Προς το περιεχόμενο

Guitar stands & nitro laquer


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτο http://www.thomann.de/gr/hercules_stands_gs402b.htm και οπως ολα τα stands του Thomann δεν ειναι καταλληλο για κιθαρες με nitro βαφη. Ειναι τοσο ευαισθητη η συγκεκριμενη βαφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο ευαισθητη η συγκεκριμενη βαφη;

 

Ναι, είναι (και παραείναι). Δες και εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10728.msg158605#msg158605

 

Το δικό μου ερώτημα είναι αν ξέρει κανείς κανένα stand - του εμπορίου - που να είναι κατάλληλο για κιθάρες με nitro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν το έψαξα έτσι... ένα στάντ πήρα από Καγμάκη πρίν κάνα χρόνο 7άρι quick lok αν δεν κάνω λάθος or whatever it is.. και οι μισές κιθάρες που αναπαύονται επάνω πάντα ήταν με τα νίτρα τους.... δεν πάθανε και τίποτα....και αυτό είναι από πλαστικό παντού στα μέρη που ακουμπάνε οι κιθάρες... ποτέ δεν έκανε ούτε ένα τόσο δα σημάδι σε καμία...... βέβαια και στα άλλα 2-3 που έχω και είναι 2άρια με επένδυση στα μέρη που ακουμπάνε οι κιθάρες ας πούμε ότι και καλά προσφέρουν το κάτι τοις παραπάνω ... αλλά ειλικρινά ένα χρόνο τώρα δεν υπάρχει το παραμικρό damage πουθενά... μήπως είμαστε υπερβολικοί?  ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στα μαγαζιά που κρέμονται οι κιθάρες για μήνες εχουν ειδικά stand για nitro?

 

Δε λέω ,ευαισθητο το nitro αλλά νομίζω πως αν προσέχεις όπως και ο taq δε κινδυνέυεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αισθηση  οτι μας εχει παρασυρει ο Θωμας με αυτα που γραφει  στο site ,  αν μπειτε στα site των εταιριων κατασκευης

σταντ  , καμμια δεν γραφει οτι δεν κανουν για νιτρο , ολες γραφουν

οτι κανουν για ολες τις κιθαρες

Μυστηρια πραματα.......

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχει μία δόση υπερβολής σε αυτά που γράφονται, αλλά όταν πρωτοείδα φωτογραφίες από κιθάρες με φθορές λόγω stand μου κόπηκε η όρεξη για ρίσκα. Οπότε καλύτερα να χρησιμοποιήσει κανείς κάλυμμα - έστω και αυτοσχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοον... Το 99% των κιθαρων που ευαγγελιζονται nitro βαφη, δεν ειναι 100% nitro, αλλα κατι περιεργο που δεν γνωριζω. Χρησιμοποιω σπιτι μου hercules wall stands απο οπου  κρεμονται η angus young sg μου, η jaguar μου, η gretsch μου, η ric μου και η tele μου που ειναι ολες με νιτρο βαφη... Οταν ειχα δωσει στον τεχνικο μου την ακουστικη μου (Μια harmony του 1959) που εχει true νιτρο φαβη, μετα απο παραμονη 1-2 εβδομαδων σε ενα πανομοιοτυπο με τα δικα μου stands, το βερνικι σε εκεινα τα σημεια καταστραφηκε...

Οποτε, αν η κιθαρα σας ειναι στανταρ παραγωγης, go for it.. Αν εχετε καμια vintage nitro η καμια custom shop, historic etc, αφηστε το για να εισαστε ησυχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Fender Stratocaster 50th Aniversary βαμενη πολυ ελαφρια αλα παλαια.

Δυο φορες που ακουμπησε σε μεταλικο μερος βασης , το χρωμα στα σημεια επαφης πηγε περιπατο!

Η βαση που εχω ειναι η ακριβη της Proel .

Εψαξα για κατι καλυτερο αλλα μεχρι τωρα τζιφος! ???

Be careful!!!!!!!!

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.quiklok.com/catalog/?p=productsMore&iProduct=40&sName=GS-450

Εχω αυτο χωρις μεχρι τωρα προβληματα σε δυο νιτροκιθαρα που εχω (les paul - eric johnson strat).Παρολα αυτα ενα ντυσιμο με πανακι εκει που ακουμπαει το οργανο δεν κανει κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου