Προς το περιεχόμενο

Lemur -εναλλακτικός controller


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γι' αυτό και κανείς (σχεδόν) δεν αγοράζει πλέον modular synths

 

Ένας σημαντικότατος λόγος για τον οποίον κάποιος δεν θα αγόραζε ένα modular, ακόμη και entry-level, είναι ο φόβος. Ο φόβος του να πρέπει να αφιερώσω χρόνο αρκετό για να μάθω τo κάθε τι καινούριο, ο φόβος του ότι δεν έχω υπομονή και θα ακολουθήσω την πεπατημένη αγοράζοντας ένα Virus με τα ίδια χρήματα, ο φόβος του μήν τυχόν και δεν μπορέσω να βγάλω τον ήχο που θέλω λόγω περιορισμένων γνώσεων, ο φόβος μήπως και αν βγάλω κάτι διαφορετικό απ' ότι είχα κατά νου στην αρχή μπορεί και να μου αρέσει, ο φόβος του που θα το πουλήσω, αν θα το πουλήσω και πόσο, κ.λ.π., ο φόβος μήπως και με κράξουν κάποιοι επειδη θα δαπανήσω λεφτά για κάτι που εκείνοι δεν θα κοιτούσαν καν...

 

 

οχι απαραιτητα με τα λεφτα που θα παρεις ενα entry-level modular μπορεις να παρεις καποιο VA το οποιο μπορει να καλυψει τις αναγκες σου για μια πληρη ενορχηστρωση απο μονο του(μιλαω φυσικα για multitimbrals).

 

 

Fear no more. Στην Τέχνη ο φόβος είναι εχθρός. ;)

 

και ο φοιβος  :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Define ελιτίστικο, γιατί υπάρχουν και εντελώς άσχετοι που έχουν modulars. Ο Hans Zimmer με τον 18χρονο με τον πλούσιο πατέρα είναι στην ίδια ελίτ;

 

Πανάκριβο; Ένα basic σύστημα της Doepfer, (1 rack), δεν είναι καθόλου πανάκριβο.

 

Όχι τρομερής χρησιμότητας; Εξαρτάται από το που θέλει να το χρησιμοποιήσει κάποιος. Αν το θέλει για live σε σουβλακερί, ναι είναι άχρηστο.

Τόσο ο Zimmer όσο και ο πλούσιος μπαμπάς του 18χρονου θεωρούνται ελίτ. Ο μεν Hans ανήκει στην ελίτ των κορυφαίων συνθετών παγκοσμίως, ο δε βαθύπλουτος στην ελίτ των... βαθύπλουτων! :D

Επέτρεψέ μου βέβαια να αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί 18χρονοι που να επιθυμούν modular synths αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας προφανώς. ;)

 

Για το κόστος των modulars, υποτίθεται ότι ένα modular synth το παίρνεις για τα μη-basic πράγματα που μπορεί να σου προσφέρει, σωστά; Αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ έμπειρος σε αυτό τον τομέα, πες ότι δεν τα ξέρω καλά και άσε αυτό το point στην άκρη.

 

Όσο για τη χρησιμότητα, πιστεύω ότι στον κόσμο των σύγχρονων synths (analog ή digital, δεν έχει σημασία) υπάρχουν λίγα, πολύ λίγα πράγματα που πραγματικά απαιτούν το modular. Εντάξει, πάω πάσο για τις περιπτώσεις που είναι ΤΟΣΟ απαραίτητο αλλά είναι τόσες πολλές αυτές;

 

Γιατί κάποιοι που έχουν πρωτότυπα εργαλεία δεν πρωτοτυπούν;

Σωστός, πάρα πολύ σωστός, δεν γίνεται πιο σωστός! :)

 

Υπάρχουν και πρωτοποριακοί, η μάλλον σωστότερα, όχι και τόσο διαδεδομένοι controllers εδώ και αρκετά χρόνια και σε πολύ δελεαστική τιμή αλλά δεν βλέπω κανέναν να ασχολείται ιδιαίτερα. Το πρωτοποριακό, σαν concept, δεν είναι απαραίτητα ούτε καλαίσθητο, ούτε εμπορικό. Εναλλακτικούς controllers έχω δει από υπέρυθρες ακτίνες, μέχρι ηλεκτρόδια, μέχρι αισθήτηρες αφής, μέχρι ότι θες. Άρα στο βαθμό που η εφευρετικότητά μας επαφίεται στα τεχνολογικά καλούδια που διαθέτουμε, δε νομίζω ότι πρέπει να παραπανιόμαστε για το ότι παρ' όλα αυτά δεν είμαστε πρωτοποριακοί. Και όταν λέω πρωτοποριακοί δεν εννοώ ως προς Stockhausen, Xenakis, Lucier, κ.λ.π. Εννοώ αν έχουμε την ικανότητα να πρωτοπορήσουμε απέναντι στον εαυτό μας. Εν μέρει, αυτός είναι και ο προσωπικός μου ορισμός για το τι είναι ταλέντο: τίποτε άλλο παρά η ικανότητα να εκπλήσσει κανείς τον εαυτό του.

Συμφωνώ μαζί σου, τα είπες πάρα πολύ ωραία. Ακριβώς αυτό ήταν το point μου, ότι ο συγκεκριμένος controller είναι όπως πάρα πολλά πράγματα που αγοράζει ο κόσμος σε μια προσπάθεια για να ξεχωρίσει. Υπερεκτιμημένος και στην τελική, μπορούμε να ζήσουμε και να κάνουμε πράγματα και χωρίς αυτόν. Well said mr. OurDarkness! ;)

 

EDIT: Επειδή μάλλον δεν το τόνισα αρκετά...

Είναι για κάποιον που θέλει να πρωτοτυπήσει πάση θυσία και -έχοντας εξαντλήσει τα συμβατικά μέσα- στρέφεται σε ό,τι πρωτοποριακότερο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα... χαλαρώστε και πάρτε βαθιές εισπνοές.

 

www.infusionsystems.com

 

Ορίστε: TouchGlove, γάντι δεδομένων, για όσους βαρέθηκαν να κάνουν pitch bending και να έχουν διάφορα αφύσικα αποτελέσματα. Φοριέται και στο δεξί, σαν κόσμημα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριοι οφείλω να ομολογήσω οτι η απάντηση του OurDarkness με κάλυψε.

 

Αυτά που λέω τα λέω στο πλαίσιο μονο και μόνο της ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Φυσικά και το Lemur πονάει την τσέπη , φυσικά και θα αγοραστεί τελευταίο καθώς αποτελέι ένα καθαρά εξειδικευμένο εργαλείο.Χρειάζεται να λέμε τα υτονόητα? Απο την άλλη όμως τα εξειδικευμένα εργαλείο χρησιμοποιύνται για να φέρουν το καινούργιο στην μουσική. Αλήθεια πώς είναι δυνατόν να είναι καλή η μουσική αν δεν έχει κάτι το καινούργιο?

 

Γιατι εμένα προσωπικά σίγουρα θα με ενδιέφερε γιατι θα μπορούσε να συνδυαστεί άριστα με το REAKTOR . Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί απο τους χρήστες το χρησιμοποιούν μαζί με το REAKTOR , προφανώς όχι για απλές συμβατικές λειτουργίες όπως έιναι φανερό και απο τα βιντεο. Εξάλλου γιατι να χρησιμοποιήσω ένα Modular για να φτιάξω ενα απλό μπάσο? Θα το χρησιμοποιήσω για να φτίαξω ένα μπάσο που ξέρω ότι δεν μπορεί να γίνει σε VA ή μπορεί να γίνει πολύ δύσκολα. 

 

Βεβαίως και δεν αμφισβητώ την σημασία των VA. Αλλά όπως και να το κάνουμε ένα modular προχωράει πολύ πιο πέρα από ένα VA. Για αυτό και στο κάτω της γραφής η τελευταία μόδα στα συνθ είναι το modulation matrix ενώ στα σοφτ το semi-modular. Ας μην γελοίομαστε . Το πόσο σημαντικά είναι αποδεικνύεται με μόνο μια ματιά στην αγορά. 

 

Αυτό που εμένα προσωπικά με πονάει είναι ότι οι ίδιοι καταναλωτές είναι τρομερά φυγόπονοι. Προσπαθούν να βγάλουν απο την μύγα ξύγκι, στίβουν τεχνολογίες που απλώς είναι απαρχαιομένες , ενώ οι καινούργιες μένουν στα ράφια τον πανεπιστημίων.

 

Και μετά κατηγορούμε την πειρατια για την πτώση της μουσικής.

 

Αυτό που λέει ο OurDarknes  για τον φόβο είναι απόλυτα αληθές.

 

Πχ δές τε το Zebra2 όταν το άκουσα για πρώτη φορά απλώς έμεινα , οι ήχοι του όχι μόνο ήταν βαθείς αλλά και αλλόκοτοι , και απόρησα πώς ένα έστω semi modular έχει τέτοιες δυνατότητες. Το έψαξα λοιπόν βαθεία και έκανα reverse engineering σε κάποια απο τα presets . Semi - modular ? Ναι καλά πές καθαρόαιμο modular να είσαι μέσα . Αλλά προφανώς ο δημιουργός του το ονόμασε έτσι για να μην δημιουργήσει το φόβο ότι είναι REAKTOR, tassman, synthmaker και ότι άλλο φοβίζει κόσμο και κοσμάκη.

 

Δεν υπάρχει κοινό που να εμβαθύνει στην δημιουργία ήχων ασχέτως για τι εργαλεια μιλάμε, και όμως όλοι ελπίζουν οτι θα ξεγελάσουν το αυτί με απλοικές τεχνικές. Κρίμα όμως που τα αυτί δεν ξεγελειέται τόσο εύκολα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου