελία γιατί άρχισε να κάνει κριτική με περίεργες τιμές είναι σαν να παραδέχεται την ενοχή του ότι προσπαθεί να πιάσει κορόιδα. Αν πιστεύεις ότι πουλάς κάτι σε λογική τιμή τεκμηρίωσε σωστά κι εγώ θα σε υποστηρίξω και άσε τα συνδικαλιστικά για άλλους χώρους.

 

Αγαπητοί administrators, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Ή βάλτε ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ κανόνες και ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ τους ή κλειδώνετε τα θέματα.

 

Εύκολο να το λες από την απ' έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το σύνηθες φαινόμενο είναι:

Όταν αγοράζω εγώ θέλω να είναι τα πάντα ευκαιρίες αλλα όταν πουλάω θέλω να βγάλω και κέρδος.

Απο πότε η τιμή χρειάζεται τεκμηρίωση? Η τεκμηρίωση είναι το ίδιο το προίον. Αυτό πουλάω, τόσο κάνει.

 

Πάλι θα με αναγκάσεις να παρλάρω....  ;D

 

Ώς γνωστόν υπάρχει η προσφορά και η ζήτηση. Ας πούμε ότι εγώ έχω στην κατοχή μου μια τσίχλα η οποία είναι πρασινογρί με κίτρινο. Βάζω λοιπόν μία αγγελία ότι την πουλάω 500 ευρώ. Η αντίδραση θα είναι "καλα για κορόιδα ψάχνει αυτός? πουλάει μια τσίχλα 500 ευρω?". Αυτό θα γίνει με τους 99.999.999.998\100.000.000.000 ανθρώπους. Μας μένουν 2.

Ο πρώτος δεν θα έχει ξαναδεί ποτέ τσίχλα στην ζωή του και φυσικά δεν θα ξέρει και την τιμή της και θα σκεφτεί: "500 ευρώ για να μασάς κάτι και να περνάει η ώρα σου? Και θα κάνεις και φούσκες? Και θα την μαζεύεις και μετά απο λίγο θα την ξαναμασάς? Και θα μπορείς να κάνεις και  φάρσες βάζοντας τη σε μαλλια? ΟΥΑΟΥ! Τα αξίζει 500 ευρώ.

Ο δεύτερος θα ξέρει τι είναι η τσίχλα και πόσο κοστίζει κανονικα, αλλα θα χρειάζεται την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ πρασινογκρί με κίτρινο. Τον λόγο δεν χρειάζεται να τον ξέρουν οι υπόλοιποι 99,999,999,998. Μπορεί να του είπε η Pamela ότι αν της πάει μια πρασινογκρί με κίτρινο τσίχλα θα του κάτσει.

 

Απο τα παραδείγματα αυτά συμπεραίνουμε ότι η τιμή δεν είναι κάτι το αντικειμενικό. Είναι τελείως υποκειμενικό για τον καθένα. Αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός και για την γνώση της αγοράς που έχει.

Και στο κάτω κάτω, το noiz είναι στο ίντερνετ. Αν κάποιος είναι τόσο γκάου, που βλέπει μια αγγελία στο ιντερνετ και δεν κάνει κάν τον κόπο να δεί ΤΙ είναι αυτό που πουλίεται? Να διαβάσει ένα review. Να δεί specs. Αν είναι τόσο μπίου που δεν ψάχνει πόσο κάνει καινούριο, που μπορεί να το βρεί αλλού πιο φτηνά κλπ κλπ και το αγοράζει με κλειστά μάτια, τότε είναι άξιος της μοίρας του, εκτός αν το συγκεκριμένο άτομο είναι ανήλικος.

 

Και στο κάτω κάτω, όποιος τα πονάει τα λεφτά του, την ψάχνει την δουλειά και μετράει και το τελευταίο ευρώ για να αγοράσει κάτι. Αυτός που του περισσέυουν και δεν τα σκέφτεται, ας δώσει κάτι στους φτωχούς.

 

Με την ίδια λογική flea πρέπει να κλείσουν και όλα τα ελληνικά μαγαζιά, αφου΄πουλάνε ακριβότερα απ ότι στο εξωτερικό ή στο ebay. Πιάνουν κορόιδο τον κόσμο.

 

Αγαπητοί administrators, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Ή βάλτε ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ κανόνες και ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ τους ή κλειδώνετε τα θέματα.

 

Εύκολο να το λες από την απ' έξω

 

Μην μου λές τώρα ότι είναι δύσκολο να είναι ποστάρονται αυτόματα κλειδωμένες οι αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα παρλάρω, θα σου πω ένα αληθινό γεγονός αν και πραγματικά συχαίνομαι να συγκρίνω την Ελλάδα με τον Εξωτερικό

 

Συμμετέχω σε γνωστό μπασιστικό forum το οποίο έχει ακριβώς τον ίδιο τρόπο αγγελιών, μάλιστα από εκεί (και από άλλα φόρουμ) "ζήλεψα" και πρότεινα να γίνει το ίδιο και εδώ. Επί 2.5 χρόνια τώρα στο συγκεκριμένο forum δεν έχω δει ποτέ μα ποτέ κάποιος να παραπονιέται γιατί κάποιος πόσταρε σχόλια στην Αγγελία του, δεν έχω δει ποτέ να μαλώνουν μέσα στις αγγελίες, δεν έχω δει ποτέ κουτοπόνηρα διπλά και τριπλά post και το ποιο σημαντικό το Moderation είναι ανύπαρκτο γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται! Πόσο Έλληνες είμαστε τελικά?

 

 

 

Μην μου λές τώρα ότι είναι δύσκολο να είναι ποστάρονται αυτόματα κλειδωμένες οι αγγελίες...

 

Εγώ δεν θέλω να ποστάρονται οι αγγελίες μου κλειδωμένες όπως δεν θέλουν και πολύ άλλοι, όπως επίσης εγώ δεν έχω τίποτα να κρύψω και δεν φοβάμαι να αντιμετωπίσω κανένα σχόλιο στις αγγελίες μου. Όσοι έχουν την μύγα, μυγιάζονται!

 

Και στο κάτω κάτω, όποιος τα πονάει τα λεφτά του, την ψάχνει την δουλειά και μετράει και το τελευταίο ευρώ για να αγοράσει κάτι. Αυτός που του περισσέυουν και δεν τα σκέφτεται, ας δώσει κάτι στους φτωχούς.

 

Οπότε εσύ παρακαλάς να σου πέσει ο δεύτερος ο ανυποψίαστος ώστε να βγάλεις και κάτι τις παραπάνω απ ότι θα έβγαζες από τον ψαγμένο που μετράει τα κουκιά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε εσύ παρακαλάς να σου πέσει ο δεύτερος ο ανυποψίαστος ώστε να βγάλεις και κάτι τις παραπάνω απ ότι θα έβγαζες από τον ψαγμένο που μετράει τα κουκιά του!

 

Να λείπει το β' ενικό. Πρώτος και καλύτερος ρίχνω τιμές!  ;)  :)

 

Τέλος πάντων, εγώ μια πρόταση έκανα. Εσείς είστε οι admins εσείς κάνετε κουμάντο.

Επίσης προτείνω να γίνει poll έτσι ώστε να αποφασίσουν τα μέλη.

 

Υ.Γ. Πώς μπορώ να γίνω modulator?  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου