Προς το περιεχόμενο

Απορία για τη ρέγγε και ειδικά για τους στίχους.


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για το αν είναι για λευκούς ή για μαύρους, κίτρινους κόκκινους κτλ...

O Marley με τον Peter Tosh και τον Lee "Scratch" Perry , ήταν παρεούλα κάποτε στους Wailers. Ο Marley όμως ανοίχτηκε μαζί με τον Perry στους Άγγλους και τα μεγάλα στούντιο του Κατακτητή της Τζαμάικα. Ο Tosh που ήταν και πολύ "black power" δεν τους το συγχώρεσε και την έκανε γι'αυτό το λόγο. Στην αρχή , όλη η Τζαμάικα έκραζε τον Μarley και μετά  (από πολύ λίγα χρόνια), όλα τα γκρουπ ,μέχρι και ο ίδιος o Tosh , υπέγραφαν με μεγάλες εταιρείες των Λευκών κατακτητών. Έτσι διαδώθηκαν οι τεχνικές του παιξίματος στην Ευρώπη και Αμερική , αλλά κυρίως στην Αγγλία, όπου εγκαταστάθηκαν οι περισσότεροι Reggae artists από το Kingston.

Οι Άγγλοι από τη μερiά τους επειδή πίνανε πολλά ξύδια και τους φαινότανε αργή η Reggae, πήρανε και αρχίσανε να τηn παίζουνε γρήγορα και την κάνανε τη Ska.

Οι Γερμανοί φορτώσανε τα Samplers τους με Reggae και τα τυλίξανε με patchoκαλώδια και τα στείλανε στον Ψηφιακό Παράδεισο. Ακόμα και οι Ρώσσοι παίζουνε Ρέγγε.

H μεγαλύτερη όμως απόδειξη ότι η Ρέγκε παίζεται και από λευκούς είναι οι UB40.

Φαίνεται όμως η "Λευκίλα" ρε παιδί μου. Και στους One Drop,Locomondo.

Είναι σαν να παίζουν ρεμπέτικα.. Νιγηριανοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εχω ακουσει και χειροτερα... ;D π.χ τον Manu Katche

 

http://www.manu-katche.com/

 

να προσπαθει να παιξει ζεϊμπεκικο σε ενα δισκο της Αλεξιου και να τα κανει μαυρα χαλια... :) :)

 

Τον ξερω τον Manu Katche και ειναι ο αγαπημενος μου ντραμερ!Εχει παιξει σε δισκο της Αλεξιου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε παιδια ΕΛΕΟΣ....(δεν αναφερομαι σε εσενα Bluesbreaker) η original ηχογραφηση του Catch a fire ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τις remixed της Island που κυκλοφορησαν internationally...

 

+1.000.000

 

Κι όχι μόνο του catch a fire  :)

 

Να συμπληρωθεί (αόριστα) οτι reggae/roots/ska/dub είναι πράγματα αλληλένδετα,όπως λέμε soul/funk ένα πράμα  ;)

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε εσυ μια μπαντα που να μπορειτε να το παιξεται ΣΩΣΤΑ αυτο το κομματι και εγω θα σας βγαλω δισκο..

 

εγω θα τον πληρωσω κι ολας και θα πουλησω και το σπιτι μου για να τον σπρωξω.. :) :) :)

 

ειπαμε ΔΕΝ γινεται να παιξεις ετσι....ο λογος?απλα ΔΕΝ γινεται... :) (δεν πα να χτυπιεσαι οτι μπορεις?ΕΓΩ (με τη φωτεινη μου..λαμψη :) :)) σου λεω οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!! ;D :)

 

 

 

3)Εχετε δει Σουηδους να παιζουν ρεμπετικα?Ειχα πετυχει ενα ντοκιμαντερ στην ΕΤ3.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ της τζαζ επαιζαν κ μετα απο το 1ο σοκ,αποφασισα οτι δεν ξαναπαιζω με γκρουπ με αγγλικο στιχο.

 

Εχω ακουσει και χειροτερα... ;D π.χ τον Manu Katche

 

http://www.manu-katche.com/

 

να προσπαθει να παιξει ζεϊμπεκικο σε ενα δισκο της Αλεξιου και να τα κανει μαυρα χαλια... :) :)

 

Α ρε Superfunk με εφτιαξες παλι!!!ασχετο αλλα για μενα το πιο δυσκολο ειναι να παιξει ενας drummer ΣΩΣΤΑ reggae groove!!εχω ακουσει fusionojazzistes οι οποιοι δεν μπορουν να το κανουν να ακουστει οπως πρεπει!!!αυτη η λιτοτητα του drumming με τα 1-drop ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα!!και ομως ΦΑΙΝΕΤΑΙ τοσο ευκολο...αλλα στην πραγματικοτητα "dont try it at home"  :P!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Άγγλοι από τη μερiά τους επειδή πίνανε πολλά ξύδια και τους φαινότανε αργή η Reggae, πήρανε και αρχίσανε να τηn παίζουνε γρήγορα και την κάνανε τη Ska.

 

ωπα παρτο αλλοιως.. :) η σκα προυπηρχε της ρεγγε στη Τζαμαϊκα,απλα εγινε ευρυτατα γνωστη απο το Αγγλικο revival ;)

 

ασχετο αλλα για μενα το πιο δυσκολο ειναι να παιξει ενας drummer ΣΩΣΤΑ reggae groove!!

 

μα ΑΚΡΙΒΩΣ εκει ειναι το προβλημα και δεδομενου οτι μια μπαντα ειναι τοσο καλη οσο ο ντραμμερ της..αποχαιρετα την την Αλεξανδρεια.... ;)

 

Τον ξερω τον Manu Katche και ειναι ο αγαπημενος μου ντραμερ!Εχει παιξει σε δισκο της Αλεξιου??

 

δυστυχως ....(και εμενα ειναι απο τους αγαπημενους μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες τι είναι αυτά που λέτε; Ποιος μίλησε για φυλετομ@λ@κίες εδώ μέσα;

Αυτό που είπα τουλάχιστον εγώ είναι ότι κάθε μουσική έχει ένα υπόβαθρο που την γεννά. Δεν έχει ο μαύρος στο kingston τα ίδια προβλήματα με τον λευκό της νορβηγίας! Έτσι και οι διαφορετικές μουσικές που ξεκίνησαν από τον καθένα, βάζοντας τα προσωπικά τους βιώματα, είναι πολύ δύσκολο να πατροναριστούν από κάποιον με εντελώς άλλα. Το να τα αφομοιώσει και να τα προβάλλει μέσα από το δικό του πρίσμα είναι εντελώς άλλο

 

Εξάλλου δεν ισχύουν τα περί φυλής, καθώς είναι γνωστό στους πάντες ότι την έχω μεγαλύτερη από οποιοδήποτε μαύρο άσπρο κίτρινο κόκκινο! (την καράφλα :D)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Εχετε δει Σουηδους να παιζουν ρεμπετικα?Ειχα πετυχει ενα ντοκιμαντερ στην ΕΤ3.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ της τζαζ επαιζαν κ μετα απο το 1ο σοκ,αποφασισα οτι δεν ξαναπαιζω με γκρουπ με αγγλικο στιχο.

 

Πω ρε φίλε τι μου θύμησες; Τους είχα πετύχει κι εγώ δαύτους....Απλά απίστευτοι οι τύποι!

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου δεν ισχύουν τα περί φυλής, καθώς είναι γνωστό στους πάντες ότι την έχω μεγαλύτερη από οποιοδήποτε μαύρο άσπρο κίτρινο κόκκινο! (την καράφλα Cheesy)

 

Φιλε μπουκα δυστυχως συμφωνα με ερευνες οι μαυροι την εχουν μεγαλυτερη.....την καραφλα ;) σε σχεση με τους λευκους και φυσικα τους κιτρινιαρηδες κατα μεσο ορο παντα!ακομα και εκει ειναι καλυτεροι  :P!μη σου πω οτι και αυτοι ανακαλυψαν τη γενετησια πραξη  ;D πριν απο χιλιαδες χρονια!(με ολη αυτη την προπαγανδα στο τελος θα νομισετε οτι ειμαι μαυρος...για αυτο στο avatar μου εχω εναν που κρυβει "μαυριλα" το προσωπο του ;D ;D ;D ;D!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τα αφομοιώσει και να τα προβάλλει μέσα από το δικό του πρίσμα είναι εντελώς άλλο

Αυτό το οποίο γίνεται στις περιπτώσεις μας όλες.Αλλά το υπόβαθρο κοινωνικοπολιτισμικό σε κάθε φυλή αφορά το στίχο κ την ερμηνεία.Αν τα ακούσματα ενός ανθρώπου είναι ρέγγε θα παίξει ρέγγε κ καλά κιόλας.Αλλά στίχο κ τραγούδι δεν θα κάνει σωστό.(Όπως τα μέταλ τα ελληνικά ένα πράμα).Πάνω σε αυτό μπορεί να προσθέσει ή όχι νέα στοιχεία του δικού του περιβάλλοντος.

Όσο για το αν φτάνει κάποιος τον μαυρο-άσπρο-κίτρινο-μπλέ-φούξια είναι όπως τις πατέντες(copyright) το θέμα.Μπορώ να το φτάσω-αγοράσω-πάρω-χρησιμοποιήσω αλλά δεν είναι δικο μου, καθαρά για λόγους δημιουργίας κ όχι ανικανότητας αναπαραγωγής.Μπορώ να το εξελίξω κ να δημιουργήσω ένα νέο προϊόν.(Συνήθως αυτό γίνεται για λόγους προβολής και είναι κανόνας αν κάποιος θέλει να προχωρήσει)

Συμφωνείτε?Είναι σωστά διατυπωμένο τώρα?

 

Υ.Γ.(Ξαναγράφω και δίνω τροφή στο 2ο γύρο αντιπαραθέσεως.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τα αφομοιώσει και να τα προβάλλει μέσα από το δικό του πρίσμα είναι εντελώς άλλο

Αυτό το οποίο γίνεται στις περιπτώσεις μας όλες.Αλλά το υπόβαθρο κοινωνικοπολιτισμικό σε κάθε φυλή αφορά το στίχο κ την ερμηνεία.Αν τα ακούσματα ενός ανθρώπου είναι ρέγγε θα παίξει ρέγγε κ καλά κιόλας.Αλλά στίχο κ τραγούδι δεν θα κάνει σωστό.(Όπως τα μέταλ τα ελληνικά ένα πράμα).Πάνω σε αυτό μπορεί να προσθέσει ή όχι νέα στοιχεία του δικού του περιβάλλοντος.

Όσο για το αν φτάνει κάποιος τον μαυρο-άσπρο-κίτρινο-μπλέ-φούξια είναι όπως τις πατέντες(copyright) το θέμα.Μπορώ να το φτάσω-αγοράσω-πάρω-χρησιμοποιήσω αλλά δεν είναι δικο μου, καθαρά για λόγους δημιουργίας κ όχι ανικανότητας αναπαραγωγής.Μπορώ να το εξελίξω κ να δημιουργήσω ένα νέο προϊόν.(Συνήθως αυτό γίνεται για λόγους προβολής και είναι κανόνας αν κάποιος θέλει να προχωρήσει)

Συμφωνείτε?Είναι σωστά διατυπωμένο τώρα?

 

Υ.Γ.(Ξαναγράφω και δίνω τροφή στο 2ο γύρο αντιπαραθέσεως.)

 

Aφου εγκαινιαζεται ο 2ος γυρος γραφω και εγω ;)!

Συμφωνω γενικα μαζι σου!τα σημεια που θελω να τονισω ειναι:

1.γιατι διαχωριζεις το στιχο και τα φωνητικα απο τα οργανα?και τα οργανα εχουν δικια τους φωνη και ιδιομορφιες τοσο σε επιπεδο τεχνικης οσο και φρασεολογιας...αυτο δηλαδη που ειπες για τα "slung" φωνητικα στη reggae ισχυει και για τα οργανα παρομοιως

2.συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τα bold

3.νομιζω οτι το παραδειγμα με τα copyrigtht ειναι καπως ατοπο!δεν περιφρουρει ο καθε λαος τη μουσικη του με copyrights σαν τη φετα και το ουζο!η παραδοση ουτε πωλειται ουτε αγοραζεται ειναι ελευθερη να εξελιχθει ειτε μεσα στη χωρα ειτε σε παγκοσμιο επιπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου