Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαγγελματίας σημαίνει να κάνεις αυτό που κάνεις για κύρια απασχόληση, να ζεις εν ολίγοις από αυτό. Ερασιτέχνης μάλλον σημαίνει να δίνεις σε κάτι περισσότερα λεφτά από ότι παίρνεις ή να κάνεις κάτι σαν δεύτερη ασχολία. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να στηρίξει έναν μουσικό ή έναν φωτογράφο ή έναν ζωγράφο ή ή...

 

+1000 ;)

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η δικαιολογία ότι "γουστάρουν αυτό που κάνουν" είναι εντελώς άσχετη διότι και εγώ μπορεί να γουστάρω να τρώω μπιφτέκια αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εσύ θα πληρώνεις για να με βλέπεις. Σωστά;

 

Δίνω όσο όσο ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες όντως, η μουσική παιδεία μιας χώρας, και η σημασία που δίνει ένας λαός στη μουσική του δεν έχει μεγάλη σχέση με τη γενικότερη κατάσταση της χώρας. Σε μια χώρα όπου η μουσική θεωρείται πχ η σημαντικότερη τέχνη, και ο βασικότερος τρόπος κοινωνικοποίησης προφανώς θα συνεχίσει να υπάρχει σε υψηλά επίπεδα ακόμα και αν η χώρα μαστίζεται από χίλια δυο άλλα προβλήματα (και πιθανώς ΚΥΡΙΩΣ τότε ;)). Δεν ξέρω τίποτα για τη μουσική στην Τουρκία, αλλά δε νομίζω ότι μπορούμε να καταρρίψουμε την άποψη του sf βάσει αυτού του συλλογισμού, δε φτάνουμε σε κάποιο άτοπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μουσική παιδεία σημαίνει το μεγαλύτερο σύνολο των ανηλίκων της χώρας να είναι εξοικειωμένο με αυτό που σήμερα θεωρούμε μουσική παιδεία (πεντάγραμμο, σολφέζ, παρτιτούρα).  Μάλλον έχετε μπερδέψει την Τουρκία με τη Ρωσσία.

 

αν θεωρεις οτι μουσικη παιδεια=παρτιτουρα αστο καλυτερα...τζαμπα θα μαλλωσουμε... ::)

 

 

η "γενικότερη παιδεία" είναι κάτω του ευρωπαϊκού όρου, αφήνοντας αγράμματες γυναίκες και φτωχά παιδιά ξεχασμένα στη μοίρα τους.

 

και ποιος σου ειπε οτι η Τουρκια ειναι ΕΥΡΩΠΑϊΚΟ κρατος? :o

 

Και στη Ρωσια πεινουσε ο κοσμος και ζουσε εξαθλιωμενος αλλα ο Τσαϊκοφσκι εγραφε παππαδες,ο Ντοστογιεφσκι ..."εγραφε"....και τα Μπαλσοϊ σπερνανε...

 

μη μπερδευουμε το σεσουαρ με το...σπασουαρ... :)

 

 

 

Εσείς μπερδεύετε το σεσουάρ με το σπασουάρ μιλώντας για μεμονωμένα παραδείγματα που υπάρχουν σε όλη την ανθρώπινη ιστορία.

Με τον συλλογισμό "μουσική παιδεία=παρτιτούρα=άστο" μπορούμε να επεκταθούμε και να πούμε "παιδεία=βιβλίο=άστο"

 

Μουσική παιδεία δε νομίζω να σημαίνει όταν ο λαός είναι στην άγνοια, κάποιος φωτισμένος να γράφει "παπάδες". Όπως ανεβασμένο βιωτικό επίπεδο δε σημαίνει ο λαός να είναι στην φτώχεια κι ένας τυχερός (ή τομάρι) να βγάζει τα μαλλιοκέφαλά του.

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξαναπέστο, η πόλη έχει γεμίσει καφέ και bar.Είναι δυνατόν να δουλέψουν όλοι? Πλέον έχουμε φτάσει στο "μικρά μαγαζάκια"/"λίγα έξοδα"/"βγαίνουμε και με 3 παρέες, μια του dj/μία της γκαρσόνας/μια του barman" :-\

 

Μια μικρή ιστορία για τους Γιαννιώτες για να δείξω πόσο πολύ "ξύπνησαν" όλοι και θέλουν live:

 

Πριν αρκετά χρόνια, ήμουν ο πρώτος που ξεκίνησα να παίζω στο "Μικρό Βύσσινο" μόνος μου με μια κιθάρα και την ...υπέροχη και μελωδική φωνή μου (ως άλλος Νταλάρας ;D).

 

Στην αρχή, ο μαγαζάτορας (που απορώ αν μέχρι τότε είχε ακούσει ποτέ στη ζωή του έστω και 1 νότα παιγμένη ζωντανά) ήταν διστακτικός στο να βάλει live. Όταν όμως είδε το μαγαζάκι του να γεμίζει ξαφνικά (καλά δεν θέλει και πολύ για να γεμίσει βέβαια...;D) του καλο-άρεσε... EMOTICON%20MONEY.png

 

Μετά από 2-3 χρόνια, και όταν πλέον εγώ δεν ενδιαφερόμουνα για τέτοιου είδους live με είχε πιάσει και μου ζητούσε απεγνωσμένα να του βρω τραγουδιστή για το μαγαζί και μάλιστα "φοιτητή για να φέρνει και κόσμο..."

 

 

ΥΓ: Είναι η ιδέα μου, ή όντως υπάρχουν 2 διαφορετικά threads/κουβέντες μέσα στο ίδιο thread;  ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς μπερδεύετε το σεσουάρ με το σπασουάρ μιλώντας για μεμονωμένα παραδείγματα που υπάρχουν σε όλη την ανθρώπινη ιστορία. Αν μια χώρα δεν έχει παιδεία (την παιδεία των γραμμάτων) δεν γίνεται να έχει κατ'επέκταση άλλη παιδεία.

 

Με τον συλλογισμό "μουσική παιδεία=παρτιτούρα=άστο" μπορούμε να επεκταθούμε και να πούμε "παιδεία=βιβλίο=άστο"

 

Μουσική παιδεία δε νομίζω να σημαίνει όταν ο λαός είναι στην άγνοια, κάποιος φωτισμένος να γράφει "παπάδες". Όπως ανεβασμένο βιωτικό επίπεδο δε σημαίνει ο λαός να είναι στην φτώχεια κι ένας τυχερός (ή τομάρι) να βγάζει τα μαλλιοκέφαλά του.

Σωστά, συμφωνώ. Αλλά διαφωνείς σε αυτό που έγραψα εγώ; Δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το καταλαβεις καλυτερα οι Τουρκοι δινουν την ιδια σημασια στη μουσικη (και την μουσικη παιδεια) με αυτη που εδιναν στον αθλητισμο οι "κοκκινες" χωρες του παρελθοντος,τοσο απλα.

 

αγαπητη Μαριαννα τιποτα δεν μπερδευουμε απλα διαπιστωνουμε ιιδίοις όμασι καποια πραγματα..

 

σε παρακαλω και εσενα να διαβασεις αυτο το λινκ (για να καταλαβεις τι εννοω)..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Turkey

 

εξαλλου δεν μιλαμε για κατι που συμβαινει ΤΩΡΑ,αλλα για κατι που γεννηθηκε και εξελιχθηκε την εποχη της μεγαλυτερης αυτοκρατοριας που υπηρξε ποτε (της Οθωμανικης αν δεν καταλαβες τι εννοω...) και ως γνωστον οπου υπαρχει χρημα και δυναμη υπαρχει και τεχνη.. ;)

 

για μενα ενας λαος που παρακολουθει καθημερινα συναυλιες κλασσικης μουσικης στην τηλεοραση εχει μουσικη παιδεια ακομα και αν δεν διαβαζει νοτες...

 

ουτε βεβαια σημαινει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των μουσικων στον πλανητη που ΔΕΝ διαβαζουν παρτιτουρες ειναι απαιδευτοι....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικαιολογία ότι "γουστάρουν αυτό που κάνουν" είναι εντελώς άσχετη διότι και εγώ μπορεί να γουστάρω να τρώω μπιφτέκια αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εσύ θα πληρώνεις για να με βλέπεις. Σωστά;

 

Δίνω όσο όσο ;D

 

 

 

Kαι τώρα που το ξανασκέφτομαι,δίνω ΟΝΤΩΣ ενα ποσό συγκρίσιμο με αυτό ενός live κ θα το κινηματογραφήσουμε να το σηκωσουμε στο επομενο video art fest.Ετσι θα παραγουμε ταυτοχρονα 2 μορφες τεχνης κ μαλιστα θα υποκεινται κ οι 2 στην "τεχνη για την τεχνη"

 

ΥΓ.Μπορείς να εχεις για σαπόρτ εναν νεό φαγά (πολλά υποσχόμενο) που θα ανοιξει το event,τρωγοντας κατι πιο ελαφρυ αλλα ενδιαφέρον κ φρέσκο,πχ ενα μήλο.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτω λοιπον

 

ερασιτεχνης ειναι η δεν ειναι ο εραστης της τεχνης δηλαδη καποιος που αγαπα την τεχνη του? εεεε?

 

ετσι λοιπον εσυ που εισαι πχ ζωγραφος και ερασιτεχνης και και συναμα καλος σε αυτην θα πηγαινες ας πουμε τζαμπα να διακοσμησεις με τη τεχνη σου το νεο μουσειο της Ακροπολης ανευ αμοιβης και για εν μηνα συνεχεια αδιαφοροντας για το αν θα εχεις να φας η οχι? εεε?

 

το ερασιτεχνης μαγκες και μαγκιτισες δεν σημαινει τζαμπα σημαινει με περισοτερο μερακι λογω αγαπης προς τη τεχνη και ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΑΓΑΠΗς ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ

 

 

Το ερασιτεχνης δεν εχει ως αντιθετο του το επαγγελματιας. το αντιθετο του ερασιτεχνης απλα δεν υπαρχει γιατι η αγαπας η δεν αγαπας αυτο που κανεις.

 

συνηθως οταν δεν αγαπας αυτο που κανεις σημαινει οτι μαλλον εχεις λοξοδρομησει απο την αρχικη ιδεα και πλεον απαιτεις περισσοτερο το χρημα καθως δεν ικανοποιεισαι απο το αποτελεσμα.

 

η εννοια επαγγελματιας σημαινει οτι αν εστω και μια φορα το χρονο παρουσιαζεις κατι και αμοιβεσαι απο 1 εως 1000000000000000 ευρω σημαινει οτι κερδισες εισοδημα. η δυνατοτητα του να ζεις απο αυτο δεν εχει να κανει με το "επαγγελματιας" αλλα με τη συχνοτητα δουλειας.

 

καποιο κρατουν την ημερισια δουλεια γιατι με 15 συναυλιες των 100 ευρω δεν ζεις ενα χρονο

 

ο Jagger oμως με μια τουρνε βγαζει πχ 2 δις  και ειναι και ερασιτεχνης γαιτι αγαπα αυτο που κανει απο 18 χρονων και επαγγελματιας γιατι ζει και αμοιβεται απο αυτο

 

ελπιζω να το ξεκαθαρισα το θεμα

 

αν τωρα ειμαι καλος στη μουσικη και καποιος βγαζει λεφτα απο εμενα και εγω επισης ζω τοτε θα ειναι ηλιθιος να με χασει απο συνεργατη του η ακομ ακαι απο συνεταιρο του.

στην Αμερικη τουλαχιστον παρακαλανε....εδω απλα εξαπατουν

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου