Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά γενικά χωρίς να θέλω να θείξω κάποιον και να δω κιόλας και πως σκέφτεται και ο αγοραστής.Και προκαταβολικό συγγνώμη αν είναι off topic.

 

Πάρτε ένα λινκ από musicstore με την κιθάρα. http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jackson-SL2H-SOLOIST-BLACK-/art-GIT0004433-002

 

Όταν έβαλα την αγγελία υπήρχαν άλλες 2-3 ίδιες κιθάρες με 1350-1500 ευρώ τιμή πώλησης.Εγώ την έχω στα 1200 λόγω του χτυπήματος(μόνο αισθητική ζημιά) και είναι φυσικά κάτω από την μισή της αξίας μιας καινούργιας.

 

Ειλικρινά δεν καίγομαι να την πουλήσω για αυτό δεν θέλω και να την σκοτώσω(να την ρίξω κάτω από χιλιάρικο).Απλά έχω να την ακουμπήσω και εγώ δεν θυμάμαι από πότε οπότε πιστεύω είναι καλύτερο να την ανταλλάξω με μια κιθάρα με την οποία θα παίζω περισσότερο ή να την πουλήσω για να πάρω μια κιθάρα με την οποία θα παίζω περισσότερο.

 

Και πάλι,δηλαδή με την τιμή της κάτω από το μισό της αξίας μιας καινούργιας,την θεωρείτε ακριβή;

 

ΥΓ.Συζητούσα πριν καιρό με γνωστό μάστορα της Θεσσαλονικής και καταλήξαμε και οι 2 στο συμπέρασμα πως είναι πολύ καλά όργανα οι συγκεκριμένες απλά τα μεταλοκίθαρα πλέον είναι εκτός "μόδας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται, αποψεις υπαρχουν πολλες. Αλλος τη βρισκει φθηνη, αλλος ακριβη, αλλος κανονικη, αλλος γουσταρει ακομα μεταλλοκιθαρες, αλλος οχι κτλ κτλ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aδερφε, μην μπαινεις σε αυτο το τριπακι του να απολογεισαι εσυ για μια προσωπικη αποψη καποιου αλλου.

 

+1.000

 

Προσωπικά, και να μου χαρίζανε μια μέταλ κιθάρα σαν αυτή που πουλάς φίλε μου ούτε που θα την έβαζα στον ενισχυτή! Την κάνει αυτό άχρηστη; Μπορεί λοιπόν να έχει ο καθένας μας μια άποψη για το τι όργανο και ήχο επιθυμεί αλλά προσωπικά δεν θα έμπαινα ΠΟΤΕ σε διαδικασία να γράψω όλο αυτό το σχόλιο που σου έγραψε προηγουμένως ο συμφορουμίτης για να μειώσει την αξία του οργάνου που πουλάς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες στο smart noiz με τις, made in Italy, κιθάρες  Eko. Vintage, συλεκτική, χρυσό σύρμα στους μαγνήτες, τίμιο ξύλο και το καλύτερο "έχει πάνω της όλα τα γνήσια πράγματα" :o ;D. Τιμές; 600-800 eu για κιθάρες από κόντρα πλακέ που σήμερα τις ρίχνουν στα αυτιά ακόμα και οι Squier Affinity :-X. Αρχές της δεκαετίας του '80, στην επαρχία, οι συγκεκριμένες ήταν ευρέως διαδεδομένες, έχω παίξει με κάμποσες και ήμουν proud owner :P, κάποτε, μιας 12χορδης ηλεκτροακουστικής. Για λίγο καιρό "στόλιζε' τον τοίχο του δωματίου μου.... 8)  Τα γράφω όλα αυτά προς γνώση και αποφυγή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλά όργανα οι συγκεκριμένες απλά τα μεταλοκίθαρα πλέον είναι εκτός "μόδας".

 

Α γειά σου!

Αρα έχει πέσει η ΕΜΠΟΡΙΚΗ της αξία, δεν μπορείς να τη πουλάς 1200€ γιατί δεν θα τη δώσεις σχεδόν ποτέ, καθώς με τόσα ο άλλος παίρνει μία γνήσια αμερικάνικη στρατ και τέλος. Οχι ότι δεν είναι καλή κιθάρα, γαμιστερή να είναι, αν έπεσε η εμπορική της αξία, δεν παει ο γερμανός να την εχει μια περιουσία, εσύ (οχι προσωπικά, εννοώ ο πωλητής) αν θες να πουλησεις, δυστυχώς πρέπει να σκοτώσεις....οπότε τη κρατάς και δεν νοιώθεις (δικαίως) χαμένος...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες στο smart noiz με τις, made in Italy, κιθάρες  Eko. Vintage, συλεκτική, χρυσό σύρμα στους μαγνήτες, τίμιο ξύλο και το καλύτερο "έχει πάνω της όλα τα γνήσια πράγματα" :o ;D. Τιμές; 600-800 eu για κιθάρες από κόντρα πλακέ που σήμερα τις ρίχνουν στα αυτιά ακόμα και οι Squier Affinity :-X. Αρχές της δεκαετίας του '80, στην επαρχία, οι συγκεκριμένες ήταν ευρέως διαδεδομένες, έχω παίξει με κάμποσες και ήμουν proud owner :P, κάποτε, μιας 12χορδης ηλεκτροακουστικής. Για λίγο καιρό "στόλιζε' τον τοίχο του δωματίου μου.... 8)   Τα γράφω όλα αυτά προς γνώση και αποφυγή.....

 

Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά κάνεις το λάθος να μην θες να κατανοήσεις το πώς σκέφτεται κάποιος άλλος - πιθανός αγοραστής.

Για κάποιους είναι άκρως σημαντικό το να έχει επάνω τα αρχικά ποντεσιόμετρα ή ηλεκτρικά καλώδια ένα όργανο εποχής. Ακόμη κι αν εσένα σου φαίνεταιαυτό αδικαιολογητο.

Κάποιες συμφωνώ ότι είναι υπερκοστολογημένες, κάποιες άλλες όμως όχι, και σίγουρα δεν απευθύνονται σε κάποιον που δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει την συλλεκτική τους αξία - γιατί παικτικά, θα συμφωνήσω , ότι η εποχή τις έχει ξεπεράσει τις περισσότερες από αυτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους είναι άκρως σημαντικό το να έχει επάνω τα αρχικά ποντεσιόμετρα ή ηλεκτρικά καλώδια ένα όργανο εποχής. Ακόμη κι αν εσένα σου φαίνεταιαυτό αδικαιολογητο
Tamtam εννοούσα ότι "όλα τα γνήσια πράγματα", μαγνήτες, ηλεκτρικά, γέφυρα, κλειδιά, είναι χάλια. Οι κιθάρες αυτές δεν έχουν με τίποτα συλλεκτική αξία! Μιλάμε πάντα για τις Εko.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ιταλικές ΕΚΟ και μόνο θα συμφωνήσω ότι είνει υπερκοστολογημένες, αλλά και πάλι, όχι όλες... Γιατί επιμένεις να μην αναγνωρίζεις ότι μιλάμε για όργανα που φτιάχτηκαν πριν από μισό αιώνα;

Δες αυτές ας πούμε...

http://www.ebay.com/itm/Vintage-1966-Crucianelli-Imperial-Tonemaster-Model-10-Guitar-in-BLUE-Sparkle-EKO-/151274755240

 

http://www.ebay.com/itm/Vintage-1970s-Eko-Electric-Guitar-Made-in-Italy-/281302076644

 

Για κάποιους είναι σημαντικά συλλεκτικά αντικείμενα. Μια κιθάρα του 1850 με σκάφος από καβούκι χελώνας δε σημαίνει ότι δεν αξίζει μια περιουσία επειδή σήμερα φτιάχνουμε τέλειες concert κλασικές κιθάρες. Ούτε και σημαίνει ότι μπορείς να παίξεις όπως ο Julian Bream πάνω στο χελωνοκάβουκο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου