Προς το περιεχόμενο

Danelectro 56u1 through a pocket pod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ κάτι άλλο ο ενισχυτής έχει κάτι send-return.Τι κάνουν αυτά?Μήπως μπαίνει ο παραπόντ εκεί κ δεν μου γκαμάει το θέαμα?

 

Καλά τα λεω ρε ξέρω.Τι δεν κατάλαβες τώρα ναούμ?Τα βασικά ερωτήματα είναι διατυπωμενα στην καθομιλουμένη με ογκζία κ μπερισπομένι ναούμ.

 

 

Υ.Γ.Ντάνης ο ελέκτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ενισχυτής σου έχει send-return ,τουτέστιν effects loop.Aν δε κάνω λάθος εκει βάζεις τα πετάλια σου και παρακάμπτουν την προενίσχυση του ενισχυτή.Η καλύτερα μπαίνουν μετά απο αυτή.Κάποιοι ορισμένα πετάλια τα βάζουν μπροστά απο τον ενισχυτή και άλλα στο effects loop.Κάτσε να σου πει και κανενας bloody sunday ή παπαστρουμφ (εεε σορυ, superfunk) η κανας άλλος τελος πάντων που τα κατέχει αυτά καλύτερα απο εμένα.

 

 

Hint: για δοκίμασε να βάλεις την κιθάρα σου στο return.Σε όσους ενισχυτές το δοκίμασα πέφτει του διαόλου η μουντάδα όταν το κάνεις αυτό και τα πριμα δε τα βρισκει ουτε ο Αγιος Φανουριος ναουμ.(δε νομίζω να ανατιναχθει τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε να με φερει ο αη βασιλοφάνκ το θέμα κ θα δοκιμάσω μετά τα σπίρτα στον ενισχυτή.Τωρα τι να δοκιμασω αφου δεν έχω τπτ εδώ.

 

Απλα εχεει πάνω ο ενισχυτής αρκετα in/out για διαφορες χρήσεις κ έχει κ ντουμπλεφας τα returnosent που δεν ξέρω τι μπορώ να βάνω εκει.Δε με δίνεις να καταλάβω πάντως για το τι κάνει αυτο κ πώς επιρρεάζεται ο μεγαλοδύναμος φανουρόπιτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ας πούμε ότι έχεις ένα πετάλι πχ Μπλιαχρινγκερ.

Και είναι....delay

 

2 πράματα μπορεις να κάνεις.

 

Α) να βάλεις καλώδιο απο την κιθάρα στο in του πετλιου και καλώδιο απο το out του πεταλιου στο input του ενισχυτή.Να έχεις μπροστά το πετάλι, δηλαδή να μεσολαβει ανάμεσα σε κιθάρα-ενισχυτή.

Β) να βάλεις  καλώδιο απο την κιθάρα κατευθειαν στο input του ενισχυτή, καλώδιο στο send που θα πηγαινει στο ιν του πεταλιου και καλώδιο απο το out του πεταλιου στο return.Τώρα έχεις βάλει το πετάλι στη λούπα.εχεις κάνει δηλαδή μια θηλεια απο καλώδια που ξεκινάει απο το send και τελειωνει στο return και στην οποια είναι τα πετάλια σου(στην προκειμένη περίπτωση το υποθετικο μπλιαχρινγκερ ντι-λέει-λέει-λέει).

 

 

 

 

Τώρα ελπίζω να μη κάνω λάθος στο παρακάτω παραδειγμα, αν κάνω διορθώστε οι υπόλοιποι.

 

Εστω ότι θες να έχεις σε ένα κομμάτι delay (απο το μπλιαχρινγκερ) και παραμόρφωση/μπίχλα απο τον ενισχυτή (απο την προενίσχυση του ενισχυτή για την ακρίβεια).

Πρέπει να ακολουθήσεις τη λύση Β

το σήμα σου δηλαδη θα πηγαινει στον ενισχυτή, στην προενίσχυση όπου θα μπιχλιαζεται, μετά στο effects loop όπου θα συνανταει τον κύριο μπλιαχρινγκερ και θα μπαίνει delay, μετά στο τελικό στάδιο ενίσχυσης, στην καμπίνα και στα αφτάκια σου....

 

Κοιτα να δεις τώρα τι θα γίνει αν κάνεις το Α

Θα πάει πρώτα στο delay και μετά στον ενισχυτή για τη βρώμα.Οπότε όταν παίζεις μια νότα, θα ακους την αρχική νότα με παραμόρφωση αλλά οι ουρές απο το delay θα είναι με καθαρό ήχο, οτι να ναι δηλαδής.

Η μόνη λύση αν δεν έχεις effects loop είναι να ακολουθήσεις το Α αλλά θα πρεπει πριν το ντιλεει να έχεις άλλο ένα πετάλι overdrive/distorsion.

 

 

 

 

 

Aυτό με τη μουντάδα αποτελει εμπειρική πατέντα που εφάρμοζε ο less40 στα μαθήματα(ένας ενισχυτης γαρ) έπαιζα εγώ στο input και αυτος στο return (και ακουγόταν η στρατ σα σκάφος με το tone στο 0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στριγκάκο θα σε μαλώσω ναούμ!  :P  ;D Από τον πολύ ενθουσιασμό δεν έχεις διαβάσει ούτε το μάνιουαλ, μια χαρά τα λέει (και τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές) : http://www.crateamps.com/pdf/manuals/CPB150.pdf

 

Συνήθως ναι, αν έχεις εφφέ όπως reverb/delay/tremolo/phaser κλπ, καλύτερο είναι να μπαίνουν στο effects loop. Αν σου αρέσει κάποιο πριν το input του ενισχυτή όμως, να ξέρεις ότι δεν υπάρχει "πρέπει" και "δεν πρέπει". Κι έχω εμπιστοσύνη στο αυτάκι σου!  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξα ρε αίμα ναούμ αλλα δεν σκαμπάζω αφού ποτέ δεν έχω δεί τι γίνεται.Αν δε δώ πρώτα κάτι το κοιτάω σαν εξωγήινος κ του βάζω ζίπο μετα για να ανάψει.

 

Οποτες αμα πάρω το πολυεφέδι κ το ρίξω στον ρετουρνοσέντ 50 σέντ θα έχω ήχο χωρίς πολλές αλλοιώσεις?Ή κατάλαβα κιμάδες πάλι?

 

Γενικά ισχυει οτι δεν παίζει αυτο το true bypass απο τα preamp-καμπινες-ενισχυτές στο πολυεφέδι?Θελω μόνο τα φτηνιάρικα εφέδια του χωρίς να μου βάλει λαμπάκια μπέχριγκερ κ τονελάμπ πάνω για να βλέπω τη νύχτα κ μόνο.Δε θέλω γκαζολαμπάκια για τη νύχτα, θέλω καθάριο ήχο.Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε κάτσε κάτσε, με μπέρδεψες τα μάλα, ο αληθινός Γιακούμπ με τα πολλαπλά μπαϊπάς του πού κολλάνε στο όλο σήριαλ;

 

Kαι για ποιο πολυεφφέδι μιλάμε; Για τον Πόντιο της τσέπης; Aυτός πάει και μπροστά και πίσω αλλά η συμβουλή μου είναι, αν ενεργοποιήσεις μόνο το reverb/delay/phaser του και κανένα από τα διστόρσια και ντραϊβίνια, να το βάλεις στη λούπ-λούπ-λούπα γιε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o παππους είπε οτι αν θα βρει να με δώσει κάτι θα είναι σε στύλ πόντ.Οχι ποντ όμως αλλα αλλη μάρκα σε μόντελινγκ.

 

Κι ρουτνάω να κσιέρου που θα του εφαρμόσου.Αν έχει κ κανα ουα-ουα να κλιένι τα μουρά θα το φκιάσου κι κίνου αλλα του σημαντικουό ίνι να έχουμι ριβέρμπι κι κανα τί-λεει.

 

Να δεχτώ οτι οτιδίποτε σε πόντ θα μου αλλάξει τη χροιά, τον ήχο κτλ ε?Μίστερ μπλοντ?Ναι ή ού απλά κι ωραία.Θα το αλλάξει περισσότερο απ ότι ενα πετάλι σχέτο για ένα εφέ που μπορεί να ήταν κ αναλογικό ή προσομοίωση αναλογικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αν κατάλαβα καλά μιλάμε για ένα πολυεφφέ zoom που ίσως το βρει ο sf όσο κάνει ανασκαφές, απο το οποιο θα χρησιμοποιείς κυρίως reverb κλπ πάρε άλλα 2 καλώδια και όταν με το καλο σου έρθει χώστο στο Εφφεχτσλούπ

 

Τώρα τι αλλαγή θα σου φέρει στον ήχο θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντεν τσέρει αν θα αλλοιώσει πολύ τον ήχο, ντεν το έχει δοκιμάσει εκείνο του παπουφάνκ. Αλλά αφού το θες για δωμάτια, εκκλησίες και καθυστερήσεις βάλτο εκεί που σ'είπα. Μετά βρίσε με αν δεν σ'αρέσει, αντέχω.  ;D :P Το πολύ πολύ να του αλλάξεις θέση ή να του το στείλεις πίσω παρέα με μια ντουζίνα αυγουλάκια απ'την αυλή σου και λίγη μυρωδάτη ριγανούλα απ'το βουνό (και να με θυμηθείς κι εμένα, έτσι; )  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου