Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αντιλεγω φιλε ΝΙΚΟ αλλα οχι και να το δεχομαστε αβιαστα και ασχολιαστα!!!

 

και ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτος ο συγχρονος δηθεν ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ με σκυλαδικα και ζαχοπουλους να διοριζουν για να πηδανε....

 

ουτε με αντζελες που αναπαραγουν τον Τουρκο και να μου το σερβιρουν γαιο Ελληνικο....για αυτο Τουρκο Σκοπιανοι εχουν και αλλες ορεξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασε που σε αλλα μαγαζια (δε θα αναφερω ονοματα επιχειρησεων) πληρωνουν παραπανω τον τραγουδιστη!

 

ειπαμε σε ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ (κι ας ειναι καλυμμενα πισω απο τον ορο "μουσικη σκηνη") παιζουμε ολοι μας επι το πλειστον αρα ειναι...ΦΥΣΙΚΟ ο τραγουδιαρης/τραγουδιαρα να παρει περισσοτερα... :)

 

το εχω ακουσει αλλωστε και σε live μας αυτο σε επαρχιακη "ροκ" σκηνη...την ωρα που ξεφορτωναμε ερχεται ο μαγαζατορας (τιγκα στο Leather,την κοτσιδα & το tattoo,μιλαμε για "φουλ ροκ τυπο" ::)) και μας λεει το τρομερο: "παιδια..τα ΟΡΓΑΝΑ εισαστε??"" :) :) :) "ποτε θα ερθει η τραγουδιστρια??" ;D ;D

 

(ναι ρε μεγαλε τα οργανα ειμαστε..κατσε να στησουμε να σου παιξουμε και καμμια "Ιτια"... ;D)

 

και ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτος ο συγχρονος δηθεν ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ με σκυλαδικα και ζαχοπουλους να διοριζουν για να πηδανε....

 

μα ποιος μιλησε για πολιτισμο??

για ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ παει εκει ο κοσμος (θα μου πεις βεβαια ο τροπος που διασκεδαζουμε δειχνει και τον πολιτισμο μας οποτε παω πασο... :))

 

δεν αλλαζει ομως αγαπητε μου η κατασταση αυτη οσο και να σχολιασεις παντα ο Πλουταρχος και η Πρωτοψαλτη θα γεμιζουν σταδια και τα Διαφανα Κρινα το πολυ το GAGARIN...,ειπαμε ΕΔΩ ζεις... :-\

 

ουτε με αντζελες που αναπαραγουν τον Τουρκο και να μου το σερβιρουν γαιο Ελληνικο....για αυτο Τουρκο Σκοπιανοι εχουν και αλλες ορεξεις

 

μακαρι να ειχαμε το 1% της μουσικης παιδειας και του επιπεδου των Τουρκων φιλε μου,...μακαρι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk με κάλυψε το ποστ σου!!!σε παρεξήγησα!!!συγνώμη ;)!

 

Πάντως παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε το συγκεκριμένο live απετέλεσε απλά αφορμή για μια συζήτηση...δεν είναι οτι φταίει ο τάδε η ο τάδε!απλά καλό πιστεύω θα είναι οι μπάντες να ζητάνε πράγματα από τα μαγαζία και δεν αναφέρομαι μόνο στα χρήματα αλλά και σε θέμα ήχου,μείωση της εισόδου έστω μπύρες και groopies που λέει και ο Κωστας 79! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε... δε ξερω εγω πως σκεφτονται οι αντρες νομιζεις??

Και δεν αναφερομαι μονο στους μαγαζατορες αλλα και στα μελη της μπαντας... 1 θα σου πω. 2 χρονια ψαχνω για μπαντα και κανεις απο τους ανδιαφερομενους δεν εψαχνε τραγουδιστρια... αλλα γκομενα!

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ντυνομαι προκλητικα και οτι δεν εχω δωσει ποτε κανενα δικαιωμα μιας και τις περισσοτερες φορες που κανονιζα συναντηση με "ενδιαφερομενο για τραγουδιστρια" πηγαινα με τον συντροφο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε... δε ξερω εγω πως σκεφτονται οι αντρες νομιζεις??

 

μπα δεν ειναι θεμα ανδρικης νοοτροπιας και τωρα που εχουμε ανδρα τραγουδιστη τα ιδια μας λενε..παντα στην Ελλαδα ο/η Τραγουδιαρης/ρα ειναι "πανω απο ολα" (απο τη σταθμη της φωνης του στο mix  ;D μεχρι το μεροκαματο στο "μαγαζι") ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο περιεργεια, επειδη τεθηκε θεμα ερασιτεχνων και επαγγελματιων μουσικων. Η σερβιτορα, ο dj και ο μπαρμαν εχουν καποιο πτυχιο ή μηπως τους κολλαει ενσημα ο μαγαζατορας και ειναι πιο επαγγελματιες απο τον μουσικο που θα παει να παιξει και θα φερει και κοσμο (δηλαδη τους φιλους του). ΟΚ, ο μουσικος θα περασει σιγουρα καλυτερα απ'την σερβιτορα, αλλα sorry ρε παιδια, ο διαχωρισμος σε επαγγελματια και ερασιτεχνη μουσικο δεν με επεισε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πληρωμη απο το live δεν γινεται για να καλυψεις τα εξοδα σου (δεν φτανει ουτε για το 1/1000) αλλα για λογους ηθικης (την κουραση, το κουβαλημα) για να μη νιωθεις οτι σε κοροιδευει ο αλλος και για να μην χαλασεις την πιατσα..............

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ;)

 

Όσον αφορά τα χρήματα για τους μουσικούς νομίζω ότι αυτά συζητιούνται πριν το event.Δηλαδή, "θα έρθετε να παίξετε αλλά χωρίς χρήματα" ,"εντάξει" -τελος-. Εγω όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ δεν πήρα φράγκο τις εποχές που έπαιζα, μη σου πω πλήρωνα κιόλας (έμμεσα προφανώς για ήχο/αφίσες κλπ). Εαν λοιπόν συμφωνήσανε όλοι να μη πάρουν χρήματα δε βλέπω τον λόγο του προβλήματος...

 

Ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου:

 

ο κάθε μαγαζάτορας στην Ελλάδα, έχει μάθει ζητά υπηρεσίες από τους μουσικούς τις οποίες δε πληρώνει και βέβαια χωρίς να προσφέρει ούτε τις υποτυπώδεις συνθήκες για live.

 

(Άλλωστε τον τελευταίο χρόνο στα Γιάννενα έχουν γίνει πολύ της μόδας τα ..."live-άδικα"... Το κάθε μαγαζί-τρύπα αποφάσισε να γίνει μουσική σκηνή. Ε ΔΕΝ πάει έτσι το πράγμα ρε παιδιά!!!  >:( )

 

Και σε αυτό φταίμε ΕΜΕΙΣ οι μουσικοί όταν δεν κάνουμε σωστές συμφωνίες.

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η πώρωση ενός (νέου κυρίως) μουσικού να βγει σε live είναι τόσο μεγάλη, που ξεχνάει το γεγονός ότι έστω και συμβολικά, πρέπει να αμοιφθεί για αυτό... :-\

 

Προσωπικά, θα δεχόμουνα να μη πληρωθώ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το μαγαζί ΔΕΝ είχε είσοδο.

 

Γιατί στο κάτω κάτω (και μιλώντας για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μαγαζί που από όσο γνωρίζω, συχνά κυνηγάει τους πελάτες με το ...δίκανο) οι 7 μπάντες του εξασφάλισαν μέσα σε ένα βράδυ τόσα ποτά, όσα δε θα πουλούσε μέσα σε μια βδομάδα υπό νορμάλ συνθήκες... 8)

 

Κι όλα αυτά με ΜΗΔΕΝΙΚΟ για αυτόν κόστος, δεδομένου ότι ούτε ΚΑΝ τον ήχο δεν έβαλε... :-\

 

Άρα;

Εγώ καταλήγω ότι αυτό είναι καθαρή εκμετάλλευση.

 

ΥΓ: Και τώρα που το θυμήθηκα: η όλη φάση μου θυμίζει λίγο το ΝΟΙΖ live όπου το μαγαζί ήταν φουλ, είχε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ είσοδο, και οι μπάντες πήραν τα @@ τους...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειχαμε το 1% της μουσικης παιδειας και του επιπεδου των Τουρκων φιλε μου,...μακαρι...

 

Φίλε Superfunk εδώ μάλλον έχεις άδικο...Η σκηνή της ροκ, της μέταλ, της blues και της jazz (ειδικά των 2 τελευταίων) στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ανεπτυγμένη από την Τουρκία...Αυτό νομίζω φαίνεται από τα συγκροτήματα που μας εκπροσωπούν στην ευρωπαϊκή μουσική σκηνή, από την μουσική κίνηση γενικότερα...

 

Ακόμη σκέψου και το άλλο. όταν ο μέσος Έλληνας διασκεδάζει με σκυλάδικα και το μόνο που ακούει είναι σκυλάδικα, σκέψου οι Τούρκοι πως είναι, που είναι και δικό τους (κατάδικό τους) το πράγμα (σ.σ. σκυλάδικα). ;)....Δεν υπάρχει σύγκριση πιστέυω..

 

Τέλος πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για μουσική παιδεία και επίπεδο για μια χώρα που επιτρέπει τα βασανιστήρια, τις άθλιες φυλακές και την περιθωριοποίηση της γυναίκας (είτε κοινωνικά είτε και στην οικογένεια); 8)

 

Δεν ξέρω αν μέσα σε όλα αυτά κάπου υπερβάλλω...Περιμένω την γνώμη σου (και των υπολοίπων εννοείται) στα σχόλιά μου καθώς σίγουρα γνωρίζεις και κάτι παραπάνω... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον οπως και να το κανουμε αν μια μπαντα δεν εχει καλη φωνη οσο καλη μουσικη και να χει χανεται...

2ον εχουν διαφορα τα επαγγελματα alexd μην τα μπλεκεις... Ως αναφορα τη μουσικη δε θα σου κολλησει ποτε κανεις ενσημα, κι αν το κανεις επαγγελματικα (εχω αναλυσει σε αλλο post μου τι εννοω επαγγελματικο), θεωρεισαι ελευθερος επαγγελματιας εκτος αν εισαι ηχοληπτης σε καποιο γραφειο καποιου γνωστου σκηνοθετη η παραγωγο οπως ο αδερφος μου...

Την εκανα για δουλεια guys!!!

bye bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειχαμε το 1% της μουσικης παιδειας και του επιπεδου των Τουρκων φιλε μου,...μακαρι...

 

Φίλε Superfunk εδώ μάλλον έχεις άδικο...Η σκηνή της ροκ, της μέταλ, της blues και της jazz (ειδικά των 2 τελευταίων) στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ανεπτυγμένη από την Τουρκία...Αυτό νομίζω φαίνεται από τα συγκροτήματα που μας εκπροσωπούν στην ευρωπαϊκή μουσική σκηνή, από την μουσική κίνηση γενικότερα...

 

Ακόμη σκέψου και το άλλο. όταν ο μέσος Έλληνας διασκεδάζει με σκυλάδικα και το μόνο που ακούει είναι σκυλάδικα, σκέψου οι Τούρκοι πως είναι, που είναι και δικό τους (κατάδικό τους) το πράγμα (σ.σ. σκυλάδικα). ;)....Δεν υπάρχει σύγκριση πιστέυω..

 

Τέλος πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για μουσική παιδεία και επίπεδο για μια χώρα που επιτρέπει τα βασανιστήρια, τις άθλιες φυλακές και την περιθωριοποίηση της γυναίκας (είτε κοινωνικά είτε και στην οικογένεια); 8)

 

Δεν ξέρω αν μέσα σε όλα αυτά κάπου υπερβάλλω...Περιμένω την γνώμη σου (και των υπολοίπων εννοείται) στα σχόλιά μου καθώς σίγουρα γνωρίζεις και κάτι παραπάνω... :)

 

Sorry αλλα προφανως δεν εχεις ΙΔΕΑ για τα μουσικα πραγματα στη γειτονα χωρα...

 

για αρχη νοικιασε και δες την ταινια Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ και μετα τα ξαναλεμε... ;)  (Η απλα "πιασε" αν εχεις δορυφορικη το κρατικο καναλι TRT ή το τουρκικο MTV  )

 

Μιλας για μια χωρα στην οποια η μουσικη ειναι απλα ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ σε ολα τα επιπεδα της κοινωνικης ζωης ..

 

Στην Τουρκια ΔΕΝ υπαρχουν σκυλαδικα ή μαλλον για να ειμαι και δικαιος οσα υπαρχουν ειναι καθαρα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ προελευσης ή αντιγραφες ελληνικων σκυλαδικων.

 

Υπαρχουν ομως πολλες ΔΩΡΕΑΝ συναυλιες Τουρκικης Κλασσικης μουσικης αλλα και παραδοσιακης ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ (και στην TV).

 

Κανε μια βολτα στην Istanbul και αμα δεις εστω και ΜΙΑ γιγαντοαφισα που να διαφημιζει σκυλαδικο σου πληρωνω το ταξιδι... 

 

προσωπικα βεβαια και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δεν εχω κανενα προβλημα με τα σκυλαδικα,μου αρεσουν ,εχουν πολυ πλακα,και αρκετες φορες εχω παει και εχω περασει μια χαρα ;) (δεν ειναι ομως και η αποκλειστικη μορφη διασκεδασης μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου