Προς το περιεχόμενο

Sigur Rós 'Heima'


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=lr4s7KeCbV8

 

Μία ολόκληρη ταινία είναι, στα 224 ΜΒ.

Διατίθεται με την έγκριση της μπάντας, νόμιμο υλικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'heima' is sigur rós's first ever film, filmed over two weeks during the summer of 2006 when the band undertook a series of free, unannounced concerts in iceland. they hauled 40-plus people round 15 locations to the furthest flung corners of their homeland for their debut venture into live film, to create something, well, inspirational.

 

on their way they went to ghost towns, outsider art shrines, national parks, small community halls and the absolute middle-of-nowhere-ness of the highland wilderness, as well as playing the largest gig of their career (and in icelandic history) at their homecoming reykjavik show.

 

'heima' (icelandic for "at home" or "homeland"), truly, shows sigur rós as never before. whereas seeing the group live is normally a large-scale and sometimes overwhelming experience, making full use of lights and mesmeric visuals, 'heima' was always intended to reveal more of what was actually going on on stage. it does this via long-held close-ups and a rare intimate proximity, without ever once breaking the spell.

 

loosely based on a documentary format - and including personal reflections from the band - 'heima' also serves as an alternative primer for iceland the country, which is revealed as less stag destination-du-jour and more desolate, magical place where human beings have little right to trespass.

 

'heima' features performances of songs from all four sigur rós albums, many radically reworked, as well as two exclusive new songs in 'guitardjamm', which was filmed inside an abandoned herring oil tank in the far west of the country, and the traditional 'a ferd til breidarfjardar 1922', performed with poet steindor andersen.

 

'heima' was directed by dean deblois, a long-time fan of the band and director of the oscar-nominated animated feature 'lilo & stitch', using an icelandic crew.

 

to order Heima on DVD:

UK: http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/A...

US: http://www.amazon.com/Heima-Dean-DeBl... (less)

Added: February 29, 2008

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω δεί. Ακόμα καλύτερη σε DVD. Πιθανότατα το καλύτερο "οπτικό μουσικό ντοκουμέντο " που έχει κυκλοφορήσει (βέβαια πάντα υπάρχει το Toward the within).

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν απ τους τυχερούς ;D που την είδαν σε κινηματογράφο, στις περασμένες "νύχτες πρεμιέρας"..η αίθουσα εντελώς γεμάτη και ο σκηνοθέτης με τον παραγωγό ήταν εκεί για συζήτηση...

 

αναφέρω ότι ο φίλος που χαμε πάει μαζί να το δούμε, από τότε έπαθε κόλλημα με το group αυτο αλλά και με τα τοπιά της ισλανδιάς και ετοιμάζεται να τεξιδέψει ως εκεί... :o

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν απ τους τυχερούς ;D που την είδαν σε κινηματογράφο, στις περασμένες "νύχτες πρεμιέρας"..η αίθουσα εντελώς γεμάτη και ο σκηνοθέτης με τον παραγωγό ήταν εκεί για συζήτηση...

 

 

Εσύ πήρες το εισιτήριο που δεν βρήκα ρε αλήτη?  :D

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως φοβερη ταινια, must για τους οπαδους (και οχι μονο...)

 

Καλα στις, νυχτες πρεμιερας πρεπει να κανεις κρατηση πλεον απο τωρα για του χρονου!

 

 

PaulVon, η αναφορα σου στους Dead Can Dance με συγκινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στις, νυχτες πρεμιερας πρεπει να κανεις κρατηση πλεον απο τωρα για του χρονου!

 

PaulVon, η αναφορα σου στους Dead Can Dance με συγκινει...

 

Eμένα να δεις πώς με συγκινεί το Nord που έχεις για avatar...

 

Oι Νύχτες Πρεμιέρας δεν είναι τόσο δύσκολη περίπτωση. Τα τελευταία 11 χρόνια που το παρακολουθώ (δλδ όσες φορές τυχαίνει να είμαι Σεπτ. Αθήνα) βρίσκω άνετα εισιτήριο μερικές μέρες πριν, ή ακόμη καλύτερα για εμάς τους φανατικούς εισιτ. διαρκείας (όπως τις τελευταίες 3-4 φορές που πήγα).

 

Να γυρίσω στο τόπικ, και να σημειώσω ότι σήμερα στην πρωτη σελίδα του YouTube υπάρχει μια συλλογή από βίντεο εξολοκλήρου επιλεγμένη από το συγκρότημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εμένα μου το πήραν για δώρο χριστουγέννων και το είδα με όλους τους φίλους και δασκάλους και μαθητές από μία φορά! Και μία με τον αδερφό μου και το κορίτσι μου. Ευαγγέλιο. Κάτι ανάλογο με το live in pompei ειδικά η συναυλία στο ρεκιαβικ (νομίζω παίζουν το popsong).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ειδικά η συναυλία στο ρεκιαβικ (νομίζω παίζουν το popsong).

 

 

Οντως την πρωτη φορα που ακουσα το τραγουδι μου ηρθε οργασμος στα αυτια μου.τι να πεις για αυτη τη μπαντα;διαστημικος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου