Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ξεχωρίζει πραγματικά τον επαγγελματία απ'τον ερασιτέχνη? Ποιά είναι τα κριτήρια? Ή μήπως είναι το κλασσικό, είμαι ότι δηλώνω πως είμαι?

 

Στο θέμα μας ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει τη δουλειά του, το attitude στη διαπραγμάτευση.

 

Πάντως ξαναλέω, ότι το να μη πάρει λεφτά είναι θεμιτό από μέρους του, εφ΄όσον το βλέπει σαν επένδυση, σαν ένα σκαλί που πρέπει να ανέβει για το μέλλον.

 

Εάν όμως θεωρεί θεωρεί ότι πρέπει να αμοιφθεί, και βρίσκει άδικο το αντίθετο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να ζητήσει, και μάλιστα με ολίγον τσαμπουκά εφ΄όσον χρειάζεται τέτοιος.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι κυριοι ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΠΕΘΑΝΕ >:(.Μετα απο χρονια "ερασιτεχνισμου"και"χομπυ" και εχοντας κανει λαιβ με ποσοστα επι της εισοδου(ευτυχως οχι πολλες φορες) ,προ ετων εβγαλα το προαναφερθεν συμπερασμα.

Αν ο καθε μαγαζατορας στηριζεται καθε φορα στην καλως ενοουμενη ψωναρα μου(μας) για να βαλει κοσμο στο μαγαζι του, αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ!Πολλα η λιγα αυτο ειναι θεμα συμφωνιας .

Δεν εχω βεβαια καμια απαιτηση (και το εννοω )να κανω οποιουδηποτε ειδους αποσβεση στις χιλιαδες € που εχουν φυγει απο την τσεπη μου για ενα"καλο ηχο ::)"στην παροδο των ετων(ας προσεχα!),αλλα το κουβαλημα(ενα αυτοκινητο πραγματα) το ξενυχτι (δυστυχως κανενα live δεν ξεκιναει πριν τις 12-12.30!) και τις πληρωμενες ωρες των προβαδικων θελω καπως να τα αποσβεσω.Τις συγκεκριμενες ωρες δουλευω σαν διασκεδαστης για να πουλησει και το μαγαζι τα ποτα του (αφου αυτο ειναι το εμπορευμα του)Με ποια λογικη λοιπον δεν θα πληρωθω?  ???Αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα το να μην παιξω ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

Ερασιτεχνης εκτος απο αυτο που λεει η ιδια η λεξη τουλαχιστον για μενα ειναι κι αυτος που δεν ζει απο αυτο το χομπυ αλλιως ειναι επαγγελματιας και ανοιγει μια αλλη συζητηση ,το οτι δεν ζει ομως απο αυτο που αγαπαει δεν σημαινει οτι πρεπει να αποδεχεται μια σειρα απο καταστασεις

Τελος δηλωνω οτι δεν ειμαι καμια μουσικαρα ειμαι μαλλον ενας μετριος μουσικος καλυτερος απο αλλους χειροτερος απο χιλιαδες αλλους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να διαπρεψω ως κοροιδο >:( ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ μαζί σου, αλλά αν ο άλλος είναι γύφτος και θέλει να την βγάλει τσάμπα, απλά δεν πας, τι άλλο να κάνεις δηλαδή; Να του σπάσεις το μαγαζί; Αυτά τα κάνανε στα 80ς, άλλη φάση τότε.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως και δεν πας!Λιγη αξιοπρεπεια ρε παιδια :(.Απο καποια ηλικια και μετα ψαχνεις  και την ποιοτητα και οχι την ποσοτητα μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει τουλαχιστον εγω θα εχω την συνειδηση μου και κυριως την..μεση μου ησυχη ;)

Α!και δεν ειναι πολυτελεια να μην σε εκμεταλευονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έπαιζαν πολλοί φιλοί μου ....

.....σηκώθηκα με την παρέα μου και φύγαμε...

οταν εχεισ τετοιους ΦΙΛΟΥΣ τι να τους κανεις τους εχθρους!!!!!

 

Καταρχάς μη βγάζεις τέτοια συμπεράσματα(φταίω και εγώ βέβαια έτσι όπως τα διατυπώνω :P),αλλά

1.στηρίζω τα live και ειδικα τις τοπικες μπάντες

2.με τους φιλους μου ειμαστε στο ίδιο συγκρότημα και ΠΑΝΤΑ ειμαι όπου και αν παίζουν(τελευταία φορά την προηγούμενη Κυριακή)-δεν είμαι κανας κάφρος.....

3.Το μαγαζί ήταν τίγκα-αφου να φανταστείς υπήρχαν γυρω στα 30 άτομα που περίμεναν απέξω...

 

Δεν λέω ότι κατέχω κάποια αλήθεια....για αυτό ανέβασα το θέμα για να το συζητήσουμε και ευτυχώς που υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοσπάντων, κρίμα που δεν μπόρεσα να παρεβρεθώ διότι δούλευα,μακάρι το event να είχε την επιτυχία που λες και να συνεχίσουν να γίνονται τέτοια στην πόλη μας.

 

Aυτό ξαναπές το!!!ειλικρινά μπράβο στο μαγαζί,όπως και στα άλλα 2 που υπάρχουν!!εγώ το ξαναλέω θέτω έναν γενικότερο προβληματισμό!!!

 

Superfunk ξέρεις πόσο εκτιμώ τη γνώμη σου,αλλά με έχεις απογοήτευσει...δηλάδη επειδή μας σερβίρουν μπουζούκια και αποχαύνωση εμείς θα πρέπει να τα φάμε και να λέμε ευχαριστώ η να μεταναστεύσουμε στο δέλτα του μισσισιπή??Επειδή είχα μια συζήτηση με ενάν μουσικό(επαγγελματία) μου είπε οτι στο εξωτερικό δε νοειται να γίνει live χωρις να πληρωθεί το συγκρότημα,εξάλλου σε ένα post σου που ειχα διαβάσει στο άσχετο έγραφες οτι δεν υπάρχει περίπτωση να προσφέρεις τις μουσικες σου υπηρεσίες αμισθεί...και καλά κανεις!!οσό για αμερική λογικά μιλας για μεγάλες αιθουσες προορισμένες για συναυλία με την κατάλληλη υποστήριξη(ηχητική,σε φωτισμό κτλ)!φιλικά πάντα και με εκτίμηση :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα μεγαλα γκρουπ παιρνουν γαματα λεφτα απο κατι ΥΠΟ και δημους με ....βυσμα!!

 

TI παιρνουν???? ;D ;D ;D ;D ;D :) :) :) :) :)

 

ωραιο ανεκδοτο,το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερεις??? :)

 

 

φιλε superfunk aka Niko αυτα με τα μπουζουξιδικα πες τα αλλου. τη μαθαμε πια τη δικτατορια του σκυλαδικου

 

καλα τωρα σοβαρολογεις?εγω φταιω για τη...δικτατορια του σκυλαδικου..? :o

 

απλα επισημαινω οτι ειναι καλο να αντιλαμβανομαστε ΠΟΥ ζουμε και ποτε ποτε να εχουμε και λιγη επαφη με την πραγματικοτητα....(και η πραγματικοτητα ειναι οτι για ΠΑΝΤΑ η αναλογια "σκυλαδικων",και μεσα σε αυτα βαζω και τα "ροκ" ή τα "ενετχνα" σκυλαδικα μια και με τον ιδιο ακριβως τροπο λειτουργουν,και ροκαδικων θα ειναι παντα  1000 προς 1 στην Ελλαδα)

 

αλλωστε και εγω ειπα οτι το θεωρω γυφτια να μην πληρωσεις τα γκρουπ απο τη στιγμη που βαζεις εισοδο και ο κοσμος πληρωνει και τα ποτα του  .....

 

παντως σε εμενα δεν εχει τυχει ποτε κατι τετοιο παντα ξεκαθαριζουμε απο την αρχη την αμοιβη και τον τροπο της αμοιβης (fix ή ποσοστο απο την πορτα) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.... Αποψη μου ειναι πως, απο τη στιγμη που κλεινεις μια ΔΟΥΛΕΙΑ και θα παιξεις σε ενα μαγαζι, το οποιο θα εχει χρηματικο (και οχι μονο) κερδος απο σενα, τοτε εισαι επαγγελματιας... Ο διαχωρισμος επαγγελματια-ερασσιτεχνη ειναι ενας τροπος να σε "ριχνουν" και να σε κλεβουν οι μαγαζατορες... Στην τελικη οταν κανεις live στο χωρο καποιου κι εχει βαλει εισοδο ενα Α ποσο, για εκεινη τη φορα εσυ εισαι ο εργοδοτης και οχι αυτος... Εσυ του προσφερεις χρηματα και ειναι αδικο και που***κο να μη σου δωσει αυτα που δικαιουσαι... Απο κει και περα υπαρχουν μουσικα συγκροτηματα τα οποια δεν ενδιαφερονται για το αν θα πληρωθουν η οχι, πραγμα δεκτο και κατανοητο ως ενα σημειο. Διαφωνω ομως με αυτη την αποψη επειδη ουσιαστικα αυτοι εχουν προκαλεσει το "κακο". Αν μας ενδιεφερε ολους να πληρωνομαστε απο αυτο που προσφερουμε, τοτε ο οποιοσδηποτε μαγαζατορας δε θα ειχε την επιλογη του να αποφασισει αν θα πληρωσει η οχι!!!! Θα θεωρειτω δεδομενο...

Δε θα αναφερω ποιο liveαδικο κανει το παρακατω, αλλα για να σου κλεισει το live ζηταει να προπληρωσεις το ποσο που εσυ πιστευεις οτι θα "μπει" στο μαγαζι την εκαστοτε φορα!!!! Αδιανοητο για μενα...

Ασε που σε αλλα μαγαζια (δε θα αναφερω ονοματα επιχειρησεων) πληρωνουν παραπανω τον τραγουδιστη! Πραγμα παραλογο (κι ας ειμαι τραγουδιστρια) μιας και οι οργανοπαιχτες φτυνουν αιμα πανω στο stage-ειδικα οι drummers. Οπως και να χει ενα ειναι το συμπερασμα...

ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου