Προς το περιεχόμενο

CSound


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ CSOUND , ασχολείται κανείς σοβαρά εδω μέσα?

 

http://www.csounds.com/whatis/index.html

 

εγψ θα σου προτεινω αυτο που διδασκομαστε στη σχολη.το εχει γραψει ενας καθηγητης μας και λεγεται "προγραμματισμος και συνθεση ηχου" του Ταξιαρχη Διαμαντοπουλου.Ειναι πολυ ευκολο στο διαβασμα και το σημαντικοτερο:ειναι στα ελληνικα ;)

παρε και ενα link: http://users.teicrete.gr/taxd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκεφτομαι να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ CSOUND , ασχολείται κανείς σοβαρά εδω μέσα?

 

http://www.csounds.com/whatis/index.html

 

εγψ θα σου προτεινω αυτο που διδασκομαστε στη σχολη.το εχει γραψει ενας καθηγητης μας και λεγεται "προγραμματισμος και συνθεση ηχου" του Ταξιαρχη Διαμαντοπουλου.Ειναι πολυ ευκολο στο διαβασμα και το σημαντικοτερο:ειναι στα ελληνικα ;)

παρε και ενα link: http://users.teicrete.gr/taxd/

 

φίλε maze ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έχω διαβάσει ένα θεωρητικό βιβλίο για την ηχοσύνθεση το οποίο είναι θεωρητικό

 

http://www.amazon.co.uk/Computer-Sound-Design-programming-Programming/dp/0240516931/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=books&qid=1206901455&sr=8-3

514FW9TX4HL._BO2,204,203,200_PIsitb-dp-500-arrow,TopRight,45,-64_OU02_AA240_SH20_.jpg

 

εξηγει απο τεχνητη νοημοσύνη μέχρι ηχοσύνθεση μέσω κυτταρικού προγραμματισμού. Τώρα όμως θέλω κάτι πιο πρακτικό. Ευχαριστώ για το λίνκ αλλά το έχω επισκευφθει και πράβο στον έλληνα και τον καθηγητή σου για την όλη προσπάθεια.

 

OurDarkness τι να πώ? Απλώς έχω μείνει?

 

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω θερμά που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τα περιεχόμενα. Μπορώ να πώ ότι μόλις έφτασ σε ηχοσυνθετικό οργασμό . Τελικά μάλλον θα το τσιμπίσω πιο γρήγορα από όσο πίστευα.

 

Ερώτηση.

 

Μπορώ μόνο με αύτο να μάθω την CSOUND ή καλύπτει διαφορετικό έδαφος απο το manual?

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon, δώσε βάση (το εννοώ)

 

Στη διεύθυνση (http://www.csounds.com/chapter1/index.html) θα βρείς το πρώτο κεφάλαιο από το βιβλίο που σκέφτεσαι να αγοράσεις. Έχει ΑΠΟΛΥΤΗ σπουδαιότητα να διαβάσεις και να εκτελέσεις όλες τις ασκήσεις αυτού του πρώτου κεφαλαίου. Χωρίς αυτές, δεν μπορείς να προχωρήσεις. Θα διαπιστώσεις δε, ότι θα σου πάρουν εβδομάδες (ανάλογα με το χρόνο που έχεις να διαθέσεις στο όλο ζήτημα).

 

Τα υπόλοιπα κεφάλαια του βιβλίου είναι επιεικώς ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΑ και θα φας μεγάλη απογοήτευση αν το αγοράσεις χωρίς να έχεις κάνει τις παραπάνω ασκήσεις.

 

Επίσης (τα καλά νέα), αν κάνεις τις ασκήσεις θα αισθανθείς (εκτιμώ) ότι δε χρειάζεται ίσως να πάρεις ντε και καλά αυτό το βιβλίο. Ούτως ή άλλως, οι περισσότερες και καλύτερες πηγές γνώσεων για το Csound βρίσκονται στο ίντερνετ - αντίθετα, το βιβλίο είναι αρκετά παλιό και δεν καλύπτει πολλές από τις σημερινές δυνατότητες της γλώσσας. Παράλληλα αγνοεί τα περισσότερα από τα σύγχρονα front ends, διότι απλώς δεν υπήρχαν όταν εκδόθηκε.

 

Ξέρω τι σου λέω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon, δώσε βάση (το εννοώ)

 

Στη διεύθυνση (http://www.csounds.com/chapter1/index.html) θα βρείς το πρώτο κεφάλαιο από το βιβλίο που σκέφτεσαι να αγοράσεις. Έχει ΑΠΟΛΥΤΗ σπουδαιότητα να διαβάσεις και να εκτελέσεις όλες τις ασκήσεις αυτού του πρώτου κεφαλαίου. Χωρίς αυτές, δεν μπορείς να προχωρήσεις. Θα διαπιστώσεις δε, ότι θα σου πάρουν εβδομάδες (ανάλογα με το χρόνο που έχεις να διαθέσεις στο όλο ζήτημα).

 

Τα υπόλοιπα κεφάλαια του βιβλίου είναι επιεικώς ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΑ και θα φας μεγάλη απογοήτευση αν το αγοράσεις χωρίς να έχεις κάνει τις παραπάνω ασκήσεις.

 

Επίσης (τα καλά νέα), αν κάνεις τις ασκήσεις θα αισθανθείς (εκτιμώ) ότι δε χρειάζεται ίσως να πάρεις ντε και καλά αυτό το βιβλίο. Ούτως ή άλλως, οι περισσότερες και καλύτερες πηγές γνώσεων για το Csound βρίσκονται στο ίντερνετ - αντίθετα, το βιβλίο είναι αρκετά παλιό και δεν καλύπτει πολλές από τις σημερινές δυνατότητες της γλώσσας. Παράλληλα αγνοεί τα περισσότερα από τα σύγχρονα front ends, διότι απλώς δεν υπήρχαν όταν εκδόθηκε.

 

Ξέρω τι σου λέω.

 

Ευχαριστώ φίλε Wow! . Αυτό που λές για το πρώτο κεφάλαιο το γνώριζα αλλά ακόμα δεν το έχω διαβάσει. Εννοείται αν αγοράσω το βιβλίο δεν έχω την απαίτηση να το βγάλω σε ένα χρόνο. Με προβληματίζει αυτό που λές ότι δεν είναι ενημερομένο. Το πρόβλημα για μένα είναι οτι θέλω κατι σε χαρτι να το διαβάσω πριν πάω για ύπνο , γιατι πάντα έστι διάβαζα τα βιβλία και ακόμα έτσι διαβάζω. Δεν με βολεύει να διαβάζω απο την οθόνη του υπολογιστή. Για αυτό και ενδιαφέρθηκα γαι το βιβλίο. Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρει να φορτώσω τον εγκέφαλο μου με άχρηστες γνώσεις. Απο τιν άλλη δεν με τρομάζουν τα ογκώδη βιβλία. Έχω βιλία τρισδιάστατων γραφικών που φτάνουν τις 1600 σελίδες και είναι γεμάτα ορολογία και τεχνικές. Τα βιβλία της νομικής είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αλλά προτεραιότητα μου η γνώση.

 

Εννοείται όμως ότι δεν πρόκειται να αφιερώνω και όλα την ημέρα αλλά για να φτίαξω το καλύτερο ήχο , είμαι πρόθυμος. Εξάλλου έχω ακούσει ότι η CSOUND μπορεί να δουλέψει και σαν εφε. Δηλαδή να πέρνει είσοδο απο κάποιο VST? 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλά προτεραιότητα μου η γνώση.

 

Ασφαλώς, δεν διαφωνούμε. Έχω επίγνωση ότι απευθύνομαι σε άνθρωπο που διάβάζει νομικά βιβλία, αλλιώς θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου. Αλλά ο λόγος που σου έκανα αυτή την επισήμανση είναι άλλος: ότι πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου τις ευκαιρίες για τα κάτωθι:

 

- να λύσεις τυχόν τεχνικά προβλήματα που θα εμφανισθούν στην εγκατάσταση και χρήση του προγράμματος.

 

- να εξοικειωθείς με το συντακτικό της γλώσσας.

 

- να έχεις τα πρώτα αποτελέσματα από την προσπάθειά σου, προκειμένου να διαπιστώσεις αν "σου κάνει" ή όχι.

 

Κατανοώ ότι θέλεις κάτι έντυπο να διαβάζεις (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι αδύνατο να κατανοηθεί θεωρητικά το ζήτημα), αλλά μπορείς πάντα να τυπώσεις αυτό το πρώτο κεφάλαιο. Μάλιστα βλέπω ότι το έχουν φορμάρει με τέτοιο τρόπο ώστε να τυπώνεται πολύ καλά - κάτι που μέχρι πρότινος δεν ίσχυε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλά προτεραιότητα μου η γνώση.

 

Ασφαλώς, δεν διαφωνούμε. Έχω επίγνωση ότι απευθύνομαι σε άνθρωπο που διάβάζει νομικά βιβλία, αλλιώς θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου. Αλλά ο λόγος που σου έκανα αυτή την επισήμανση είναι άλλος: ότι πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου τις ευκαιρίες για τα κάτωθι:

 

- να λύσεις τυχόν τεχνικά προβλήματα που θα εμφανισθούν στην εγκατάσταση και χρήση του προγράμματος.

 

- να εξοικειωθείς με το συντακτικό της γλώσσας.

 

- να έχεις τα πρώτα αποτελέσματα από την προσπάθειά σου, προκειμένου να διαπιστώσεις αν "σου κάνει" ή όχι.

 

Κατανοώ ότι θέλεις κάτι έντυπο να διαβάζεις (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι αδύνατο να κατανοηθεί θεωρητικά το ζήτημα), αλλά μπορείς πάντα να τυπώσεις αυτό το πρώτο κεφάλαιο. Μάλιστα βλέπω ότι το έχουν φορμάρει με τέτοιο τρόπο ώστε να τυπώνεται πολύ καλά - κάτι που μέχρι πρότινος δεν ίσχυε.

 

Δεν διαφωνώ , όλα ακόμα είναι ρευστά. Υπάρχει εξάλλου και η πρόταση SuperCollider που έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολο και ευέλικτο - ευχρηστο απο την  CSOUND.

 

http://www.audiosynth.com/

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρας , αλλά μάλλον τέινω προς CSOUND γιατί υπάρχει πολύ υλικό για να ασχοληθώ. Χιλιάδες εξομιώσεις συνθ , εφε και οτι γουστάρει η ψυχη μου που τα δίνουν όλα στο πιάτο. Δεν ξέρω , επιφυλάσομαι.

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει αυτό που λές ότι δεν είναι ενημερομένο.

 

Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό είναι ενημερωμένο. Φυσικά υπάρχουν και front ends τα οποία είναι παλιά, αλλά η ιδεολογία δεν αλλάζει. Δηλαδή π.χ. η περιγραφή του opcode "granule" είναι η ίδια είτε έχεις παλιό interface είτε καινούριο. Ούτε η FFT ανάλυση έχει αλλάξει. Ούτε το γεγονός ότι το delay είναι το πιο σημαντικό effect στο studio έχει αλλάξει. Αλλά μην φανταστείς ότι θα βρεις έναν πλήρη οδηγό για FFT ή οτιδήποτε. Υπάρχούν πάντα και άλλες πληροφορίες είτε σε βιβλία είτε σε διάφορα ωραία site.

 

Αυτό που λέει ο Wow! για τις ασκήσεις είναι σημαντικό. Αφού μου είπες πως έχει γνώσεις σε C/C++ θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την συντακτική της γλώσσας, Τα σημαντικότερα κεφάλαια είναι τα 1, 2, και 3. Αν δεν έχεις κατανοήσεις πλήρως αυτά δεν έχει νόημα να πας να διαβάσεις το 21 π.χ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πάρεις και όλα με τη σειρά. Βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και το διαβάζεις, δηλαδή με άλλα λόγια το βιβλίο είναι εφαλτήριο. Έτσι το χρησιμοποιώ κι εγώ, βλέπω τι με ενδιαφέρει, εξετάζω αν υπάρχει στο βιβλίο και απο κει και πέρα ίσως δω και άλλες αναφορές.

 

Το CSound μπορεί να υπάρχει και ως VST:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_audio_synthesis_environments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άρχισα να δαιβάζω τα tutorials και κατέβασα και τα manuals . Αρχίζει και μου αρέσει πολύ η CSOUND, ανακάλυψα ότι δίνει και δυνατότητα για κατασκευή GUI, πολύ καλό. Με ενδιαφέρει το βάθος της γιατί δεν θέλω να επενδύσω σε ένα πρόγραμμα που αργότερα δεν θα με καλύπτει. Επίσης μου αρέσει η ιδέα να επιστρέψω στον προγραμματισμό και η CSOUND συνδυάζει και τα δύο , προγραμματισμό και ηχοσύνθεση. Επίσης βλέπω ότι υπάρχει άπειρο υλικό για την  CSOUND .Σε αντίθεση με τον REAKTOR τα instruments που έχουν βγάλει οι χρήστες δεν είναι απλοί κλόνοι αλλά πειραματίζοντια και χώνονται βαθεία στις τεχνικές ηχοσύνθεσης.

 

Γουστάρω τρελά.

 

Το βιβλίο μάλλον θα το πάρω, αφού με συμφέρει περισσότερο οικονομικά απο το να τυπώνω 100δες σελίδες με τον εκτυπωτή μιας και βλέπω ότι έχει μάλλον πολύ ψωμί η υπόθεση.

 

Έχεις δίκιο ourdarkeness δεν με φοβήζει η ιδέα του χειρισμού- προγραμματισμού της CSOUND μια και το έχω κάνει  ήδη με την C/C++ , delphι και C# εκεί που είναι το πρόβλημα ότι ακόμα θεωρώ ότι είμαι αρχάριος σε θέματα ηχοσύνθεσης. Αλλά θα μάθω που θα πάει.

 

Οurdarkness , πότε θα ακούσουμε την μουσική σου? Έχεις κάποιο λινκ? 

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ CSOUND , ασχολείται κανείς σοβαρά εδω μέσα?

 

http://www.csounds.com/whatis/index.html

 

εγψ θα σου προτεινω αυτο που διδασκομαστε στη σχολη.το εχει γραψει ενας καθηγητης μας και λεγεται "προγραμματισμος και συνθεση ηχου" του Ταξιαρχη Διαμαντοπουλου.Ειναι πολυ ευκολο στο διαβασμα και το σημαντικοτερο:ειναι στα ελληνικα ;)

παρε και ενα link: http://users.teicrete.gr/taxd/

 

φίλε maze ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έχω διαβάσει ένα θεωρητικό βιβλίο για την ηχοσύνθεση το οποίο είναι θεωρητικό

 

http://www.amazon.co.uk/Computer-Sound-Design-programming-Programming/dp/0240516931/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=books&qid=1206901455&sr=8-3

514FW9TX4HL._BO2,204,203,200_PIsitb-dp-500-arrow,TopRight,45,-64_OU02_AA240_SH20_.jpg

 

εξηγει απο τεχνητη νοημοσύνη μέχρι ηχοσύνθεση μέσω κυτταρικού προγραμματισμού. Τώρα όμως θέλω κάτι πιο πρακτικό. Ευχαριστώ για το λίνκ αλλά το έχω επισκευφθει και πράβο στον έλληνα και τον καθηγητή σου για την όλη προσπάθεια.

 

OurDarkness τι να πώ? Απλώς έχω μείνει?

 

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω θερμά που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τα περιεχόμενα. Μπορώ να πώ ότι μόλις έφτασ σε ηχοσυνθετικό οργασμό . Τελικά μάλλον θα το τσιμπίσω πιο γρήγορα από όσο πίστευα.

 

Ερώτηση.

 

Μπορώ μόνο με αύτο να μάθω την CSOUND ή καλύπτει διαφορετικό έδαφος απο το manual?

 

εγω επιμενω και σου λεω οτι το βιβλιο που σου προτεινα θα σε βοηθησει.εκτος οτι εχει ολες τις βασικες γνωσεις που χρειαζεσαι δηλαδη εξηγει πως δουλευει η Csound,λεει για wavetable synthesis,additive synthesis,granular synthesis,am,fm synthesis κλπ. τα εχει ολα με παραδειγματα πανω στη Csound τα οποια φυσικα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και να πειραματιστεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου