Προς το περιεχόμενο

Queen Bohemian Rhapsody 24 tracks


SImon2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχει βγαλει κανεις ακρη πιο track ειναι τι???

Εκτος απο τα 22,23,24 που ειναι σιγουρα μπασο ,τα αλλα ειναι χασιμο...

Αν ξεσκαρταρε κανεις ,ας μας πει και εμας...

 

 

Φαντσου οτι το A Night At The Opera ηταν το πρωτο album twn Queen που ηχογραφηθηκε σε 24καναλο(μεχρι τοτε 16καναλα). Οποτε αναγκαζονταν να κανουν αμετρητα bounce για να εχουν ταυτοχρονα ολα αυτα τα καναλια. Οποτε γι'αυτο οπου εβρισκαν κενο σε ενα καναλι (πχ τυμπανα) εβαζαν ενα stack απο χορωδιες , κιθαρες κοκ. Τοτε δεν ηταν οπως σημερα που για ενα ντεφι εχουμε την πολυτελεια να φτιαξουμε ενα ξεχωριστο καναλι. Moνο το σημειο με την "οπερα" χρειαστηκε 3 εβδομαδες να ηχογραφηθει, οπως λεει ο Thomas Baker. Εκεινη την εποχη σε τοσο χρονο εφιαχναν ενα ολοκληρο αλμπουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ti tha thelata na sikoso  qeen , nirvana , aguilera , def leppard , the beatles , bob marley ,marvin gaye , nin ?

 

Δίνε εσύ και πες μας και πού τα βρίσκεις ;D ;D Δώσε τίποτα κλασσικό, δώσε και τίποτα πιο καινούριο να βλέπουμε πώς ακούγονται χωριστά τα tracks! :)

 

Θέλω και καινούρια ραδιοφωνικά πράγματα!! Dance, pop, rnb και τέτοια, να δούμε πώς είναι πριν τα ακούσουμε εμείς στα ραδιόφωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti tha thelata na sikoso  qeen , nirvana , aguilera , def leppard , the beatles , bob marley ,marvin gaye , nin ?

Εεε... Όλα;  Και μην στεναχωριέστε, νόμιμο είναι. Το' χω ψάξει ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα sites για sound engineers που δινουν multitrack recordings

 

http://recforums.prosoundweb.com/index.php/t/14857/0/

 

http://www.realworldremixed.com/

 

Ελπιζω να βοηθησα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει τα wav!!!!!! Εφαγα κανα 6ωρο σημερα στο nuendo για να ξεχωρισω και να γκρουπαρω

τα tracks.Απολαυση!!!!!!!

Παραλληλα ειχα την ευκαιρια για πρωτη φορα να μελετησω τα parts του θεου May,και μπορω να πω

οτι βρισκομαι σε πολυ καλο σημειο για τα δεδομενα μου.Μπορει να γραψω και δικες μου κιθαρες....

καλα μη βαρατε ;)

Συγκρινοντας με το album track παρατηρησα οτι εχει και "σκαρτα" takes μεσα στο multitrack,θα ειναι

λιγο ζορι το ξεκαθαρισμα, αλλα ειναι φροντιστηριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω "ξεσκαρταρα" λιγο τα tracks και νομιζω πως ιδιαιτερα στην πρωτη φωνη, ο Mercury εχει περασει 3 καναλια, απο τα οποια μονο ενα ειναι καλο. Και οσον αφορα το μπασο, δεν πρεπει να εχουν περασει και τα 3 καναλια στη μιξη, αλλα το πιο πιθανον ειναι να δουλεψαν με το τριτο.

Οψομεθα..Να βρω λιγο χρονο μονο, για να το πειραξω και λιγο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πρόχειρα και από μνήμης (γιατί δεν ξέρω πώς, κατάφερα και δεν έχω πουθενά το original...) το τελευταίο μέρος.

Για όποιον θυμάται το Wayne's World, είναι ιδανικό για headbanging στο αυτοκίνητο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου