Προς το περιεχόμενο

Χάθηκε η "Τροποποίηση" στα ποστς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, μιας και το Noiz αξίζει να είναι ένα σύνολο από συμβουλές και συζητήσεις που θα μπορεί να ανατρέχει κανείς, πρέπει νομίζω να έχουμε την ευχέρεια να διορθώνουμε παλιότερα ποστς μας. Για τρεις λόγους:

 

(α) γιατί μπορεί να βλέπουμε ότι έχουμε γράψει κάτι που δεν είναι τεχνικά σωστό κάτω από τη νέα ματιά που του ρίχνουμε, πχ εγώ είχα γράψει για ένα πετάλι τρέμολο ότι είναι "εξαιρετικά περίπλοκο στη χρήση του" ενώ στην πραγματικότητα εννοούσα "αχρείαστα περίπλοκο στη χρήση του μιας και τα πετάλια τρέμολο είναι αρκετό να έχουν δυο - τρία κουμπιά".

 

(β) Γιατί λόγω της αλλαγής από το παλιό φόρουμ στο καινούργιο, μερικά λινκς σε παλιές συζητήσεις δεν δουλεύουν πια.

 

(γ) Γιατί μερικά ιντερνετ λινκς που έχουμε δώσει στο παρελθόν έχουν αλλάξει.

 

Τώρα θα ρωτήσει κάποιος, ποιος κοιτάει τα παλιά του ποστ για να κάνει τέτοιες αλλαγές; Kαμιά φορά (αν μου περισσεύει λίγη ώρα για σκότωμα) τα κοιτάω εγώ, και ίσως κι άλλοι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα ρωτήσει κάποιος, ποιος κοιτάει τα παλιά του ποστ για να κάνει τέτοιες αλλαγές; Kαμιά φορά (αν μου περισσεύει λίγη ώρα για σκότωμα) τα κοιτάω εγώ, και ίσως κι άλλοι.

 

Εγώ σίγουρα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μιας και το Noiz αξίζει να είναι ένα σύνολο από συμβουλές και συζητήσεις που θα μπορεί να ανατρέχει κανείς, πρέπει νομίζω να έχουμε την ευχέρεια να διορθώνουμε παλιότερα ποστς μας. Για τρεις λόγους:

 

(α) γιατί μπορεί να βλέπουμε ότι έχουμε γράψει κάτι που δεν είναι τεχνικά σωστό κάτω από τη νέα ματιά που του ρίχνουμε, πχ εγώ είχα γράψει για ένα πετάλι τρέμολο ότι είναι "εξαιρετικά περίπλοκο στη χρήση του" ενώ στην πραγματικότητα εννοούσα "αχρείαστα περίπλοκο στη χρήση του μιας και τα πετάλια τρέμολο είναι αρκετό να έχουν δυο - τρία κουμπιά".

 

 

Ναι αλλα αμα αλλαξεις ενα ποστ σου αυτοι που συζητουσαν μαζι σου για ενα θεμα ειχαν απαντησει με βαση την αρχικη μορφη του ποστ σου και ετσι μπορει με τη διορθωση του να προκυψει προβλημα στην αναγνωση ενος thread.

 

Ετσι και αλλιως μπορεις να κανεις παραθεση στο ποστ εκεινο και να εξηγησεις τι εννουσες ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κι εγώ με την αφαίρεση ή τον χρονικό περιορισμό της "τροποποίησης". Και επίσης ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των users που διαβάζουν παλιά τους post και τα διορθώνουν αν κάτι δεν πάει καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μερική τροποποίηση σε ενα post βοηθά αρκετά στη σωστότερη διατύπωση ή/και βελτίωση ορθογραφικών – συντακτικών σφαλμάτων. Δεν έχει νόημα να διαβάσουν ένα topic π.χ εκατό μέλη και μετά από μια βδομάδα να πάει ο καθένας να αλλάξει τη θέση του. Και εγώ ο ίδιος έχω μετανιώσει για post που δεν εννοούσα πραγματικά και η μη τροποποίηση δυστυχώς βοηθά στο να δοθεί μεγαλύτερο βάρος στα λεγόμενά μας, από εμάς τους ίδιους. Αν υπήρχε η τροποποίηση, συνειρμικά λες «Έλα μωρέ, θα το αλλάξω».

 

Ακόμη και σε αυτή τη περίπτωση, υποθέτω ότι κάποιο μέλος μπορεί να ενοχλήσει έναν moderator και να ζητήσει τη συνδρομή του για τυχών αλλαγές.

 

Άλλωστε δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις σε ένα post. Εσκεμμένα το κάνεις.

Οπότε εφόσον μιλάμε για γραπτό λόγο, ας έχει και τη βαρύτητα που του αρμόζει.

 

Το σύστημα που έχω δει να δουλεύει θετικά σε αρκετά forum, είναι 24ωρη αλλαγή σε οποιοδήποτε μήνυμα ενός μέλους μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ψηφίζω υπέρ του χρονικού περιορισμού και μάλιστα λιγότερο απο μέρα (προτιμούσα το 1 ώρα) διαφορετικά μια αλλαγή εκ των υστέρων μπορεί να αλλάξει όλο το νόημα ενός θέματος.

 

Η μόνη μου επιφύλαξη είναι στις Αγγελίες όπου μπορεί η πρώτη καταχώρηση να έχει π.χ. μια τιμή 100 ευρώ και μετά απο 5 καταχωρήσεις η τιμή να πέσει στο 50 ευρώ. Αυτός όμως που θα διαβάσει μονο την πρώτη καταχώρηση ίσως βαρεθεί να διαβάσει παρακάτω ... αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα τέτοιο βιαστικό αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι κατι σημαντικο, (πχ εχετε γραψει μια ημερομηνια που θα γινοταν μια συναυλια και στην πορεια αλλαζει για χ λογους η ημερα "διεξαγωγης") μπορουμε να επικοινωνουμε με το αντμινιστρατορα ή καποιον υπευθηνο με ΠΜ να το διορθωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ειναι κατι σημαντικο, (πχ εχετε γραψει μια ημερομηνια που θα γινοταν μια συναυλια και στην πορεια αλλαζει για χ λογους η ημερα "διεξαγωγης") μπορουμε να επικοινωνουμε με το αντμινιστρατορα ή καποιον υπευθηνο με ΠΜ να το διορθωσει?

 

Ασφαλώς...  :)

Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το κουμπί "αναφορά στο συντονιστή".

(Αυτό το κουμπί, στέλνει ένα email με το link του "αναφερόμενου" post όπου μπορείς να συμπληρώσεις και ένα κειμενάκι με την επεξήγηση. (Π.χ. "Αυτό είναι λάθος, αντί "τάδε" πρέπει να λέει "δείνα", αν μπορεί κάποιος ας το αλλάξει." )  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου