Προς το περιεχόμενο

Natural strat (partscaster)!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kι εμένα με έχουν "γειώσει" 2 φορές σε email παραγγελίας.  ::)

 

να σου πω, καλο μου εκαναν... :)

 

δεν υπηρχε περιπτωση να τους κρατουσα αυτους τους μαγνητες...

 

Δοκιμασα καποτε και μια κιθαρα με τετοιους και ενιωσα μεγαλη χαρα (που δεν πηρα)...

 

True single coils φορ εβερ ρεεεεε....   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακριβως!

 

Αλλωστε μπορεις να κανεις και το καλυτερο (και πιο οικονομικο) οσον αφορα τον "θορυβο" δηλ.  ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ και να μην "ψαχνεις για να τον ακουσεις", οτι δηλ. κανουν εκατονταδες χιλιαδες Fender players στον πλανητη.... ;) :)

 

απο τη στιγμη που δεν ενοχλουσε τον Hendrix, τον Buddy Holly & τον Blackmore γιατι να ενοχλει εσενα??? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτο θα κάνω!θα βάλω original μονούς θα ψαχτώ με shielding και τα λοιπα!αν δε μπορω να συνηθίσω το θόρυβο εν τέλει θα δω τι θα κάνω ;)!!!πάντως από οτι το βλέπω θα πάω στους blues του haussel....δεν ξέρω οσο παιζω πιο πολυ τους big mag μου ακούγονται λίγο αχρωμοι...κάπως ουδετεροι...αλλη μια απόφαση ζωής  :P που πρεπει να πάρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν ενοχλουσε τον Hendrix, τον Buddy Holly & τον Blackmore γιατι να ενοχλει εσενα??? :) :)

 

και τον Gilmour..!!! ;)

 

(ή όχι;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ο παραπάνω κύριος παίζει με emg και άλλα κόλπα!!!ας απαντήσουν πιο αρμόδιοι από εμένα..... ;)

 

 

εμενα προσωπικα ακομα και το SHIELDING με ενοχλει παρα πολυ γιατι "τρωει" αρκετη απο τη ζωντανια των μονων (ειδικα αν πλακωσουν οι χαλκοταινιες και αλλα τετοια περιεργα..... :) :))

 

συμφωνω, αλλα εν μερει. :)

 

Οταν το shielding γινεται εκει οπου πραγματικα χρειαζεται, δηλαδη στο control cavity, δεν υπαρχει προβλημα.

(OK, οι παλιες που ολοι αγαπαμε δεν ειχαν τιποτα...)

 

Οταν μπαινει shielding σε pickup coils, covers, cavities κλπ υπερβολες, τοτε σιγουρα κατι "κλεβει".

 

Και αυτο το κατι ειναι χρησιμα, αερατα πριμα... Η "ζωντανια", που λεει κι ο SF. ;)

 

Αν κάνω το shielding του guitar nuts που μου έδωσες alderbody θα έχω απώλειες ηχητικες??

 

ΕDIT:κατι διαβαζω για κίνδυνο ηλεκτρικου σοκ...θα μιλησω με έναν φίλο που ασχολείται με κυκλώμτα κτλ...δηλαδη μπορείς να πάθεις ηλεκτροπληξία απο μία κιθάρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν ενοχλουσε τον Hendrix, τον Buddy Holly & τον Blackmore γιατι να ενοχλει εσενα??? :) :)

 

και τον Gilmour..!!! ;)

 

(ή όχι;)

 

και τον Gilmour (σε ολα τα κλασσικα αλμπουμ των ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ  Pink Floyd (δηλ.ΜΕ τον Waters),τωρα παιζει και με EMG  οι οποιοι βεβαια ειναι μονοι και αυτοι απλα ειναι active & αθορυβοι) αλλα και καμμια...δεκαρια χιλαδες αλλους.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο off topic,αλλα διαβαζα αυτο το άρθρο http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/safety/index.php

 

Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι από αυτά,η ο συγγραφέας το έχει παρατραβήξει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνω το shielding του guitar nuts που μου έδωσες alderbody θα έχω απώλειες ηχητικες??

 

Οχι. Αρκει να γινει μονο στο control cavity (κατ'εμε). Επισης, εκεινο τον πυκνωτη που βαζει για προστασια, εγω δεν τον βαζω.

Κανω το shielding με χαλκοταινια που εχει αγωγιμη κολλα, και οπωσδηποτε το star ground.

Ειπαμε, "κιχ" δεν ακουγεται οταν δεν ακουμπαω τιποτα. Και η γειωση εκει που παιζω δεν ειναι και ..."η πιο καλη της γειτονιας"  ;D

 

δηλαδη μπορείς να πάθεις ηλεκτροπληξία απο μία κιθάρα??

 

σ' αυτο τον κοσμο ολα ειναι πιθανα....  αμα ειναι να σου τυχει....    :-X

 

Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι από αυτά,η ο συγγραφέας το έχει παρατραβήξει??

 

Αμερικανοι ειναι, το παρατραβανε λιγο σε θεματα ασφαλειας.... 

Οχι ομως οτι δεν ισχυουν αυτα που λενε...

Αν εχεις δει το video του Superstition απο τον Stevie Ray Vaughan, εχει κατι τετοιες φασεις....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου