Προς το περιεχόμενο

Απορία για τη ρέγγε και ειδικά για τους στίχους.


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστα τα τζαζομπλούζ ρε, κοιτα τη ρέγγα και ξαναλέω αυτό που παίζουν οι Soulfire,One drop,Locomondo,Laternativa είναι ρέγγε?Είναι ίδιο με αυτό που μας έδωσε ο marley?Εγώ το βρίσκω ίδιο με τα τζαμαικανα.

Την ξέρω την απάντηση που θα πάρω.

 

Απ την άλλη με το να σκεφτόμαστε το πόσο θεός είναι αυτός ο μάυρος και τι ωραία που γκρουβάρει μήπως είναι για να δικαιολογούμε την δικιά μας αποτυχημένη πρόοδο και καθυσηχαζόμαστε με το να τα παρατάμε επειδή απλά τον "θεο" ούτε τον βλέπει κανείς ούτε τον ακουμπάει ούτε τον ξεπερνάει?(Λέω γω τώρα, γιατί πολύ αρνητικούρα έχει πέσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ την άλλη με το να σκεφτόμαστε το πόσο θεός είναι αυτός ο μάυρος και τι ωραία που γκρουβάρει μήπως είναι για να δικαιολογούμε την δικιά μας αποτυχημένη πρόοδο και καθυσηχαζόμαστε με το να τα παρατάμε επειδή απλά τον "θεο" ούτε τον βλέπει κανείς ούτε τον ακουμπάει ούτε τον ξεπερνάει?(Λέω γω τώρα, γιατί πολύ αρνητικούρα έχει πέσει)

 

+10.000....

Μα φυσικά και έτσι είναι..!! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=hpivgO3QFbo

 

Που είναι το δύσκολο να το παίξεις σε αυτή τη μουσικη ρε παιδιά.Θεικό κομμάτι αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Τον Jah απο πάνω δεν πρόκειται να τον πιάσεις αν δεν πάς να μάθεις τζαμαικανα ρεγγε στη τζαμάικα.

ΤΕΛΟΣ, πάω να φάω και να παίξω την κιθαρίτσα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα τα τζαζομπλούζ ρε, κοιτα τη ρέγγα και ξαναλέω αυτό που παίζουν οι Soulfire,One drop,Locomondo,Laternativa είναι ρέγγε?Είναι ίδιο με αυτό που μας έδωσε ο marley?Εγώ το βρίσκω ίδιο με τα τζαμαικανα.

Την ξέρω την απάντηση που θα πάρω.

 

Απ την άλλη με το να σκεφτόμαστε το πόσο θεός είναι αυτός ο μάυρος και τι ωραία που γκρουβάρει μήπως είναι για να δικαιολογούμε την δικιά μας αποτυχημένη πρόοδο και καθυσηχαζόμαστε με το να τα παρατάμε επειδή απλά τον "θεο" ούτε τον βλέπει κανείς ούτε τον ακουμπάει ούτε τον ξεπερνάει?(Λέω γω τώρα, γιατί πολύ αρνητικούρα έχει πέσει)

 

Ρε παιδια δε λεω οτι ειμαστε εξελικτικα κατωτεροι ουτε ανωτεροι!!αν αφιερωσεις τη ζωη σου ακουγοντας ενα ειδος μουσικης και μπεις στη φιλοσοφια του πραγματος τιποτα δεν ειναι απιθανο!!αλλα πως να το κανουμε οταν εμεις απο τη γεννηση μας ακουγαμε Χιωτη και Κλαρινα,αυτοι ακουγαν gospel!και αυτοι αν ακουσουν ρεμπετικα και microtones θα τους σηκωθει η τριχα και δε θα καταλαβουν καν τι ειναι!!μην ξεχνατε οτι οι κλιμακες ειναι οι ιδιες,αλλα γιατι ακουγονται διαφορετικα σε ανατολη,δυση,αφρικη και κινα??οσο για τους locomondo κτλ.(αξιολογα σχηματα,εξισου σημαντικα και μου αρεσουν παρα πολυ) σου λεω απλα οτι δεν εχουν καμια σχεση με mr.Bobby ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=hpivgO3QFbo

 

Που είναι το δύσκολο να το παίξεις σε αυτή τη μουσικη ρε παιδιά.Θεικό κομμάτι αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Τον Jah απο πάνω δεν πρόκειται να τον πιάσεις αν δεν πάς να μάθεις τζαμαικανα ρεγγε στη τζαμάικα.

ΤΕΛΟΣ, πάω να φάω και να παίξω την κιθαρίτσα μου.

 

Καλα σοβαρολογεις??ακους τον drummer??αυτο το "μπαφιασμενο" πραγμα που ακουγεται ειναι ολη η μαγκια της reggae!!κανε εσυ μια μπαντα που να μπορειτε να το παιξεται ΣΩΣΤΑ αυτο το κομματι και εγω θα σας βγαλω δισκο...(δεν κανω προσωπικη επιθεση προς θεου,απλα και εγω-το εχω πει χιλιαδες φορες- ημουν μεταλλας και τα εβλεπα ολα ισιωμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η Reggae.

Και η Ελληνική πρωτοπορία στη Reggae σκηνή είναι η ταινία αυτή που είναι γυρισμένη τη δεκαετία του 70 από τον σκηνοθέτη Μπαφαλούκο. Rockers τη λένε και θεωρείται ακόμα και σήμερα η καλύτερη ταινία σχετικά με το ρέγγε και την ζωή των μουσικών της στη Τζαμάικα.

Δείτε και καταλάβετε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Katchafire

 

Να και κινεζάκι με πολλούς και διαφορουν που παίζει ρέγγε.Αυτος δηλαδή δεν το χει μου λές επειδή δεν είναι μαύρος.

Τελικά ξανάγραψα αλλά τώρα πραγματικά δεν θα ξαναγράψω.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πραματακια:

 

1)αν το χορτο ηταν το θεμα για να παιξεις ρεγκε,θα επαιζαν καταπληκτικα στην Ολλανδια

 

2)Δεν υπαρχει πιο αστειο πραμα απο Ελληνες να παιζουν ρεγκε.ΕΚΛΑΙΓΑ απο τα γελια στη Σαμοθρακη,οποιος εχει παει,καταλαβαινει για τι πραμα μιλαω

 

3)Εχετε δει Σουηδους να παιζουν ρεμπετικα?Ειχα πετυχει ενα ντοκιμαντερ στην ΕΤ3.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ της τζαζ επαιζαν κ μετα απο το 1ο σοκ,αποφασισα οτι δεν ξαναπαιζω με γκρουπ με αγγλικο στιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε εσυ μια μπαντα που να μπορειτε να το παιξεται ΣΩΣΤΑ αυτο το κομματι και εγω θα σας βγαλω δισκο..

 

εγω θα τον πληρωσω κι ολας και θα πουλησω και το σπιτι μου για να τον σπρωξω.. :) :) :)

 

ειπαμε ΔΕΝ γινεται να παιξεις ετσι....ο λογος?απλα ΔΕΝ γινεται... :) (δεν πα να χτυπιεσαι οτι μπορεις?ΕΓΩ (με τη φωτεινη μου..λαμψη :) :)) σου λεω οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!! ;D :)

 

 

 

3)Εχετε δει Σουηδους να παιζουν ρεμπετικα?Ειχα πετυχει ενα ντοκιμαντερ στην ΕΤ3.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ της τζαζ επαιζαν κ μετα απο το 1ο σοκ,αποφασισα οτι δεν ξαναπαιζω με γκρουπ με αγγλικο στιχο.

 

Εχω ακουσει και χειροτερα... ;D π.χ τον Manu Katche

 

http://www.manu-katche.com/

 

να προσπαθει να παιξει ζεϊμπεκικο σε ενα δισκο της Αλεξιου και να τα κανει μαυρα χαλια... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πραματακια:

 

1)αν το χορτο ηταν το θεμα για να παιξεις ρεγκε,θα επαιζαν καταπληκτικα στην Ολλανδια

 

2)Δεν υπαρχει πιο αστειο πραμα απο Ελληνες να παιζουν ρεγκε.ΕΚΛΑΙΓΑ απο τα γελια στη Σαμοθρακη,οποιος εχει παει,καταλαβαινει για τι πραμα μιλαω

 

3)Εχετε δει Σουηδους να παιζουν ρεμπετικα?Ειχα πετυχει ενα ντοκιμαντερ στην ΕΤ3.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ της τζαζ επαιζαν κ μετα απο το 1ο σοκ,αποφασισα οτι δεν ξαναπαιζω με γκρουπ με αγγλικο στιχο.

 

1)Απολυτως σωστος  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2)ενταξει υπαρχουν και πολυ καλα ελληνικα  reggae σχηματα πχ.Global Vibe,αλλα και παρα πολλα που ειναι για να τα κλαιν οι ρεγκες!

3)δυστυχως οχι....αλλα μπορω να φανταστω ;)!αυτο λεμε μουσικαρες της τζαζ αλλα αν δεν εχεις τα βιωματα και δεν εχεις ασχοληθει ενδελεχως με το πραγμα αστο!εν τω μεταξυ τι σχεση εχει η τζαζ με το ρεμπετικο??ανατολη-δυση(κυριολεκτικα ;))!αυτο σκεφτειτε το αν αναλογιστειτε πως χρησιμοποιουν την δεσποζουσα με b9 και b13(dom7b9b13 για τη jazz η αλλιως χιτζαζ για τους ανατολιτες)!!ειναι μια κλιμακα που τη χρησιμοποιουν και οι δυο κατα κορον αλλα με ENTΕΛΩΣ διαφορετικο τροπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου